Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#37026 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Ha stegni ha vezicama
Ali nemoj ko jedan što je svezao samo oko ratkape, nije provukao kroz felgu :-D
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#37027 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 06/10/2021 10:34 Raja, iako ne volim ratkape ipak sam odlucio da ih uzmem za zimski set jer je auto na crnim celicarama bas ruzno.

De mi recite imaju li ratkape koje se sarafima od tocka pricvrscuju uz felgu ili se sve nabijaju pa dokle stoje-stoje (razlog zbog kojih ih ne volim).

Drugim rijecima jesu li ovo ratkape koje se sarafima pricvrscuju:

Image
Nekw fabričke dodju sa tom varijantom, da se šarafima felge pričvrste. Ove after market, teško da ih ima takvih..
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37028 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

kupio ja ratkape i stavio na felge
otisao do obija ili tako nesto nebitno
ja u garazi kad vec dvije fale :lol:
skinem druge dvije i bacim isti dan kad sam i kupio ratkape
razmisljam da kupim crne i stavim crne vezice da malo izgleda bolje nekako mi sive ne lijezu sa vezicama
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#37029 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

black_adrian wrote: 06/10/2021 09:55
artur morgan wrote: 06/10/2021 09:45 Koliko je koštalo ?

To nije normalno i trebao bi majstor kojem budeš vozio da vozilo provoza.
1200 KM.

Vozio mu 5 puta auto. Svaki put neki izgovor, 2 puta se potrefilo da trese i tad je rekao jednom da ćemo uradit reklamaciju, a drugi put da stavim set druge marke, sad je Sachs. Ova ostala tri puta mi kaže da šaltam na 3000 obrtaja da ne bi treso, a pri kretanju da dam jači gas jer kao Passat 6 nema asistenciju pri kretanju kao Passat 7.

Al džaba, ono kad trese, trese i kad mu dam gas do 2000 2200 obrtaja pri kretanju. Jedno vrijeme mi se dešavalo u početku da trese sve do treće brzine. Isto tako mi se dešavalo da svo auto protrese pri šaltanju iz 1. u 2. Sad samo pri kretanju i iz 1. u 2. brzinu, i to ne vazda. Al sad fazon trese u smislu da kad "odvaja" kvačilo, kao ublažene vibracije. Više ne zadrma sjedišta i čitavo auto, al se osjete vibracije sve dok ne pustim kvačilo. A u brdu kad mu naiđe taj momenat neispravnosti jedva krene, a o šaltanju iz 1. u 2. da ne pričamo.

Najgore mi je što sam glup uzeo dio preko majstora i sad nemam gdje to uradit nego kod njega.
Po tim simptomima koje navodis to je definitivno vezano za kvačilo. Trebas da znas da ovi zamjenski setovi nisu kao oni OE fabrički.

Bez obzira na visoku cijenu zamjenskih, žale se na njih. Mnogi imaju primjedbe i reklamacije na kvalitet i sachs-a i luk-a. Dok npr. valeo kao jeftiniji nekad zna biti bolji po iskustvima. Iako se oni predstavljaju kao " premium " brendovi. Nekima je premekano kvačilo, nekima trese auto, nekima prokliže brzo lamela....različita su iskustva. Uglavnom luk je bio sinonim za kvalitet ali danas izgleda da nije ako ima toliko reklamacija. Konstrukcijski taj sachs bi trebao biti bolji od luk-a ali različita su iskustva, neko hvali jedan a neko drugi. Zato si trebao se konsultovati sa nekim ovlaštenim servisom koji ima više iskustva i koji tna koji zamjenski za tvoje auto najviše odgovara, da vidiš koji je zamjenski najbolja opcija, odnosno koji su se najbolje pokazali. Mislim da oni i dalje forsiraju LuK ispred Sachs-a.

Ono što trebaš provjeriti da li je sigurno ugradio odgovarajući set. Da li je kupovao preko broja šasije od tvog vozila jer ima različitih setova i nije svaki odgovarajući i zato treba broj šasije. I treća opcija, da li je majstor nešto zeznuo pri ugradnji, što ne možeš znati osim ako neko drugi ne bude ti skidao mjenjač i ugrađivao drugi set. Malo si se zaletio ti ozbiljniji zahvati na autu se rade u servisima jest cijena viša ali je bolja garancija i reklamacija, a i kod tih servisa treba se raspitat kome odvesti jer i tu zna biti dobrog javašluka.
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#37030 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Čojk ti postavio fiksni zamajac.... :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37031 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

artur morgan wrote: 06/10/2021 11:17 Po tim simptomima koje navodis to je definitivno vezano za kvačilo. Trebas da znas da ovi zamjenski setovi nisu kao oni OE fabrički.

Bez obzira na visoku cijenu zamjenskih, žale se na njih. Mnogi imaju primjedbe i reklamacije na kvalitet i sachs-a i luk-a. Dok npr. valeo kao jeftiniji nekad zna biti bolji po iskustvima. Iako se oni predstavljaju kao " premium " brendovi. Nekima je premekano kvačilo, nekima trese auto, nekima prokliže brzo lamela....različita su iskustva. Uglavnom luk je bio sinonim za kvalitet ali danas izgleda da nije ako ima toliko reklamacija. Konstrukcijski taj sachs bi trebao biti bolji od luk-a ali različita su iskustva, neko hvali jedan a neko drugi. Zato si trebao se konsultovati sa nekim ovlaštenim servisom koji ima više iskustva i koji tna koji zamjenski za tvoje auto najviše odgovara, da vidiš koji je zamjenski najbolja opcija, odnosno koji su se najbolje pokazali. Mislim da oni i dalje forsiraju LuK ispred Sachs-a.

Ono što trebaš provjeriti da li je sigurno ugradio odgovarajući set. Da li je kupovao preko broja šasije od tvog vozila jer ima različitih setova i nije svaki odgovarajući i zato treba broj šasije. I treća opcija, da li je majstor nešto zeznuo pri ugradnji, što ne možeš znati osim ako neko drugi ne bude ti skidao mjenjač i ugrađivao drugi set. Malo si se zaletio ti ozbiljniji zahvati na autu se rade u servisima jest cijena viša ali je bolja garancija i reklamacija, a i kod tih servisa treba se raspitat kome odvesti jer i tu zna biti dobrog javašluka.
Jesam se zaletio, kontao haj uradit ću u tom servisu zbog prothodno dobrih iskustava, imaju 6-7 radnika, kontam ozbiljni. Naručio je sigurno preko broja šasije.

Na prošlih par auta su bili Sachs setovi i fino su se pokazali u mom slučaju. Na 1.9 TDI prije par godina je lego Sachs ko budali šamar, ni t od treskanja nema il šta već. Kontao sam da će i na ovome bit ista situacija al eto očito nije.

Da sam bar u ovlašteni il negdje drugo, al eto. Ima li kakve šanse da se prilikom treskanja ovih zadnjih par mjeseci kvačilo "potrošilo"? Pod uslovom da majstor nije dobro montirao dio da odem kod nekog drugog da ga rastavi i sastavi.

Više ne znam ni kome vozit auto. Ispade da jeftinjja opcija ispadne svaki put skuplja. Na prošlom autu odvezem jednom majstoru, kaže otišao ti nosač motora. Zamjeni mi nosač motora i naplati kao nov dio, dođem mu na mali servis nakon mjesec-dva kaže ne valja ti nosač motora treba ovo radit.. drugi majstor mi zbog vlažnog procesora navuče hiljadu štete (nekakvi bespotrebni dijelovi, šlepa itd.) i na kraju mi naplatio 30KM sušenje procesora..
konektovan wrote: 06/10/2021 11:38 Čojk ti postavio fiksni zamajac.... :mrgreen:
pošteno me odr'o :D
User avatar
konektovan
Posts: 40054
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#37032 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Zato u moju kuću nikad ne mogu, riža, plivajući zamajac... :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#37033 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

NediM17 wrote: 06/10/2021 09:57
black_adrian wrote: 06/10/2021 09:56

Plivajući
Da ti nije fiksni uvalio?
Po opisanim simptomima i meni se čini to prilično mogućim.... Vozio par stotina km Passat 6 sa fiksnim zamajcem.

@_BataZiv_0809 Ne znam koje je auto u pitanju, ali ja bih ganjao polovne originalne ratkape. Hem pismenije izgleda, hem su pet puta kvalitetnije od tog kineskog smeća.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#37034 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

hem sto niko ne smije da mu kaze da su smetljarske :lol:
zigson
Posts: 2886
Joined: 04/04/2015 22:17

#37035 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Kakvi su lemforder stabilizatori
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65581
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#37036 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

530i wrote: 06/10/2021 11:51

@_BataZiv_0809 Ne znam koje je auto u pitanju, ali ja bih ganjao polovne originalne ratkape. Hem pismenije izgleda, hem su pet puta kvalitetnije od tog kineskog smeća.
Ford.

Trazio sam po otpadima, ili nema nikako ili nemaju sve 4.

On topic: kakav je to majstor koji ti mrtav ozbiljam savjetuje da šaltaš na 3000 obrtaja a prethodno ti je odradio zahvat od preko milje maraka :skoljka:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37037 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

zigson wrote: 06/10/2021 12:16 Kakvi su lemforder stabilizatori
Ja ih uzeo prošle godine, jedan otkaz'o već nakon godinu dana, tako da mi ne djeluju baš neki kvalitet kad uzmemo u obzir da su duplo skuplji od običnih.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37038 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

black_adrian wrote: 06/10/2021 11:44
artur morgan wrote: 06/10/2021 11:17 Po tim simptomima koje navodis to je definitivno vezano za kvačilo. Trebas da znas da ovi zamjenski setovi nisu kao oni OE fabrički.

Bez obzira na visoku cijenu zamjenskih, žale se na njih. Mnogi imaju primjedbe i reklamacije na kvalitet i sachs-a i luk-a. Dok npr. valeo kao jeftiniji nekad zna biti bolji po iskustvima. Iako se oni predstavljaju kao " premium " brendovi. Nekima je premekano kvačilo, nekima trese auto, nekima prokliže brzo lamela....različita su iskustva. Uglavnom luk je bio sinonim za kvalitet ali danas izgleda da nije ako ima toliko reklamacija. Konstrukcijski taj sachs bi trebao biti bolji od luk-a ali različita su iskustva, neko hvali jedan a neko drugi. Zato si trebao se konsultovati sa nekim ovlaštenim servisom koji ima više iskustva i koji tna koji zamjenski za tvoje auto najviše odgovara, da vidiš koji je zamjenski najbolja opcija, odnosno koji su se najbolje pokazali. Mislim da oni i dalje forsiraju LuK ispred Sachs-a.

Ono što trebaš provjeriti da li je sigurno ugradio odgovarajući set. Da li je kupovao preko broja šasije od tvog vozila jer ima različitih setova i nije svaki odgovarajući i zato treba broj šasije. I treća opcija, da li je majstor nešto zeznuo pri ugradnji, što ne možeš znati osim ako neko drugi ne bude ti skidao mjenjač i ugrađivao drugi set. Malo si se zaletio ti ozbiljniji zahvati na autu se rade u servisima jest cijena viša ali je bolja garancija i reklamacija, a i kod tih servisa treba se raspitat kome odvesti jer i tu zna biti dobrog javašluka.
Jesam se zaletio, kontao haj uradit ću u tom servisu zbog prothodno dobrih iskustava, imaju 6-7 radnika, kontam ozbiljni. Naručio je sigurno preko broja šasije.

Na prošlih par auta su bili Sachs setovi i fino su se pokazali u mom slučaju. Na 1.9 TDI prije par godina je lego Sachs ko budali šamar, ni t od treskanja nema il šta već. Kontao sam da će i na ovome bit ista situacija al eto očito nije.

Da sam bar u ovlašteni il negdje drugo, al eto. Ima li kakve šanse da se prilikom treskanja ovih zadnjih par mjeseci kvačilo "potrošilo"? Pod uslovom da majstor nije dobro montirao dio da odem kod nekog drugog da ga rastavi i sastavi.

Više ne znam ni kome vozit auto. Ispade da jeftinjja opcija ispadne svaki put skuplja. Na prošlom autu odvezem jednom majstoru, kaže otišao ti nosač motora. Zamjeni mi nosač motora i naplati kao nov dio, dođem mu na mali servis nakon mjesec-dva kaže ne valja ti nosač motora treba ovo radit.. drugi majstor mi zbog vlažnog procesora navuče hiljadu štete (nekakvi bespotrebni dijelovi, šlepa itd.) i na kraju mi naplatio 30KM sušenje procesora..
konektovan wrote: 06/10/2021 11:38 Čojk ti postavio fiksni zamajac.... :mrgreen:
pošteno me odr'o :D
Moguće je i da ti je fiksni zamajac stavljen, jer sam vozio jednu peticu na kojoj je bio postavljen fiksni zamajac, auto u mjestu vibrira, prvo 1-2 sekunde mirovanja, a onda vibracija prođe kroz čitavo auto, pa se opet smiri, pa opet tako i to kad je auto u leru.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37039 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Kod mene ratkape u podrumu stoje, a zimi vozim na čeličnim.

Ne da mi se mislit' da li neko čačka oko auta ili ne, a znam da će ih neko skinut' za 5 dana.
zigson
Posts: 2886
Joined: 04/04/2015 22:17

#37040 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

S4mpion wrote: 06/10/2021 12:29
zigson wrote: 06/10/2021 12:16 Kakvi su lemforder stabilizatori
Ja ih uzeo prošle godine, jedan otkaz'o već nakon godinu dana, tako da mi ne djeluju baš neki kvalitet kad uzmemo u obzir da su duplo skuplji od običnih.
Izletili mi sad jeftino a moram oba zadnja zamijeniti. Prolupali i meni nakon godinu, ona druga marka ne mogu da se sjetim kako se zovu, 40km komad platio, a ovi lemforder mi izletise 30/kom, redovna cijena im 52/kom
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37041 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

@_BataZiv_0809
a na koliko inace saltas?
to na 3000 je neko normalno saltanje koliko znam
Last edited by foxlife on 06/10/2021 12:37, edited 1 time in total.
zigson
Posts: 2886
Joined: 04/04/2015 22:17

#37042 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Jest normalno ako se trkas uvijek
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37043 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

kakva trka?
pa izmedju 2000 i 3000 je normala saltanje tako da na 3 nije nista posebno
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37044 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

zigson wrote: 06/10/2021 12:34
S4mpion wrote: 06/10/2021 12:29

Ja ih uzeo prošle godine, jedan otkaz'o već nakon godinu dana, tako da mi ne djeluju baš neki kvalitet kad uzmemo u obzir da su duplo skuplji od običnih.
Izletili mi sad jeftino a moram oba zadnja zamijeniti. Prolupali i meni nakon godinu, ona druga marka ne mogu da se sjetim kako se zovu, 40km komad platio, a ovi lemforder mi izletise 30/kom, redovna cijena im 52/kom
Za te pare i nisu loši. Ja nedavno zamijenio prednji stabilizator, uzeo najjefitniji 20KM, čisto da vidim koliko će on izdržat'.

Zadnji Lemforder me je izašao 27KM, on je još uvijek dobar.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37045 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Nebitno na koliko čovjek šalta, auto ne bi smjelo da se trese.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#37046 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

ma cudno je oko ovog, i npr da mu zamijeni set za 1200 km a da mu ne uradi zamjenu cilindra koji kosta 80 maraka, i koji je sigurno pri kraju
to je najbolje odvesti nekom nek mu pogleda sta je montirano, ne mora sve skidati,
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#37047 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

_BataZiv_0809 wrote: 06/10/2021 12:21
530i wrote: 06/10/2021 11:51

@_BataZiv_0809 Ne znam koje je auto u pitanju, ali ja bih ganjao polovne originalne ratkape. Hem pismenije izgleda, hem su pet puta kvalitetnije od tog kineskog smeća.
Ford.

Trazio sam po otpadima, ili nema nikako ili nemaju sve 4.

On topic: kakav je to majstor koji ti mrtav ozbiljam savjetuje da šaltaš na 3000 obrtaja a prethodno ti je odradio zahvat od preko milje maraka :skoljka:
To su ti majstori koji, kad mu dođeš zbog čudnih zvukova ili neravnomjernog rada motora, kažu "pojačaj muziku".
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37048 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

S4mpion wrote: 06/10/2021 12:41 Nebitno na koliko čovjek šalta, auto ne bi smjelo da se trese.
Baš to. Ne znam jedino ako nije uvalio fiksni, u leru mi ne vibrira nikad. Kad mu naiđe momenat da je dobar, onda taman da ga prešaltam u drugu na 10km/h "primi" brzinu lijepo, nikakve vibracije ili nešto. Isto tako kad je normalan iz 3. u 2. šaltanje ekstra sve, ljepota ga vozit.

Al zato kad mu naiđe da zeza, kad vraćam iz 3. u 2. strese ga fino, al ne ko prije, sad kao blaže malo. Jedino sam skontao kad mu zadam međugas da ne trese i nema nepravilnosti. Ili npr ako se blago nizbrdo krećem i auto ubrza samona 5-6km/h, a ja krenem prvom onda ne trese. Ugl. u leru su obrtaji na oko 800, kad auto krene sami skoče na blizu 1000. Eh kad krenem a obrtaji skoče prije nego sam pustio kvačilo onda ne trese.


Inače šaltam na 2500-3200 obrtaja, ako je neko sa mnom onda 2200-2500 i laganije ubrzavam. Ne vozim ga nikad ispod 1600 1700 obrtaja nit ubrzavam sa tih obrtaja.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37049 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

nivla wrote: 06/10/2021 12:43 ma cudno je oko ovog, i npr da mu zamijeni set za 1200 km a da mu ne uradi zamjenu cilindra koji kosta 80 maraka, i koji je sigurno pri kraju
to je najbolje odvesti nekom nek mu pogleda sta je montirano, ne mora sve skidati,
E to bih ja najviše volio, da neko pregleda i da ja znam šta je 100%, pa onda da odem kod ovog što mi je radio. Nadam se da nije prekomplikovano pregledat to sve.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#37050 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

black_adrian wrote: 06/10/2021 12:52
nivla wrote: 06/10/2021 12:43 ma cudno je oko ovog, i npr da mu zamijeni set za 1200 km a da mu ne uradi zamjenu cilindra koji kosta 80 maraka, i koji je sigurno pri kraju
to je najbolje odvesti nekom nek mu pogleda sta je montirano, ne mora sve skidati,
E to bih ja najviše volio, da neko pregleda i da ja znam šta je 100%, pa onda da odem kod ovog što mi je radio. Nadam se da nije prekomplikovano pregledat to sve.
Da mozda nije kakav nosac motora ili mjenjaca u pitanju?! :?
Post Reply