Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#4051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tigar777 »

esso_sa wrote:
tigar777 wrote:Pozdrav,treba mi savjet i informacija.
Imam Audija a4 2002 TDI 74 KW, Nakon koliko predjenih kilometara trebam da mijenjam ulje i filter, neko kaze 10000,20000,30000 koja je cifra tacna.
Od zadnjeg mijenjanja sam odvezao tacko 10000 da li trebam servis?
Trebas na servis.
Na tom motoru, ulje i filteri idu na maximalno 10 000km, ili nakon 1 god od posljednje zamjene, sta prije dodje.
Posto nam gorivo nije cemu, dobro bi bilo da servis radis i na manjoj kilometrazi - nekih 8000km
I preporuka je da sa uljem i uljnim fiterom, uvijek mijenjas i filter zraka (zbog turba)
Filter goriva - na svaku drugu, eventualno trecu zamjenu ulja
Hvala puno na brzom odg. Sutra servis .lp
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#4052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mobile9 »

Veceras sam imao udes tj.naletio na veliku kamen i nabio se autom na nju (tačno ispod motora) morao zvati BIHAMK da mi dignu auto. Sutra idem viditi stanje. Vaša procijena moguće štete?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by seoBIH »

Zao mi je zbog saobracajne, no pitanje ti nije na mjestu. Mozemo nabrojati 10 staki, 20, ili 50. Nista se ne moze znati dok se ne digne na dizalicu i pogleda realno stanje.

Nek je sretno!
esso_sa wrote: Posto nam gorivo nije cemu, dobro bi bilo da servis radis i na manjoj kilometrazi - nekih 8000km

Filter goriva - na svaku drugu, eventualno trecu zamjenu ulja
Malo kontradiktorno?
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#4054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AS_sa »

Gdje je najbolje tj. koja je radnja dobra za kupovati dijelove, a da nije motorex muka mi je od njih :roll: ??
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

mobile9 wrote:Veceras sam imao udes tj.naletio na veliku kamen i nabio se autom na nju (tačno ispod motora) morao zvati BIHAMK da mi dignu auto. Sutra idem viditi stanje. Vaša procijena moguće štete?
Svasta moze da bude a moguce i neka minimalna steta. Sve zavisi cime si se usidrio(karterom, lafetom, podom...)?

Prije par godina vozim iza kamiona(Gracanica) na nekoj normalnoj razdaljini jer sa kamionima nikad ne znas na cemu si.
Vozim lagano, slusam muziku i odjednom ispred mene stijena(ne kamen). Kamion je uspio da ga prejase i samo se pojavi ispred mene. U stotim dijelovima sekunde razmisljam ili se nasukati ili ga zaobici pod uslovom da nikog nema iz suprotnog pravca. Posto je i kamion velik pa ne vidim ima li sta iz suprotnog pravca ali ipak odlucim da ga zaobidjem a ako nesto naidje, svakako mi sleduje ta stijena. Sreca da niko ne naidje i ja je zaobidjem.

Kome je ispala, zasto je niko nije uklonio ali jedno je sigurno, ne mogu je svi zaobici. Neko ce ipak naletiti.

Nikada vise iza kamiona. Ili ga odmah preticem ili dobru razdaljinu drzim. Ili im nesto otpada ili nesto dizu za sobom tako da ih bas ne volim.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

AS_sa wrote:Gdje je najbolje tj. koja je radnja dobra za kupovati dijelove, a da nije motorex muka mi je od njih :roll: ??
AShondas,ASŠkoljic aerodrom,japanauto,šandor :wink:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

@Danguba brze kontas nego moj comp :mrgreen:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

condy wrote:@Danguba brze kontas nego moj comp :mrgreen:
:?

:D
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#4059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

seoBIH wrote:
esso_sa wrote: Posto nam gorivo nije cemu, dobro bi bilo da servis radis i na manjoj kilometrazi - nekih 8000km

Filter goriva - na svaku drugu, eventualno trecu zamjenu ulja
Malo kontradiktorno?
Ni blizu. Nekvalitet naseg goriva se pokazuje najvise kod izgaranja, a to prlja ulje. Dodaj jos ceste gradske voznje i stvar postaje jos gora.
Nije rijecni mulj, pa da trebas mijenjati filter goriva svakih 10k (ili cak i ranije), niti se radi o malom filtercicu kakvi su se ugradjivali u stara auta... Na pomenutom motoru, filter goriva ima filtracijsku povrsinu vecu od uljnog filtera, i sasvim je dovoljan interval od 20-25k. Ko voli, moze mijenjati i ranije. Stvar licnog izbora
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#4060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mobile9 »

Danguba wrote:
mobile9 wrote:Veceras sam imao udes tj.naletio na veliku kamen i nabio se autom na nju (tačno ispod motora) morao zvati BIHAMK da mi dignu auto. Sutra idem viditi stanje. Vaša procijena moguće štete?
Svasta moze da bude a moguce i neka minimalna steta. Sve zavisi cime si se usidrio(karterom, lafetom, podom...)?

Prije par godina vozim iza kamiona(Gracanica) na nekoj normalnoj razdaljini jer sa kamionima nikad ne znas na cemu si.
Vozim lagano, slusam muziku i odjednom ispred mene stijena(ne kamen). Kamion je uspio da ga prejase i samo se pojavi ispred mene. U stotim dijelovima sekunde razmisljam ili se nasukati ili ga zaobici pod uslovom da nikog nema iz suprotnog pravca. Posto je i kamion velik pa ne vidim ima li sta iz suprotnog pravca ali ipak odlucim da ga zaobidjem a ako nesto naidje, svakako mi sleduje ta stijena. Sreca da niko ne naidje i ja je zaobidjem.

Kome je ispala, zasto je niko nije uklonio ali jedno je sigurno, ne mogu je svi zaobici. Neko ce ipak naletiti.

Nikada vise iza kamiona. Ili ga odmah preticem ili dobru razdaljinu drzim. Ili im nesto otpada ili nesto dizu za sobom tako da ih bas ne volim.
Danas bio kod servisa, znači karter, hladnjak, most, letva, i još onaj dio gdje se brzine prebacuju, ulje iscurilo i voda... A sumnjaju da je i radilica se oštetila. To će provjeriti danas-sutra i javiti mi koji su dijelovi potrebni (moja procijena ništa ispod 500KM)... :zid: Ako bude radilica oštećena vjerovatno mi je najbolje motor zamijenuti ?
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#4061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

mobile9 wrote:
Danas bio kod servisa, znači karter, hladnjak, most, letva, i još onaj dio gdje se brzine prebacuju, ulje iscurilo i voda... A sumnjaju da je i radilica se oštetila. To će provjeriti danas-sutra i javiti mi koji su dijelovi potrebni (moja procijena ništa ispod 500KM)... :zid: Ako bude radilica oštećena vjerovatno mi je najbolje motor zamijenuti ?
Jara ne bih da te strasim ali ovo nabrojano pravo tesko da ces uracunati u tu cifru cak ni blizu. jedino da sve bas nadjes na otpadu pravo povoljno.
Jesi se nagrdio brate mili. Jeli bilo tvojom krivicom ili je kamen bio na cesti ili slicno pa naletio na njega.
Koje je auto?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

Kakve su šanse da tuži onu firmu za održavanje te ceste?

Ko te je odslepao, ima li kakav zapisnik?
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#4063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mobile9 »

zdruzdjo wrote:
mobile9 wrote:
Danas bio kod servisa, znači karter, hladnjak, most, letva, i još onaj dio gdje se brzine prebacuju, ulje iscurilo i voda... A sumnjaju da je i radilica se oštetila. To će provjeriti danas-sutra i javiti mi koji su dijelovi potrebni (moja procijena ništa ispod 500KM)... :zid: Ako bude radilica oštećena vjerovatno mi je najbolje motor zamijenuti ?
Jara ne bih da te strasim ali ovo nabrojano pravo tesko da ces uracunati u tu cifru cak ni blizu. jedino da sve bas nadjes na otpadu pravo povoljno.
Jesi se nagrdio brate mili. Jeli bilo tvojom krivicom ili je kamen bio na cesti ili slicno pa naletio na njega.
Koje je auto?
Polo 95god. 1.9 SDI. kamion išao u susret a blaga krivina još sinoć i ono nevrijeme bilo i ugasim duga i odjednom kamen granitova ispred mene. Nisam imao šanse, et neka sreća mi je da sam sporije išao. Nagrdio se bio ne daj Bože nikome.. a kontam da mi je najbolja, najjeftinija i najbrza varijanta da zamijenim motor jer ne znam koiko se isplati sad da dajem tolike pare za ovo.. ili da ga dam na otpad ne znam koliko mogu uzeti za njega jer inače je extra školjka gume nove.
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#4064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mobile9 »

channel10 wrote:Kakve su šanse da tuži onu firmu za održavanje te ceste?

Ko te je odslepao, ima li kakav zapisnik?
A šanse su ko i za sve u ovoj državi bijeda VS korupirani lopovi na vlasti i u firmama. BIHAMK i auto mi je u njihovom servisu, nisam zvao policiju.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by channel10 »

Sud je sud, a bijednici neka seru koliko hoće.
User avatar
SaPnA
Posts: 6652
Joined: 12/05/2011 20:02
Location: Kattegat

#4066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by SaPnA »

Imam passata 5 karavan, u zadnje vrijeme mi se desava da se gasi u sred voznje bez ikakve najave, samo zatrza dva tri puta i gasi se nakon cega pali tek od 5.-6. pokusaja, sta moze biti problem :?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

SaPnA wrote:Imam passata 5 karavan, u zadnje vrijeme mi se desava da se gasi u sred voznje bez ikakve najave, samo zatrza dva tri puta i gasi se nakon cega pali tek od 5.-6. pokusaja, sta moze biti problem :?
prvo sto mi pada na pamet, pumpa goriva a i ne mora znaciti.

je li se ikada ugasio kada je rezervoar pun ili preko pola?
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#4068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ned424 »

SaPnA wrote:Imam passata 5 karavan, u zadnje vrijeme mi se desava da se gasi u sred voznje bez ikakve najave, samo zatrza dva tri puta i gasi se nakon cega pali tek od 5.-6. pokusaja, sta moze biti problem :?
Dijagnostiku uradi ali ja mislim senzor radilice, meni je tako isto se desilo.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#4069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

mobile9 wrote:
channel10 wrote:Kakve su šanse da tuži onu firmu za održavanje te ceste?

Ko te je odslepao, ima li kakav zapisnik?
A šanse su ko i za sve u ovoj državi bijeda VS korupirani lopovi na vlasti i u firmama. BIHAMK i auto mi je u njihovom servisu, nisam zvao policiju.
E vidis to je greska. Trebao si zvati policiju u to bi se tretiralo kao saobracajka. Malo bi se natezalo ali bolje ikad nego nikad.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#4070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by undefined007 »

Razmišljam da čipujem motor 1.9 TDI od 90 KS čipom od 20 KS da se "digne" na 110KS. Kakve su prednosti i nedostatci toga? Koliko to košta u totalu?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

undefined007 wrote:Razmišljam da čipujem motor 1.9 TDI od 90 KS čipom od 20 KS da se "digne" na 110KS. Kakve su prednosti i nedostatci toga? Koliko to košta u totalu?
remap laptopom ili onaj modul sto se stavi ?,prednost-5% bolje ubrzanje,nedostatci : veca potrosnja i krace trajanje motora,turba,crijeva,lamele,mjenjaca,diferencijala
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

Dobro ti je amar rekao bolje ubrzanje do 5%.

Ne isplati se čačkati po fabričkim mapama zbog toga. Veća šteta nego korist barem ja tako mislim :)

Što se tiče cijene pogledaj ovdje http://www.smchiptuning.com/

Oko 250 Eura za podizanje snage sa 90ps do 120ps
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Simanic u Buca Potoku radi chip. Kontaktiraj njega i pitaj za savjet. Duplo su jeftiniji od ovog iz Gradiske.
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#4074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ned424 »

undefined007 wrote:Razmišljam da čipujem motor 1.9 TDI od 90 KS čipom od 20 KS da se "digne" na 110KS. Kakve su prednosti i nedostatci toga? Koliko to košta u totalu?
https://www.facebook.com/ASchiptuning/?fref=ts
Vidi pa pitaj za cijene...
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote:Simanic u Buca Potoku radi chip. Kontaktiraj njega i pitaj za savjet. Duplo su jeftiniji od ovog iz Gradiske.
Ja ne znam da su duplo jeftiniji, posto ovi iz SM-a imaju akciju vec odavno, gdje su cijene za 50 % nize.
Post Reply