ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7701 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Ne radi policija nista na svoju ruku, vec u konkretnom slucaju ima znak obaveze koristenja lanaca u zimskom periodu.
Konkretan slucaj, snijeg zapadao, oni trazili da se koristi definisana zimska oprema prema postavljenom znaku.
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7702 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Optimist wrote: 15/04/2022 11:10 Ne radi policija nista na svoju ruku, vec u konkretnom slucaju ima znak obaveze koristenja lanaca u zimskom periodu.
Konkretan slucaj, snijeg zapadao, oni trazili da se koristi definisana zimska oprema prema postavljenom znaku.
Ne postoji znak obaveze koristenja lanaca. Iako su na znaku nacrtani lanci, definicija znaka je obavezno koristenje zimske opreme, a u pravilniku pod zimskom opremom izmedju ostalog spadaju i 4 zimske gume kao jedna od opcija.
Druge dvije opcije su dvije zimske na pogonskim + lanci i 4 lketne + lanci, ali bilo koja od tri varijante je ispravna, pa ako imas sve 4 zimske to slada u zimsku opremu, ne trebaju ti lanci.
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7703 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Ateista wrote: 15/04/2022 11:29
Optimist wrote: 15/04/2022 11:10 Ne radi policija nista na svoju ruku, vec u konkretnom slucaju ima znak obaveze koristenja lanaca u zimskom periodu.
Konkretan slucaj, snijeg zapadao, oni trazili da se koristi definisana zimska oprema prema postavljenom znaku.
Ne postoji znak obaveze koristenja lanaca. Iako su na znaku nacrtani lanci, definicija znaka je obavezno koristenje zimske opreme, a u pravilniku pod zimskom opremom izmedju ostalog spadaju i 4 zimske gume kao jedna od opcija.
Druge dvije opcije su dvije zimske na pogonskim + lanci i 4 lketne + lanci, ali bilo koja od tri varijante je ispravna, pa ako imas sve 4 zimske to slada u zimsku opremu, ne trebaju ti lanci.
Procitaj pod 3. I pod 4.

Image
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7704 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Optimist wrote: 15/04/2022 11:49
Ateista wrote: 15/04/2022 11:29
Ne postoji znak obaveze koristenja lanaca. Iako su na znaku nacrtani lanci, definicija znaka je obavezno koristenje zimske opreme, a u pravilniku pod zimskom opremom izmedju ostalog spadaju i 4 zimske gume kao jedna od opcija.
Druge dvije opcije su dvije zimske na pogonskim + lanci i 4 lketne + lanci, ali bilo koja od tri varijante je ispravna, pa ako imas sve 4 zimske to slada u zimsku opremu, ne trebaju ti lanci.
Procitaj pod 3. I pod 4.

Image
Vec sam citao par stranica ranije, kaze da u odredjenim situacijama moze zabraniti svim vozilima ili odredjenoj kategoriji zbog vremenskih uslova, opet se nigdje ne pominje da moze traziti lance, bec zabraniti svima ili nekoj kategoriji vozila. Ako dodjemo ti i ja sa istom kategorijom, ti sa lancima a ja bez, smije nas pustiti obojicu ili ni jednog od nas.
Matrix89
Posts: 117
Joined: 26/05/2019 21:27

#7705 Re: ZOBS

Post by Matrix89 »

Išao sam na sudsko odlučivanje u orašje,da mi ne ode vozačka na mjesec dana i dobio sam uvjetno 6 mjeseci,100km kazne i 50km sudskih troškova
E sad došlo mi je da to platim,ali nemam na tom papiru broja računa gdje trebam uplatit,ništa
Jel to ide sve na isti račun ili odvojeno ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7706 Re: ZOBS

Post by _Reds_ »

Matrix89 wrote: 24/04/2022 16:51 Išao sam na sudsko odlučivanje u orašje,da mi ne ode vozačka na mjesec dana i dobio sam uvjetno 6 mjeseci,100km kazne i 50km sudskih troškova
E sad došlo mi je da to platim,ali nemam na tom papiru broja računa gdje trebam uplatit,ništa
Jel to ide sve na isti račun ili odvojeno ?
Ako je uvjetno mislimd a trebas platiti samo sudske triškove, ali provjeri još jednom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7707 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Matrix89 wrote: 24/04/2022 16:51 Išao sam na sudsko odlučivanje u orašje,da mi ne ode vozačka na mjesec dana i dobio sam uvjetno 6 mjeseci,100km kazne i 50km sudskih troškova
E sad došlo mi je da to platim,ali nemam na tom papiru broja računa gdje trebam uplatit,ništa
Jel to ide sve na isti račun ili odvojeno ?
Nazovi nadlezni Sud koji je odlucio da ti dadnu broj racuna na koji ces uplatiti sudske troskove i pogledaj da ti nisu u kuverti poslali mali isjecak papira sa uputama za uplatu,tako salju u RSu.
Ako ne,nazovi nek ti izdikyiraju to ide odvojeno kazna i troskovi
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7708 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

_Reds_ wrote: 25/04/2022 08:24
Matrix89 wrote: 24/04/2022 16:51 Išao sam na sudsko odlučivanje u orašje,da mi ne ode vozačka na mjesec dana i dobio sam uvjetno 6 mjeseci,100km kazne i 50km sudskih troškova
E sad došlo mi je da to platim,ali nemam na tom papiru broja računa gdje trebam uplatit,ništa
Jel to ide sve na isti račun ili odvojeno ?
Ako je uvjetno mislimd a trebas platiti samo sudske triškove, ali provjeri još jednom.
Dali su mu 6 mjeseci uslovno ali mora platiti kaznu novcani dio, a to uslovno je da ne dobije zabranu troskovi su odvojeni od svega toga.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#7709 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja sam popunjavao jednu uplatnicu.
U svrhu uplate upišeš uplata kazne i sudskih troškova po postupku br. Pr-xxx-xxxxxx kako već, rješenje broj to i to.

Žiro račun trezora kantona, i naravno dole šifra općine i vrsta uplate.

Iz Žepča i iz Zenice kad dođe rješenje obično dođu i upute za uplatu.

Iz Zavidovića ne dođe, ali imaš na internet stranici svakog općinskog suda njihov info broj nazoveš i ljudi izdiktiraju.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#7710 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220426012

Kako u ovim slučajevima Zakon tretira "vozače" električnih romobila, kao pješake ili?

U svakom slučaju ovo je pod hitno potrebno regulisati, i to na način kako su švabe to regulisale:
- 16+ godina
- kaciga
- provjera poznavanja osnova bezbjednosti saobraćaja
- zabrana kretanja po kolovozu ako postoji pješačka/biciklistička staza
- zabrana kretanja po pješačkoj stazi ako postoji biciklistička staza
- zabrana kretanja na romobilu preko pješačkog prelaza

Kaznom od 50 do 200 KM kazniti svakog prekršioca ovih gore mjera, plus ako je mlađi od 16 nabacit mu zabranu polaganja jednu godinu pa da onda zbog romobila malo duže šeta.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 26/04/2022 09:49, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7711 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 26/04/2022 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220426012

Kako u ovim slučajevima Zakon tretira "vozače" električnih romobila, kao pješake ili?

nikako koliko je bilo price dosad o tome
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#7712 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

Znači sad je vozač Golfa udario "pješaka" na obilježenom pješačkom prelazu. To što se "pješak" kretao brzinom od 25 km/h to nema veze?!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7713 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 26/04/2022 09:50 Znači sad je vozač Golfa udario "pješaka" na obilježenom pješačkom prelazu. To što se "pješak" kretao brzinom od 25 km/h to nema veze?!
ne znamo da li ga je udario na pješačkom, jer lik je s obzirom gdje je zavrsio očito bježao, ne znamo ni koliko je vozio,ili ga je udario ispred pješačkog i ko je kome izletio
imala sam slicnu situaciju al lik u raskrsnici umalo mi zavrsio u lijevom blatobranu zadnjem,dijagonalno preko raskrsnice upravio
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#7714 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

Možda je lakše zabraniti u potpunosti ova govna od romobila :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7715 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

ne,nego usijanim glavama spucati zakonske odredbe pa nek luduju koliko hoce jer su postali malo je reci agresivni i misle da sa romobilom mogu divljaniti ko motociklisti i provlaciti se i ulijetati, a nisu svjesni koliko su mali i koliko ga neces vidjeti u vidokrugu kad izleti iz neke jame pored puta pod tockove
i oni su ucesnici u saobracaju i trebaju se ponasati tako,pa kad se slupaju svojom krivicom nek i za to odgovaraju, a ne da nas ševal kovačević šalje na robiju
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7716 Re: ZOBS

Post by xamp »

EFD22 wrote: 26/04/2022 09:47 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220426012

Kako u ovim slučajevima Zakon tretira "vozače" električnih romobila, kao pješake ili?

U svakom slučaju ovo je pod hitno potrebno regulisati, i to na način kako su švabe to regulisale:
- 16+ godina
- kaciga
- provjera poznavanja osnova bezbjednosti saobraćaja
- zabrana kretanja po kolovozu ako postoji pješačka/biciklistička staza
- zabrana kretanja po pješačkoj stazi ako postoji biciklistička staza
- zabrana kretanja na romobilu preko pješačkog prelaza

Kaznom od 50 do 200 KM kazniti svakog prekršioca ovih gore mjera, plus ako je mlađi od 16 nabacit mu zabranu polaganja jednu godinu pa da onda zbog romobila malo duže šeta.
Kao pjesak, te vozac automobila, bicikla i ROMOBILA, apsolutno se slazem sa ovim. Medju vozacima bicikala i romobila, imamo grozne sorte ljudi. Nisu sigurni ni da li su pjesaci , ni da li su vozaci, pa onda: voze trotoarom i sviraju ljudima da im se sklone. nakon toga silaze sa trotoara i glume motorni prevoz. dolaze do semafora i prolaze kroz crveno jer su pjesaci. vracaju se na trotoar i opet sviraju pjesacima.

neki dan, idem romobilom prema poslu, i pored mene proleti nekakav malac na biciklu (malac = haman 30te gazi). svira pjesacima da mu se slone, ode na ulicu odjednom, prolazi kroz crveno i izbjegava auto koje izlazi na ulicu (jer mu je zeleno), vraca se na trotoar, pa opet na ulicu i state na izlivnu traku i poce na telefon pricat... ja ga gledam i ibretim se...
i onda isti ti biciklisti i romobilisti, idu jednosmjernom ulicom u pogresnom smjeru i ocekuju da se auta njima sklone. pa jebemu...

Napominjem, aktivno vozim auto, aktivno vozim romobil i aktivno vozim biciklo (koristim ga za brdske voznje, ne odlaske na posao), i smatram da se u svim tim voznjama covjek moze normalno ponasati i bit primjer da se bez zakona moze zivjet u harmoniji :)

Ali jok, nama treba zakon da te fino opali po usima pa da dodjes pameti (ako nisi bas toliko glup)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7717 Re: ZOBS

Post by xamp »

vjeshalica wrote: 26/04/2022 09:55
EFD22 wrote: 26/04/2022 09:50 Znači sad je vozač Golfa udario "pješaka" na obilježenom pješačkom prelazu. To što se "pješak" kretao brzinom od 25 km/h to nema veze?!
ne znamo da li ga je udario na pješačkom, jer lik je s obzirom gdje je zavrsio očito bježao, ne znamo ni koliko je vozio,ili ga je udario ispred pješačkog i ko je kome izletio
imala sam slicnu situaciju al lik u raskrsnici umalo mi zavrsio u lijevom blatobranu zadnjem,dijagonalno preko raskrsnice upravio
A posebne kazne ako se koristi pjesacki i ne silazis sa romobila i bicikla.
User avatar
Staylezz
Posts: 185
Joined: 25/09/2020 13:49

#7718 Re: ZOBS

Post by Staylezz »

xamp wrote: 26/04/2022 10:00 A posebne kazne ako se koristi pjesacki i ne silazis sa romobila i bicikla.
Ukoliko biciklistička staza postoji preko ceste (preklapa se sa pješačkim), nema potrebe da se silazi sa bicikla jer se onda gubi smisao staze. Naravno na mjestima gdje nema staze, treba voziti cestom gdje i automobili idu i poštovati sve važeće propise.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7719 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

xamp wrote: 26/04/2022 10:00
vjeshalica wrote: 26/04/2022 09:55

ne znamo da li ga je udario na pješačkom, jer lik je s obzirom gdje je zavrsio očito bježao, ne znamo ni koliko je vozio,ili ga je udario ispred pješačkog i ko je kome izletio
imala sam slicnu situaciju al lik u raskrsnici umalo mi zavrsio u lijevom blatobranu zadnjem,dijagonalno preko raskrsnice upravio
A posebne kazne ako se koristi pjesacki i ne silazis sa romobila i bicikla.
ne postoji ni sad obaveza da se sidje sa bicikla na pjesackom
logicno, lice koje gura pored sebe bicikl je pješak, a lice koje goni svojom snagom bicikl i kreće se onda je biciklista
tamo gdje nema trake za bicikliste ima obavezu da sidje sa bicikla,ako nece,ima lupanje po novcaniku pa pišti materi
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7720 Re: ZOBS

Post by xamp »

Staylezz wrote: 26/04/2022 10:03
xamp wrote: 26/04/2022 10:00 A posebne kazne ako se koristi pjesacki i ne silazis sa romobila i bicikla.
Ukoliko biciklistička staza postoji preko ceste (preklapa se sa pješačkim), nema potrebe da se silazi sa bicikla jer se onda gubi smisao staze. Naravno na mjestima gdje nema staze, treba voziti cestom gdje i automobili idu i poštovati sve važeće propise.
Tad nisi na pjesackom, vec na biciklisticoj stazi.
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7721 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Ne vidim opravdan razlog zasto bi biciklisti morali sici sa bicikla kad idu preko pjesackog prelaza.
User avatar
drug_profi
Posts: 50609
Joined: 16/07/2012 16:00

#7722 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 26/04/2022 10:29 Ne vidim opravdan razlog zasto bi biciklisti morali sici sa bicikla kad idu preko pjesackog prelaza.
Zato što prilaze brzinama od 20-30 km/h i vozač bi morao stalno pratiti po 50 metara sa svake strane da vidi hoće li mu kamikaza naletiti.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7723 Re: ZOBS

Post by xamp »

Ateista wrote: 26/04/2022 10:29 Ne vidim opravdan razlog zasto bi biciklisti morali sici sa bicikla kad idu preko pjesackog prelaza.
Zato sto je pjesacki namijenjen za kretanje pjesaka, pa samim tim sto vozis biciklo nisi pjesak vec biciklista te u tom slucaju vrijede druga pravila.
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7724 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Rijetko bicikla voze tako brzo preko pjesackih prelaza, slazem se da ne bi trebali voziti tim brzinama dok prelaze, vecinom i ne mogu jer moraju sici sa trotoara pa uspore, cestol stanu na semaforu i ne migu tek tako razviti brzinu. Moraju preoaziti sa vrcim oprezom, ali bas da sidju sa bicikla mi je pretjerivanje.
Uostalom, u cemu je razlika da prelaze na biciklu tamo gdje je biciklisticka staza? Kao da bilo ko od vozaca opreznije prati biciklisticke staze...

Vec sam pominjao, nikad sa biciklistom nisam imao problem, ni kao vozac, ni kao pjesak ni kao biciklista, i rijetko sam cuo za druge da imaju problem.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17209
Joined: 31/03/2019 14:56

#7725 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 26/04/2022 10:29 Ne vidim opravdan razlog zasto bi biciklisti morali sici sa bicikla kad idu preko pjesackog prelaza.
Zato sto pjesacki prelaz je rezervisan za pjesake a ne za bicikliste.I ne zove se dzaba tako.
I tu se krecu pjesaci a ne manitovi koji ne gledaju gdje voze.
Nastavio si sa svojim lupanjima,nista novo.
Post Reply