ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6499
Joined: 20/01/2011 11:10

#8226 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

xamp wrote: 20/07/2022 13:08
Dzontra_Volta wrote: 20/07/2022 12:36

Eh evo došao prekršajni nalog napokon. Znači platim pola kazne u roku od 7 dana, ali vozačku još ne moram? Ne piše nikakav rok kad moram predati vozačku.
Iskreno, još malo pa idem na godišnji i radije bih u septembru tu vozačku predao, samo ne znam može li se toliko čekati.
Doci ce ti rjesenje za predavanje vozacke... i kada dodje imas rok od 15 dana... a ako dodje kad ti ne odgovara, onda pusti zuti papiric da istekne pa kad ti bude usput, odes u CIPS i predas :) Jer u CIPSu imaju informaciju za deponovanje vozacke od trenutka kad je rjesenje napravljeno.
Aha, znači mora doći baš u formi "rješenja" za predavanje vozačke? Znači sad i kad bih odnio na CIPS, oni ne bi ni imali informaciju da moram predati vozačku? To mi taman odgovara. :-D
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8227 Re: ZOBS

Post by Ateista »

xamp wrote: 20/07/2022 13:08
Dzontra_Volta wrote: 20/07/2022 12:36

Eh evo došao prekršajni nalog napokon. Znači platim pola kazne u roku od 7 dana, ali vozačku još ne moram? Ne piše nikakav rok kad moram predati vozačku.
Iskreno, još malo pa idem na godišnji i radije bih u septembru tu vozačku predao, samo ne znam može li se toliko čekati.
Doci ce ti rjesenje za predavanje vozacke... i kada dodje imas rok od 15 dana... a ako dodje kad ti ne odgovara, onda pusti zuti papiric da istekne pa kad ti bude usput, odes u CIPS i predas :) Jer u CIPSu imaju informaciju za deponovanje vozacke od trenutka kad je rjesenje napravljeno.
Jesi li siguran za ovo zadnje?
Ja imam kaznu od prije nekih godinu dana, nesto mi je stiglo sto nisam podigao na vrijeme, vjerovatno rjesenje da predam vozacku, nikad iduce nihe stiglo. Da li to znaci da mogu bilo kad otici predati?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#8228 Re: ZOBS

Post by xamp »

Ateista wrote: 20/07/2022 13:39
xamp wrote: 20/07/2022 13:08

Doci ce ti rjesenje za predavanje vozacke... i kada dodje imas rok od 15 dana... a ako dodje kad ti ne odgovara, onda pusti zuti papiric da istekne pa kad ti bude usput, odes u CIPS i predas :) Jer u CIPSu imaju informaciju za deponovanje vozacke od trenutka kad je rjesenje napravljeno.
Jesi li siguran za ovo zadnje?
Ja imam kaznu od prije nekih godinu dana, nesto mi je stiglo sto nisam podigao na vrijeme, vjerovatno rjesenje da predam vozacku, nikad iduce nihe stiglo. Da li to znaci da mogu bilo kad otici predati?

95% sam siguran. Kad ti se bude dalo, idi u CIPS i pitaj jel imaju, trebali bi imati...
jer kad predajes vozacku, ne traze ti rjesenje a imaju vec informaciju na koliko dugo se deponuje.
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8229 Re: ZOBS

Post by Ateista »

xamp wrote: 20/07/2022 13:46
Ateista wrote: 20/07/2022 13:39
Jesi li siguran za ovo zadnje?
Ja imam kaznu od prije nekih godinu dana, nesto mi je stiglo sto nisam podigao na vrijeme, vjerovatno rjesenje da predam vozacku, nikad iduce nihe stiglo. Da li to znaci da mogu bilo kad otici predati?

95% sam siguran. Kad ti se bude dalo, idi u CIPS i pitaj jel imaju, trebali bi imati...
jer kad predajes vozacku, ne traze ti rjesenje a imaju vec informaciju na koliko dugo se deponuje.
:thumbup: to je super informacija, kad mi bude odgovaralo otici cu da vidim moze li, da predam kad mi najmanje treba, iako cu svejedno voziti, ali bar onda kad mogu manje voziti. :D
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#8230 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Dzontra_Volta wrote: 20/07/2022 12:36
preludezalude wrote: 27/05/2022 22:22

Kad ti dodje prekrsajni nalog tad ne predajes vozacku. Trebas dobiti poziv da deponujes vozacku. To moze biti i mjesecima nakon prekrsajnog naloga. Meni su objasnili u mupu da je praksa nakon neodazivanja na prvi poziv oni nakon oko mjesec dana salju drugi poziv. Ako se i tada ne odazoves onda salju policiju. Tako da se nakon prvog poziva ima jos vremena za kalkulisanje.
Eh evo došao prekršajni nalog napokon. Znači platim pola kazne u roku od 7 dana, ali vozačku još ne moram? Ne piše nikakav rok kad moram predati vozačku.
Iskreno, još malo pa idem na godišnji i radije bih u septembru tu vozačku predao, samo ne znam može li se toliko čekati.
Sad cekas poziv da deponujes vozacku. Ja sam u potpuno istoj situaciji. Prije mjesec ipo sam dobio prekrsajni nalog, platio novcanu kaznu, a sad cekam poziv da deponujem vozacku.
Dzontra_Volta
Posts: 6499
Joined: 20/01/2011 11:10

#8231 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

preludezalude wrote: 20/07/2022 18:02
Dzontra_Volta wrote: 20/07/2022 12:36

Eh evo došao prekršajni nalog napokon. Znači platim pola kazne u roku od 7 dana, ali vozačku još ne moram? Ne piše nikakav rok kad moram predati vozačku.
Iskreno, još malo pa idem na godišnji i radije bih u septembru tu vozačku predao, samo ne znam može li se toliko čekati.
Sad cekas poziv da deponujes vozacku. Ja sam u potpuno istoj situaciji. Prije mjesec ipo sam dobio prekrsajni nalog, platio novcanu kaznu, a sad cekam poziv da deponujem vozacku.
Odlično.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#8232 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Juce pricam sa covjekom... Kaze negdje ga policija zaustavila i zezali ga zbog stikera, sajle za vucu... Svadjao se on s njima da kao sta ce mu sajla ako je zabranjeno slepanje. Policajac mu rekao da pravilnik o obaveznoj opremi nije promjenjen i mora imati sajlu. Imao covjek stiker ali nije bio zalijepljen...ali nema price. Na kraju epilog je da su mu skitili kaznu za stiker, za sajlu i 200KM za svadjanje s policajcem. Nije on potpisao na licu mjesta nista i rekao im da posalju postom. Slijedeceg dana ode covjek do advokata da poprica. Advokat mu odmah rekao da treba ici na sudsko odlucivanje jer ga policajac nije mogao kazniti zbog stikera. Kaze da je zakon propisao kaznu samo za neposjedovanje stikera. Pravilnik o registraciji vozila je propisao gdje treba biti stiker zalijepljen ali nema propisane kazne ako to nije ucinjeno. Kazna postoji samo ako ne posjedujes stiker.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#8233 Re: ZOBS

Post by Laplace »

preludezalude wrote: 23/07/2022 17:59 Juce pricam sa covjekom... Kaze negdje ga policija zaustavila i zezali ga zbog stikera, sajle za vucu... Svadjao se on s njima da kao sta ce mu sajla ako je zabranjeno slepanje. Policajac mu rekao da pravilnik o obaveznoj opremi nije promjenjen i mora imati sajlu. Imao covjek stiker ali nije bio zalijepljen...ali nema price. Na kraju epilog je da su mu skitili kaznu za stiker, za sajlu i 200KM za svadjanje s policajcem. Nije on potpisao na licu mjesta nista i rekao im da posalju postom. Slijedeceg dana ode covjek do advokata da poprica. Advokat mu odmah rekao da treba ici na sudsko odlucivanje jer ga policajac nije mogao kazniti zbog stikera. Kaze da je zakon propisao kaznu samo za neposjedovanje stikera. Pravilnik o registraciji vozila je propisao gdje treba biti stiker zalijepljen ali nema propisane kazne ako to nije ucinjeno. Kazna postoji samo ako ne posjedujes stiker.
Ne znam zašto ljudi sebi komplikuju život bez potrebe. Sajla za vuču nije teška niti zauzima mnogo prostora a sve češće je i dio o kompleta auto opreme (meni je došla u kompletu sa autom, i to auto iz 2008., sve u setu sa PP (uredan rok trajanja) i ostalom obaveznom opremom - moguće je da je to i do odgovornog preprodavača auta ili do prethodnog vlasnika mada je PP na našem jeziku a auto je uvezeno iz Italije). Stiker se zalijepi za par sekundi. Čak niko ne zeza (bar koliko ja znam) ako prethodni nisi odlijepio (za to, čini mi se, u Srbiji kažnjavaju).
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#8234 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Laplace wrote: 23/07/2022 18:28
preludezalude wrote: 23/07/2022 17:59 Juce pricam sa covjekom... Kaze negdje ga policija zaustavila i zezali ga zbog stikera, sajle za vucu... Svadjao se on s njima da kao sta ce mu sajla ako je zabranjeno slepanje. Policajac mu rekao da pravilnik o obaveznoj opremi nije promjenjen i mora imati sajlu. Imao covjek stiker ali nije bio zalijepljen...ali nema price. Na kraju epilog je da su mu skitili kaznu za stiker, za sajlu i 200KM za svadjanje s policajcem. Nije on potpisao na licu mjesta nista i rekao im da posalju postom. Slijedeceg dana ode covjek do advokata da poprica. Advokat mu odmah rekao da treba ici na sudsko odlucivanje jer ga policajac nije mogao kazniti zbog stikera. Kaze da je zakon propisao kaznu samo za neposjedovanje stikera. Pravilnik o registraciji vozila je propisao gdje treba biti stiker zalijepljen ali nema propisane kazne ako to nije ucinjeno. Kazna postoji samo ako ne posjedujes stiker.
Ne znam zašto ljudi sebi komplikuju život bez potrebe. Sajla za vuču nije teška niti zauzima mnogo prostora a sve češće je i dio o kompleta auto opreme (meni je došla u kompletu sa autom, i to auto iz 2008., sve u setu sa PP (uredan rok trajanja) i ostalom obaveznom opremom - moguće je da je to i do odgovornog preprodavača auta ili do prethodnog vlasnika mada je PP na našem jeziku a auto je uvezeno iz Italije). Stiker se zalijepi za par sekundi. Čak niko ne zeza (bar koliko ja znam) ako prethodni nisi odlijepio (za to, čini mi se, u Srbiji kažnjavaju).
Cuo sam da u RS-u zezaju zbog starih stikera iako zakon nema propisanu kaznu za to (koliko ja znam).
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#8235 Re: ZOBS

Post by Laplace »

preludezalude wrote: 23/07/2022 18:35
Laplace wrote: 23/07/2022 18:28

Ne znam zašto ljudi sebi komplikuju život bez potrebe. Sajla za vuču nije teška niti zauzima mnogo prostora a sve češće je i dio o kompleta auto opreme (meni je došla u kompletu sa autom, i to auto iz 2008., sve u setu sa PP (uredan rok trajanja) i ostalom obaveznom opremom - moguće je da je to i do odgovornog preprodavača auta ili do prethodnog vlasnika mada je PP na našem jeziku a auto je uvezeno iz Italije). Stiker se zalijepi za par sekundi. Čak niko ne zeza (bar koliko ja znam) ako prethodni nisi odlijepio (za to, čini mi se, u Srbiji kažnjavaju).
Cuo sam da u RS-u zezaju zbog starih stikera iako zakon nema propisanu kaznu za to (koliko ja znam).
Moguće. Oni, izgleda, misle da su u Srbiji.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#8236 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Advokati najvise vole takve slucajeve. Unaprijed dobijeni slucajevi.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#8237 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Radi se o kolegi sa adresom u Sarajevu.
Negdje ga klepio radar u PC, preko 20 km/h.
Obzirom da je poslom u TK dolazile mu obavijesti na adresu, on se nije odazivao.
Sljedeceg prvog mu istice registracija, dosla maca na vratanca. Ode do MUP-a TK da provjeri u registru sta ima za platiti kad tamo 100+20 za to u PC i jos 100+20 iz PU Centar Sarajevo, navodno, sto nije predao vozacku.
I receno mu u MUP-u TK da oni u takvom slucaju brisu sankciju, tj. oduzimanje dozvole.
Meni ta prica bas ne zvuci realno, al' eto ako neko zna da nam potvrdi il' demantuje.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#8238 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

preludezalude wrote: 23/07/2022 18:40 Advokati najvise vole takve slucajeve. Unaprijed dobijeni slucajevi.
A advokat radi dzaba?
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#8239 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Vjeruj mi da ih ima da ovakve slucajeve uzimaju bez marke od klijenta. Samo od advokatskih troskova ce uzeti minimalno 240KM ako slucaj se odmah zavrsi i ako je sud u istom gradu. Ako je u drugom gradu onda jos ima troskova.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#8240 Re: ZOBS

Post by nemezis »

preludezalude wrote: 23/07/2022 17:59 Juce pricam sa covjekom... Kaze negdje ga policija zaustavila i zezali ga zbog stikera, sajle za vucu... Svadjao se on s njima da kao sta ce mu sajla ako je zabranjeno slepanje. Policajac mu rekao da pravilnik o obaveznoj opremi nije promjenjen i mora imati sajlu. Imao covjek stiker ali nije bio zalijepljen...ali nema price. Na kraju epilog je da su mu skitili kaznu za stiker, za sajlu i 200KM za svadjanje s policajcem. Nije on potpisao na licu mjesta nista i rekao im da posalju postom. Slijedeceg dana ode covjek do advokata da poprica. Advokat mu odmah rekao da treba ici na sudsko odlucivanje jer ga policajac nije mogao kazniti zbog stikera. Kaze da je zakon propisao kaznu samo za neposjedovanje stikera. Pravilnik o registraciji vozila je propisao gdje treba biti stiker zalijepljen ali nema propisane kazne ako to nije ucinjeno. Kazna postoji samo ako ne posjedujes stiker.
Gdje je zabranjeno šlepanje?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#8241 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

BiH
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#8242 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

235.1.31 -100KM ako nije stiker naljepnica postavljena na propisan nacin
Dakle...advokat ne cita ili trazi kurbančić
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#8243 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 24/07/2022 21:51
Gdje je zabranjeno šlepanje?
Nije zabranjeno slepanje. Nece ljudi da citaju zakon, od clana 82 pa nadalje, naravno definisano je kad gdje i pod kojim uslovima se vozilo moze vuci
Smijesno
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#8244 Re: ZOBS

Post by nemezis »

vjeshalica wrote: 24/07/2022 22:34
nemezis wrote: 24/07/2022 21:51
Gdje je zabranjeno šlepanje?
Nije zabranjeno slepanje. Nece ljudi da citaju zakon, od clana 82 pa nadalje, naravno definisano je kad gdje i pod kojim uslovima se vozilo moze vuci
Smijesno
Pa zato i pitam.

On kaže da je rekao policajcu "šta će mi sajla kad je šlepanje zabranjeno" a policajac umjesto da kaže "šlepanje nije zabranjeno" kaže "pravilnik nije promijenjen".

Ali tako je to kod "čovjek mi priča...".
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#8245 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nemezis wrote: 24/07/2022 22:39
vjeshalica wrote: 24/07/2022 22:34

Nije zabranjeno slepanje. Nece ljudi da citaju zakon, od clana 82 pa nadalje, naravno definisano je kad gdje i pod kojim uslovima se vozilo moze vuci
Smijesno
Pa zato i pitam.

On kaže da je rekao policajcu "šta će mi sajla kad je šlepanje zabranjeno" a policajac umjesto da kaže "šlepanje nije zabranjeno" kaže "pravilnik nije promijenjen".

Ali tako je to kod "čovjek mi priča...".
Vuca vozila je dopustena ako je pokvareno pod uslovom da su ispravni uredjaji za zaustavljanje i upravljanje dakle ne zna se ko je gori zivotom, taj sto prica sto je dobio hodzine zapise ili taj hodza sto ih je pisao....
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#8246 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Sta kaze, radice advokat bez marke, unaprijed dobijen slucaj. :-)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8247 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Laplace wrote: 23/07/2022 18:38
preludezalude wrote: 23/07/2022 18:35

Cuo sam da u RS-u zezaju zbog starih stikera iako zakon nema propisanu kaznu za to (koliko ja znam).
Moguće. Oni, izgleda, misle da su u Srbiji.
A je, mislim da je neko vec pisao o tome na forumu, fora je bila da stari stikeri smanjuju vidljivost, kao ima neki clan zakna da na sofershajbi ne smije biti nista sto smanjuje ili ogranicava vidljivost. Ja da se ne za*ebavm vazda skinem sve stare naljepnice,jebtito :D bolje se osigurat :D.
kakotisesvidja
Posts: 422
Joined: 15/06/2022 14:44

#8248 Re: ZOBS

Post by kakotisesvidja »

to oko stikera je cini mi se i jos negdje vani kaznjivo
cak i vinjete za ap ako su istekle moras skinuti odmah al jok bosnjo ostavii da se valjda vidi da je prosao poal europe sta li
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#8249 Re: ZOBS

Post by tindbe »

a što se zove "stiker naljepnica"?
kolko znam English engleski, stiker u prijevodu i znači naljepnica
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#8250 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ja odmah skidam sve sto ne vazi odmah. Ne mogu novo zaliepiti od starog.
Post Reply