ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7726 Re: ZOBS

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 26/04/2022 12:14
Ateista wrote: 26/04/2022 10:29 Ne vidim opravdan razlog zasto bi biciklisti morali sici sa bicikla kad idu preko pjesackog prelaza.
Zato sto pjesacki prelaz je rezervisan za pjesake a ne za bicikliste.I ne zove se dzaba tako.
I tu se krecu pjesaci a ne manitovi koji ne gledaju gdje voze.
Nastavio si sa svojim lupanjima,nista novo.
A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#7727 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 26/04/2022 12:19
vjeshalica wrote: 26/04/2022 12:14

Zato sto pjesacki prelaz je rezervisan za pjesake a ne za bicikliste.I ne zove se dzaba tako.
I tu se krecu pjesaci a ne manitovi koji ne gledaju gdje voze.
Nastavio si sa svojim lupanjima,nista novo.
A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja ne generalizujem zato sto govorim da je PJESACKI PRELAZ rezervisan ZA PJESAKE. Ne zove se dzaba tako. Biciklista je pjesak onda kad sidje sa bicikla prilikom prelaska pjesackog prelaza! Nikako drugacije.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7728 Re: ZOBS

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 26/04/2022 12:21
Ateista wrote: 26/04/2022 12:19
A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja ne generalizujem zato sto govorim da je PJESACKI PRELAZ rezervisan ZA PJESAKE. Ne zove se dzaba tako. Biciklista je pjesak onda kad sidje sa bicikla prilikom prelaska pjesackog prelaza! Nikako drugacije.
Govorim o tome kako voze da generalizujes. Da, zove se pjesacki prelaz, samo hocu da kazem da je guranje bicikla pretjerivanje za kojim nema nikakve potrebe, moze se potpuno bezbjedno preci preko ulice vozeci bicikl, kao sto se moze i voziti trotoarom ako nema staze za bicikliste.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#7729 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Guranje bicikla pored sebe te stavlja u zonu pjesaka, a dok vozis bicikl si biciklista. Velika je razlika kad te auto udari ili ti udaris u auto. Kao sto je bio slucaj na drugoj temi gdje je forumas iznio podatak kako je biciklista ispusio jer ga je udarilo auto dok se kretao u nepropisnom smjeru na biciklistickoj traci.
Hocemo red,hocemo pravila al hocemo i da seremo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#7730 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 26/04/2022 12:19 A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja tako jednog zamalo ne ukinuh. Pustio pjesake i krenuo kad zum balavac od nekih 25-30, kao gleda me zajebano... on se prepao, mal nije pao. Ja se ukopao, sve mi se isprevrtalo u kesama na cicu.
Nije problem da sjedi na biciklu ali da prati brzinu hoda pjesaka kad prelazi.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#7731 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Ateista wrote: 26/04/2022 12:19
vjeshalica wrote: 26/04/2022 12:14

Zato sto pjesacki prelaz je rezervisan za pjesake a ne za bicikliste.I ne zove se dzaba tako.
I tu se krecu pjesaci a ne manitovi koji ne gledaju gdje voze.
Nastavio si sa svojim lupanjima,nista novo.
A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja sam ih viđao i nisu rijetkost. Par puta sam jedva zakočio da ne udarim biciklistu koji u punoj brzini izleti iza auta koji čeka da se uključi i praktično mi se pojavi niotkud dok pokušavam skrenuti desno na sporedni put.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7732 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 26/04/2022 12:27
Ateista wrote: 26/04/2022 12:19 A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja tako jednog zamalo ne ukinuh. Pustio pjesake i krenuo kad zum balavac od nekih 25-30, kao gleda me zajebano... on se prepao, mal nije pao. Ja se ukopao, sve mi se isprevrtalo u kesama na cicu.
Nije problem da sjedi na biciklu ali da prati brzinu hoda pjesaka kad prelazi.
Desava se, ali imam utisak ne tako cesto, ja nisam imao takvih iskustava, samo mi je jednom romobilista izletio.

Ne znam, i pracenje brzine pjesaka mi je pretjerivanje, ne znam sad kojom tacno brzinom treba proci, ali ako krenes kad i pjesaci nema problema sa tim da te vide, ako se priblizavas sam prelazu treba pratiti ako je zeleno da li ima vozila koja skrecu, ako ima treba uvijek usporiti dok ne budes siguran da te vozac vidi, ako nema vozila ili nema ni mogucnosti da imas susret sa vozilom onda se moze i brze proci, treba pripaziti samo na pjesake naravno. Bitno je samo imati osnovnu kulturu, biti oprezan i pratiti oko sebe.
Realno, i kao pjesak treba pratiti da li te vozac vidi ili ne.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7733 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Laplace wrote: 26/04/2022 13:36
Ateista wrote: 26/04/2022 12:19
A ti sa generalizacijom, nisam nikad vidio biciklistu da ko mahnit prelazi ulicu i ne gleda oko sebe, ne kazem da ih nema ali su rijetkost.
Ja sam ih viđao i nisu rijetkost. Par puta sam jedva zakočio da ne udarim biciklistu koji u punoj brzini izleti iza auta koji čeka da se uključi i praktično mi se pojavi niotkud dok pokušavam skrenuti desno na sporedni put.
Mozda sam ja imao srece da ne naletim na takve, ali stvarno sa biciklistima nikad nisam imao problema, puno sam na vilsonovom i ni tamo isto nisam kao pjesak imao problem.
Svakako da biciklisti moraju biti oprezni, ali ne mislim da je rjesenje guranje bicikla preko pjesackog, moze se normalno preci vozeci, cak i brze od pjesaka ali umjerenom brzinom naravno.
Ja iskreno nisam nikad silazio sa bicikla kad ulicu prelazim, niti imam namjeru to raditi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#7734 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 26/04/2022 14:30 ako se priblizavas sam prelazu treba pratiti ako je zeleno da li ima vozila koja skrecu, ako ima treba uvijek usporiti dok ne budes siguran da te vozac vidi, ako nema vozila ili nema ni mogucnosti da imas susret sa vozilom onda se moze i brze proci, treba pripaziti samo na pjesake naravno. Bitno je samo imati osnovnu kulturu, biti oprezan i pratiti oko sebe.
Da svi misle glavom i uvažavaju druge, ne bi trebali propisi.
Pošto dobar dio ne razmišlja, moramo propisati pravila.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7735 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 26/04/2022 15:11
Ateista wrote: 26/04/2022 14:30 ako se priblizavas sam prelazu treba pratiti ako je zeleno da li ima vozila koja skrecu, ako ima treba uvijek usporiti dok ne budes siguran da te vozac vidi, ako nema vozila ili nema ni mogucnosti da imas susret sa vozilom onda se moze i brze proci, treba pripaziti samo na pjesake naravno. Bitno je samo imati osnovnu kulturu, biti oprezan i pratiti oko sebe.
Da svi misle glavom i uvažavaju druge, ne bi trebali propisi.
Pošto dobar dio ne razmišlja, moramo propisati pravila.
Naravno, treba propisati pravila, ali smislena. Ako treba definisati brzinu prolaska preko pjesackih i prilaz istim, jos neke detalje ako treba, ali ne pretjerivati.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7736 Re: ZOBS

Post by xamp »

Ja sam imao vise susreta sa suludim biciklistima, i biciklistima koji nalete na pjesacki u sekundi i misle da imaju svu prednost svijeta... kada se kreces ulicom, i imas pjesacki i okolo nema pjesaka, i onda odjednom naleti biciklista koji ide 30 na sat i iskoci pred auto, onda se sjebes... i to je bilo vise puta.
Makar da uspore i da gledaju pa se ponasaju kao pjesaci (ali i dalje sjede na biciklu), onda bi bilo smisla.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#7737 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 26/04/2022 14:34 Mozda sam ja imao srece da ne naletim na takve, ali stvarno sa biciklistima nikad nisam imao problema, puno sam na vilsonovom i ni tamo isto nisam kao pjesak imao problem.
Svakako da biciklisti moraju biti oprezni, ali ne mislim da je rjesenje guranje bicikla preko pjesackog, moze se normalno preci vozeci, cak i brze od pjesaka ali umjerenom brzinom naravno.
Ja iskreno nisam nikad silazio sa bicikla kad ulicu prelazim, niti imam namjeru to raditi.
Taksista je imao srece da naleti na dilajlicu sa biciklom

noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7738 Re: ZOBS

Post by noviclan »

vjeshalica wrote: 27/04/2022 00:15
Ateista wrote: 26/04/2022 14:34 Mozda sam ja imao srece da ne naletim na takve, ali stvarno sa biciklistima nikad nisam imao problema, puno sam na vilsonovom i ni tamo isto nisam kao pjesak imao problem.
Svakako da biciklisti moraju biti oprezni, ali ne mislim da je rjesenje guranje bicikla preko pjesackog, moze se normalno preci vozeci, cak i brze od pjesaka ali umjerenom brzinom naravno.
Ja iskreno nisam nikad silazio sa bicikla kad ulicu prelazim, niti imam namjeru to raditi.
Taksista je imao srece da naleti na dilajlicu sa biciklom

Ko je sada ovdje kriv hoce li se teretiti taksista ili biciklista sto je oduzeo prednost taksisti :?: ima li onih koji govore da nije obavezno sici sa bicikla ako nema biciklisticke staze preko zebre
User avatar
Filadendron96
Posts: 679
Joined: 23/02/2019 16:53

#7739 Re: ZOBS

Post by Filadendron96 »

Ovaj biciklista, ako se može nazvati tako, je takav debil ispao u ovoj situaciji, uz dužno poštovanje prema njemu, da ja ne mogu vjerovati. Koliko vidim, nije ništa pokušao da izbjegne, već je svjesno prešao pješački prelaz na CRVENO svjetlo, a svi koji poznaju ova dva prijelaza znaju da, ukoliko prelazite Alipašinu ulicu prema banci na ZELENO, da ćete morati sačekati zeleno ukoliko prelazite prema Dorian Gray-u. Vjerovatno ne poznaje raskrsnicu, ili je svjesno i neodgovorno reagovao i zaradio sebi bol za pamćenje. Prelazim svaki dan ovdje kada idem na posao/sa posla i priznajem, ni ja ne silazim kada prelazim, ali sam extra oprezan jer logično znam kakva je raskrsnica. Nadam se da nisam dosadan s ovim, ali ovakve gluposti mogu biti kobne, tako da pamet u glavu.
Last edited by Filadendron96 on 27/04/2022 22:57, edited 2 times in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#7740 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

noviclan wrote: 27/04/2022 05:56
Ko je sada ovdje kriv hoce li se teretiti taksista ili biciklista sto je oduzeo prednost taksisti :?: ima li onih koji govore da nije obavezno sici sa bicikla ako nema biciklisticke staze preko zebre
Nije ni presao vec opalio dijagonalno mimo svih propisa kretanja. Kreten.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#7741 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

I da plati stetu na taksi vozilu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7742 Re: ZOBS

Post by _Reds_ »

Ovaj biciklista je sve što je mogao prekršio, i da nema ovog snimka kakva bi priča bila ?
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7743 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Prvenstveno krivica bicikliste, jer je vjerovatno presao na crveno i sto je najveci problem nije gledao okolo, a morao bi zbog sebe cak i ako mu je zeleno, sto neko rece biciklisti su najranjiviji i moraju voziti sa puno vecim oprezom preko raskrsnica.

Taksista ima dio krivice sto nije pratio i sto nije bar probao prikociti, biciklista nije isao bas toliko brzo da mu je izletio da ga bas iznenadi.

Ovo govorim o realnoj krivici, ne kako ce policija i sud to tretirati.

Na prethodnu temu, ovdje nije problem sto nije gurao bicikl vec sto je vjerovatno prosao kroz crveno i nije pratio saobracaj.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#7744 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Ateista wrote: 27/04/2022 08:32 Prvenstveno krivica bicikliste, jer je vjerovatno presao na crveno i sto je najveci problem nije gledao okolo, a morao bi zbog sebe cak i ako mu je zeleno, sto neko rece biciklisti su najranjiviji i moraju voziti sa puno vecim oprezom preko raskrsnica.

Taksista ima dio krivice sto nije pratio i sto nije bar probao prikociti, biciklista nije isao bas toliko brzo da mu je izletio da ga bas iznenadi.

Ovo govorim o realnoj krivici, ne kako ce policija i sud to tretirati.

Na prethodnu temu, ovdje nije problem sto nije gurao bicikl vec sto je vjerovatno prosao kroz crveno i nije pratio saobracaj.
Biciklista je vozio preko jednog pješačkog (paralelnog sa putanjom taxi vozila) na zeleno i samo smotao ulijevo na pješački gdje je očigledno crveno. Ne znam da li bi i vozač sa 30+ godina vozačkog iskustva predvidio ovako suludu putanju bicikliste.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7745 Re: ZOBS

Post by _Reds_ »

Ateista wrote: 27/04/2022 08:32 Prvenstveno krivica bicikliste, jer je vjerovatno presao na crveno i sto je najveci problem nije gledao okolo, a morao bi zbog sebe cak i ako mu je zeleno, sto neko rece biciklisti su najranjiviji i moraju voziti sa puno vecim oprezom preko raskrsnica.

Taksista ima dio krivice sto nije pratio i sto nije bar probao prikociti, biciklista nije isao bas toliko brzo da mu je izletio da ga bas iznenadi.

Ovo govorim o realnoj krivici, ne kako ce policija i sud to tretirati.

Na prethodnu temu, ovdje nije problem sto nije gurao bicikl vec sto je vjerovatno prosao kroz crveno i nije pratio saobracaj.
Ma daj kako je taksista mogao pratiti, frajer je u seknudi promjenio smjeri i skrenuo za 90 stepeni.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7746 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Laplace wrote: 27/04/2022 08:41
Ateista wrote: 27/04/2022 08:32 Prvenstveno krivica bicikliste, jer je vjerovatno presao na crveno i sto je najveci problem nije gledao okolo, a morao bi zbog sebe cak i ako mu je zeleno, sto neko rece biciklisti su najranjiviji i moraju voziti sa puno vecim oprezom preko raskrsnica.

Taksista ima dio krivice sto nije pratio i sto nije bar probao prikociti, biciklista nije isao bas toliko brzo da mu je izletio da ga bas iznenadi.

Ovo govorim o realnoj krivici, ne kako ce policija i sud to tretirati.

Na prethodnu temu, ovdje nije problem sto nije gurao bicikl vec sto je vjerovatno prosao kroz crveno i nije pratio saobracaj.
Biciklista je vozio preko jednog pješačkog (paralelnog sa putanjom taxi vozila) na zeleno i samo smotao ulijevo na pješački gdje je očigledno crveno. Ne znam da li bi i vozač sa 30+ godina vozačkog iskustva predvidio ovako suludu putanju bicikliste.
Putanja bicikliste jeste suluda i tesko je predvidjeti, ali mislim da je bilo dovoljno vremena od kad je izasao na ulicu do momenta udara da bolje odreaguje.
Sad sam malo detaljnije pogledao uvecan video, definitivno je bilo zeleno za taksistu jer se vidi jos vozila koja idu pravo, i vidim da je taksista pokusao izbjeci biciklistu i da je otisao malo lijevo prema parkiranim vozilima, ali opet mislim da je mogao i trebao bolje odreagovati, sto naravno ne umanjuje krivicu i idiotizam bicikliste.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7747 Re: ZOBS

Post by Ateista »

_Reds_ wrote: 27/04/2022 08:50
Ateista wrote: 27/04/2022 08:32 Prvenstveno krivica bicikliste, jer je vjerovatno presao na crveno i sto je najveci problem nije gledao okolo, a morao bi zbog sebe cak i ako mu je zeleno, sto neko rece biciklisti su najranjiviji i moraju voziti sa puno vecim oprezom preko raskrsnica.

Taksista ima dio krivice sto nije pratio i sto nije bar probao prikociti, biciklista nije isao bas toliko brzo da mu je izletio da ga bas iznenadi.

Ovo govorim o realnoj krivici, ne kako ce policija i sud tretirati.

Na prethodnu temu, ovdje nije problem sto nije gurao bicikl vec sto je vjerovatno prosao kroz crveno i nije pratio saobracaj.
Ma daj kako je taksista mogao pratiti, frajer je u seknudi promjenio smjeri i skrenuo za 90 stepeni.
Jeste, ali je bio dovoljno daleko kad je ovaj bio vec na cesti, malo je i prebrzo vozio s obzirom da ulazi u onu ulicicu. Znam da bih ja sigurno puno bolje reagovao da mi budala onako izleti.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#7748 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Svi mi mislimo da bismo bolje reagovali ali kad dođemo u takvu situaciju čini ti se da te otpozadi neko gura i ne da ti da staneš. Mnogo lakše to izgleda na video snimku nego u realnosti. To je kao kad gledaš utakmicu i Džeko promaši zicer a mi komentarišemo kako bismo to i mi zakucali loptu u gol.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#7749 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

_Reds_ wrote: 27/04/2022 08:28 Ovaj biciklista je sve što je mogao prekršio, i da nema ovog snimka kakva bi priča bila ?
Da je razulareni taxista kriv logy
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#7750 Re: ZOBS

Post by black_adrian »

Biciklista je kriv ali je taksista očigledno prebrzo vozio s obzirom da ulazi u ulicu gdje pješaci hodaju ko muhe bez glave. Ovako je isto mogao i dijete sastaviti.

Da je vozio sporije imao bi vremena za reakciju, a i možda bi i gledao šta oko sebe.

Al svakako idiotski potez bicikliste, bit će ovo dobra lekcija.
Post Reply