Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28476 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

sparky wrote: 02/08/2020 17:32
jel moze da se ubuđi? Meni su rekli da može
naravno to je djunta sa sitnim nutom za ove koji nisu znali :lol:

User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#28477 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

Kad mi se prvi put desio belaj sa gumigelingom ne znadoh šta me snadje :-) motor normalno radi, normalno šaltam al aVto nikako da krene :( ja u prvu pa po gasu ono nic :( u rikverAc ono nic :( :lol:
Kasnije me Šandor naucio kako sam da zamjenim prirubnicu i jebeni gumigeling.
Šandoru pokoj duši :(
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#28478 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Nesto me ovaj mehanicar u liku Bore Todorovica podsjeca na jednog "maistora" iz predratne Rogatice. :thumbup:
Al'din
Posts: 1118
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/BcPbrA7auEb4z7o27
Contact:

#28479 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

the_hooligan_ec wrote: 02/08/2020 12:50 Renault Clio 3 1.2 škripanje kad se prelazi preko ležećeg .. naravnom ništa kad skrećem ništa... Mogu li odbojne gume amortizera ako su pukle stvarati takvu buku..
Nosači amortizera...i to ostalo sto je Bitanga naveo. Mozda i stabilizatore provjeriti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#28480 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Al'din wrote: 02/08/2020 22:00
the_hooligan_ec wrote: 02/08/2020 12:50 Renault Clio 3 1.2 škripanje kad se prelazi preko ležećeg .. naravnom ništa kad skrećem ništa... Mogu li odbojne gume amortizera ako su pukle stvarati takvu buku..
Nosači amortizera...i to ostalo sto je Bitanga naveo. Mozda i stabilizatore provjeriti.
Al prvo cic i dasku gepeka pregledaj. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#28481 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

https://www.nezavisne.com/novosti/hroni ... omi/613957

Banjalučanin Milenko Vujasinović (64), teško je povrijeđen i u dubokoj je komi nakon što je u nedjelju na parkingu u Doboju mijenjao zračni jastuk na kamionu koji je eksplodirao, potvrđeno je "Nezavisnim".

Kako su za “Nezavisne” potvrdili iz UKC RS u nedjelju u 11.15 časova sanitetskim vozilom Opšte bolnice Doboj u UKC RS dovezen je pacijent M. V.

"Pacijent je trenutno hospitalizovan u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje. Prema riječima Dejana Aćića, vršioca dužnosti načelnika ove Klinike, pacijent je primljen sa teškom povredom glavom i inicijalno je hirurški zbrinut. Trenutno je u dubokoj komi, priključen na aparat za mehaničku ventilaciju. Sve dalje prognoze u vezi sa njegovim zdravstvenim stanjem su krajnje neizvjesne", naveli su iz UKC RS.

Naime, policijskoj stanici Doboj 1, u nedjelju oko 09.30 časova, prijavljeno je da je u dobojsku bolnicu dovezen nepoznat muškarac sa povredama u predjelu glave koje je zadobio od aktiviranja zračnog jastuka na teretnom vozilu.

Kako su naveli iz policijske uprave Doboj, kamion se nalazilo parkiran na u mjestu Bukovac na području Doboja.

"Po prijavi su postupili policijski službenici te utvrdili da se radi o licu inicijala M.V. iz Banjaluke, koje je nakon ukazane ljekarske pomoći u dobojskoj bolnici prevezeno u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske u Banjaluci", naveli su iz policije.

Dodali su da je na licu mjesta izvršen uviđaj.
Limited Sky
Posts: 463
Joined: 01/02/2019 02:00
Location: rajvoSa

#28482 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Limited Sky »

imam jedan cudan problem :D
naime imam megana 2, i citavo ljeto koristim normalno klimu i normalno je radila i hladila do danas :oops:
znaci samo mi hlade 2 ventilatora sa desne strane, dok ova 2 sa lijeve strane izbacuju vruc zrak, i tek nakon 5-6 minuta pocnu i oni hladiti. :shock:
do cega moze biti?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#28483 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by johntra »

Digitalna klima? Ako jeste onda je do klapni, sporije otvaraju....treba ih zamijeniti ili podmazati...imao sličan problem na Laguni, samo nisam nikad to uradio jer zna biti pegla posao od modela do modela...
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#28484 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Naslovnica wrote: 03/08/2020 13:10 https://www.nezavisne.com/novosti/hroni ... omi/613957

Banjalučanin Milenko Vujasinović (64), teško je povrijeđen i u dubokoj je komi nakon što je u nedjelju na parkingu u Doboju mijenjao zračni jastuk na kamionu koji je eksplodirao, potvrđeno je "Nezavisnim".

Kako su za “Nezavisne” potvrdili iz UKC RS u nedjelju u 11.15 časova sanitetskim vozilom Opšte bolnice Doboj u UKC RS dovezen je pacijent M. V.

"Pacijent je trenutno hospitalizovan u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje. Prema riječima Dejana Aćića, vršioca dužnosti načelnika ove Klinike, pacijent je primljen sa teškom povredom glavom i inicijalno je hirurški zbrinut. Trenutno je u dubokoj komi, priključen na aparat za mehaničku ventilaciju. Sve dalje prognoze u vezi sa njegovim zdravstvenim stanjem su krajnje neizvjesne", naveli su iz UKC RS.

Naime, policijskoj stanici Doboj 1, u nedjelju oko 09.30 časova, prijavljeno je da je u dobojsku bolnicu dovezen nepoznat muškarac sa povredama u predjelu glave koje je zadobio od aktiviranja zračnog jastuka na teretnom vozilu.

Kako su naveli iz policijske uprave Doboj, kamion se nalazilo parkiran na u mjestu Bukovac na području Doboja.

"Po prijavi su postupili policijski službenici te utvrdili da se radi o licu inicijala M.V. iz Banjaluke, koje je nakon ukazane ljekarske pomoći u dobojskoj bolnici prevezeno u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske u Banjaluci", naveli su iz policije.

Dodali su da je na licu mjesta izvršen uviđaj.
jel ovaj u kamionu sigurnosni ili ovaj na vješanju... ne vjerujem da je pod pritiskom mijenjao zracni jastuk :run:
profatr
Posts: 440
Joined: 23/07/2016 07:01

#28485 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

Honda civic 2005.g. 1.6 vtec benzinac
Pri malim brzinama gasi se i neće da upali neko vrijeme. U vožnji "duca" kod dodavanja gasa. Išao u obližnji ponajbolji servis (Travnik) ali na kompjuteru ništa ne očitavaju i ne znaju što je.
Imate li preporuku za dobrog majstora u okolici, zenica-travnik-kiseljak, hvala.
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#28486 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Paper_girl »

Ima li neko iskustva sa popravkom adblue sistema na citroenu c4 2015 god, Sarajevo i okolina? Svaki savjet dobrodosao, u ovlastenom ne nude popravku vec zele zamijeniti komplet sistem.
profatr
Posts: 440
Joined: 23/07/2016 07:01

#28487 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

profatr wrote: 03/08/2020 15:48 Honda civic 2005.g. 1.6 vtec benzinac
Pri malim brzinama gasi se i neće da upali neko vrijeme. U vožnji "duca" kod dodavanja gasa. Išao u obližnji ponajbolji servis (Travnik) ali na kompjuteru ništa ne očitavaju i ne znaju što je.
Imate li preporuku za dobrog majstora u okolici, zenica-travnik-kiseljak, hvala.
Bile su ovdje na forumu preporuke za dobrog auto električara u Zenici ali sada ne mogu to naći.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#28488 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

profatr wrote: 03/08/2020 15:48 Honda civic 2005.g. 1.6 vtec benzinac
Pri malim brzinama gasi se i neće da upali neko vrijeme. U vožnji "duca" kod dodavanja gasa. Išao u obližnji ponajbolji servis (Travnik) ali na kompjuteru ništa ne očitavaju i ne znaju što je.
Imate li preporuku za dobrog majstora u okolici, zenica-travnik-kiseljak, hvala.
zvuci nesto oko dovoda goriva, gdje si sipo zanje gorivo?

ako imas nacin da dodjes do onog cistaca za gorivo, ona mjesavina sto se miksa sa gorivom u rezervoaru, napuniti gorivom do pola rezervoar sa tom smjesom i podji na kakvu dobru voznju na otvorenom

vrlo moguce dizna zacepljena, filter od goriva ali cekiraj i svjecice

GL
profatr
Posts: 440
Joined: 23/07/2016 07:01

#28489 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

corolla02 wrote: 03/08/2020 16:33
profatr wrote: 03/08/2020 15:48 Honda civic 2005.g. 1.6 vtec benzinac
Pri malim brzinama gasi se i neće da upali neko vrijeme. U vožnji "duca" kod dodavanja gasa. Išao u obližnji ponajbolji servis (Travnik) ali na kompjuteru ništa ne očitavaju i ne znaju što je.
Imate li preporuku za dobrog majstora u okolici, zenica-travnik-kiseljak, hvala.
zvuci nesto oko dovoda goriva, gdje si sipo zanje gorivo?

ako imas nacin da dodjes do onog cistaca za gorivo, ona mjesavina sto se miksa sa gorivom u rezervoaru, napuniti gorivom do pola rezervoar sa tom smjesom i podji na kakvu dobru voznju na otvorenom

vrlo moguce dizna zacepljena, filter od goriva ali cekiraj i svjecice

GL
Hvala, probati ću.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#28490 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Hudiny zatvorio radnju u Meraktoru u Lozionickoj, golemo
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#28491 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

iceman ze wrote: 03/08/2020 17:31 Hudiny zatvorio radnju u Meraktoru u Lozionickoj, golemo
Mislim da su drugi razlozi u pitanju
Curio neki hladnjak iznad, poplavu im konstantno radio, nesto je i sa strujom bilo problema itd...
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#28492 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

profatr wrote: 03/08/2020 15:48 Honda civic 2005.g. 1.6 vtec benzinac
Pri malim brzinama gasi se i neće da upali neko vrijeme. U vožnji "duca" kod dodavanja gasa. Išao u obližnji ponajbolji servis (Travnik) ali na kompjuteru ništa ne očitavaju i ne znaju što je.
Imate li preporuku za dobrog majstora u okolici, zenica-travnik-kiseljak, hvala.
Imas onog lika sto servisira Honde u Javoranima prije BL kad ides preko Vlasica.
Nije ti daleko od Travnika ako mozes dobaciti do njega. Ima i neku web stranicu i telefon pa vidi.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#28493 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Paper_girl wrote: 03/08/2020 16:13 Ima li neko iskustva sa popravkom adblue sistema na citroenu c4 2015 god, Sarajevo i okolina? Svaki savjet dobrodosao, u ovlastenom ne nude popravku vec zele zamijeniti komplet sistem.
Sta je rec', kakvi su problemi?
Ima ovdje jedan na forumu sto vozi "zitrona", on ti sve majstore zna, najbolji mu drugovi, valjda se javi. :mrgreen:
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#28494 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Paper_girl »

Urea greska, iako je nasut adblue, prvo smo vozili u ovlasteni na alipasinom jer tu radimo redovni servis, prvo su nam ponistili gresku a nakon cca 50km se opet upalila, rekli su nam da oni rade samo kompletnu zamjenu sistema. Pretpostavljam da se moze naci sta je tacno u kvaru i samo taj dio promijeniti ali ne znam kod koga otici i ko radi to?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#28495 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

mk ultra wrote: 03/08/2020 17:39
iceman ze wrote: 03/08/2020 17:31 Hudiny zatvorio radnju u Meraktoru u Lozionickoj, golemo
Mislim da su drugi razlozi u pitanju
Curio neki hladnjak iznad, poplavu im konstantno radio, nesto je i sa strujom bilo problema itd...
otvara veliku radnju u Meandru.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#28496 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zrakomlat »

Ne radi mi klima na autu, tačnije ne radi onaj ventilator ili šta već, uglavnom, ne puše. Manuelna je, kad okrenes onaj čukundruk, ne dešava se ništa. To mi je nedavno popravljao jedan i pokvarilo se opet, zadnjih par dana ne radi nikako.

Danas sestra uđe u auto, pri zatvaranju malo jače lupi vratima kad proradi, poče puhati :lol: Šta to može biti, nešto do prekidača ili? Megan 2 je u pitanju.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#28497 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Paper_girl wrote: 03/08/2020 18:04 Urea greska, iako je nasut adblue, prvo smo vozili u ovlasteni na alipasinom jer tu radimo redovni servis, prvo su nam ponistili gresku a nakon cca 50km se opet upalila, rekli su nam da oni rade samo kompletnu zamjenu sistema. Pretpostavljam da se moze naci sta je tacno u kvaru i samo taj dio promijeniti ali ne znam kod koga otici i ko radi to?
Nazalost, mrka kapa. Problem je vjerovatno sa pumpom adblue koja se nalazi u spremniku. To im je slaba tacka, nekad cikne i spremnik pa pocne curkati. Ako imas srece kazu moze biti i samo do ozicenja pumpe ali daj boze. Problem je u konstrukciji tog tanka, navodno cep nema nikakvog oduska, dodje do sirenja i pucanja spremnika ili kvara pumpe. Ne moze se mijenjati samo pumpa nego komplet tank sa pumpom sto kosta oko 15-16 stoja KM.
Novi spremnik je konstrukcijski poboljsan tako da nema tih problema. E sad ako je auto sve vrijeme odrzavan u ovlastenom postoji mala mogucnost da bi Citroen priznao dio troskova iako je istekla garancija, tzv. kulanca. Takodje, ima opcija trajnog iskljucenja tog sistema ali ne znam radi li to ko u BiH, vidio sam npr. u Zrenjaninu da ima neko. Sto se tice servisa probaj kod Dedovica u Jukicevoj, doduse Peugeot servis, ali je to isto govno. Imas i Ikica u PC na entitetskoj liniji na Dobrinji.
Eto, ako sam makar malo pomog'o.
Kako se to manifestuje kod tebe, ima li kakvih problema u voznji ili samo gori lampica?
Evo ti link za ovog u Zrenjaninu
http://www.zrchiptuning.com/iskljucivan ... ue-sistema
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#28498 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zrakomlat wrote: 03/08/2020 18:18 Šta to može biti, nešto do prekidača ili? Megan 2 je u pitanju.
ili su cetkice na ventilatoru ili je reostat .oboje je jako divno zamijeniti ,moraju se skidat pedala gasa,kocnice,nekoliko plasticurina i tako to :run:
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#28499 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Paper_girl »

NediM17 wrote: 03/08/2020 19:00
Paper_girl wrote: 03/08/2020 18:04 Urea greska, iako je nasut adblue, prvo smo vozili u ovlasteni na alipasinom jer tu radimo redovni servis, prvo su nam ponistili gresku a nakon cca 50km se opet upalila, rekli su nam da oni rade samo kompletnu zamjenu sistema. Pretpostavljam da se moze naci sta je tacno u kvaru i samo taj dio promijeniti ali ne znam kod koga otici i ko radi to?
Nazalost, mrka kapa. Problem je vjerovatno sa pumpom adblue koja se nalazi u spremniku. To im je slaba tacka, nekad cikne i spremnik pa pocne curkati. Ako imas srece kazu moze biti i samo do ozicenja pumpe ali daj boze. Problem je u konstrukciji tog tanka, navodno cep nema nikakvog oduska, dodje do sirenja i pucanja spremnika ili kvara pumpe. Ne moze se mijenjati samo pumpa nego komplet tank sa pumpom sto kosta oko 15-16 stoja KM.
Novi spremnik je konstrukcijski poboljsan tako da nema tih problema. E sad ako je auto sve vrijeme odrzavan u ovlastenom postoji mala mogucnost da bi Citroen priznao dio troskova iako je istekla garancija, tzv. kulanca. Takodje, ima opcija trajnog iskljucenja tog sistema ali ne znam radi li to ko u BiH, vidio sam npr. u Zrenjaninu da ima neko. Sto se tice servisa probaj kod Dedovica u Jukicevoj, doduse Peugeot servis, ali je to isto govno. Imas i Ikica u PC na entitetskoj liniji na Dobrinji.
Eto, ako sam makar malo pomog'o.
Kako se to manifestuje kod tebe, ima li kakvih problema u voznji ili samo gori lampica?
Evo ti link za ovog u Zrenjaninu
http://www.zrchiptuning.com/iskljucivan ... ue-sistema
Nema nikakve razlike u voznji, samo ta urea greska prociscavanja
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#28500 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

mk ultra wrote: 03/08/2020 14:45
Naslovnica wrote: 03/08/2020 13:10 https://www.nezavisne.com/novosti/hroni ... omi/613957

Banjalučanin Milenko Vujasinović (64), teško je povrijeđen i u dubokoj je komi nakon što je u nedjelju na parkingu u Doboju mijenjao zračni jastuk na kamionu koji je eksplodirao, potvrđeno je "Nezavisnim".

Kako su za “Nezavisne” potvrdili iz UKC RS u nedjelju u 11.15 časova sanitetskim vozilom Opšte bolnice Doboj u UKC RS dovezen je pacijent M. V.

"Pacijent je trenutno hospitalizovan u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje. Prema riječima Dejana Aćića, vršioca dužnosti načelnika ove Klinike, pacijent je primljen sa teškom povredom glavom i inicijalno je hirurški zbrinut. Trenutno je u dubokoj komi, priključen na aparat za mehaničku ventilaciju. Sve dalje prognoze u vezi sa njegovim zdravstvenim stanjem su krajnje neizvjesne", naveli su iz UKC RS.

Naime, policijskoj stanici Doboj 1, u nedjelju oko 09.30 časova, prijavljeno je da je u dobojsku bolnicu dovezen nepoznat muškarac sa povredama u predjelu glave koje je zadobio od aktiviranja zračnog jastuka na teretnom vozilu.

Kako su naveli iz policijske uprave Doboj, kamion se nalazilo parkiran na u mjestu Bukovac na području Doboja.

"Po prijavi su postupili policijski službenici te utvrdili da se radi o licu inicijala M.V. iz Banjaluke, koje je nakon ukazane ljekarske pomoći u dobojskoj bolnici prevezeno u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske u Banjaluci", naveli su iz policije.

Dodali su da je na licu mjesta izvršen uviđaj.
jel ovaj u kamionu sigurnosni ili ovaj na vješanju... ne vjerujem da je pod pritiskom mijenjao zracni jastuk :run:
Pretpostavljam na vjesanju.
Bio sam prisutan kad je vrisnuo jedan jastuk na autobusu i pri tome faznio dio blatobrana i plastike oko tocka.
Zvuk je bio poput bombe.
Post Reply