ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6176 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

drug_profi wrote: 23/04/2021 12:26 Ako nema,
Ako nema, onda je jasno. Sta ako ima? Ja sam ovu raskrsnicu samo prebacio u kruzni tok. Dok vozila s pravom prvenstva ne prodju, tj. oni u kruznom toku, svako ko se ukljucuje MORA propustiti vozila u svim trakama, ne samo u prvoj. Ali avaj, opet ide rasprava, ne ne moram, ima li pune i sl.

Sto se brzine i protoka tice, svakako da ne treba praviti guzvu, ali kako kod nas vazi pravilo jačeg, onda stani i čekaj.

Klasičan primjer Jošanica, kružni tok. Idem na most, izravnao sam se s ovima iz Rajlovca, zmigavac aktivan, on se uključuje u vanjsku i ja radi njega, moram kruziti. Je li to oduzimanje prvenstva?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6177 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Dzontra_Volta wrote: 23/04/2021 12:16 I ja mislim da ne @seoBIH u pravu, a to sam već ranije i obrazložio.
Oduzeo si prvenstvo i kriv si za prekršaj, a ovaj drugi dobija kaznu zbog pogrešnog prestrojavanja, tj. nepoštivanja saobraćajnog znaka. Eventualno bi onaj iz Humske mogao izganjati podjelu krivice.
Postoji velika kontradiktornost u ovom tumačenju. Ne možeš oduzeti prvenstvo nekome kome je tvoja traka zabranjena, tretirajmo je kao totalno drugi put, ograđen zidom.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6178 Re: ZOBS

Post by foxlife »

upravo zato jer ovo nije idealan svijet tu ce po mom misljenju biti obostrana krivica
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6179 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Eh sada, baš kao što nema smisla čekati da prođe neko čija traka je od tvoje odvojena zidom, tako nema smisla ni čekati da prođu vozila iz Drinske, jer između vas je zid (puna linija).
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#6180 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Rekose da iz Drinske ima samo znak obavezan smjer, covjek iznio svoje konkretno iskustvo i vi i dalje trunite svoje.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#6181 Re: ZOBS

Post by mistek »

Pa po ovima koji tvrde da je kriv vozač iz Humske onda pogotovo ispade kriv ako ne pusti ovog koji ide od podvožnjaka u Drinsku, a nije upalio žmigavac? Meni to zvuči suludo :D Znači, nalazi se na putu s pravom prvenstva, ne pali žmigavac, krene čovjek iz Humske, direktni sudar. I sad bi po toj logici trebao biti kriv vozač iz Humske, a ovaj odozdo će platiti kaznu za nekorištenje žmigavca? Besmisleno :D

Ili, iz Drinske hoće u Humsku, u zabranu. Opet udari auto koje dolazi iz Humske (to je ovaj slučaj koji je čovjek naveo da je imao pozitivan ishod s policijom). Po vama bi trebao opet biti kriv ovaj iz Humske, a vozač iz Drinske samo za ulazak u zabranu :D Ne možeš vala nikako ti paziti hoće li neko ući u zabranu, hoće li upaliti žmigavac i generalno razmišljati za njega.

Ne znam kako ne može biti jasno da ta kolovozna traka nije uopšte namijenjena za njega. Znači, vozio u toj traci ili u traci iz kontra smjera, radi isto sranje. Po vašoj logici, opet, ako si na putu s pravom prvenstva, možeš ići i suprotnom trakom, jer nisi kriv :-)

I ne može se kružni tok posmatrati kao ekvivalentno pravilo, ali nikako.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6182 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Što se tiče žmigavca, ne koristi ga više od 50% raje koja sa kružnog ide prema Drinskoj tako da tu nema gatanja, mora se čekat' da prođu svi, iako bi bilo pravedno da krivicu snosi onaj koji nije uključio žmigavac.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6183 Re: ZOBS

Post by foxlife »

kad budu poceli kaznjavati i zmigavce i prestorjavanje preko pune i parkiranje na bus stanicama neispravna svjetla itd onda mozemo ocekivati da se taj iz drinske koji ide pravo u mljekaru proglasi krivim 100%
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#6184 Re: ZOBS

Post by noviclan »

S4mpion wrote: 23/04/2021 14:57 Što se tiče žmigavca, ne koristi ga više od 50% raje koja sa kružnog ide prema Drinskoj tako da tu nema gatanja, mora se čekat' da prođu svi, iako bi bilo pravedno da krivicu snosi onaj koji nije uključio žmigavac.
Najgore kada ukljuci zmigavac, pa nastavi istom putanjom
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6185 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Proglašen je već, naveo je čovjek svoje iskustvo. :mrgreen:

Loša stvar kod žmigavca je to što je teško bila šta dokazat', a i kad dokažeš, ne igra bitnu ulogu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6186 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Dzontra_Volta wrote: 23/04/2021 12:16 I ja mislim da ne @seoBIH u pravu, a to sam već ranije i obrazložio.
Oduzeo si prvenstvo i kriv si za prekršaj, a ovaj drugi dobija kaznu zbog pogrešnog prestrojavanja, tj. nepoštivanja saobraćajnog znaka. Eventualno bi onaj iz Humske mogao izganjati podjelu krivice.
Vrlo kratko pitanje, kako možeš oduzeti nekom pravo prvenstva kad vam se, ako vozite po propisu, ne sijeku putanje?
Eto, za početak to da rješimo...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6187 Re: ZOBS

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 23/04/2021 13:23
drug_profi wrote: 23/04/2021 12:26 Ako nema,
Ako nema, onda je jasno. Sta ako ima? Ja sam ovu raskrsnicu samo prebacio u kruzni tok. Dok vozila s pravom prvenstva ne prodju, tj. oni u kruznom toku, svako ko se ukljucuje MORA propustiti vozila u svim trakama, ne samo u prvoj. Ali avaj, opet ide rasprava, ne ne moram, ima li pune i sl.

Sto se brzine i protoka tice, svakako da ne treba praviti guzvu, ali kako kod nas vazi pravilo jačeg, onda stani i čekaj.

Klasičan primjer Jošanica, kružni tok. Idem na most, izravnao sam se s ovima iz Rajlovca, zmigavac aktivan, on se uključuje u vanjsku i ja radi njega, moram kruziti. Je li to oduzimanje prvenstva?
A šta ćemo ako je u kružnom toku puna linija koja zabranjuje prstrojavanje iz unutrašnje u vanjsku?
Opet dolazimo do istog pitanja, kako nekome možeš uzeti prednost ako vam se putanje, ako vozite po propisima, ne sijeku?
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6188 Re: ZOBS

Post by STARx »

Ne moze auto iz humske odustezi prednost autu iz drinske.. Samo stoji znak obaveznog smjera. Jednom kada vozac iz drinske nagazi punu liniju i predje u traku namijenjenu vozilima iz humske tu se prica zavrsava. On je kriv. Ne mozes krsit zakon pod izgovorom "imam prednost".. Kakvu prednost, nema ni znaka da imas prednost..

forumas @tempuser ima ispravno izlaganje, a moralno je jaci od mene da to privede kraju.. :-D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6189 Re: ZOBS

Post by STARx »

mistek wrote: 23/04/2021 01:19
A živo me zanima na koji fazon ona piljara ondje ostaje da je ne izmjeste. Je li moguće da je ono fakat legalan objekat :D
Tu piljaru, gore iznad na ostrvu zelenaru drzi jedna familija.. U njihovom vlasnistvu je bila i ta pekara tu, a kako sin roknu starog nesto se raspalo prodalo pa sad ne znam ko drzi.. vjerovatno je legalno, tu su jos od poslije rata..
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6190 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

tempuser wrote: 23/04/2021 16:08 A šta ćemo ako je u kružnom toku puna linija koja zabranjuje prstrojavanje iz unutrašnje u vanjsku?
Razvodnjavamo raspravu, ali uključivanjem, 3 metra dalje, on me onemogućava da se isključim. Valjda si se nekad vozio na ovom kruznom toku?

Mada zaboravi punu liniju u kruznom, na gotovo svim kruznim tokovima gdje su samo isprekidane, nikad niko nece sacekati dok ti u unutrasnjoj prodjes, pa da se on iskljuci, pa cak i kada vidi zmigavac.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6191 Re: ZOBS

Post by STARx »

seoBIH wrote: 23/04/2021 16:19
tempuser wrote: 23/04/2021 16:08 A šta ćemo ako je u kružnom toku puna linija koja zabranjuje prstrojavanje iz unutrašnje u vanjsku?
Razvodnjavamo raspravu, ali uključivanjem, 3 metra dalje, on me onemogućava da se isključim. Valjda si se nekad vozio na ovom kruznom toku?

Mada zaboravi punu liniju u kruznom, na gotovo svim kruznim tokovima gdje su samo isprekidane, nikad niko nece sacekati dok ti u unutrasnjoj prodjes, pa da se on iskljuci, pa cak i kada vidi zmigavac.
Vozim svaki dan na tom kruznom. Uvijek idem unutrasnjom trakom. Na prste jedne ruke mogu izbrojati koliko puta mi je oduzeta prednost. U vecini slucajeva sacekaju da prodjem s njihove lijeve u srednju/desnu stranu pa se ukljuce, a zbog brzine kojom se krecem iskljucujem se bez da iko ikome smeta.. Mozda je do tebe pasha, jesil razmisljo o tome...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6192 Re: ZOBS

Post by tempuser »

seoBIH wrote: 23/04/2021 16:19
tempuser wrote: 23/04/2021 16:08 A šta ćemo ako je u kružnom toku puna linija koja zabranjuje prstrojavanje iz unutrašnje u vanjsku?
Razvodnjavamo raspravu, ali uključivanjem, 3 metra dalje, on me onemogućava da se isključim. Valjda si se nekad vozio na ovom kruznom toku?

Mada zaboravi punu liniju u kruznom, na gotovo svim kruznim tokovima gdje su samo isprekidane, nikad niko nece sacekati dok ti u unutrasnjoj prodjes, pa da se on iskljuci, pa cak i kada vidi zmigavac.
Ti razvodnjavaš raspravu neodgovaranjem na jednostavno pitanje. Jasno je da izbjegavaš odgovor...
U Hrasnom na KT nisu sve isprekidane...
Dakle, da ponovim pitanje, kako možeš uzeti prednost ako vam se putanje ne sijeku? Odgovor rješava pitanje ko je kriv na Pofalićima!
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#6193 Re: ZOBS

Post by mistek »

S4mpion wrote: 23/04/2021 15:11 Proglašen je već, naveo je čovjek svoje iskustvo. :mrgreen:

Loša stvar kod žmigavca je to što je teško bila šta dokazat', a i kad dokažeš, ne igra bitnu ulogu.
Ma žmigavac je nemoguće dokazati, nema tu polemike, ali recimo da imaš policiju koja stoji tu, drugo su auto u redu iz Humske i vide situaciju, vide da ovaj nije upalio žmigavac. Kriv je 100% :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6194 Re: ZOBS

Post by tempuser »

mistek wrote: 23/04/2021 18:40
S4mpion wrote: 23/04/2021 15:11 Proglašen je već, naveo je čovjek svoje iskustvo. :mrgreen:

Loša stvar kod žmigavca je to što je teško bila šta dokazat', a i kad dokažeš, ne igra bitnu ulogu.
Ma žmigavac je nemoguće dokazati, nema tu polemike, ali recimo da imaš policiju koja stoji tu, drugo su auto u redu iz Humske i vide situaciju, vide da ovaj nije upalio žmigavac. Kriv je 100% :D
U slučaju Drinska/Humska žmigavac ništa ne znači jer onaj koji dolazi Drinskom može samo desno tako da ovaj koji se spušta iz Humske njegov žmigavac ne vidi sve i ako ga je dao, a ako voze po propisima putanje im se ionako ne sijeku.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6195 Re: ZOBS

Post by STARx »

tempuser wrote: 23/04/2021 19:58

U slučaju Drinska/Humska žmigavac ništa ne znači jer onaj koji dolazi Drinskom može samo desno tako da ovaj koji se spušta iz Humske njegov žmigavac ne vidi sve i ako ga je dao, a ako voze po propisima putanje im se ionako ne sijeku.
Mislim da pricaju o cekanju iz humske vozace koji se krecu s kruznog toka. Tu rijetko daju zmigavac, a skrenu u drinsku umjesto pravo u humsku.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6196 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Priču su okrenuli na kružni tok i žmigavac, a i dalje nema odgovora kako ti, ako voziš po propisima (ne prelaziš premo pune linije) i ako vam se putanje ne sijeku, neko može uzeti prednost!
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#6197 Re: ZOBS

Post by noviclan »

:thumbup: to ovi sto lete sa aneksa i hoce prema dolini cupova iz unutrasnje skrece i sijece i pola unutrasnje(lijeve) i pola vanjske (desne)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6198 Re: ZOBS

Post by tempuser »

noviclan wrote: 24/04/2021 08:42 :thumbup: to ovi sto lete sa aneksa i hoce prema dolini cupova iz unutrasnje skrece i sijece i pola unutrasnje(lijeve) i pola vanjske (desne)
"Peglaju" šikanu! :D
Nedavno je bila cija rasprava oko snimka gdje lik iz unutrašnje preko pune prelazi u vanjsku i isključuje se prema Tranzitu, a onaj koji se istovremeno uključuje u vanjsku iz pravca AS-a mu oduzima prednost?!?!? :-)
Sve, stručnjaci, raspravljali o finesama, gabaritima vozika, itd itd, a niko da objasni šta je funkcija pune linije i kako ti neko može uzeti prednost ako se nalaziš tamo gdje ne bi smio biti! :-)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6199 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

tempuser wrote: 23/04/2021 16:08 A šta ćemo ako je u kružnom toku puna linija koja zabranjuje prstrojavanje iz unutrašnje u vanjsku?
tempuser wrote: 05/05/2019 11:09
seoBIH wrote:Pa i ti si dobio kaznu zbog preticanja preko pune. Zar smo svi pravnici pa se trebamo ispravljati I reci, ne nije preticanja preko pune, već nepoštivanje znaka?
Nisi shvatio poentu, ne postoji kazna za "punu liniju". Po zakonu to je sve jedan prekrsaj, nepostivanje saobr. signalizacije iz 130/4 i kaznjiv sa 40 KM po 238/1/36 bez razlike da li je to znak zabrane parkiranja, znak zabranje saobracaja ili puna linija i ako ne pretices kolonu, na mostu, u tunelu, makaze, kazna za samu punu liniju nije drakonska tipa 100 KM, bodovi, vozacka!

To potvrdjuje ono sto @nemesis pise, da kazna za "punu liniju" ne postoji. Sto se tice preticanja, postoji kazna za preticanje u nepreglednoj krivini, kolone vozila, sa desne strane, u tunelu itd, a samo preticanje preko pune je isto sto i parkiranja gdje ima znak zabrane.
Odluči se.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6200 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Samo još da mi objasniš šta je ovdje kosi jedno s drugim pa se ja kao moram nešto odlučiti?
Prelazak preko pune linije jeste prekršaj, ali kad to uradiš nećeš platiti kaznu za prelazak preko pune linije, jer takav član niti sankcija ne postoje u važećoj verziji ZOBS-a, nego ćeš, u zavinosti gdje je ta isprekidana linija i šta predstavlja platiti kaznu za nepoštivanje saobr. znaka, ili preticanje u nepreglednoj krivini, ili za preticanje na prevoju, ili za preticanje u tunelu, ili za preticanje na mostu itd... :-)
Izgleda da se ovo svako godine nekome mora crtati,
Pitanje za punu i putanju ostaje...
Last edited by tempuser on 24/04/2021 15:33, edited 1 time in total.
Post Reply