Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Dozer

#4976 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer » 15/12/2015 16:34

Michelin tvrd...?
Ovo prvi put cujem... Koliko ja znam, ali i iz iskustva, te gume su medju najmeksima na trzistu.

Aquaplaning na Energy Saveru jos nisam dozivio, a ni druga proklizavanja, pa ne znam sta bih rekao osim da mozda tu ima nesto i do vozaca...?

Gume, kako znamo, nisu svemoguce bez obzira koje se i kakve su, ali zato nacin voznje i te kako moze uticati na njih. Jebi ga, ako se u barustinu na cesti uleti sa 120, bas bih volio vidjeti gumu koja nece "zaplivati".
Ili, ako se u okuku uleti isto tako nekom blesavom brzinom, pa se onda usred nje naglo prikoci jer se skontalo da je to prebrzo, i tu su rijetke gume koje nece proklizati u stranu u pravcu inercije.

basicm

#4977 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm » 15/12/2015 18:06

Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?

Em2r

#4978 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r » 15/12/2015 18:10

basicm wrote:Ima li gdje kupiti Starmaxx gume u Sarajevu?
Ima petlas i GumiM a starmaxx je njihov brand...

basicm

#4979 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm » 15/12/2015 18:12

Em2r wrote:
GumaM znaci...hvala :thumbup:

Em2r

#4980 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r » 15/12/2015 18:15

basicm wrote:
Em2r wrote:
GumaM znaci...hvala :thumbup:
Nisam siguran da imaju Starmaxx al sigurno imaju Petlas i njihova snowmaster je meni se cini ista kao starmaxx ice gripper. A i petlas je cijenom isti.

basicm

#4981 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm » 15/12/2015 18:21

Evo bas gledam, dva imena ista stvar. Starmaxx incurro w870 ista petlas explero w671.

jefferson

#4982 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 15/12/2015 18:35

Dozer wrote:Michelin tvrd...?
Ovo prvi put cujem... Koliko ja znam, ali i iz iskustva, te gume su medju najmeksima na trzistu.

Aquaplaning na Energy Saveru jos nisam dozivio, a ni druga proklizavanja, pa ne znam sta bih rekao osim da mozda tu ima nesto i do vozaca...?

Gume, kako znamo, nisu svemoguce bez obzira koje se i kakve su, ali zato nacin voznje i te kako moze uticati na njih. Jebi ga, ako se u barustinu na cesti uleti sa 120, bas bih volio vidjeti gumu koja nece "zaplivati".
Ili, ako se u okuku uleti isto tako nekom blesavom brzinom, pa se onda usred nje naglo prikoci jer se skontalo da je to prebrzo, i tu su rijetke gume koje nece proklizati u stranu u pravcu inercije.
Michelin Energy Saver ima tvrdji gazni sloj, ali ne i bocnu stranu gume. Michelin je uvijek bio jedna od najudobnijih guma. Oism Pilot serije, sve njihove gume imaju tvrdji gazni sloji nemaju top performanse kao ostale gume dok su nove. Medjutim, najduze zadrzavaju svoje karakteristike.
Pilot serija s druge strane ima vrlo spofisticirani gazni sloj kao i bocni sloj pravljen od kevlara, pa su dalkeo izdrzljivije na losim cestama od npr. Constinentala.
Ja sam iamo na proslom autu Michelin Pilot SUper Sport, i to je najbolja ljetna guma koju sam ikad imao na bilo kojem autu.
S druge strane, zbog te filozofije zimske gume nikad im nisu bile u vrhu kada su performanse po bljuzgavici i dubkom snijegu u pitanju, iako kakos tvari stoje, izgleda da Michelin ima najbolju mjesavinu za led i najduze zadrzavaju originalne karakteristike.

ElRe

#4983 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe » 15/12/2015 19:40

Sestra na Cliu ima (hoce navodno kvalitet) Energy Saver, a ja na Grande Puntu Sportivu Compact. Nikakvu, ali nikakvu razliku ja pri normalnoj vozni ni po toplom ni kisovitom vremenu ne primjecujem. Mislim da je za mala vozila kupovina brendiranih pneumatika ponajvise bacanje novca.
Isto i sa zimskim, ja imam Matador Snow Sibir, a na Cliu su Michelin Alpin A4. Moguce da se razlika primijeti kod 3. sezone, ali za sada je ja ne primjecujem.

jefferson

#4984 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 15/12/2015 19:52

ElRe wrote:Sestra na Cliu ima (hoce navodno kvalitet) Energy Saver, a ja na Grande Puntu Sportivu Compact. Nikakvu, ali nikakvu razliku ja pri normalnoj vozni ni po toplom ni kisovitom vremenu ne primjecujem. Mislim da je za mala vozila kupovina brendiranih pneumatika ponajvise bacanje novca.
Isto i sa zimskim, ja imam Matador Snow Sibir, a na Cliu su Michelin Alpin A4. Moguce da se razlika primijeti kod 3. sezone, ali za sada je ja ne primjecujem.
Ima razlike itekakve.
1. Energy Saver ce daleko duze zadrzati prvobite performanse. Gumu ne mjenjas svake sezone.
2. Matador porediti sa Michelinom je otprilike kao BMW porediti sa Daciom. Prvo, danas svako moze napraviti relativno dobru gumu koja ce imati dobra svojstva u dubokom snijegu. Trebas siliku (xxx proizvodjaca iste) i robustan dizajn. Fazon je akko ta guma reaguje u granicnim podrucijima gdje se udesi desavaju. kako takva guma koci na ledu? Tu je caka i na ledu je najveca razlika izmedju ispodprosjecnih guma (sto Matador jeste) i vrhunskih guma. Drugo, kakva je konstrukcija Matadora? U michelinu ces naci zadnju tehnologiju slojeva koji drze gumu u jednom komadu, u matadoru ces naci tehnologiju od prije 15 godina ako i to.
Ti mozes ganjati originalne dijelove, super brisace, sipati najbolje gorivo, ali samo te cetiri komada gume drze zaljepljenim za cestu, a ako to nije kako treba, onda zaboravi na sve ostalo.

gaius

#4985 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by gaius » 15/12/2015 20:29

dakle 205/50/17.. zimske gume mi izdrže jednu zimu (ca 25-30 hiljada km).. do sad je to uvijek bio Goodyear a sad mislim uzeti Continental T850 jer mi ljetne njihove izdržaše 60 hiljada..

kakva su iskustva? udobnost? buka? led? snijeg itd.. itd...

LeKo

#4986 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by LeKo » 15/12/2015 20:35

gaius wrote:dakle 205/50/17.. zimske gume mi izdrže jednu zimu (ca 25-30 hiljada km).. do sad je to uvijek bio Goodyear a sad mislim uzeti Continental T850 jer mi ljetne njihove izdržaše 60 hiljada..

kakva su iskustva? udobnost? buka? led? snijeg itd.. itd...
Za tu kilometražu ganjaj Michelin. Conti je odlican, ali preko tih 30-40 hiljada neće izgurati. Michelin će izvrtiti barem 60.

Dozer

#4987 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer » 15/12/2015 21:26

A to je tako upravo radi mekoce. Svaka kruta guma brze puca, a samim tim i btze gubi svoja svojstva.
Ja gume mijenjam svake tri godine, ali opet samo za Michelinke mogu reci da su i u trecoj godini "radile" kao i u prvoj. Sve ostale su u trecoj godini vec imale kamaru falinki, poput povecane buke, proklizavanja pri startu ili kocenju, bocna proklizavanja na minusu (iskreno, s Michelinom mi se ovo nikad nije desilo), povcane potrosnje, brzeg debalansa i brzeg opadanja pritiska.
I ovo govorim nakon 24 g. vozackog staza, pri cemu sam imao i neke obuke po tom pitanju, a za ovo vrijeme sam promijenio 15-ak novih vozila, od malih auta do velikih dzipova/SUV-ova. I sve je to imalo uvijek 2 seta guma, cesto razlicite marke. Ne pricam napamet i na bazi proizvodjackih specifikacija, nego zaista iz iskustva.

direstraits0078

#4988 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 » 15/12/2015 21:40

Dozer wrote:A to je tako upravo radi mekoce. Svaka kruta guma brze puca, a samim tim i btze gubi svoja svojstva.
Ja gume mijenjam svake tri godine, ali opet samo za Michelinke mogu reci da su i u trecoj godini "radile" kao i u prvoj. Sve ostale su u trecoj godini vec imale kamaru falinki, poput povecane buke, proklizavanja pri startu ili kocenju, bocna proklizavanja na minusu (iskreno, s Michelinom mi se ovo nikad nije desilo), povcane potrosnje, brzeg debalansa i brzeg opadanja pritiska.
I ovo govorim nakon 24 g. vozackog staza, pri cemu sam imao i neke obuke po tom pitanju, a za ovo vrijeme sam promijenio 15-ak novih vozila, od malih auta do velikih dzipova/SUV-ova. I sve je to imalo uvijek 2 seta guma, cesto razlicite marke. Ne pricam napamet i na bazi proizvodjackih specifikacija, nego zaista iz iskustva.
Cekaj dok memo golf optima modrica procita, pa te zvizne testom i tabelom posred cela... I to bez upucavanja, odmah u sridu. :D

Dozer

#4989 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer » 15/12/2015 21:46

:lol: :lol: :lol:

Maverick78

#4990 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Maverick78 » 15/12/2015 21:53

jefferson wrote:
Maverick78 wrote:Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
Sto se tice striktno zimskih guma, ne tkz "all weather" guma koje Nokian prodaje (WR) oni su tu tata-mata.
Meni brat vozi isto na Continental gumama i onda i ja preko njegovog iskustva. A htio sam prethodno uzeti Nokian. Sljedece ce biti one, mada i ove su zaista OK. Doduse ovdje odlicne puteve odrzavaju odlicno zimi, tako da meni Conti super odradjuju posao.

undefined007

#4991 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by undefined007 » 15/12/2015 22:22

SAVA ESKIMO S3 m+s ( more svuda) :lol:

jefferson

#4992 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 16/12/2015 03:16

Maverick78 wrote:
jefferson wrote:
Maverick78 wrote:Meni sad druga zima na Conti zimskim gumama... sta znam, tamo gdje sam ih uzeo i gdje su mi montirali, hvale ih maksimalno. I meni su ok... Hvale tu i Nokian Hakkapeliitta 8 i Goodyaer UltraGrip Ice Arctic, mada ja sam uzeo Continental i za sada sve ok.
Sto se tice striktno zimskih guma, ne tkz "all weather" guma koje Nokian prodaje (WR) oni su tu tata-mata.
Meni brat vozi isto na Continental gumama i onda i ja preko njegovog iskustva. A htio sam prethodno uzeti Nokian. Sljedece ce biti one, mada i ove su zaista OK. Doduse ovdje odlicne puteve odrzavaju odlicno zimi, tako da meni Conti super odradjuju posao.
Continental je odlicna zimska guma, ja sam imao nekoliko verzija, pocev od TS780. Kada je u pitanju dubok snijeg i ono sto najgore zima moze donjeti, Nokian Hakkapeliita je tata mata, ali nisu bas na suhom i mokrom ujednacene kao Continental.

Kataklinger

#4993 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kataklinger » 16/12/2015 08:08

Za zimske pneumatike ne žalim i kupio sam Continental TS850. Za ljetnu sezonu mi se iskreno i ne daje toliki novac za premium gume jer ionako vozim grublje pa ih derem brzo, radije bih svake dvije godine kupio nove jeftinije nego vozio na jednim 4-5 godina.

Sad želim kupiti za ljetnu sezonu gume u dimenziji 225/45/R17 i gledam ove jeftinije Matador, Barum itd....kakva su iskustva s njima? S druge strane imam ponudu za polovne Pireli, ali su skroz malo korištene i još uvijek imaju "dlake", šara je mislim 7mm za malo manje novce nego što bih kupio 4 nove low brand gume. Iskustva, preporuke?

amar1994

#4994 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 » 16/12/2015 09:30

undefined007 wrote:SAVA ESKIMO S3 m+s ( more svuda) :lol:
kakvo tesko sranje od gume,nikad vise :-)

Dozer

#4995 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer » 16/12/2015 12:05

Kataklinger wrote:Za zimske pneumatike ne žalim i kupio sam Continental TS850. Za ljetnu sezonu mi se iskreno i ne daje toliki novac za premium gume jer ionako vozim grublje pa ih derem brzo, radije bih svake dvije godine kupio nove jeftinije nego vozio na jednim 4-5 godina.

Sad želim kupiti za ljetnu sezonu gume u dimenziji 225/45/R17 i gledam ove jeftinije Matador, Barum itd....kakva su iskustva s njima? S druge strane imam ponudu za polovne Pireli, ali su skroz malo korištene i još uvijek imaju "dlake", šara je mislim 7mm za malo manje novce nego što bih kupio 4 nove low brand gume. Iskustva, preporuke?
Iskreno, meni je ova gornja logika pomalo cudna...
Ljetnu neces kvalitetnu jer vozis "grublje", a zimsku hoces kada vozis, pretpostavljam, "mekse"...?
Nije li onda logicno da bude obratno, da se za "grublju" voznju uzimaju kvalitetnije gume, kako ne bi zavrsio na, recimo, tramvajskoj, radi proklizavanja guma...?
A, ako "grublje" znaci stalno slajdranje, trka, kocenje k'o sumanut, onda ti je svejedno koje ces gume uzeti - poderaces svaku, s razlikom od mjesec-dva. Ipak su ovo komercijalne gume, ne trkace.

Za te ljetne, taj Pireli, ako nisu starije od 2 god. i ako im je sara takva kakva jeste, po meni ti je bolje uzeti njih nego ove druge nove.
S obzirom na dimenziju, tu se radi o jacem autu. A, za te dimenzije je oznaka brzine na ljetnim gumama obicno min. "V". Nisam bas siguran za taj dio specifikacije kod Baruma, Matadora i sl.

ado-šampion

#4996 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion » 16/12/2015 12:51

Ja nisam nikako za opciju polovnih. Dzaba sto je sara dobra, ne znas koliko je puta neko s njima najahao na trotoar i slicno. Bolje nove makar i Sava.

Em2r

#4997 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r » 16/12/2015 12:57

Kataklinger wrote:Za zimske pneumatike ne žalim i kupio sam Continental TS850. Za ljetnu sezonu mi se iskreno i ne daje toliki novac za premium gume jer ionako vozim grublje pa ih derem brzo, radije bih svake dvije godine kupio nove jeftinije nego vozio na jednim 4-5 godina.

Ja sam 2 sezone na Barum Bravuris 2 i prezadovolja sam. Mogu sigurno jos 2 izgurati. Meni odlicna guma.

AdnanSA

#4998 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AdnanSA » 16/12/2015 13:38

Vidim da se svi na ovoj temi gađaju sa potpuno novim top brand gumama pa me je stvarno sramota i napisati moje malo iskustvo sa Michelinom. :sad: Na autu sam dobio Michelim Energy (ljetne) u dimenziji 205-55-16 stare najmanje dobrih 10 godina. Ima jedno 2,5 mm šare dakle guma je potrošena skoro do one male oznake i sa takvim starim i potrošenim gumama sam prešao još 30 hiljada km istina nisu na pogonskim točkovima.Što je interesantno i poslje 30 hiljada km dubina šare se uopšte ne smanjuje, izgledaju iste kao i onog dana kada su došle na autu. Još uvijek dobro drže, dobro koče nisu nešto ni mnogo bučne a što je interesantno na njima nema ni onih malih pukotina koje se često mogu vidjeti na starim gumama. Tačno mi ih žao baciti i kontam ih guliti još jednu ljetnu sezonu. Michelin je stvarno najdugovječnija guma a mislim da je i najskuplja u startu.

AdnanSA

#4999 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AdnanSA » 16/12/2015 13:43

Vidim također da su mnogima zimske gume kao neka vrsta fetiša i preuveličavaju njihove mogućnosti te bih napomenuo da prema mom skromnom mišljenju najvažnija zimska oprema u autu nisu zimske gume nego hladna glava i zdrav razum. (solidne zimske gume tek na trećem mjestu)

jefferson

#5000 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 16/12/2015 15:29

AdnanSA wrote:Vidim također da su mnogima zimske gume kao neka vrsta fetiša i preuveličavaju njihove mogućnosti te bih napomenuo da prema mom skromnom mišljenju najvažnija zimska oprema u autu nisu zimske gume nego hladna glava i zdrav razum. (solidne zimske gume tek na trećem mjestu)
Ta hladna glava i zdrav razum isto tako odlucuju koje ce gume biti na autu.

Post Reply