ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6076 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

vindfaker wrote: 10/02/2021 15:26 kako policija gleda na automatska svjetla? sta ako me zaustavi i kaze nisi upalio svjetla? ima li ko iskustva
Kod mene je 0,pozicija i sve, pa moras vrtiti na sve

Na nekim autima msm vw da ide 0,auto,pozicija, sve
Ako stoji na auto, onda moze ili na sve
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6077 Re: ZOBS

Post by kabal1337 »

Ne mora znacit, na 0 moze biti naprijed DRL a nazad nista. Na vw je glup DRL sistem odmah se pali pri kontaktu. Jako glupo i nepromisljeno sto otezava hladan start i trosi akumulator ako ostavis kontakt.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6078 Re: ZOBS

Post by tempuser »

kabal1337 wrote: 13/02/2021 21:52 Ne mora znacit, na 0 moze biti naprijed DRL a nazad nista. Na vw je glup DRL sistem odmah se pali pri kontaktu. Jako glupo i nepromisljeno sto otezava hladan start i trosi akumulator ako ostavis kontakt.
Na VW-u taj "glupi i nepromišljeni" DRL sistem možeš deaktivirati kroz menije tako da imaš regularno, pozicija-oboreno-dugo svjetlo. Ne znam na kojem se autu DRL ne upali na kontakt? Inače na gro auta kod kojih je uključena opcija automatkih paljenja svjetala do pojave RL-a oborena svjetla se pale kad se da kontakt. Na mojoj staroj škodi pozicija "0" je imala funkciju DRL-a, prilikom davanja kontakta i paljenja auta palila samo prednja oborena (bez zadnjih i i table) i gasila su se kad povučem ručnu (čekanje u kolonoi itd). Na poziciji za upaljeno oboeno kad dam kontak i upalim auto palila su se regularna oborena svjetla i funkcija fllow me home. Što se tiče otežavanja starta i trošenja akumulatora 2 DRL-a troše struje manje od komandne table, a ako su LED i manje.
golddigger
Posts: 78
Joined: 19/11/2013 10:45

#6079 Re: ZOBS

Post by golddigger »

Vozio sam tudje auto i pogresno sam se parkirao i stavili su mi obavijest o ucinjenom prekrsaju. Eh sad nemam nikako mogucnosti otici licno u MUP da mi izdaju prekrsajni nalog nego cu morati cekati da dodje na adresu. Buduci da je tudje auto od prijatelja, hoce li on kad mu dodje na adresu moci reci da nije on vozio nego ja i tu dati moje podatke. U pitanju je podrucje Tuzle.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3577
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#6080 Re: ZOBS

Post by anex »

Hoces.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#6081 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

golddigger wrote: 24/02/2021 21:21 Vozio sam tudje auto i pogresno sam se parkirao i stavili su mi obavijest o ucinjenom prekrsaju. Eh sad nemam nikako mogucnosti otici licno u MUP da mi izdaju prekrsajni nalog nego cu morati cekati da dodje na adresu. Buduci da je tudje auto od prijatelja, hoce li on kad mu dodje na adresu moci reci da nije on vozio nego ja i tu dati moje podatke. U pitanju je podrucje Tuzle.
Ma samo plati pola cim dodje i ne komplikuj, ili ostavi drugu pare da plati.
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#6082 Re: ZOBS

Post by mistek »

Danas uđem u polemiku oko žmigavca, jer me masa jarana ubjeđuje da nema potrebe davati žmigavac ako ostaješ na glavnoj cesti :D Helem, neću ni da pitam je li tako, znam da je besmisleno, ali na koji član zakona se referirati u diskusiji? :D

Recimo da je klasična raskrsnica, a glavna cesta (put s prvenstvom prolaza) nije pravac, nego skretanje. Primjer može biti raskrsnica kod FDS na Pofalićima. Moja tvrdnja je da neko ko ide od podvožnjaka i skreće u Drinsku mora dati žmigavac, bez obzira što je na putu s prvenstvom prolaza, jer kako će pobogu bilo ko znati kuda on ide :D Ljudi me ubjeđuju da ne mora, ali nemaju argument da li onda treba dati desni ako nastavlja pravo u Humsku.

Helem, koji član zakona ovo tretira? :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6083 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

To je raskrsnica k'o i svaka druga, žmigavci vrijede k'o i na svakoj drugoj raskrsnici.

Desni žmigavac ne ide za Humsku, nego za onu uličicu kod mljekare, ako od podvožnjaka skrećeš prema TAXI štandu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#6084 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Žmigavac postoji zato što ljudi nemaju sposobnost čitanja misli. Tako da ga koristis kad imas namjeru uraditi neki manevar koji te skrece sa trenutne putanje. Nevezano za ostale znakove.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#6085 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Većina vozača u ovoj državi misli da nikad ne treba davati zmigavac nakon što su položili vozacki, pa me ne čudi takvo razmišljanje.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6086 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

mistek wrote: 06/03/2021 01:01 Danas uđem u polemiku oko žmigavca, jer me masa jarana ubjeđuje da nema potrebe davati žmigavac ako ostaješ na glavnoj cesti :D Helem, neću ni da pitam je li tako, znam da je besmisleno, ali na koji član zakona se referirati u diskusiji? :D

Recimo da je klasična raskrsnica, a glavna cesta (put s prvenstvom prolaza) nije pravac, nego skretanje. Primjer može biti raskrsnica kod FDS na Pofalićima. Moja tvrdnja je da neko ko ide od podvožnjaka i skreće u Drinsku mora dati žmigavac, bez obzira što je na putu s prvenstvom prolaza, jer kako će pobogu bilo ko znati kuda on ide :D Ljudi me ubjeđuju da ne mora, ali nemaju argument da li onda treba dati desni ako nastavlja pravo u Humsku.

Helem, koji član zakona ovo tretira? :D
okani se budaletina i nadji sebi normalno drustvo
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#6087 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

vjeshalica wrote: 08/03/2021 00:17
mistek wrote: 06/03/2021 01:01 Danas uđem u polemiku oko žmigavca, jer me masa jarana ubjeđuje da nema potrebe davati žmigavac ako ostaješ na glavnoj cesti :D Helem, neću ni da pitam je li tako, znam da je besmisleno, ali na koji član zakona se referirati u diskusiji? :D

Recimo da je klasična raskrsnica, a glavna cesta (put s prvenstvom prolaza) nije pravac, nego skretanje. Primjer može biti raskrsnica kod FDS na Pofalićima. Moja tvrdnja je da neko ko ide od podvožnjaka i skreće u Drinsku mora dati žmigavac, bez obzira što je na putu s prvenstvom prolaza, jer kako će pobogu bilo ko znati kuda on ide :D Ljudi me ubjeđuju da ne mora, ali nemaju argument da li onda treba dati desni ako nastavlja pravo u Humsku.

Helem, koji član zakona ovo tretira? :D
okani se budaletina i nadji sebi normalno drustvo
:thumbup: :-D
Sretan Osmi mart, svima koji slave.
r_faruk
Posts: 4684
Joined: 20/01/2003 00:00

#6088 Re: ZOBS

Post by r_faruk »

mistek wrote: 06/03/2021 01:01 Danas uđem u polemiku oko žmigavca, jer me masa jarana ubjeđuje da nema potrebe davati žmigavac ako ostaješ na glavnoj cesti :D Helem, neću ni da pitam je li tako, znam da je besmisleno, ali na koji član zakona se referirati u diskusiji? :D

Recimo da je klasična raskrsnica, a glavna cesta (put s prvenstvom prolaza) nije pravac, nego skretanje. Primjer može biti raskrsnica kod FDS na Pofalićima. Moja tvrdnja je da neko ko ide od podvožnjaka i skreće u Drinsku mora dati žmigavac, bez obzira što je na putu s prvenstvom prolaza, jer kako će pobogu bilo ko znati kuda on ide :D Ljudi me ubjeđuju da ne mora, ali nemaju argument da li onda treba dati desni ako nastavlja pravo u Humsku.

Helem, koji član zakona ovo tretira? :D
Kda sam bio na obuci, instruktor mi je govorio da ne moram davati zmigavac u tim situacijama, ima tome preko 15 god. U svedskoj sam iz zezancije polagao njihov online test. Bilo je isto pitanje, odgovorio sam da ne treba, odgovor mi je bio pogresan.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6089 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

to je slican slucaj kao ona ulica na stupu sto se ukljucuje u nikole šopa ulijevo ona je sa putom prvenstva, ili ona ulica na breKi kad ides ulijevo u asima ferhatovica ona je isto ulijevo put sa prvenstvom....to su gluposti tvrditi da ne treba paliti pokazivac jer je specificna situacija ....
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#6090 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Imas ulicu sa pravom prvenstva koja ide iz Azize Š. prema Bosmal mostu. Šta radiš ako ćeš tu npr. pravo u Gradačačku, ili ako ćeš u suprotnom pravcu npr. sa Bosmal mosta pravo na parking pred Bosmal neboderom? U oba slučaja ideš pravo ali silaziš sa ulice sa pravom prvenstva. Ako daš neki žmigavac stvorićeš zabludu da mijenjaš smjer kretanja.
Isti primjer npr na Otoci kod pijace. Ulica sa pravom prvenstva je Gradačačka pa uzbrdo prema Aneksu. Jel se daje žmigavac ili ne ako ćeš ići ulicom sa pravom prvenstva?

Lako je logički zaključiti da se žmigavac uključuje uvijek kada ćeš skrenuti sa svoje trenutne putanje.
Dimu1927
Posts: 3974
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#6091 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

drug_profi wrote: 08/03/2021 09:46
Isti primjer npr na Otoci kod pijace. Ulica sa pravom prvenstva je Gradačačka pa uzbrdo prema Aneksu. Jel se daje žmigavac ili ne ako ćeš ići ulicom sa pravom prvenstva?
ako mislis na ono uzbrdo - pravo aneks, a desno ispod kasarne/suda, tu imas dvije trake uzbrdo, lijeva pravo, desna samo desno


sto se tice teme, mislim da treba malo razmisljati i o kulturi u saobracaju, ne striktno jel se nesto mora ili ne.

eto primjer bosmal, ako idem sa mosta i idem lijevo prema robotu itd, ako vidim da ima auto sa bosmal parkinga uvijek dam zmigavac da cu skrenuti.
ista stvar i od pofalica kad skrecem lijevo prema drinskoj, ako odozgo ima auta uvijek cu dati zmigavac da ljudi vide da cu lijevo. lakse i njima i meni
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#6092 Re: ZOBS

Post by nivla »

kod bosmala bi trebalo uvijek dati zmigavac jer ocrtano da mozes iz obje trake ici pravo prema bosmalu, al slabo ko daje tu zmigavac, o stajanju na pjesackom na tom mjestu je suludo govoriti, nisam jednom stao a da neki kreten nije krenuo sa obilazenjem zbog toga sto mu smeta sto sam stao
eno sad i na pofalicima kad ides iz drinske obavezan smjer desno pa da se vratis sa kruznog toka,ali debili redovno skrecu lijevo
da ne govorim o ovim sto silaze s kosevskog pa umjesto desno, pa na kruzni tok, skrecu u zabranu lijevo
vrhunac koji sam vidio vise puta ove sedmice je da likovi koji idu iz pravca mrvice prema glavnoj(vjetrenjaci) skrecu na raskrsnici prije semafora u dvije suprotne trake koje idu od slasticarne gala prema mrvici, da bi usli na parking iza gale
najgori kruzni tok je definitivno onaj kod kvadranta, ondje sam izbjegao preko 20 udesa u zadnja dva mjeseca, niko ne jebe nijedno saobracajno pravilo, posebno ovi sto dolaze iz smjera buca potoka
Last edited by nivla on 08/03/2021 21:40, edited 1 time in total.
User avatar
Optimist
Posts: 13639
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6093 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Iz pravca Bjelava (Zaima Sarca), raskrsnica kod Otrova je sa prvenstom prolaza lijevo prema Visnjiku. Pravo se nastavlja ispod domova na onu S krivinu.
Da li na tom mjestu treba davati lijevi zmigavac da ostajes na putu sa prvenstvom prolaza ili paliti desni da se nastavljas pravo kretati ispod domova?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6094 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

ja bi palila samo ukoliko bi skretala kao i da ne postoji dopunska tabla prvenstva ulijevo, da idem pravo znaci drzala pravac ne bi palila???? :? zar ne? zar to nije sigurnije ?
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#6095 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 08/03/2021 20:38 ja bi palila samo ukoliko bi skretala kao i da ne postoji dopunska tabla prvenstva ulijevo, da idem pravo znaci drzala pravac ne bi palila???? :? zar ne? zar to nije sigurnije ?
Ja isto razmisljam, nevezano za pravac prvenstva, zmigavac palim kad na raskrscu ne idem pravo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6096 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

pa na breki kad skreces u ulicu asima ferhatovica to je trokraka raskrsnica, logicno da cu paliti ulijevo ako idem na taj dio ili bogami u desno ako idem u sporednu....msm da ljudi mijesaju radnju skretanja sa radnjom kretanja pravo :?
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#6097 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Davno sam rekao najispravnije stanovište po pitanju tog žmigavca; ne palim žmigavac jer nikada ne otkrivam svoj naredni potez. Hvala i pozz
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6098 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Covjek fino pitao, ides od mosta prema Bosmalu, i pravo ces na parking od Bosmala, dajes li zmigavac ili ne dajes...
noviclan
Posts: 10901
Joined: 31/10/2013 06:48

#6099 Re: ZOBS

Post by noviclan »

Image

Kada je ovako ocrtana horizontalna signalizacija duzni smo koristiti pokazivac pravca (npr most malezijsko-bosanskohercegovačkog prijateljstva - bosmal senad hadzifejzovic)

i

Image
kada je ova horizontalna signalizacija mozda smo duzni ali iskreno ja nikada ne koristim pokazivac smjera jer mi nekako nikako nema logike jer me je vec usmjerio (npr ulica topal osman-pase prema stadionu grbavica i dalje lijevo)
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6100 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Image

Image

Pravo cemo na parking...
Post Reply