Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#8551 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

supercali wrote:Ja neki dan kupio ratkape sinoc mi fale 2 I to prednji lijevi I zadnji desni
Sve su prilike da ja to.nisam fino stavio pa spale te dvije
Idući put si kupi pvc vezice :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8552 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

bleee_sa wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ja sinoc nadjoh zadnju lijevu ratkapu
jebo te ratkapa hoćemol kafu pit
ne pijem ja kafu :lol:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#8553 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

kolač kola standardno, 20:00 :lol:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#8554 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

Rugafet wrote:Michelin Energy Saver, .........cenzura............. Uplastici se rekordno brzo i ne trosi se uopste tako da 'na oko' djeluje odlicno i nakon xy godina a u stvarnosti grip je joj je ravan nuli.
Grip im je nikakav i kad su nove. Ja sam u julu trazio jednu da kupim i nigdje u gradu nije bilo na stanju. 4-5 dana godisnjeg odmora mi
vise znaci od cijene seta guma (to bi bio najbrzi termin izmjene). Sta je tu je, spalio zimske na +50 i u subotu kupujem (montiraju) nove zimske.
User avatar
konektovan
Posts: 40644
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8555 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

supercali wrote:Ja neki dan kupio ratkape sinoc mi fale 2 I to prednji lijevi I zadnji desni
Sve su prilike da ja to.nisam fino stavio pa spale te dvije
Tako su meni makbelovci postavili ratkape, do koseva 2 spale. :mrgreen:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#8556 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

Vala ja vise nikad ne bi postavio ratkape bez da ih zavezem sa barem dvije pvc vezice po tocku, to cuva i od usputnih klosarcica koji bi u prolazu pored parkiranih auta dosli u iskusenje, cak i na original fabricke ratkape koje se drze perfektno
User avatar
konektovan
Posts: 40644
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8557 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

problemnatravunu wrote:Vala ja vise nikad ne bi postavio ratkape bez da ih zavezem sa barem dvije pvc vezice po tocku, to cuva i od usputnih klosarcica koji bi u prolazu pored parkiranih auta dosli u iskusenje, cak i na original fabricke ratkape koje se drze perfektno
Tad sam i ja naucio skolu, odmah otisao i kupio pvc vezice, imam zalihe do 2027 godine. :mrgreen:
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#8558 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by adodbr »

konektovan wrote:
problemnatravunu wrote:Vala ja vise nikad ne bi postavio ratkape bez da ih zavezem sa barem dvije pvc vezice po tocku, to cuva i od usputnih klosarcica koji bi u prolazu pored parkiranih auta dosli u iskusenje, cak i na original fabricke ratkape koje se drze perfektno
Tad sam i ja naucio skolu, odmah otisao i kupio pvc vezice, imam zalihe do 2027 godine. :mrgreen:
Meni skinuse isto majke im ga
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#8559 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

Nije to ništa, meni u Mostaru na parkingu skinuše sve 4, još auto radilo i ja bio u njemu, doduše bio sam zauzet :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8560 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by muha_sa »

bleee_sa wrote:Nije to ništa, meni u Mostaru na parkingu skinuše sve 4, još auto radilo i ja bio u njemu, doduše bio sam zauzet :D
na zadnjem sjedištu bio zauzet :?
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#8561 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

muha_sa wrote:
bleee_sa wrote:Nije to ništa, meni u Mostaru na parkingu skinuše sve 4, još auto radilo i ja bio u njemu, doduše bio sam zauzet :D
na zadnjem sjedištu bio zauzet :?
suvozačevom :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8562 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

:lol: :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8563 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ne mogu da vjerujem sta sam vidio
Gledam sa prijateljevog prozora parking I sunja se jedn sa strane auta dal da skine ratkape il da ispuse gume ne znam I zadao se on a s druge strane drugi se sunja I poce isto dal skidati dal busiti I valjda su culi jedan drugog kad pocese bjezati na suprotne strane :lol:

Da mi je neko pricao ne bih vjerovao
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8564 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Throttle wrote::lol: :lol:
dobra, čuj četiri lijeve gume dobio :lol:
Nije. Tri lijeve i jednu lijevodesnu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8565 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Rugafet wrote:Michelin Energy Saver, najzesce govno od Michelina ikad. Uplastici se rekordno brzo i ne trosi se uopste tako da 'na oko' djeluje odlicno i nakon xy godina a u stvarnosti grip je joj je ravan nuli.
Ovo je najčešći dojam, kojeg često čujem od raje. Ali jbg ja jedne poderao koje su mi dosle na polovnom autu sa 40K u gumama (DOT 2000g), i ja jos dodao 20K (2005-2006). Istina, skripale su na jacem startu vec pred kraj. Ne mogu reći da su bile nešto ekstra dobre, ali ni loše.
A nasuprot njima, imao i sad jedne na Corsi D, poprilično stare (pet+ godina), ali malo kilometara u njima. Vozao ih ljetos i jesenas po ovim kišama, i nisam primjetio gubitak gripa.
Tako da je vjerovatno od slučaja do slučaja, kako su eksploatisane i kuda vožene.
Vjerujem da se isplati uzeti ih radi dugotrajnosti onome ko ce ljeti praviti dosta kilometara.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#8566 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Pa sve te energy eco green i sl. gume su za pravljenje velikih kilometraža...60 hiljada i nije pretjerano velika kilometraža za tu kategoriju guma.
Naravno sve zavisi od uslova vožnje, težak auto po defaultu, opterećen, brza i nepažljiva vožnja, loši vremenski uslovi, podloga.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#8567 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

supercali wrote:Ne mogu da vjerujem sta sam vidio
Gledam sa prijateljevog prozora parking I sunja se jedn sa strane auta dal da skine ratkape il da ispuse gume ne znam I zadao se on a s druge strane drugi se sunja I poce isto dal skidati dal busiti I valjda su culi jedan drugog kad pocese bjezati na suprotne strane :lol:

Da mi je neko pricao ne bih vjerovao
Znaš li ti zašto služi mobitel osim za pozive? :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8568 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Brzo se desilo da bih stigao snimiti
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#8569 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

Ako ste kupili auto sa čeličnim felgama i došle vam ratkape ok, ali ako vam je auto na alu felgama i kupujete čelične felge za zimske gume, onda je najveća glupost kupovina ratkapa. Čisto bacanje para. Ja nikad nisam kupio ratkape za svoje čelične felge. Ljepše mi bez njih.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8570 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Better Man wrote:Ako ste kupili auto sa čeličnim felgama i došle vam ratkape ok, ali ako vam je auto na alu felgama i kupujete čelične felge za zimske gume, onda je najveća glupost kupovina ratkapa. Čisto bacanje para. Ja nikad nisam kupio ratkape za svoje čelične felge. Ljepše mi bez njih.
ili prodate , pa kupite alu :D

najludji su mi oni koji maksuz traze 16"/17" celicare za passata , insigniu i sl. , jer su culi da alu zimi puca ko ledenica :oops:
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#8571 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Akibh »

Better Man wrote:Ako ste kupili auto sa čeličnim felgama i došle vam ratkape ok, ali ako vam je auto na alu felgama i kupujete čelične felge za zimske gume, onda je najveća glupost kupovina ratkapa. Čisto bacanje para. Ja nikad nisam kupio ratkape za svoje čelične felge. Ljepše mi bez njih.
Pa i nije baš tako, nemoj zanemariti aerodinamiku i bočne vjetrove, kad nemaš ratkape to zna uticati i na brzinu auta pa si sporiji oko 3-4% od istog auta koje ima ratkape. Ok, ništa prevazno ali nije ni zanemarivo.
Pisalo se o tome dosta.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8572 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

amar1994 wrote:
Better Man wrote:Ako ste kupili auto sa čeličnim felgama i došle vam ratkape ok, ali ako vam je auto na alu felgama i kupujete čelične felge za zimske gume, onda je najveća glupost kupovina ratkapa. Čisto bacanje para. Ja nikad nisam kupio ratkape za svoje čelične felge. Ljepše mi bez njih.
ili prodate , pa kupite alu :D

najludji su mi oni koji maksuz traze 16"/17" celicare za passata , insigniu i sl. , jer su culi da alu zimi puca ko ledenica :oops:
puca puca, kako da ne :izet:

ja sam na 2 seta alu, 17 ljeti, 16 zimi, odlično fercera
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#8573 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tempuser »

adodbr wrote:
konektovan wrote:
problemnatravunu wrote:Vala ja vise nikad ne bi postavio ratkape bez da ih zavezem sa barem dvije pvc vezice po tocku, to cuva i od usputnih klosarcica koji bi u prolazu pored parkiranih auta dosli u iskusenje, cak i na original fabricke ratkape koje se drze perfektno
Tad sam i ja naucio skolu, odmah otisao i kupio pvc vezice, imam zalihe do 2027 godine. :mrgreen:
Meni skinuse isto majke im ga
Meni nekad prosle zime klepe sa Focusa dvije ratkape sa lijeve strane, a bil ezavezane. U garazi imao 3 original al malo drugaciji "dezen", pa sam ih postavio, Pola godine sam sa desne strane imao jedan tip, sa lijeve drugi tip! :lol: Odem nesto do Triaba kad kod njih na placu rabljenih Focus sa 3 ratkape, 2 kakve su meni ukrali i jedna kakve sam postavio na lijevu stranu, Dogovorim razmjenu, ja njima one 3, a oni meni 2 kakve su mi ukrali i kompletirali oba auta,
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#8574 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

Akibh wrote:
Better Man wrote:Ako ste kupili auto sa čeličnim felgama i došle vam ratkape ok, ali ako vam je auto na alu felgama i kupujete čelične felge za zimske gume, onda je najveća glupost kupovina ratkapa. Čisto bacanje para. Ja nikad nisam kupio ratkape za svoje čelične felge. Ljepše mi bez njih.
Pa i nije baš tako, nemoj zanemariti aerodinamiku i bočne vjetrove, kad nemaš ratkape to zna uticati i na brzinu auta pa si sporiji oko 3-4% od istog auta koje ima ratkape. Ok, ništa prevazno ali nije ni zanemarivo.
Pisalo se o tome dosta.
Nemoj ba. Brdo takvih "aerodinamicara" pola zime na autu imaju kapu od snijega. Bude im mrsko čistiti, kakva aerodinamika i k.... palac.
Jedini nedostatak alu felge zimi nad celicnim može biti u lancima. Ovisno koji su lanci kad se namontiraju mogu izgrebati alu felge.
Lično vozim zimi na celicnim bez ratkapa, originalne imam i stoje mi u supi :p.
User avatar
ElRe
Posts: 10846
Joined: 12/12/2011 11:28

#8575 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

tempuser wrote:
Rugafet wrote:Michelin Energy Saver, najzesce govno od Michelina ikad. Uplastici se rekordno brzo i ne trosi se uopste tako da 'na oko' djeluje odlicno i nakon xy godina a u stvarnosti grip je joj je ravan nuli.
Entry level guma, osim navedenog poslije 5-6 god je kompletna ispuca, bokovi, gazni sloj.
Eco-friendly guma, kao i svaka takva - tvrda, "manja" potrosnja goriva, los grip na mokrom, solidan na suhom kolovozu. I naravno, entry level guma.
Post Reply