Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
z0ka
Posts: 56
Joined: 08/10/2008 10:20
Location: Sarajevo

#101 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by z0ka »

Vozio sam oko 75-80 kod table Binježevo prije 20 dana i uslikalo me. Imam pitanje za one koji su dobili kovertu, u kojem vremenskom periodu mogu očekivati sliku i koliko ide za to prekoračenje?
User avatar
Edinz
Posts: 375
Joined: 03/11/2008 15:03

#102 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by Edinz »

Vjerovatno radi u MIBO komunikacijama, firmi koja je uradila cijeli sistem. Supci policijski bi koliko znam po zakonu ako i to nije promjenjeno morali postaviti saobracajni znak Radarska kontrola ispred stacionarnih radara al ko bi onda punio budzet.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#103 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by sarayewo »

skuhlo wrote:
GOLFER wrote:E hajde neka mi neko kaze gdje kamera mjeri brzinu ia kada slika. Evo recimo kod marsalke (a i na drugim mjestimaa) koji je princip? Da li postoje neki senzori 10-tak metara prije kamere ili slicno. na primjer da li je moguce da te kamera slika (kod marsalke gdje slika na 61) ako ti vozis 80 km/h i onda 10 metara prije kamere pocnes kociti da bi pored kamere prosao 55 km/h.
I tehnicki da li je mogce da 3 auta u isto vrijeme ( u trenutku kada kamera uslika) prolaze u zoni slikanja a samo jedan vozi preko ogranicenja i da pri tome onaj nevini nastrada tj, bude kaznjen zabunom?...
Imaju na asfaltu dva pravougaonika jedan iza drugog ("nacrtani" katranom) i kad kroz njih prođeš onda hvata. Kažu da nema šanse da se sakriješ iza nekog (tj. da nekog drugog uslika).
Ispod katrana se nalazi elektricno kolo koje detektuje prelazak tockova preko jedne, pa druge strane tog pravougaonika, i na osnovu toga mjeri brzinu. Ako je brzina preko one postavljene, radar te slika. Softver zna u kojoj je traci napravljen prekrsaj (svaka traka ima svoj detektor) tako da i ako tri automobila prolaze u isto vrijeme policija ce znati koji je automobil napravio prekrsaj..

Ukratko, mozes voziti koliko hoces dokle god si ispod ogranicenja kada predjes te pravougaonike. Kod nas na raskrnicama se nalaze uglavnom na, ili odmah nakon zaustavne linije.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#104 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by stetoskop »

leronimo wrote:Društvo radari po Sarajevu slikaju na slijedećim brzinama:
Maršalka 61
Binježevo (odnedavno) na 71
Autoput iz pravca Zenice
Svi drugi kada su aktivni 71
Informacija je 100000% tačna vjerujte da sam ih lično podesio.
A zašto je kod Maršalke ograničenje 50, nemam pojma, nisam dobio odgovor od MUP-ovca
Kako onda objašnjavaš ovo?
harla_kurla wrote:Zivim blizu Marshalke ili Campusa, pa cesto s balkona gledam kako radar hvata raju....vjerujte mi u vecernjim satima taj dio Marshalke izgleda kao disko klub:) i koliko znam a nisam lud da probam, radar hvata na 61km/h. Neki dan mi sef javlja da je zaradio kaznu kod RTVa, brzina 63km/h.
Ovo je jebo lud zbunjenog, jedni tvrde ovako, jedni onako. Sve nam je to namjerno napravljeno, da pojma nemamo koliko je gdje ogranicenje. Još sad nešta po novom izmislili naselje i naseljeno mjesto nije isto.
Ja vozim 60-70 glavnom đadom, kad prelazim preko senzora spustim na 50 i riješen problem. Samo se bojim kad isfuraju ovo da nam ne uvedu i minimalnu brzinu, pa kad oboriš ispod 49 slika. :x
Como_Sarajevo
Posts: 624
Joined: 20/01/2004 00:00

#105 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by Como_Sarajevo »

Edinz wrote:Vjerovatno radi u MIBO komunikacijama, firmi koja je uradila cijeli sistem. Supci policijski bi koliko znam po zakonu ako i to nije promjenjeno morali postaviti saobracajni znak Radarska kontrola ispred stacionarnih radara al ko bi onda punio budzet.
Napokon pročita dobar post.Jel neko ima odgovor na ovo ?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#106 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by atko »

Como_Sarajevo wrote:
Edinz wrote:Vjerovatno radi u MIBO komunikacijama, firmi koja je uradila cijeli sistem. Supci policijski bi koliko znam po zakonu ako i to nije promjenjeno morali postaviti saobracajni znak Radarska kontrola ispred stacionarnih radara al ko bi onda punio budzet.
Napokon pročita dobar post.Jel neko ima odgovor na ovo ?
Vozeci se prem moru vidjeh u livnu i poslije kupresa cini mi se znak radarska kontrola ... u principu korisno je jako za savjesne vozace da ne prodje 62 ako je ogranicenje 50 ... al opet ovi supci sto jurcaju 110 samo prikoce i nastave dalje ... tako da jebi ga nezna covjek sta je bolje ... mislim da bi bilo najbolje napraviti neku eksponencijalnu cijenu za svaki prekoraceni kilometar ... prekoracis 5 platis 5KM prekoracis 50 platis 500KM ... naravno to nikome nije u interesu ... kreteni koji jurcaju imaju po 27 000 KM kazni ... fol je doerati nekoga ko ce odmah platit a to su normalni ljudi koji voze normalno
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#107 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by atko »

leronimo wrote:Društvo radari po Sarajevu slikaju na slijedećim brzinama:
Maršalka 61
Binježevo (odnedavno) na 71
Autoput iz pravca Zenice
Svi drugi kada su aktivni 71
Informacija je 100000% tačna vjerujte da sam ih lično podesio.
A zašto je kod Maršalke ograničenje 50, nemam pojma, nisam dobio odgovor od MUP-ovca
Da nismo mi jednom pili kafu u markiju slucajno i supljirali na temu radara ? :D

I sto neko rece ... ovo "KAD SU AKTIVNI" ... jel nisu uvijek aktivni cisto nako da raja mnalo zaboravi pa se navuce ili premjestaju kamere pa zato ??
User avatar
Obuca9
Posts: 9631
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#108 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by Obuca9 »

Ili će biti da nemaju dovoljno kamera, pa ih moraju šaltati :D
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#109 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by gurabija78 »

metar_drva wrote:
gentoo wrote:
metar_drva wrote: da si živ i zdrav, kod ekonomske škole (koja je na drugoj strani ulice u odnosu na kampus) odavno nije ograničenje 40
Jest da nisam aktivan vozac (imam polozeno :D ) ali zar znak skole ne znaci isto kao i tabla naseljenog mjesta ? :?
bogati, što se onda plehaš u ono u šta se ne razumiješ?
@gurabija, ispod nove američke ambasade
Nidje znaka 60, ili sam ja corav?!
dakle ogranicenje je 50....
japo-
Posts: 29468
Joined: 15/01/2009 16:43
Location: Banovići

#110 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by japo- »

:shock: :shock: hebote :cry:

a šta je kod RTV_a, stup, otoka :?:

leronimo :D :?: :?: :?:

hajd nam fino izlistaj da isprintam i zaljepim u auto :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#111 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by johntra »

Radar kod Maršalke je podešen na 61 jer je nekad tu bilo nekoliko fatalnih nesreća sa pješacima...to je zvanično objašnjenje i koje je logično...uskoro se postavljaju novi znakovi, mislim da je već bila komisija Ministarstva saobraćaja i MUP-a KS na terenu...
Što se tiče kamere na autoputu prema Zenici, mislim da je ta kamera odavno šupljak i da tu samo stoje prazne kutije, jer sa obje strane ne postoje mjerači brzine na asfaltu...ali, ima sada šega situacija kod kamere na Aerodromskom, kako obnavljaju cestu sav stari asfalt su digli, osim onog gdje se nalaze mjerači... :D
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#112 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by sodom »

što znači da tu kaznu 61kmh možeš oboriti na sudu i zatvorenih očiju
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#113 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by johntra »

ja to nisam rekao :D
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#114 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by eeeeeee »

Vozači, ograničenje brzine od danas je 50 kilometara na sat!
U narednih sedam dana policajci će upozoravati na ovu izmjenu, kaže Nusret Selimović. Ovo se ne odnosi na glavnu gradsku magistralu
Š. SPAHIĆ 22/06/2010 10:03:00
Put života: Ograničenje ostaje 60 Vozači, od danas budite oprezni! U naseljenim mjestima, gdje nema saobraćajnih znakova, od danas možete voziti isključivo 50 kilometara na sat, a ne 60, kako je bilo do sada. Takav primjer je na dijelovima ulice Zmaja od Bosne, poručio je svim vozačima komandir Saobraćajne policije Nusret Selimović.

Upoznavanje pravila

Međutim, prema njegovim riječima, u narednih sedam dana policajci će većinom samo upozoravati vozače na ovu izmjenu u Zakonu o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH.

- Samo ukoliko neki vozač u naredih sedam dana napravi veliki prekršaj, policajci će mu napisati kaznu. Ostale će samo upozoravati i upoznavati s novim pravilima. Nakon toga, tolerirat ćemo prekoračenje od 10 kilometara na sat, što znači da ćemo kažnjavati one koji budu vozili 61 na sat. To će vozače koštati 40 KM - rekao je Selimović.

Izmjena ograničenja brzine ne odnosi se na glavnu gradsku magistralu, kao ni ulicu Put života, jer prema važećem zakonu tuda se može voziti 60 na sat.

Promocija Zakona

- Promocija izmjene Zakona zapravo bit će sedmodnevno upozoravanje vozača. Policajci će stalno biti na terenu i pratiti vozače. Svrha ovakvih promjena je smanjenje broja saobraćajnih nesreća te povrijeđenih i poginulih lica - pojasnio je Selimović.

Nove kazne

400 - 1.000 KM
za prekoračenje veće od 50 km/h od dozvoljenog

100 - 300 KM za prekoračenje 30 do 50 km/h

50 KM
za prekoračenje 20 do 30 km/h

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme ... rzina.html

Eto pa se sad snadjite i ovaj sto je davao intervju ne zna sta je reko :lol:


Posto smo mi inace konplikovana drzava i trebaju se pare namaknuti, hajd ti sad budi pametan i reci nesto da su htjeli namjerno da zakomplikuju situaciju ne bi je bolje iskomplikovali :-) :-) :-). Pa pitam se kako ce se neko snaci ko nije iz Sarajeva :?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#115 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by JThomas »

vrijedi za zmaja od bosne, al' ne vrijedi za glavnu gradsku magistralu :D sjo sanele m' moje :D

to im je jedini cilj, da niko ne zna koliko je gdje ograničenje. valja namaknuti za plate. nije bitno što ni komandir ne zna, njegovo je da puca po ušima, a ne da zna... :D
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#116 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by ami8 »

Ispade da je najjeftinije vozat se taxijem...
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#117 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by krusty »

johntra wrote: Što se tiče kamere na autoputu prema Zenici, mislim da je ta kamera odavno šupljak i da tu samo stoje prazne kutije, jer sa obje strane ne postoje mjerači brzine na asfaltu...ali, ima sada šega situacija kod kamere na Aerodromskom, kako obnavljaju cestu sav stari asfalt su digli, osim onog gdje se nalaze mjerači... :D

rade kamere na autoputu. vjerovatno drugaciji tip kamere koji ne zahtijeva senzore na asfaltu

takve su kamere bile i u mostaru jos prije par godina ja mislim dok ih neko nije polupao

uglavnom ove na autoputu rade, i slikaju sada na 120+
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#118 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by atko »

krusty wrote:
johntra wrote: Što se tiče kamere na autoputu prema Zenici, mislim da je ta kamera odavno šupljak i da tu samo stoje prazne kutije, jer sa obje strane ne postoje mjerači brzine na asfaltu...ali, ima sada šega situacija kod kamere na Aerodromskom, kako obnavljaju cestu sav stari asfalt su digli, osim onog gdje se nalaze mjerači... :D

rade kamere na autoputu. vjerovatno drugaciji tip kamere koji ne zahtijeva senzore na asfaltu

takve su kamere bile i u mostaru jos prije par godina ja mislim dok ih neko nije polupao

uglavnom ove na autoputu rade, i slikaju sada na 120+
Ogranicenje 110 a slikaju na 120 :-) jel to i auto-put naselje :D
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#119 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by black »

jesu li vise usaglasili se, 50 ili 60km/h :mrgreen:
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#120 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by krusty »

atko wrote: Ogranicenje 110 a slikaju na 120 :-) jel to i auto-put naselje :D
ne nego su spustili toleranciju na 10kmh pa sad naplacuju prekoracenje 10-20 umjesto prijasnjih 20+
User avatar
bego007
Posts: 80
Joined: 07/05/2010 18:41

#121 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by bego007 »

krusty wrote:
atko wrote: Ogranicenje 110 a slikaju na 120 :-) jel to i auto-put naselje :D
ne nego su spustili toleranciju na 10kmh pa sad naplacuju prekoracenje 10-20 umjesto prijasnjih 20+
van naselja je tolerancija sad 20
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#122 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by krusty »

bego007 wrote:
krusty wrote:
atko wrote: Ogranicenje 110 a slikaju na 120 :-) jel to i auto-put naselje :D
ne nego su spustili toleranciju na 10kmh pa sad naplacuju prekoracenje 10-20 umjesto prijasnjih 20+
van naselja je tolerancija sad 20
nije

10-20 preko ogranicenja van naselja - 30 KM
Spax
Posts: 51
Joined: 30/03/2010 19:42

#123 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by Spax »

Evo iz prve ruke, ogranicenje na glavnoj 50 sve dok nije znakom drugacije naznaceno onda 60 kao npr Put Zivota...
Pu majku im sjebase me sad za 1km/h vozio 62km/h i zaustavise me... :x :x :x :x
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#124 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by atko »

Spax wrote:Evo iz prve ruke, ogranicenje na glavnoj 50 sve dok nije znakom drugacije naznaceno onda 60 kao npr Put Zivota...
Pu majku im sjebase me sad za 1km/h vozio 62km/h i zaustavise me... :x :x :x :x

I na glavnoj na vise dionica ima znak 60 ... ma ovdje lud zbunjenoggg ... vozi 45 i ne pokusavaj skonat logicki jer nema logikee :-) :roll:

Gdje su te tacno zaustavili ? mozda su te na foru uzeli a mozda ni oni ne znaju :x
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#125 Re: Radar kod Maršalke - slika na 61km/h!?

Post by braca »

Hajmo sad da se kladimo po karton Chivas Regala da od 50 policajaca koje bismo zaustavili i priupitali da nam pojasne ove nove odredbe, da 49 to nece znati, mozda ni svih 50!
Post Reply