ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#6251 Re: ZOBS

Post by yasaq »

un1ted wrote: 27/04/2021 12:09
drug_profi wrote: 27/04/2021 00:07 Iako dajemo zmigavce uredno iz unutrasnje, morali smo stati, također nas trojica, da begovi prođu.
Nista niste bolji od begova, nema stajanja u kruznom, kruzi.

Vidim i na forumu se promovira da se ukljucis u kruzni ako je neko u unutrasnjoj, bez da napise ALI. Ako sam dao zmigavac i vidis me, ti si duzan da sacekas da se prestrojim, pa da se nakon mene ukljucis.

Naravno da nema potrebe da se auto koje je na drugoj strani kruznog u unutrasnje propusta, vec se ukljucis, jer ti nije ni blizu. Ipak, ako sam samo jedan ulaz/izlaz od tebe, ukljucivanjem u vanjsku, oduzima mi se prvenstvo.

Ne znam kako se to ne shvata? Radi tvog ukljucenja, ja se ne mogu sigurno iskljuciti, jer ja kruzim 2 izlaza u unutrasnjoj, ti picis vanjskom i ne propustas me da se iskljucim (sto ne bi ni trebao), ali bi ti trebao biti kriv, jer se nalazis u traci u kojoj ne bi bio, da si sacekao da prodjem.
nema oduzimanja prvenstva prolaza unutar kružnog toka. Samo pogrešno prestrojavanje. Ti iz unutrašnje več imaš auto u vanjskog i bez obzira jesi li dao žmigavac ili nisi moraš sačekati da ta traka bude slobodna da se isključiš, nije dužan sačekati da se isključiš.

Nigdje to što si napisao nije napisano u ZOBS-u.

Evo da se desi sudar u tom slučaju , ko je kriv ? Naravno ti jer si iz unutrašnje presjekao vanjsku da izađeš, oba auta su u tom momentu bila unutar kružnog toka i hajde sad ti dokaži suprotno !!!
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6252 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#6253 Re: ZOBS

Post by shandrprcSA »

NediM17 wrote: 27/04/2021 14:09 Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
https://www.youtube.com/watch?v=aWAxpNXg29o&t=1465s
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6254 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Ja, i?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#6255 Re: ZOBS

Post by shandrprcSA »

NediM17 wrote: 27/04/2021 14:29Ja, i?
ma, nista...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6256 Re: ZOBS

Post by un1ted »

NediM17 wrote: 27/04/2021 14:09 Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
To je ta situacija koja mi se desava, posebno na pofalicima oni koji dolaze od FDS. Pokusavam radi protoka saobracaja ici protiv sebe i udjem u unutrasnju, skljucujem se prema Krupskoj, oni koji dolaze iz Hamdije Č. iako vide moj desni zmigavac, uključuju se i ja moram ili rizikovati da se ubacim u traku (ako ide pravo, udara me i ja sam kriv), ili da napravim dodatni krug.

Zato ko kakva mazga i na forumu pokusavam napisati da se vozila u kruznom moraju propustiti, a posebno ako ima zmigavac. Jok, ovi van kruznog kontaju, on je u unutrasnjoj, moja je vanjska, nista me ne interesuje. Kako nije ometanje saobracaja i uzimanje prava prvenstva ako sam JASNO najavio promjenu trake, a on se uvali ispred mene?
Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
To mi je prvi pik gdje se desi, jer je kruzni manji i imas manje prostora za iskljuvianje prije pune linije :)
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6257 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Ma ne moze se covjek peglati i zajebavati, ali tacno ga treba sloziti prilikom ukljucivanja, naravno, uz pravilno prestrojavanje sa zmigavcem i preko isprekidane.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6258 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

NediM17 wrote: 27/04/2021 14:09 Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
Kriv je onaj što se uključuje, jasno k'o dan, pa čak i u slučajevima kad je ovaj iz unutarnje šupak koji namjerno traži udes.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6259 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

S4mpion wrote: 27/04/2021 17:43
NediM17 wrote: 27/04/2021 14:09 Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
Kriv je onaj što se uključuje, jasno k'o dan, pa čak i u slučajevima kad je ovaj iz unutarnje šupak koji namjerno traži udes.
Ma meni je to jasno, nego malo ove ukljucivace provociram. :thumbup:
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#6260 Re: ZOBS

Post by noviclan »

NediM17 wrote: 27/04/2021 17:52
S4mpion wrote: 27/04/2021 17:43
NediM17 wrote: 27/04/2021 14:09 Hajmo stvari postaviti malo drugacije, vozac iz unutrasnje dao zmigavac da se prestroji u vanjsku, krenuo obaviti radnju, ukljucivac krenuo da se ukljuci u vanjsku i boom, prestrojavac opali ukljucivaca, ko je kriv? I tacno treba nabaviti dvicinu za ove stvari. Vrlo cesta situacija na kruznom u Krivoglavcima, iskljucenje na most prema Vogosci a ukljucivaci iz Rajlovca.
Kriv je onaj što se uključuje, jasno k'o dan, pa čak i u slučajevima kad je ovaj iz unutarnje šupak koji namjerno traži udes.
Ma meni je to jasno, nego malo ove ukljucivace provociram. :thumbup:
ImageImageImageImageImageImageImage

Zasto kod nas (u sarajevu) nema ovako ocrtanih-uredjenih (ako ima neko ljepse slike) kruznih tokova da vidim kada bi bilo sudara i zastajskivanja u kruznom kod as pekare frajer stao u unutrasnjoj dao desnj zmigavac i ceka milostinju ili trubi i napada na vanjsku pa napravi sine krug (sto li se zove kruzni) i na vrijeme zauzmi izlaznu traku.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17266
Joined: 31/03/2019 14:56

#6261 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

nema ovako organizovano ali imaju table najjednostavnije i horizontalna signalozacija

treba fizicki ograditi haha
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#6262 Re: ZOBS

Post by Laertes »

vjeshalica wrote: 28/04/2021 11:27 nema ovako organizovano ali imaju table najjednostavnije i horizontalna signalozacija

treba fizicki ograditi haha
Bilo je u ovom našem i fizičkih pregrada, ali nestadoše :)
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6263 Re: ZOBS

Post by foxlife »

jedino slicno oznaceno je na kruznom u hrasnom
User avatar
vjeshalica
Posts: 17266
Joined: 31/03/2019 14:56

#6264 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

haha kad ides od gimazije na dobrinji u kruzni ima hirizontalna signalizacija ali ulijevo samo haha debiloidi nisu u stanju da signalizaciju stave a spičkaju milione po uradjenom poslu ako se mozes uopce nazvat uradjenim
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6265 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Pomoćnik ministra saobraćaja i veza za drumski saobraćaj Republike Srpske Dragan Stanimirović rekao je za RTRS da je izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja predviđeno da je lice koje traži izlazak policije na teren u slučaju saobraćajnih nezgoda sa manjom materijalnom štetom, dužno da plati 100 KM.

Izlazak policije se naplaćuje u slučajevima kada se radi o manjoj materijalnoj šteti, odnosno šteti do 500 KM. U takvim slučajevima nema potrebe za izlaskom policije na teren jer su učesnici dužni da popune Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi koji su obavezni imati u svom vozilu. Samim tim ne opterećuju saobraćajnu policiju i ne stvaraju gužve u saobraćaju – rekao je Stanimirović.
Znači, onaj ko nije kriv, plaća 100 maraka i još mora glumit' procijenitelja na licu mjesta.
Dzontra_Volta
Posts: 6499
Joined: 20/01/2011 11:10

#6266 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

S4mpion wrote: 28/04/2021 17:10
Pomoćnik ministra saobraćaja i veza za drumski saobraćaj Republike Srpske Dragan Stanimirović rekao je za RTRS da je izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja predviđeno da je lice koje traži izlazak policije na teren u slučaju saobraćajnih nezgoda sa manjom materijalnom štetom, dužno da plati 100 KM.

Izlazak policije se naplaćuje u slučajevima kada se radi o manjoj materijalnoj šteti, odnosno šteti do 500 KM. U takvim slučajevima nema potrebe za izlaskom policije na teren jer su učesnici dužni da popune Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi koji su obavezni imati u svom vozilu. Samim tim ne opterećuju saobraćajnu policiju i ne stvaraju gužve u saobraćaju – rekao je Stanimirović.
Znači, onaj ko nije kriv, plaća 100 maraka i još mora glumit' procijenitelja na licu mjesta.
Ispravno. Jbt dotaknu se branicima, odmah zovi policiju, blokada saobraćaja... Ovako neće biti ni onih izgovora da kao osiguranje ne priznaje evropski izvještaj bez zapisnika policije.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6267 Re: ZOBS

Post by STARx »

Kakvi maloumnici. Ko je to od vozaca/pol sluzbenika ovlasten da vrsi procjenu stete na licu mjesta?
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6268 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Kad su uvodili ovaj Evropski izvjestaj sjecam se price da se ispunjava u varijanti kad nema povrijedjenih lica, niko nije spominjao visinu stete.
Pa danas far kod skupljih auta moze kostati red velicine par hiljada maraka. :-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6269 Re: ZOBS

Post by STARx »

Dvije vece parnice na 2 panela kostaju 500km. Ko je ovlasten da vrsi procjenu stete, samo me to zanima. Sta ja kazem ovdje ima 800km stete, a dodje policajac i kaze nema? Kakva debilna zemlja mati mila.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#6270 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

Jedno pitanje za stručnjake kružnotokologe:

Ako ulazim u kružni tok Hrasno iz tranzita, odnosno Puta Mladih muslimana:

Image

sa namjerom da napravim puni krug u kružnom toku kako bih ponovno izašao na tranzit u smjeru koji je kontra od smjera kojim sam došao, kako je ispravno da izvedem ulazak u kružni tok, kretanje kroz kružni tok i izlazak iz kružnog toka?

Hvala.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#6271 Re: ZOBS

Post by Laertes »

Seawolf wrote: 28/04/2021 17:30 Jedno pitanje za stručnjake kružnotokologe:

Ako ulazim u kružni tok Hrasno iz tranzita, odnosno Puta Mladih muslimana:

Image

sa namjerom da napravim puni krug u kružnom toku kako bih ponovno izašao na tranzit u smjeru koji je kontra od smjera kojim sam došao, kako je ispravno da izvedem ulazak u kružni tok, kretanje kroz kružni tok i izlazak iz kružnog toka?

Hvala.
Vanjskom sve, normalno.
:D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6272 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Dzontra_Volta wrote: 28/04/2021 17:14
S4mpion wrote: 28/04/2021 17:10
Pomoćnik ministra saobraćaja i veza za drumski saobraćaj Republike Srpske Dragan Stanimirović rekao je za RTRS da je izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja predviđeno da je lice koje traži izlazak policije na teren u slučaju saobraćajnih nezgoda sa manjom materijalnom štetom, dužno da plati 100 KM.

Izlazak policije se naplaćuje u slučajevima kada se radi o manjoj materijalnoj šteti, odnosno šteti do 500 KM. U takvim slučajevima nema potrebe za izlaskom policije na teren jer su učesnici dužni da popune Evropski izvještaj o saobraćajnoj nezgodi koji su obavezni imati u svom vozilu. Samim tim ne opterećuju saobraćajnu policiju i ne stvaraju gužve u saobraćaju – rekao je Stanimirović.
Znači, onaj ko nije kriv, plaća 100 maraka i još mora glumit' procijenitelja na licu mjesta.
Ispravno. Jbt dotaknu se branicima, odmah zovi policiju, blokada saobraćaja... Ovako neće biti ni onih izgovora da kao osiguranje ne priznaje evropski izvještaj bez zapisnika policije.
Zapravo je neispravno, neko ti napravi veću parnicu na autu i normalno da neće da popunjava EU obrazac niti da zove policiju, moraćeš je zvat' ti, na svoj račun ili ga pustit' da ode i halalit' sve.
Dzontra_Volta
Posts: 6499
Joined: 20/01/2011 11:10

#6273 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

S4mpion wrote: 28/04/2021 18:18
Dzontra_Volta wrote: 28/04/2021 17:14
S4mpion wrote: 28/04/2021 17:10

Znači, onaj ko nije kriv, plaća 100 maraka i još mora glumit' procijenitelja na licu mjesta.
Ispravno. Jbt dotaknu se branicima, odmah zovi policiju, blokada saobraćaja... Ovako neće biti ni onih izgovora da kao osiguranje ne priznaje evropski izvještaj bez zapisnika policije.
Zapravo je neispravno, neko ti napravi veću parnicu na autu i normalno da neće da popunjava EU obrazac niti da zove policiju, moraćeš je zvat' ti, na svoj račun ili ga pustit' da ode i halalit' sve.
On ako ode, naravno da ćeš zvati policiju. Zapisati table, a onda će on platiti dodatnu kaznu za napuštanje mjesta nezgode.
A onaj ko je kriv će uvijek radije popuniti evropski obrazac, nego zvati policiju jer mu onda slijedi i kazna. Oštećeni je taj koji često bez razloga zove policiju, zato se ovo i uvodi.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#6274 Re: ZOBS

Post by shandrprcSA »

STARx wrote: 28/04/2021 17:18 Kakvi maloumnici. Ko je to od vozaca/pol sluzbenika ovlasten da vrsi procjenu stete na licu mjesta?
23) manja materijalna šteta je šteta u saobraćajnoj nezgodi nastala na vozilu na kojem nisu oštećeni vitalni dijelovi i sklopovi i koje može samostalno da se kreće na putu;
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6275 Re: ZOBS

Post by STARx »

shandrprcSA wrote: 28/04/2021 19:03

23) manja materijalna šteta je šteta u saobraćajnoj nezgodi nastala na vozilu na kojem nisu oštećeni vitalni dijelovi i sklopovi i koje može samostalno da se kreće na putu;
Udar u gepek gdje popucaju stopke, branik, gepek, je steta u iznosu cca 2000km. Nista ne predstavlja vitalni dio, a ni prepreku da nastavi voznju.
Post Reply