Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by holowey »

fabia mk2 - ukljucim hladno puhanje u kabini, a ono puse toplo...prebacim na grijanje pa onda opet vratim na hladno puhanje da bi stvarno pocelo da puse hladno... do cega bi ovo moglo biti? neka klapna ne radi kako treba?
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

holowey wrote:fabia mk2 - ukljucim hladno puhanje u kabini, a ono puse toplo...prebacim na grijanje pa onda opet vratim na hladno puhanje da bi stvarno pocelo da puse hladno... do cega bi ovo moglo biti? neka klapna ne radi kako treba?
Vjerovatno steka elektroventil koji otvara/zatvara put vodi u mali hladnjak u kabini.
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by underground »

Jel moguce da zbog servo dobosa koce tockovi i kocnica postane tvrda, tj nece da se vrati u normalu, valjda zbog nekog zraka...ima li to logike? Jer je valjda na dobosu glavni kocioni cilindar i negdje taj zrak zapinje...

Imam taj problem na Fiat Punto 2...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ti ne radi servo ,kocnica ce biti jako tvrda ,kao mehanicka na starim autima..
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by underground »

Cini mi se da servo radi...ali taj zrak ide kroz dobos valjda i tu neku membranu pa sumnjaju na taj problem...

Ja ga danas probao, nesto lafo radili na glavnom kocionom i pocelo da se dimi, valjda lamela zato sto je zakocio a vozio se malo tako...srecom pa nije otislo i to...

Pa sumnjaju sada na taj dobos jer sam zamjenio u glavni kocioni i kociona crijeva, i ABS pumpu...i opet problem sa kocnicama...postane tvrda i blokiraju tockovi...

Sumnaju isto tako da negdje pusta zrak ili tako nekako, pojma nemam vise
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

Ja bi ti preporucio da se obratis upravo bitangi_sa_otesa. Covjek je inace mehanicar a Fiat mu je specijalnost. Pusti se tih "masovna proizvodnja" servisa :thumbup:
muamer28
Posts: 1
Joined: 30/09/2014 19:51

#382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muamer28 »

veliki pozdrav.u pitanju je bora 85kv 115 konja 6 brzina,stavljena nova korpa i lamel aod saksa,poslije tog popravka cuje se grujanje samo u cetvrtoj brzini na na brzini od 70 do 80 km na sat,cuje se blaga vibracija ni u jednoj brzini vise,ako znate sta molim vas javite,ni majstori ne znaju sta je.pozz
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lajkujMe »

Pitanje, odkad imam auto a to je od 2006, cesto mi se pali lampica motora ili lampica za elektriku nisam siguran :D
Uglavnom vecinu vremena ne desava se nista oko 70% vremena. A u ostalih 30% problem se manifestira na dva nacina. Ako je auto na niskim obrtajima ili su obrtaji preniski to jeste auto kao da se gusi kao da ce se ugasiti i vrlo su neregularni obrtaji, ili auto ima kao normalne obrtaje ali vrlo neregularni kao idu gore dole i auto se mnogo mnogo trese, rucica mjenjaca vibrira kao vibrator za zenske :D . Problem rijesim tako sto auto ugasim na 10 tak sekundi i upalim ga opet, lampica ce se pojaviti opet kad tad ali nema vise problema s obrtajima.

Inace to se vecinom pali/desi ili kad se spustam nizbrdo pa kocim motorom, ili kad malo napregnem auto s vecim obrtajima i brzinom kretanja.

Pitao sam majstora iskreno nije bio previse zainteresovan rekao je ne zna sta je treba veci pregled....


Radi se o Opel Combo 2001 godina (ali stari model ne novi), 1.4 benzin.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Ako to vuces od 2006, nemoras ni sad praviti :)
poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#385 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

lajkujMe wrote:Pitanje, odkad imam auto a to je od 2006, cesto mi se pali lampica motora ili lampica za elektriku nisam siguran :D
Uglavnom vecinu vremena ne desava se nista oko 70% vremena. A u ostalih 30% problem se manifestira na dva nacina. Ako je auto na niskim obrtajima ili su obrtaji preniski to jeste auto kao da se gusi kao da ce se ugasiti i vrlo su neregularni obrtaji, ili auto ima kao normalne obrtaje ali vrlo neregularni kao idu gore dole i auto se mnogo mnogo trese, rucica mjenjaca vibrira kao vibrator za zenske :D . Problem rijesim tako sto auto ugasim na 10 tak sekundi i upalim ga opet, lampica ce se pojaviti opet kad tad ali nema vise problema s obrtajima.

Inace to se vecinom pali/desi ili kad se spustam nizbrdo pa kocim motorom, ili kad malo napregnem auto s vecim obrtajima i brzinom kretanja.

Pitao sam majstora iskreno nije bio previse zainteresovan rekao je ne zna sta je treba veci pregled....


Radi se o Opel Combo 2001 godina (ali stari model ne novi), 1.4 benzin.
Eeee tacno sam znao da je opel i prije nego sam dosao do kraja posta gdje pise opel :)
Zeza te EGR ventil. Vidio sam isti problem a uzrok je bio komadic garezi zaglavljen u egr ventilu, nije mogao da se skroz zatvori. U pitanju je bila Astra 1.4i a problem se javljao bas kad kocis motorom, tada otvara ventil i reciklira gasove i tad se pocnu javljati te greske. Ne znam da li je konkretno i tvoj motor isti ali amo jeste, pocni od egr ventila :thumbup:
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#386 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mefistofilis »

vozim 3 ili 4-tom izmedu 1500 i 2000 obrtaja i drzim gas ravnomjerno( niti pustam, niti dodajem) i trzne jednom ili dva puta.
nije mi se desilo dovoljno puta da bih mogao reci da li se desava u brdu ili ravnici.
sta bi to moglo biti. fekalija od 1000 hp :D
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#387 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Meni se isto desava na mom mondeu, ali posto sam bio i na dijagnostici, i na pregledima auta, i realno, nema kvarova, pripisao sam to losem gorivu....
poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
marcelo123
Posts: 3
Joined: 29/08/2014 08:20

#388 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by marcelo123 »

POzdrav,imam Ford Focus 1.8 tdci 85 kw,2004 god.
Kazaljka od obrtaja na leru radi kad dodajem gas,dok u voznji jednostavno se ne pomijera. Rekose mi da je vjerovatno neki regler na alternatoru,pa me interesuje je li neko imao slicna iskustva s tim?

I ako neko zna koje ulje koristiti za ovaj auto,koliko kosta veliki servis,i amortizeri? pozdrav
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by autoskolee »

obrtomjer kada se auto "zagasa" na vecim obrtajima i vozi tako 10-15min radi normalno jedno 2-3 sata.. i opet ona normalna voznja do 2500 obrtaja kazaljka padne na jednu stranu i ne reaugje nikako..
benzinac 98god

sta moze bit
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

esso_sa wrote:
lajkujMe wrote:Pitanje, odkad imam auto a to je od 2006, cesto mi se pali lampica motora ili lampica za elektriku nisam siguran :D
Uglavnom vecinu vremena ne desava se nista oko 70% vremena. A u ostalih 30% problem se manifestira na dva nacina. Ako je auto na niskim obrtajima ili su obrtaji preniski to jeste auto kao da se gusi kao da ce se ugasiti i vrlo su neregularni obrtaji, ili auto ima kao normalne obrtaje ali vrlo neregularni kao idu gore dole i auto se mnogo mnogo trese, rucica mjenjaca vibrira kao vibrator za zenske :D . Problem rijesim tako sto auto ugasim na 10 tak sekundi i upalim ga opet, lampica ce se pojaviti opet kad tad ali nema vise problema s obrtajima.

Inace to se vecinom pali/desi ili kad se spustam nizbrdo pa kocim motorom, ili kad malo napregnem auto s vecim obrtajima i brzinom kretanja.

Pitao sam majstora iskreno nije bio previse zainteresovan rekao je ne zna sta je treba veci pregled....


Radi se o Opel Combo 2001 godina (ali stari model ne novi), 1.4 benzin.
Eeee tacno sam znao da je opel i prije nego sam dosao do kraja posta gdje pise opel :)
Zeza te EGR ventil. Vidio sam isti problem a uzrok je bio komadic garezi zaglavljen u egr ventilu, nije mogao da se skroz zatvori. U pitanju je bila Astra 1.4i a problem se javljao bas kad kocis motorom, tada otvara ventil i reciklira gasove i tad se pocnu javljati te greske. Ne znam da li je konkretno i tvoj motor isti ali amo jeste, pocni od egr ventila :thumbup:

meni je slicnu stvar radio senzor meshčini bregaste...
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zdruzdjo »

autoskolee wrote:obrtomjer kada se auto "zagasa" na vecim obrtajima i vozi tako 10-15min radi normalno jedno 2-3 sata.. i opet ona normalna voznja do 2500 obrtaja kazaljka padne na jednu stranu i ne reaugje nikako..
benzinac 98god

sta moze bit
Reci cu ti moje iskustvo sa slicnim problemom.
Meni je tako radila kad upalim auto par sekundi pa se onda ugasi pa kad joj naumpadne opet se upali i tako.
Nasao sam slucajno video kako se vraca kilometraza na novijim autima. Uzmu grafitnu olovku i "pospajaju" neke vodove na stampanoj ploci od sata i obrtomjera. Nakon prckanja i vracanja skinu taj grafit i to je to. E sad grafit je provodnik pa ako ga ostane ......bude spojeva.
Skinuo, raskopcao, alkohol i izbrisao stampanu dooobro. Ta daaaaaaa. Proradilooooo
Probaj mozda i upali.


Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Nego konkretno pitanje, sto mi cadi auto. Najvise kad tek krenem pa prvi onaj gas, a onda kad je na niskim obrtajima i dam mu gas. Ociscen egr, novo crijevo,od egr-a, izduvna,grana isto cista, sve ispavno i bez greski... Tdci 96kW motor, 200k km presao...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#393 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

fali ti zraka :D ili imas viska nafte ...da nisi Ćipovo kod krvoloka ?
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Znam da je negdje problem oko zraka i nafte :) :)

a nisam jos ćunirao ništa...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

sta cekas ,pravac gradiska :D
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#396 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Qler wrote:Nego konkretno pitanje, sto mi cadi auto. Najvise kad tek krenem pa prvi onaj gas, a onda kad je na niskim obrtajima i dam mu gas. Ociscen egr, novo crijevo,od egr-a, izduvna,grana isto cista, sve ispavno i bez greski... Tdci 96kW motor, 200k km presao...

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
:lol:

Zato sto vozis izlaufanog dizela cije dizne u cilindre bacaju vise nafte nego sto treba. Priznatih 200.000km i koliko jos nepriznatih?

Fino si trebao benzinca kupiti, manje trosi i manje se kvari. :lol:

E sada bez ismijavanja onako realno: Moze biti da brljavi MAF, lambda sonde, da je neko crijevo od usisa do motora suplje ukljucujuci i IC pa ne dobija dovoljno zraka, da ne valjaju dizne, itd... Uglavnom najbolja varijanta ti je da to udas dok jos mozes, i kupis nekog benzinca.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#397 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Htio ga ja mijenjati za 2.5 benzin, ali ovaj moj bio utegnutiji, ocuvaniji jebi ga... Ako Bog da bit ce benzina pa da mogu serbez reci da mi troso 18l i da sam hadzo da me boli briga. A na 4000rpm tek se masina razigra a ne kao dizelcine ne mogu do daha poslije 3500rpm, pa ni cipovane :)


Samo gledam, nema ni jedan mondeo mk4 benzinac....

poslano sa moje fax masine koristeci sekretaricu
User avatar
hopi
Posts: 5692
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#398 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

pa kleru možda je i normlano da začađi na prvom jačem gasu, tako je slično i kod mene na mondeu, vozim normala i kada složim gas izbaci stvarno oblak dima, stim da na tom autu nije ništa čišćeno (ubrzo će) a evo bliži se 90 000km. Inače u normlanoj vožnji niti čađi niti smrdi.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#399 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Ne cadi ni moj u normalnoj voznji. Znaci najvise cadi kad krene hladan, kad je u niskim rpm i dam mu gas, i nekad kad ga ono stisnem, kad povuce izbaci "cep"...
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Qler wrote:Ne cadi ni moj u normalnoj voznji. Znaci najvise cadi kad krene hladan, kad je u niskim rpm i dam mu gas, i nekad kad ga ono stisnem, kad povuce izbaci "cep"...
To sto cadi kada je hladan je vrlo vjerovatno jer grijaci ne odrade svoj posao kako treba. A "cep" dima kada se udare po gasu izbaci dobar dio dizela koje sam gledao, ali recimo moja "kosilica" (kako ti kazes, a usput receno oplela bi i tog 2.0 TDCi) od 1.6 CRDi, kako god ga vozio nigdje dima.
Post Reply