Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Evolution_IV
Posts: 12807
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#42076 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Ommadawn wrote: 18/07/2022 19:42 Najbolje ti je kad tako naspeš, da iskopčaš akumulator, pričekaš minutu-dvije i onda ga skopčaš.
Tad se sistem u motoru ponovo regenerira, tako su ljudi radili prije da ne šokiraju motor.
al prvo minus klemu :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42077 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Ommadawn wrote: 18/07/2022 19:42 Najbolje ti je kad tako naspeš, da iskopčaš akumulator, pričekaš minutu-dvije i onda ga skopčaš.
Tad se sistem u motoru ponovo regenerira, tako su ljudi radili prije da ne šokiraju motor.
so kirase jedin o kadmu sloyim kik dav,ondak pobri se sve gre ske iz konpijutera
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42078 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Naslovnica wrote: 18/07/2022 19:45
umene je 55 kila bemyin a plim 48 kila
koliko da naspem nitra a koliko uljnog slab sam sa matematikom ima li kakog naućnika na forumu
hvala ti roðo na pomoći valjo si mi pravo sa savjetima
tokni ti slobo dno politar ijenog idrugog nemere se nista lo se desit poyyy
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#42079 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

hvala ti roðo ðečuo i nečuo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42080 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nea na ćemu
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#42081 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Tabijat wrote: 18/07/2022 12:43 POzdrav, ako može jedno (orjentaciono) pitanje za Renault Clio 1,5 dCI 2010g.
Prosjek potrošnje mi je uvijek bio 4,5-5l. Nisam nešto puno ni obraćala pažnju ali sam par puta provjerila od čepa do čepa i to je to, kao i ove malo duže međugradske i tako je nekako bilo.
U zadnje vrijeme evo malo više obraćam pažnju (poskupilo gorivo), išla i na neka putovanja gdje bi je trebala egzaktna cifra i ispada da međugradska troši 7.5l. Pritom board comp tvrdi da je prosjek 5.2.
Znači put Mostar Sarajevo, ili hrvatski autoput za more (čak i više), ili Mostar Orebić bez autoputa a i bez nekih brda...
Da li je moguće da klima pravi toliku razliku, ili je u pitanju neki kvar? Šta bi moglo biti u pitanju?
Gume prošlogodišnje, ljetne, friško balansirane, u autu ja sama ili još jedna osoba, tezina znači nije, vozač uvijek isti, ulje i svi filteri promijenjeni prije dva mjeseca uključujući i filter goriva...
Ako ima neko neki savjet, bila bih zahvalna, a svakako ću ga odvesti u servis, samo da ne upadnem ko indijanac bez ikakvih informacija.
Hvala!
Oduševljen sam kako barataš tim informacijama o autu, kao žensko, jer i pola muškaraca su tu površni i zbunjeni. Svaka čast.

Čak neki po forumu ne znaju šta npr znače razlike u ulju i sl. Provaljuju se ko u priči. :mrgreen:

Ima raje još ovdje koja je posumnjala da im je auto povećalo potrošnju u zadnje vrijeme, a kao mogući razlog se pominjao upitan kvalitet goriva. Moguće da ima u tome nešto. Nemoj žuriti sa servisom ako nemaš nekih drugih problema, provjeri na još par sipanja je li stvar ista. Probaj promijeniti benzinsku.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42082 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

atillas jesil trcao danas druye? kojim si uljem mazao?? kakvi su reyultati ??
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#42083 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

AtillaS wrote: 18/07/2022 19:52
Tabijat wrote: 18/07/2022 12:43 POzdrav, ako može jedno (orjentaciono) pitanje za Renault Clio 1,5 dCI 2010g.
Prosjek potrošnje mi je uvijek bio 4,5-5l. Nisam nešto puno ni obraćala pažnju ali sam par puta provjerila od čepa do čepa i to je to, kao i ove malo duže međugradske i tako je nekako bilo.
U zadnje vrijeme evo malo više obraćam pažnju (poskupilo gorivo), išla i na neka putovanja gdje bi je trebala egzaktna cifra i ispada da međugradska troši 7.5l. Pritom board comp tvrdi da je prosjek 5.2.
Znači put Mostar Sarajevo, ili hrvatski autoput za more (čak i više), ili Mostar Orebić bez autoputa a i bez nekih brda...
Da li je moguće da klima pravi toliku razliku, ili je u pitanju neki kvar? Šta bi moglo biti u pitanju?
Gume prošlogodišnje, ljetne, friško balansirane, u autu ja sama ili još jedna osoba, tezina znači nije, vozač uvijek isti, ulje i svi filteri promijenjeni prije dva mjeseca uključujući i filter goriva...
Ako ima neko neki savjet, bila bih zahvalna, a svakako ću ga odvesti u servis, samo da ne upadnem ko indijanac bez ikakvih informacija.
Hvala!
Oduševljen sam kako barataš tim informacijama o autu, kao žensko, jer i pola muškaraca su tu površni i zbunjeni. Svaka čast.

Čak neki po forumu ne znaju šta npr znače razlike u ulju i sl. Provaljuju se ko u priči. :mrgreen:

Ima raje još ovdje koja je posumnjala da im je auto povećalo potrošnju u zadnje vrijeme, a kao mogući razlog se pominjao upitan kvalitet goriva. Moguće da ima u tome nešto. Nemoj žuriti sa servisom ako nemaš nekih drugih problema, provjeri na još par sipanja je li stvar ista. Probaj promijeniti benzinsku.
Možda je u pitanju muškarac zatočen u tijelu žene?
:gunjastajl:
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#42084 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tabijat »

AtillaS wrote: 18/07/2022 19:52
Tabijat wrote: 18/07/2022 12:43 POzdrav, ako može jedno (orjentaciono) pitanje za Renault Clio 1,5 dCI 2010g.
Prosjek potrošnje mi je uvijek bio 4,5-5l. Nisam nešto puno ni obraćala pažnju ali sam par puta provjerila od čepa do čepa i to je to, kao i ove malo duže međugradske i tako je nekako bilo.
U zadnje vrijeme evo malo više obraćam pažnju (poskupilo gorivo), išla i na neka putovanja gdje bi je trebala egzaktna cifra i ispada da međugradska troši 7.5l. Pritom board comp tvrdi da je prosjek 5.2.
Znači put Mostar Sarajevo, ili hrvatski autoput za more (čak i više), ili Mostar Orebić bez autoputa a i bez nekih brda...
Da li je moguće da klima pravi toliku razliku, ili je u pitanju neki kvar? Šta bi moglo biti u pitanju?
Gume prošlogodišnje, ljetne, friško balansirane, u autu ja sama ili još jedna osoba, tezina znači nije, vozač uvijek isti, ulje i svi filteri promijenjeni prije dva mjeseca uključujući i filter goriva...
Ako ima neko neki savjet, bila bih zahvalna, a svakako ću ga odvesti u servis, samo da ne upadnem ko indijanac bez ikakvih informacija.
Hvala!
Oduševljen sam kako barataš tim informacijama o autu, kao žensko, jer i pola muškaraca su tu površni i zbunjeni. Svaka čast.

Čak neki po forumu ne znaju šta npr znače razlike u ulju i sl. Provaljuju se ko u priči. :mrgreen:

Ima raje još ovdje koja je posumnjala da im je auto povećalo potrošnju u zadnje vrijeme, a kao mogući razlog se pominjao upitan kvalitet goriva. Moguće da ima u tome nešto. Nemoj žuriti sa servisom ako nemaš nekih drugih problema, provjeri na još par sipanja je li stvar ista. Probaj promijeniti benzinsku.
Pa hvala ti na pohvali. Inace bih se naljutila zbog predrasuda o ženskom neznanju, ali pošto znam kako moje drugarice (ne)održavaju vlastito auto, neću ništa reći. :skoljka:
Ja svoje auto stvarno održavam, sluša ono mene, slušam ja njega, a i nije neka pamet. Sad ove egzotične probleme, to ostavljam profesionalcima. Sve ostalo se svede na read the fucking manual :D

Najnoviji update, Mostar Šibenik potrošnja 6.2. Nisam baš forsirala na autoputu preko 130 osim preticanja, moguće stvarno da je do goriva. Pratit ću još malo. Inače uvijek točnim na Energopetrolu, a ovo zadnje (a eto najbolji prosjek) je na nekoj žnj pumpi usput.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#42085 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Sretno. :thumbup:
bitanga_sa_otesa wrote: 18/07/2022 19:57 atillas jesil trcao danas druye? kojim si uljem mazao?? kakvi su reyultati ??
Samo najbolja ulja za moje seksi tijelo. Mirišem na papaju. 8-)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42086 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

AtillaS wrote: 18/07/2022 20:34
Samo najbolja ulja za moje seksi tijelo. Mirišem na papaju. 8-)
zavidan sam :(
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#42087 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EFD22 »

Pa što mi ne rekoste da sam mog’o svoj problem sa EGR-om riješiti sa par deca ATFa i Nitro razrjeđivača?! Džabe naručio nov. :|
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42088 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ko ti je kriv,malo prati savjete ovdje,sto bezveze jasas po polju i besposlicaris...
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#42089 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EFD22 »

Vala baš
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#42090 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ommadawn »

EFD22 wrote: 18/07/2022 20:43 Pa što mi ne rekoste da sam mog’o svoj problem sa EGR-om riješiti sa par deca ATFa i Nitro razrjeđivača?! Džabe naručio nov. :|
Pa pišemo cijelo vrijeme a ti po čitav dan na kafi i još da ispadneš frajer pred rajom, u po kafića naručuješ EGR.
Eh eto ti sad…
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#42091 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

AtillaS wrote: 18/07/2022 20:34 Sretno. :thumbup:
bitanga_sa_otesa wrote: 18/07/2022 19:57 atillas jesil trcao danas druye? kojim si uljem mazao?? kakvi su reyultati ??
Samo najbolja ulja za moje seksi tijelo. Mirišem na papaju. 8-)
Deder dodji da te miruhnemo :lol:
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#42092 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

bitanga_sa_otesa wrote: 18/07/2022 21:10 ko ti je kriv,malo prati savjete ovdje,sto bezveze jasas po polju i besposlicaris...
Image
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42093 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Tabijat wrote: 18/07/2022 20:25
AtillaS wrote: 18/07/2022 19:52

Oduševljen sam kako barataš tim informacijama o autu, kao žensko, jer i pola muškaraca su tu površni i zbunjeni. Svaka čast.

Čak neki po forumu ne znaju šta npr znače razlike u ulju i sl. Provaljuju se ko u priči. :mrgreen:

Ima raje još ovdje koja je posumnjala da im je auto povećalo potrošnju u zadnje vrijeme, a kao mogući razlog se pominjao upitan kvalitet goriva. Moguće da ima u tome nešto. Nemoj žuriti sa servisom ako nemaš nekih drugih problema, provjeri na još par sipanja je li stvar ista. Probaj promijeniti benzinsku.
Pa hvala ti na pohvali. Inace bih se naljutila zbog predrasuda o ženskom neznanju, ali pošto znam kako moje drugarice (ne)održavaju vlastito auto, neću ništa reći. :skoljka:
Ja svoje auto stvarno održavam, sluša ono mene, slušam ja njega, a i nije neka pamet. Sad ove egzotične probleme, to ostavljam profesionalcima. Sve ostalo se svede na read the fucking manual :D

Najnoviji update, Mostar Šibenik potrošnja 6.2. Nisam baš forsirala na autoputu preko 130 osim preticanja, moguće stvarno da je do goriva. Pratit ću još malo. Inače uvijek točnim na Energopetrolu, a ovo zadnje (a eto najbolji prosjek) je na nekoj žnj pumpi usput.
To ti je sve normala,....pri toj brzini otprilike ne možeš ni očekivati manje, posebno s mjenjačem koji ima 5 brzina, a još i klima upaljena..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#42094 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ommadawn »

Tabijat wrote: 18/07/2022 20:25
AtillaS wrote: 18/07/2022 19:52

Oduševljen sam kako barataš tim informacijama o autu, kao žensko, jer i pola muškaraca su tu površni i zbunjeni. Svaka čast.

Čak neki po forumu ne znaju šta npr znače razlike u ulju i sl. Provaljuju se ko u priči. :mrgreen:

Ima raje još ovdje koja je posumnjala da im je auto povećalo potrošnju u zadnje vrijeme, a kao mogući razlog se pominjao upitan kvalitet goriva. Moguće da ima u tome nešto. Nemoj žuriti sa servisom ako nemaš nekih drugih problema, provjeri na još par sipanja je li stvar ista. Probaj promijeniti benzinsku.
Pa hvala ti na pohvali. Inace bih se naljutila zbog predrasuda o ženskom neznanju, ali pošto znam kako moje drugarice (ne)održavaju vlastito auto, neću ništa reći. :skoljka:
Ja svoje auto stvarno održavam, sluša ono mene, slušam ja njega, a i nije neka pamet. Sad ove egzotične probleme, to ostavljam profesionalcima. Sve ostalo se svede na read the fucking manual :D

Najnoviji update, Mostar Šibenik potrošnja 6.2. Nisam baš forsirala na autoputu preko 130 osim preticanja, moguće stvarno da je do goriva. Pratit ću još malo. Inače uvijek točnim na Energopetrolu, a ovo zadnje (a eto najbolji prosjek) je na nekoj žnj pumpi usput.
Ideš 130 na sat, potrošnja 6,2 l, klima ti uključena?
Šta je tu čudno?
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#42095 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

U pravu je, ima povecanu potrosnju. Da li se auto ponasa isto kao prije? Neka razlika u smazi?
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#42096 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tabijat »

@Ommadawn , Mostar Sarajevo s klimom 7.5, Mostar Orebić isto tako...? Ne ide se preko 100.
Pritom board piše da je potrošnja 5, čak i laže količinu goriva u rezervoaru. Bila je jedna crtica iznad sredine, a ja dolila još 31l (rezervoar je 55)
Nešto meni ovdje ne štima, a rekla bi i da mi "fali koji konj". Ne puno, ali fali. To sam pripisivala upaljenoj klimi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#42097 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ommadawn »

Tabijat wrote: 19/07/2022 08:04 @Ommadawn , Mostar Sarajevo s klimom 7.5, Mostar Orebić isto tako...? Ne ide se preko 100.
Pritom board piše da je potrošnja 5, čak i laže količinu goriva u rezervoaru. Bila je jedna crtica iznad sredine, a ja dolila još 31l (rezervoar je 55)
Nešto meni ovdje ne štima, a rekla bi i da mi "fali koji konj". Ne puno, ali fali. To sam pripisivala upaljenoj klimi.
Čekaj, sama si dakle izračunala koliko ti auto troši?
Mislim moraš imati neki podatak koji obara ono što prikazuje board, zar ne?

Jesi li vozila auto u servis da to provjere ako sumnjaš da nešto nije u redu?
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#42098 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tabijat »

Ommadawn wrote: 19/07/2022 08:22 Čekaj, sama si dakle izračunala koliko ti auto troši?
Mislim moraš imati neki podatak koji obara ono što prikazuje board, zar ne?

Jesi li vozila auto u servis da to provjere ako sumnjaš da nešto nije u redu?
Pa bolan sve sam ti to napisala u prvom postu, ništa nisi čitao.
Da, sama sam izračunala, napunila pun rezervoar, otišla, vratila se, napunila opet pun rezervoar, razliku u gorivu podijelila sa kilometražom/100 i eto ti potrošnja.
Ovdje pitam šta bi moglo biti kvar i da li se tolika razlika može pripisati klimi. Ja mislim da ne može.
Znala sam prije otići u Zagreb i vratiti se i ponovo sipati tek u vrgorcu, što je 1022 pređena km po autoputu, sve sa klimom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50210
Joined: 16/07/2012 16:00

#42099 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Mali je to uzorak na jedan rezervoar.
Instaliraj Fuelio app. Pa unosi podatke kod sipanja i vidi prosjek nakon malo vise ciklusa.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#42100 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ommadawn »

Tabijat wrote: 19/07/2022 08:33
Ommadawn wrote: 19/07/2022 08:22 Čekaj, sama si dakle izračunala koliko ti auto troši?
Mislim moraš imati neki podatak koji obara ono što prikazuje board, zar ne?

Jesi li vozila auto u servis da to provjere ako sumnjaš da nešto nije u redu?
Pa bolan sve sam ti to napisala u prvom postu, ništa nisi čitao.
Da, sama sam izračunala, napunila pun rezervoar, otišla, vratila se, napunila opet pun rezervoar, razliku u gorivu podijelila sa kilometražom/100 i eto ti potrošnja.
Ovdje pitam šta bi moglo biti kvar i da li se tolika razlika može pripisati klimi. Ja mislim da ne može.
Znala sam prije otići u Zagreb i vratiti se i ponovo sipati tek u vrgorcu, što je 1022 pređena km po autoputu, sve sa klimom.
Čitao sam naravno, zato i pišem tu samo kao podatke (sorry, poslovni poremećaj).
Eh sad ovo o klimi.
Uzmi i hodaj sama i mjeri koliko trošiš energije. Uzmi onda biciklo i guraj ga pored sebe i mjeri koliko trošiš energije.
Vidjet ćeš razliku.
Kod auta je ta razlika veća što je motor jači. Ja sam pri preticanju sa Škodom Fabijom 1,0 znao isključiti klimu da bolje ubrzava.

Drugo - pritisak zraka u gumama. Provjeri i to.
Treće - zračni filter. Na jednom mom autu je bio prilično začepljen i kad sam ga promijenio, auto je bolje išlo i manje trošilo.

Ovo što pričaju o motornim uljima i potrošnji - to su procenti koji su jako mali i gotovo neprimjetni ako se ulje mijenja po pravilu. Ulje je tu da podmazuje pokretne dijelove mašine i najviše tome treba dati pažnju pri jako niskim temperaturama kada se ulje zgusne i teže dolazi do pokretnih dijelova dok se motor dobro ne zagrije. Stoga ja jako rijetko vozim auto zimi po hladnoći na jako malim relacijama osim ako nije nužda u pitanju.
Post Reply