Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ZOB
Posts: 136
Joined: 18/05/2012 09:18
Location: ČVila

#21226 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZOB »

Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#21227 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by striker_sarajevo »

ZOB wrote: 18/01/2022 20:29 Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
Zajebaju te.
kakaljin
Posts: 11598
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21228 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

ZOB wrote: 18/01/2022 20:29 Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
Neki te zajebaju, a neki kvalitetne gume nikada nisu kupili, a neki hoce da malo relaksiraju temu sa šalama
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#21229 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

ZOB wrote: 18/01/2022 20:29 Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
:mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10407
Joined: 16/01/2012 21:38

#21230 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

ZOB wrote: 18/01/2022 20:29 Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
Jel isti reno iz francuske i turske? Fiat iz italije ili srbije?
User avatar
ZOB
Posts: 136
Joined: 18/05/2012 09:18
Location: ČVila

#21231 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZOB »

Ako si pomno procitao moj post mogao si zakljuciti da sam i ja stava da je neka razlika,da je neka drasticna razlika da ce se onaj Conti iz Njemacke uspjeti popeti na najvece brdo a ovaj iz Portugala dolje vrtiti u mjestu,nije!
User avatar
basicm
Posts: 10407
Joined: 16/01/2012 21:38

#21232 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

To znaci da svoj novac ako mozes birati, uzmes “original”, pogotovo jer kostaju isto.
Meni je svejedno, kina je kina, ne biram pokrajine.
User avatar
ZOB
Posts: 136
Joined: 18/05/2012 09:18
Location: ČVila

#21233 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZOB »

I ovo je orginal,,a sta ako nor.u BiH se uvoze samo ove iz Portugala?ili da skoknem do Njemacke po 4.gume na kojima je Made in Germany?ja uzimam licno ono sto je dostupno,i ako u tom trenutku se uveze samo iz Portugala,nece se sad vozati da bi nasao Germany.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#21234 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Proizvodnja guma nije isto sto i sklapanje auta pobogu.
Guma iam svoju preciznu formulu u miligramima.
Auto sklapaju Helmut, Savo, Jirži, Pjer, svako sa svojim pristupom kvaliteti obavljenog posla.
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#21235 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ucenik1234 »

preludezalude wrote: 16/01/2022 21:58 Petlas je ok ako se nema para za bolju. Sad se sjetih kad si spmenuo Petlas. Prije par dana kod vulkanizera gledam...covjek dosao sa Jaguarom XJ, nove Petlas zimske gume na njemu. Nabavio felge koje ce mu biti ljetne a na tim felgama dosle zimske gume dubine sare 6mm. Gledam dot i pise 2008. Smece pravo, osteceno. I on montira te felge sa tim smecem na vozilo sa zadnjom vucom. Kaze hoce da sacuva ove Petlas gume a kad dodje proljece onda ce montirat ljetne umjesto ovog smeca iz 2008. godine. Covjek je poznat i malo je reci da je pun ko brod ali marka je ko kuca. Ljudi su ubice a ne vozila.
Ja se odmah iznerviram kad vidim takav ciganluk. Hebote, sta je tim ljudima u glavi samo da mi je znati :run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21236 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Nije ciganluk boli ga da izvines kitica za gumu
Ima felge da gleda
Na gume neki sjaj, sve se isto sjaje onda, ove plasticne jos bolje
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#21237 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ucenik1234 »

basicm wrote: 18/01/2022 21:40
ZOB wrote: 18/01/2022 20:29 Vidim da vas je dosta pisalo oko ovog mog posta za Conti koji je proizveden u Portugalu,i da su pojedini pisali da je smece,pa me zanima po cemu tacno?ja sam pitao onako ne sto sumnjam u kvalitet same gume,to da ce netko reci ima razlike izmedju one proizvedene u Njemackoj i one u Portugalu je vjerovatno istina,da ima neke ogromne razlike,ne vjerujem.
Onda ako se npr.iPhone proizvodi u Kini je isto smece sto nije i sastavljen u US?
Ja mislim da to ne drzi vodu sto se za pojedinu gumu govori da je smece samo zato sto se proizvodi u tropskoj klimi ili u nekoj zemlji van u ovom slucaju Njemacke,moraju se odredjene norme ispuniti od zahtjeva ovih iz Njemacke,ni ti vjerujem da bi Continental koji vec toliko godina gradi neki imidz firme isao u Portugal proizvesti 18.miliona guma eto onako bezveze.
Jel isti reno iz francuske i turske? Fiat iz italije ili srbije?
Nije isti, cak je turski renault bio povisen, imao kljuc umjesto karticu i osjetno slabiju zvucnu izolaciju - generation verzija za fukara trzista
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#21238 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ucenik1234 »

mk ultra wrote: 18/01/2022 23:07 Nije ciganluk boli ga da izvines kitica za gumu
Ima felge da gleda
Na gume neki sjaj, sve se isto sjaje onda, ove plasticne jos bolje
Na celicnim ruznim felgama cijelu g vozim ali zato dva seta dobrih guma uvijek. Dosta raje mi predlagalo aluminijske fensi smensi felge 17ke - oni pametni sa M+S (ljeto zima bajo) logikom, ja glup sto sam na 15kama i svjeze gume uvijek.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#21239 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Neki dan zagledao na gumama koji su dot da vidim gdje sam šta sam i zbog sve ove priče o Made in primijetim to po prvi put i na svojim gumama. Četri gume kupljene Online u guma m, jedan par jedne zime pa sljedeći par naredne. Eh, jedne su made in Portugal a druge made in France :-D Nije da me briga, ali eto nije da su kod nas samo portugalske.
User avatar
drug_profi
Posts: 50218
Joined: 16/07/2012 16:00

#21240 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Toliko je to vazno da ja nisam ni pogledao gdje su proizvedene, a 3 zime vec na autu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21241 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

zaglavi nam se u planini LC
AT gume
nasukali se na snijeg

dzabe ti 3 diferencijala :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40094
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21242 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

E u pm,..ja taman mislio kupiti sebi jedan LC... :lol: :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21243 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: 19/01/2022 15:56

dzabe ti 3 diferencijala :lol:
otkud 3 diferencijala? troosovinac??
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21244 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

bitanga_sa_otesa wrote: 19/01/2022 16:23
mk ultra wrote: 19/01/2022 15:56

dzabe ti 3 diferencijala :lol:
otkud 3 diferencijala? troosovinac??
ma više karikiram, ne ide nikako... ni sa zaključanim diferencijalom, podigao ga snijeg i game over, u prazno se vrte sva 4 točka...

još jednom hvala usputnim prolaznicima u terranu :bih:
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#21245 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by striker_sarajevo »

mk ultra wrote: 19/01/2022 15:56 zaglavi nam se u planini LC
AT gume
nasukali se na snijeg

dzabe ti 3 diferencijala :lol:
At gume nisu ni priblizno dobre po snijegu koliko cistokrvne zimske gume. Da se mogu vozit, mogu. Da se samo s gumama, bez drugih prerada, mozes zavlaciti po dubljem snijegu i glumit gusjenicara ne mozes. I odakle land cruzeru tri diferencijala. Nemam iskustva sa mud terrain gumama. Volio bih ih probati. Da imam viska love imao bih 3 seta. :D
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#21246 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by striker_sarajevo »

mk ultra wrote: 19/01/2022 16:28
ma više karikiram, ne ide nikako... ni sa zaključanim diferencijalom, podigao ga snijeg i game over, u prazno se vrte sva 4 točka...

još jednom hvala usputnim prolaznicima u terranu :bih:
Zato se radi lift kit :D Meni je odignut 10cm + gume.
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21247 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

Kako klizu na ravnom jutros sava eskimo gume
Jesu ko nove i skoro nekoristene ali dot je iz 2014 :mrgreen:
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#21248 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dr Kova »

Black swan wrote: 21/01/2022 09:59 Kako klizu na ravnom jutros sava eskimo gume
Jesu ko nove i skoro nekoristene ali dot je iz 2014 :mrgreen:
Ma to je sad ko plastika :mrgreen:
Juka Jebach
Posts: 835
Joined: 18/04/2017 22:53

#21249 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Juka Jebach »

Isao kod jarana da uzmem nesto, ulica neociscena ima sigurno 2 cm + snijega. I kaze mi da odem u garazu da se parkiram (podzemna). Sto je najgore ja ga poslusao i proklizao, sva sreca malo steka se izgrebala. Gume su continental wintercontact ili kako vec (nije moje auto). Lekcija naucena, ako se na ravnom ESP pali ne treba pokusavati nizbrdo ici hahahha
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#21250 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by black_adrian »

Ja sam maloprije poletio niz ono brdo kad se spuštaš prema Pionirskoj od strane Betanije, tj. one nove ceste iza pedijatrije. Sreća niko u suprotnoj traci nije bio, složio bih ga punim.

Još lagano ja krenuo, prva brzina bez mrdanja nekog volana, bez kočenja logično, al džaba, desni zadnji kraj klizi hoće da me pretekne. I uspijem ga nekako zabacit i ispravit. Valjda poledilo, šta li.
Post Reply