Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#35701 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Auto mi ne vuce uzbrdo i na autoputu kako bi trebalo, zakuca na 120 i 2500 obrtaja i ni sekunde vise nece, a uzbrdo nece vise od 60-70 max, je zna neko sta je? Dizel cdi u pitanju
Isto tako kad krecem na semaforu npr i stanem na gas isto ko da ne uhvati odma nego mu treba sekund da krene s gasom, ne znam jel to do mog nacina voznje jer sam pocetnik il je povezano s ovim gore. Na sta vuce vise problem, na turbinu il lamelu??
User avatar
Laplace
Posts: 10255
Joined: 19/11/2012 18:37

#35702 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

TLOP wrote: 10/07/2021 21:32 Auto mi ne vuce uzbrdo i na autoputu kako bi trebalo, zakuca na 120 i 2500 obrtaja i ni sekunde vise nece, a uzbrdo nece vise od 60-70 max, je zna neko sta je? Dizel cdi u pitanju
Isto tako kad krecem na semaforu npr i stanem na gas isto ko da ne uhvati odma nego mu treba sekund da krene s gasom, ne znam jel to do mog nacina voznje jer sam pocetnik il je povezano s ovim gore. Na sta vuce vise problem, na turbinu il lamelu??
EGR? DPF? Možda i turbina, mada na nju manje sumnjam (što se ne pika jer sam laik). Ne bih rekao da je lamela, jer bi onda imao problema sa kretanjem, osjetio bi proklizavanje prilikom kretanja i u vožnji (tako sam ja osjetio na Peugeotu da bi na kraju promijenio set kvačila).
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#35703 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Ma ne znam ni ja na sta da sumnjam, tek uzeto auto, uradjen mali servis neki dan, promijenjeni filteri i to... Rekli su mi da su uradili set kvacila al haj ga znaj...svasta ljudi govore

Znal neko koga u Tuzli il tu negdje u okolini da se moze prikopcat da se vidi sta nije uredu? Hocel to pokazat gresku?
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#35704 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dend »

TLOP wrote: 10/07/2021 21:43 Ma ne znam ni ja na sta da sumnjam, tek uzeto auto, uradjen mali servis neki dan, promijenjeni filteri i to... Rekli su mi da su uradili set kvacila al haj ga znaj...svasta ljudi govore

Znal neko koga u Tuzli il tu negdje u okolini da se moze prikopcat da se vidi sta nije uredu? Hocel to pokazat gresku?
Auto, godina, motor, slobodno detaljno napiši
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#35705 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Mercedes a 170 2002god 1.7 cdi
User avatar
drug_profi
Posts: 50212
Joined: 16/07/2012 16:00

#35706 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

black_adrian wrote: 10/07/2021 17:52 je li to govorite zato što su bezobrazno skupi pa eto kao ne valjaju ili imate negativna iskustva?
ja sam dosta puta kupovao u motorexu, od najsitnije stvari do seta kvačila, nisam imao iskustva loša..
Ja sam (moj serviser) kupio set za veliki servis za astru G u motorexu. INA navodno sve.
Prošuštao mi španer nisam ni 1000 km prosao. Srećom majstor uvažio reklamaciju, zamijenio o svom trošku.
Jesu li to reparirani dijelovi upakovani u ambalažu INA ili je kineski dupljak, to ne znam.

Ali eto pozitivno je sto me je kostalo samo jedno popodne bez auta, mada se mozda mogla desiti i havarija da nisam obratio paznju na cudan zvuk.
Opet, i majstor i motorex su prihvatili reklamaciju, što je opet pozitivno.
zigson
Posts: 2891
Joined: 04/04/2015 22:17

#35707 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

drug_profi wrote: 10/07/2021 22:32
black_adrian wrote: 10/07/2021 17:52 je li to govorite zato što su bezobrazno skupi pa eto kao ne valjaju ili imate negativna iskustva?
ja sam dosta puta kupovao u motorexu, od najsitnije stvari do seta kvačila, nisam imao iskustva loša..
Ja sam (moj serviser) kupio set za veliki servis za astru G u motorexu. INA navodno sve.
Prošuštao mi španer nisam ni 1000 km prosao. Srećom majstor uvažio reklamaciju, zamijenio o svom trošku.
Jesu li to reparirani dijelovi upakovani u ambalažu INA ili je kineski dupljak, to ne znam.

Ali eto pozitivno je sto me je kostalo samo jedno popodne bez auta, mada se mozda mogla desiti i havarija da nisam obratio paznju na cudan zvuk.
Opet, i majstor i motorex su prihvatili reklamaciju, što je opet pozitivno.
Ma nije pozitivno, uvaze reklamaciju ali ne daju pare nazad nego drugi dio, koji moze da kosta manje samo, a moze ti i opet problem napraviti. Ne znam vala, izbjegavao sam ih do sad, i eto majstori uzese kod njih i vjencao sam se za te plocice sta cu dok ih ne potrosim :lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35708 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

TLOP wrote: 10/07/2021 21:54 Mercedes a 170 2002god 1.7 cdi
Ukoliko kilavo dize obrtaje, nece preko 2500-3000rpm, onda egr. Mozes probati ocistiti, pregledati u kakvom stanju je igla koja otvara/zatvara. Ako je ostecena, ne reaguje, onda moras mijenjati dio ili gasiti softvetski i fizicki limom blokirati.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35709 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

imas slicne simptome kao jedan kolega nedavno sto je postirao.... nazalost nije javio povratne informacije nakon ovako dane dijagnoze....
tvoj auto je jednostavno u safe modu i radi samo do 2500 o-min

mislim da turbina treba ciscenje na vijencu varijabilne geometrije jer je aktuator zakucao - ocito je isto tako da auto moze razviti brzinu od 120kmh tako da vjerovatno turbina zakucala na nacin da je zatvorena zbog oneciscenja- i to je opet zbog pretezito gradske voznje u kojoj dolazi do nepotpunog izgaranja goriva te ugljenisanja pokretnih dijelova turbine.... tako da se osjeca nedostatak izbacajne snage koju daje turbinska aktuacija....

savjet je isto kao prije sto sam naveo pokusati mehanickom usisnom pumpicom ili nekim tvrdim alatom pomjeriti aktuator - ako ne mrda onda se turbina mora ocistiti- prije svega otici na dijagnostiku / vidjeti koje su greske te s tim u vezi donijeti zakljucak koji moze gorenavedeno pobiti ili potvrditi.

to da je neko prodao auto u takvom stanju bez da kaze necu komentariat :-? :( al eto ima nas nas svakakvih / malo nas je al smo govna....

sretno

edit: evo to je ta stranica / valjda su se pomijesale teme na neki glup nacin pa je sve zbrda zdola

pitamo-mehanicare-t78799s35400.html
User avatar
Quark_m
Posts: 166
Joined: 02/10/2009 12:52

#35710 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Quark_m »

oruzana_pobuna wrote: 11/07/2021 05:27 imas slicne simptome kao jedan kolega nedavno sto je postirao.... nazalost nije javio povratne informacije nakon ovako dane dijagnoze....
tvoj auto je jednostavno u safe modu i radi samo do 2500 o-min

mislim da turbina treba ciscenje na vijencu varijabilne geometrije jer je aktuator zakucao - ocito je isto tako da auto moze razviti brzinu od 120kmh tako da vjerovatno turbina zakucala na nacin da je zatvorena zbog oneciscenja- i to je opet zbog pretezito gradske voznje u kojoj dolazi do nepotpunog izgaranja goriva te ugljenisanja pokretnih dijelova turbine.... tako da se osjeca nedostatak izbacajne snage koju daje turbinska aktuacija....

savjet je isto kao prije sto sam naveo pokusati mehanickom usisnom pumpicom ili nekim tvrdim alatom pomjeriti aktuator - ako ne mrda onda se turbina mora ocistiti- prije svega otici na dijagnostiku / vidjeti koje su greske te s tim u vezi donijeti zakljucak koji moze gorenavedeno pobiti ili potvrditi.

to da je neko prodao auto u takvom stanju bez da kaze necu komentariat :-? :( al eto ima nas nas svakakvih / malo nas je al smo govna....

sretno

edit: evo to je ta stranica / valjda su se pomijesale teme na neki glup nacin pa je sve zbrda zdola

pitamo-mehanicare-t78799s35400.html
Turbina skinuta i poslana na servis juce je vratili. Kazu bila zaprljana i imala je nekih oscilacija pri visim obrtajima pa su je malo centrirali. Pri skidanju turba otkriveno da hladnjak motora i klime pustaju pa i to naruceno. Cekam da se sve slozi i probam auto. Svakako javim utiske.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35711 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Quark_m wrote: 11/07/2021 07:53
Turbina skinuta i poslana na servis juce je vratili. Kazu bila zaprljana i imala je nekih oscilacija pri visim obrtajima pa su je malo centrirali. Pri skidanju turba otkriveno da hladnjak motora i klime pustaju pa i to naruceno. Cekam da se sve slozi i probam auto. Svakako javim utiske.
Jesu li ti dokumentovali gorenavedeno.... Malo mi je neobicna izjava da je "malo centrirana"????

Jesu li fotodokumentovali pustanje hladnjaka...? Ne bih da budem skeptik ali ne bih volio da budes zrtva prevaranata....jer ne postoji malo centriranja turbine...postoji samo ciscenje i reparacija turbine gdje se promijene rotacioni dijelovi i lezajevi sto podrazumijeva balansiranje turbine kasnije specijalistickim masinama.... Oba hladnjaka da pustaju trebalo bi biti znacajno oatecenje usljed udara kroz hladnjak ili pod hladnjak naletom na neki povisen objekt....da ne kazem laksa nezgoda.....
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#35712 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

oruzana_pobuna wrote: 11/07/2021 05:27 imas slicne simptome kao jedan kolega nedavno sto je postirao.... nazalost nije javio povratne informacije nakon ovako dane dijagnoze....
tvoj auto je jednostavno u safe modu i radi samo do 2500 o-min

mislim da turbina treba ciscenje na vijencu varijabilne geometrije jer je aktuator zakucao - ocito je isto tako da auto moze razviti brzinu od 120kmh tako da vjerovatno turbina zakucala na nacin da je zatvorena zbog oneciscenja- i to je opet zbog pretezito gradske voznje u kojoj dolazi do nepotpunog izgaranja goriva te ugljenisanja pokretnih dijelova turbine.... tako da se osjeca nedostatak izbacajne snage koju daje turbinska aktuacija....

savjet je isto kao prije sto sam naveo pokusati mehanickom usisnom pumpicom ili nekim tvrdim alatom pomjeriti aktuator - ako ne mrda onda se turbina mora ocistiti- prije svega otici na dijagnostiku / vidjeti koje su greske te s tim u vezi donijeti zakljucak koji moze gorenavedeno pobiti ili potvrditi.

to da je neko prodao auto u takvom stanju bez da kaze necu komentariat :-? :( al eto ima nas nas svakakvih / malo nas je al smo govna....

sretno

edit: evo to je ta stranica / valjda su se pomijesale teme na neki glup nacin pa je sve zbrda zdola

pitamo-mehanicare-t78799s35400.html
Ma nisu vjerovatno ni ovi sto su prodali znali, jer je cura imala par godina auto kod sebe i vozikala samo po gradu, i to rijetko, auto vise stojalo nego sto se vozilo. 220k na satu ima, a postar je...

Kontam jos nesto, jel moguce da ubaci u safe mode jer se nije ponistilo obavjestenje da treba servis, jel se to automatski radi il moram nosit da to drugi rijese? Jer mi idalje stoji kljuc kao indikator da treba servis uradit, a uradjen je?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35713 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Ne bih rekao
User avatar
Quark_m
Posts: 166
Joined: 02/10/2009 12:52

#35714 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Quark_m »

oruzana_pobuna wrote: 11/07/2021 09:52
Quark_m wrote: 11/07/2021 07:53
Turbina skinuta i poslana na servis juce je vratili. Kazu bila zaprljana i imala je nekih oscilacija pri visim obrtajima pa su je malo centrirali. Pri skidanju turba otkriveno da hladnjak motora i klime pustaju pa i to naruceno. Cekam da se sve slozi i probam auto. Svakako javim utiske.
Jesu li ti dokumentovali gorenavedeno.... Malo mi je neobicna izjava da je "malo centrirana"????

Jesu li fotodokumentovali pustanje hladnjaka...? Ne bih da budem skeptik ali ne bih volio da budes zrtva prevaranata....jer ne postoji malo centriranja turbine...postoji samo ciscenje i reparacija turbine gdje se promijene rotacioni dijelovi i lezajevi sto podrazumijeva balansiranje turbine kasnije specijalistickim masinama.... Oba hladnjaka da pustaju trebalo bi biti znacajno oatecenje usljed udara kroz hladnjak ili pod hladnjak naletom na neki povisen objekt....da ne kazem laksa nezgoda.....
Turbinu sam sad vidio i izgleda kao nova. Bila je zaprljana i ne bas najbolje centrirana tako mi rekose. Turboactiv je radio koji ovdje u TK vazi za jednog od najboljih turboservisa na ovom podruciju i taj rad su naplatili 200 km. Sto se hladnjaka tice moj majstor me zvao da ih vidim i vide se fleke na njima. Pogotovo na hladnjaku motora na kojem se vidi da je plasticni dio krpljen. Izgleda da je prethodni vlasnik imao neku manju nezgodu i da je to sve sanirano na najjeftiniji nacin. Cekam da se sve sklopi pa javim utiske.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35715 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Ok cool :thumbup:
User avatar
Quark_m
Posts: 166
Joined: 02/10/2009 12:52

#35716 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Quark_m »

Hvala tebi prijatelju na interesovanju i strucnoj pomoci. Nadam se da ce p2279 postati proslost.
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#35717 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Hvala na savjetima

Jel znate otprilike koliko to kosta, to ciscenje ERG i turbine i sta vec tacno treba?
noviclan
Posts: 10807
Joined: 31/10/2013 06:48

#35718 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Ja san citao sprej za ciscenje karburatora u avantiju negdje do dvadesetak km za taj egrrr
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35719 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

@TLOP tebi je problem u egru, ne turbini. Ako je duze zacepljen, a tako se voza, dodje do ostecenja igle koja otvara/zatvara klapnu i tu ciscenje ne pomaze. Ciscenje u servisu je ispod 100km, zamjenski egr cca 200-300 km. Softversko gasenje cca 80km, s tim da se mora zatvoriti i fizicki.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35720 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Nisam znao da se egr moze ugasit al eto svasta coek nauci :mrgreen:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35721 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Sto se ne moze ugasiti.. softverski se gasi, limom se blokira fizicki.. trajno rjesenje.. zamjenski je 200-300 km, a nece izgurati ni priblizno koliko oem. Ciscenje ima smisla kada se radi preventive radi, a ako je zacepio i igla ne reaguje nema tu spasa.. ovo kod forumasa sa a klasom je klasicni simptom egra. Potopis gas a on ko raga, ne moze da prebaci preko 2500-3000 obrtaja.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#35722 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Ne bi ja puno da pametujem...javio sam se da pomognem jer razumijem ljude u nevolji al et
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#35723 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

A ne znam da iko pametuje. Odrzavam ta vozila, znam im kvarove..
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#35724 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

preludezalude wrote: 10/07/2021 21:25
zigson wrote: 10/07/2021 19:24

Uzeo sam vec
ATE diskovi nisu nikakva sreca. Prituzbi korisnika ima mali milion.
Ja nakon 137000 i prve ugradnje naprijed montirao Ate diskovi i plocice, nista ne skripi.
Zadnje ovlasteni mjenjao na nekih 50.000. Poznat problem sa zadnjim kocnicama kod opela.
Sta su ugradili ptice znaju.
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#35725 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

TLOP wrote: 11/07/2021 10:06

Kontam jos nesto, jel moguce da ubaci u safe mode jer se nije ponistilo obavjestenje da treba servis, jel se to automatski radi il moram nosit da to drugi rijese? Jer mi idalje stoji kljuc kao indikator da treba servis uradit, a uradjen je?
Zezam se. Djevojka ti je prijatelj, u safe modu nema prekrsaja, pravo auto za pocetnika,
ni namjerno u prekrsaj. Osim parkiranja.

Hvala Bogu pa mene niko nista ne pita, ali svakom pocetniku
bi softverski auto u safe mode prebacio dok ne istekne probno vrijeme.
Post Reply