Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3026 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mayab »

amar1994 wrote:

direstraits0078 wrote:

bach wrote:
Koliko je potrebno vremena za skidanje i zamjenu lamele? Ford je malo stariji u pitanju?

Meni majstor kaže da mu za tu rabotu treba TRI dana...

Tri dana mi se čini mnogo...

I koliko majstorska kasta uzima para za to? Ovaj majstor meni traži 150 KM. Je li to puno?



:lol: Boktemazo, 3 dana. :lol:

Dan prvi: otvori haubu, podigne na dizalicu, smota cigar i pripali.
Dan drugi, rasarafi mjenjac zajedno s poluosovinama i ostalim pratecim zafrkancijama, rasarafi kvacilo, postavi novo, sve vrati na mjesto.
Dan treci, spusti auto s dizalice, zatvori haubu, smota cigar i pripali, a u tome i ti dodjes, taman da ti naplati.

Cifra nije strasno visoka, jer realno ima posla, ali 3 dana je bas meraklijski posao. :D


sta 3 dana hahahaha,pa sta je to,brodska lamela? :-) :lol:
Stvarno nisam od te struke, ali 3 dana :shock:
Ja bih prije rekao da majstor NE ZNA kako se to radi, tj, nije nikada radio, pa si uzeo dovoljno prostora
User avatar
topcam
Posts: 5085
Joined: 08/07/2007 12:49

#3027 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

bach wrote:Koliko je potrebno vremena za skidanje i zamjenu lamele? Ford je malo stariji u pitanju?

Meni majstor kaže da mu za tu rabotu treba TRI dana...

Tri dana mi se čini mnogo...

I koliko majstorska kasta uzima para za to? Ovaj majstor meni traži 150 KM. Je li to puno?
Ako kroz auspuh radi, u redu je :mrgreen:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#3028 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nightvision »

treba covjeku auto na tri dana pa ko veli da ne voza svoje... :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13689
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3029 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Zasto ste zlobni, mozda covjek hoce da ga testira i usput otkloni i ostale eventualne nedostatke o svom trosku. :oops:
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#3030 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by caffeinefreak »

Jedno pitanje za upucene, naime pukao mi je mikro remen na fiat stilo 2005g,1.9 mjtd, i zanima me jeli zamjena istog neki kompliciran posao, tj necu morati kompletan veliki servis uraditi nadam se, jer koliko znam on se mijenja prilikom velikog servisa?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3031 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nije nikakva komplikacija,a prije koliko je mijenjan zupcasti?
caffeinefreak
Posts: 218
Joined: 13/03/2013 23:53

#3032 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by caffeinefreak »

Pretprosle godine, planirao uraditi prije zime sada.
Pretpostavljam da ima mikro remen kupiti u motorexu ili negdje drugo?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3033 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ima u motorexu,samo vodi racuna za zupcasti da ga zamijenis na vrijeme da ne bi imao vecih problema...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#3034 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rusmir.ba »

Stavio sam na drugoj temi a tek vidim i ovu ovdje.
Svi sugerisu da je "proklizala" lamela. Simptomi: uz uspon ili pri prelasku u veću brzinu slabije prima gas, kada se pristisne malo jace odu obrtaji i auto bruji ali ne ubrzava, onda se vrate obrtaji za nekih 500/600 i krene lagano primati gas i ponovo rasti.

Ako je zaista to da li moze preporuka sta staviti i gdje otici, moj prvi izbor je SkoroAuto, tu uglavnom sve radim, ali ne znam ciji je dio (ostali su Topran uglavnom).
Hvala
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3035 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Topran je kineski dio i ne bih ti preporučio, pogotovo neki iole važniji dio na autu...
NediM17
Posts: 21734
Joined: 05/11/2009 11:49

#3036 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

530i wrote:Topran je kineski dio i ne bih ti preporučio, pogotovo neki iole važniji dio na autu...
:lol:

https://www.pries.de/

To je ta vrsta "pametnjakovica", srace o svemu i po svemu, a bez da ista pogleda, proba, raspita se, progugla. Tako isto sere i po LPG-u a auto na isti nikada nije ni provozao, a kamo li posjedovao.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3037 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

"Vozim se džabe na plin i stavljam samo made in germany dijelove" - Nedim, veliki mag autoindstrije :skoljka: :run:
NediM17
Posts: 21734
Joined: 05/11/2009 11:49

#3038 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

530i wrote:"Vozim se džabe na plin i stavljam samo made in germany dijelove" - Nedim, veliki mag autoindstrije :skoljka: :run:
Ne vozim se dzaba, vozim se za cirka 6KM na 100km. :lol:

Takodjer, ne stavljam nikakve dijelove, a ako moram stavljati trudim se da budu OEM, ili ako ima neki zamjenski bolji od OEM, pa nebitno, ili njemacki, ili japanski, ili nesto deseto.

I nisam ja nikakav mag autoindustrije, samo necu da bacam pare, i punim dzepove raznoraznim lihvarima.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#3039 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mlad i Nevin »

Imam problema sa grijanjem kabine na Jetti 1.6 d. Grijanja nema, puse iskljucivo hladan zrak. Takođe, temperatura motora u voznji se dize preko radne, dok se na leru vrati u normalu. Vode ima dovoljno, crijeva koja vode u kabinu su vrela. Drug koji se bavi mehanikom i inace mi radi sitne popravke ne zna rijesiti kvar a ne zelim bacati pare na lihvare od lokalnih mehi koji uzimaju pare za gluposti.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3040 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kontam da je zacepljen grijac kabine,ali onda ne bi bila vrela oba crijeva,pogledaj da ti nije spala sajla sto otvara zatvara klapne za usmjeravanje toplog/hladnog zraka
a grijanje motora,prljav hladnjak/neispravan termoprekidac...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3041 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Meni je nekad na dvici pukla sajla te ruckice... Klijestima vratio na grijanje tokom zime... Onda popravlhao u proljece kad je postalo malo neugodno... :P
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#3042 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LeKo »

bitanga_sa_otesa wrote:kontam da je zacepljen grijac kabine,ali onda ne bi bila vrela oba crijeva,pogledaj da ti nije spala sajla sto otvara zatvara klapne za usmjeravanje toplog/hladnog zraka
a grijanje motora,prljav hladnjak/neispravan termoprekidac...
Ovo što je bitanga napisao je najčešći uzrok, mada zna biti i do "malog hladnjaka" - grijača kabine. Zna se desiti da voda cirkuliše samo po povšini grijača (obično kod već mjenjanih koji su ž kvaliteta).
User avatar
konektovan
Posts: 40760
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3043 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Koliko triba vremena, za zamjenu podloski dizni??? 1.6 hdi je u pitanju, jedni mi rekose da to moze i potrajati?!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3044 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti :D
User avatar
konektovan
Posts: 40760
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3045 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti :D
Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte, :mrgreen: al' imam malo dete, i ne bih da ga trujem tim mirisom. Pogotovo sad kako je hladnije, i kako se koristi grijanje, míris je sve intenzivniji.
NediM17
Posts: 21734
Joined: 05/11/2009 11:49

#3046 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti :D
Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte, :mrgreen: al' imam malo dete, i ne bih da ga trujem tim mirisom. Pogotovo sad kako je hladnije, i kako se koristi grijanje, míris je sve intenzivniji.
Ouuu... Daj Boze da su to samo podloske, da Bog da da nisu i dizne. Kakve su to podloske kad se mijenjaju svake tri godine... Moj Konektovani, upravu si, ne vozaj dijete u tom autu. Nego, ako vec volis Citroen, mijenjaj ga za kakvog C4 benzinca sa plinom uz tvoju doplatu, dok nisu krenule turbine, EGR-ovi, zamajci... :D
User avatar
konektovan
Posts: 40760
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3047 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
konektovan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti :D
Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte, :mrgreen: al' imam malo dete, i ne bih da ga trujem tim mirisom. Pogotovo sad kako je hladnije, i kako se koristi grijanje, míris je sve intenzivniji.
Ouuu... Daj Boze da su to samo podloske, da Bog da da nisu i dizne. Kakve su to podloske kad se mijenjaju svake tri godine... Moj Konektovani, upravu si, ne vozaj dijete u tom autu. Nego, ako vec volis Citroen, mijenjaj ga za kakvog C4 benzinca sa plinom uz tvoju doplatu, dok nisu krenule turbine, EGR-ovi, zamajci... :D
E hebiga, nemam ja para za plin. :wink: :mrgreen:
Ja vozim baraku, sa preko 300 tisuca, i neke stvari se moraju mjenjati. Te podloske, koliko sam cuo od servisera su jedna od slabih tacki na tom motoru. Egr dobar, turbina dobra, zamajac nema, mozda naguram jos dosta km sa ciletom, a opet sto kazes, mozda je nesto drugo, ko ce ga znati, i ne uspijem nagurati te kilometre.:mrgreen:


Nego, imas li kakvog dobrog majstora, iskusnog oko ovih stvari??? :mrgreen:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3048 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

On samo ove iz sarajevogasa zna... :mrgreen:
NediM17
Posts: 21734
Joined: 05/11/2009 11:49

#3049 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Volio bih ja da sam dobar sa ovim iz Sarajevogas-a, oni svoja auta voze na CNG, koji je nekoliko puta jeftiniji od LPG-a. Medjutim, sipaju samo u svoja sluzbena vozila, ne daju nikome. :)

Nego razmisljam da kupim masinu za komprimiranje zemnog plina, pa da se presaltam na CNG i da otvorim punionicu kod sebe u avliji.

Nasao sam jednu u oglasima, malo je podaleko, a porijeklo je iz danas nepostojece drzave. :mrgreen:

http://olx.pl/oferta/kompresor-cng-250- ... 505fb31992

Ako me nadjete u crnoj hronici, znajte da sam kupio ovu zlu zvijer, ali sve u svrhu sto jeftinije voznje i sto cistijeg zraka. :bih:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3050 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mahalas505 »

NediM17 wrote:Volio bih ja da sam dobar sa ovim iz Sarajevogas-a, oni svoja auta voze na CNG, koji je nekoliko puta jeftiniji od LPG-a. Medjutim, sipaju samo u svoja sluzbena vozila, ne daju nikome. :)

Nego razmisljam da kupim masinu za komprimiranje zemnog plina, pa da se presaltam na CNG i da otvorim punionicu kod sebe u avliji.

Nasao sam jednu u oglasima, malo je podaleko, a porijeklo je iz danas nepostojece drzave. :mrgreen:

http://olx.pl/oferta/kompresor-cng-250- ... 505fb31992

Ako me nadjete u crnoj hronici, znajte da sam kupio ovu zlu zvijer, ali sve u svrhu sto jeftinije voznje i sto cistijeg zraka. :bih:
Takve se zrtve cjene :lol: .
Post Reply