ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#8251 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

NediM17 wrote: 24/07/2022 23:02 Sta kaze, radice advokat bez marke, unaprijed dobijen slucaj. :-)
Vjeruj mi da je tako. Ovdje nema posla nista a advokatska tarifa je 240 KM. Znaci, svaka radnja od strane advokata ce biti naplacena od druge strane u iznosu od 240KM.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#8252 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

vjeshalica wrote: 24/07/2022 22:30 235.1.31 -100KM ako nije stiker naljepnica postavljena na propisan nacin
Dakle...advokat ne cita ili trazi kurbančić
Ne razumijem ovo 231.1.31.
Ja nisam uspio naci nigdje tacno kako glasi ta propisana kazna. Nasao sam nesto priblizno ali nije citat i kaze "kazna za neposjedovanje stikera". Mozes li dati link ili citarati te kaznene mjere?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8253 Re: ZOBS

Post by nemezis »

preludezalude wrote: 25/07/2022 00:44
vjeshalica wrote: 24/07/2022 22:30 235.1.31 -100KM ako nije stiker naljepnica postavljena na propisan nacin
Dakle...advokat ne cita ili trazi kurbančić
Ne razumijem ovo 231.1.31.
Ja nisam uspio naci nigdje tacno kako glasi ta propisana kazna. Nasao sam nesto priblizno ali nije citat i kaze "kazna za neposjedovanje stikera". Mozes li dati link ili citarati te kaznene mjere?
vozač koji upravlja motornim i priključnim vozilom ukoliko stiker naljepnica nije postavljena na propisan način ili je nečitljiva (član/članak 208. stav/stavak (3) i član/članak 215. stav/stavak (1));
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#8254 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

Pronasao sam isto to, a pravilnik o registriranju vozila je propisao gdje se postavlja stiker.
Tako da sva ova prica sto je meni pricana je cista glupost. Stiker mora biti na propisanom mjestu na sajbi ili plati kaznu.
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#8255 Re: ZOBS

Post by noviclan »

preludezalude wrote: 25/07/2022 01:47 Pronasao sam isto to, a pravilnik o registriranju vozila je propisao gdje se postavlja stiker.
Tako da sva ova prica sto je meni pricana je cista glupost. Stiker mora biti na propisanom mjestu na sajbi ili plati kaznu.
:lol: ima neki beli sigurno dobar advokat
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#8256 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

preludezalude wrote: 25/07/2022 00:40
NediM17 wrote: 24/07/2022 23:02 Sta kaze, radice advokat bez marke, unaprijed dobijen slucaj. :-)
Vjeruj mi da je tako. Ovdje nema posla nista a advokatska tarifa je 240 KM. Znaci, svaka radnja od strane advokata ce biti naplacena od druge strane u iznosu od 240KM.
Advokat ce naplatiti dobio ili izgubio spor. Ako dobije od suprotne strane, ako izgubi onda od svoje stranke. Da ti ne pricam,znas i sam kako to fercera. Taj lik, sto su mu sacinili zapise, ucestvuje u saobracaju a ne zna pravila. Barem osnovna. Sad te sitnice poput stikera o tome bi se dalo diskutovati, ali o vuci vozila...mislim stvarno sta reci...kod nas kad se auto na poslu pokvarilo mi smo ga poslepali ali stavili naprijed trokut( heheh zaboli ga na masku) i nazad, upalili sva 4 i dovukli,prosli smo policije niko nas zaustavio nije,a mogli su da nas zajebavaju i ogule pogotovo na firmu. Eto.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#8257 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

I zaboravih da napisem, ako taj lik se odluci na sudsko, onda nema placanja kazne 50% manje, plus troskovi suda ili advokata. Dakle...veoma veoma glupa idejica.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32168
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8258 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Koja je svrha stikera ako ga ne nalijepiš nego eto posjeduješ u ladici ili novčaniku :D ? Ja zalijepim i onaj barcod, pitao ljude na registraciji auta,kazu kao eto zalijepi ako ikad policajci budu imali te citace codova ili koristili aplikaciju na mobiteluda mogu skenirati na autu a ne čitati-gledati gdje su one rupice na kojemm mjesecu i godini. Pošteno..ha ja :D.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#8259 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Ma meni inače ružno kad naštiklaju one stikere jedan ispod drugog. Svi se slažemo da je taj stiker samo harač, jer ničemu ne služi niti neki policajac ili bilo ko drugi u to gleda. Ima on druge metode za provjeriti da li je auto registrovano.
Ali ako ga već moraš zalijepiti, pa odvoji koju minutu da prvo skineš onaj stari.
Ljude kojima je to mrsko zamišljam kao nekog ko vjerovatno jednom godišnje opere auto, a i ni kuću/stan vjerovatno ne usisa i skine prašinu češće.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#8260 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

Bobi wrote: 25/07/2022 08:14 Koja je svrha stikera ako ga ne nalijepiš nego eto posjeduješ u ladici ili novčaniku :D ? Ja zalijepim i onaj barcod, pitao ljude na registraciji auta,kazu kao eto zalijepi ako ikad policajci budu imali te citace codova ili koristili aplikaciju na mobiteluda mogu skenirati na autu a ne čitati-gledati gdje su one rupice na kojemm mjesecu i godini. Pošteno..ha ja :D.
na stikeru sedmocifreni broj, vala to moze i rucno unijeti ne treba mu bar kod...
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#8261 Re: ZOBS

Post by liaar »

azdralovic wrote: 25/07/2022 10:25
Bobi wrote: 25/07/2022 08:14 Koja je svrha stikera ako ga ne nalijepiš nego eto posjeduješ u ladici ili novčaniku :D ? Ja zalijepim i onaj barcod, pitao ljude na registraciji auta,kazu kao eto zalijepi ako ikad policajci budu imali te citace codova ili koristili aplikaciju na mobiteluda mogu skenirati na autu a ne čitati-gledati gdje su one rupice na kojemm mjesecu i godini. Pošteno..ha ja :D.
na stikeru sedmocifreni broj, vala to moze i rucno unijeti ne treba mu bar kod...
a što bi ručno unosio kad može jednim brzim potezom očitati kod ? Mislim ne razumijem tvoju logiku, umjesto da mora svaku drugu cifru pogledati u stiker, pa opet u uređaj pa sve dok ne upiše, to je 10-15 sekundi. Zvuči bezveze, ali oduzima vrijeme.

Isto kad na poslu radiš inventuru, što bi ručno čekirao sve kad možeš sad bar kod skenerom laganini ići i klikati samo
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#8262 Re: ZOBS

Post by azdralovic »

liaar wrote: 25/07/2022 10:29
azdralovic wrote: 25/07/2022 10:25

na stikeru sedmocifreni broj, vala to moze i rucno unijeti ne treba mu bar kod...
a što bi ručno unosio kad može jednim brzim potezom očitati kod ? Mislim ne razumijem tvoju logiku, umjesto da mora svaku drugu cifru pogledati u stiker, pa opet u uređaj pa sve dok ne upiše, to je 10-15 sekundi. Zvuči bezveze, ali oduzima vrijeme.

Isto kad na poslu radiš inventuru, što bi ručno čekirao sve kad možeš sad bar kod skenerom laganini ići i klikati samo
pa koliko cesto ce to skenirati ? milione auta dnevno ?
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#8263 Re: ZOBS

Post by liaar »

azdralovic wrote: 25/07/2022 10:52
liaar wrote: 25/07/2022 10:29

a što bi ručno unosio kad može jednim brzim potezom očitati kod ? Mislim ne razumijem tvoju logiku, umjesto da mora svaku drugu cifru pogledati u stiker, pa opet u uređaj pa sve dok ne upiše, to je 10-15 sekundi. Zvuči bezveze, ali oduzima vrijeme.

Isto kad na poslu radiš inventuru, što bi ručno čekirao sve kad možeš sad bar kod skenerom laganini ići i klikati samo
pa koliko cesto ce to skenirati ? milione auta dnevno ?
pa ako će skenirati svako zaustavljanje, bolje da ga imaju nego da nemaju. Nešto na fazon komercijalista, mali uređaj koji ima i display sa sistemom nekim i skener integrisan, skeniraj i provjeravaj.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#8264 Re: ZOBS

Post by preludezalude »

vjeshalica wrote: 25/07/2022 07:22
preludezalude wrote: 25/07/2022 00:40

Vjeruj mi da je tako. Ovdje nema posla nista a advokatska tarifa je 240 KM. Znaci, svaka radnja od strane advokata ce biti naplacena od druge strane u iznosu od 240KM.
Advokat ce naplatiti dobio ili izgubio spor. Ako dobije od suprotne strane, ako izgubi onda od svoje stranke. Da ti ne pricam,znas i sam kako to fercera. Taj lik, sto su mu sacinili zapise, ucestvuje u saobracaju a ne zna pravila. Barem osnovna. Sad te sitnice poput stikera o tome bi se dalo diskutovati, ali o vuci vozila...mislim stvarno sta reci...kod nas kad se auto na poslu pokvarilo mi smo ga poslepali ali stavili naprijed trokut( heheh zaboli ga na masku) i nazad, upalili sva 4 i dovukli,prosli smo policije niko nas zaustavio nije,a mogli su da nas zajebavaju i ogule pogotovo na firmu. Eto.
Nevezano za ovaj stiker i zobs...ima jako puno tuzbi i zalbi jako male vrijednosti i advokati prihvataju takve slucajeve kad nema nikakve pripreme i posla za advokatske troskove ako su sigurni da ce dobiti. Sto se tice stikera i uzeta za vucu. Jako puno ljudi prica ovako, onako...te stiker, te zabranjeno slepanje. Ja sam samo prenio pricu covjeka i sta mu je neki advokat rekao pa je i mene malo zbunio iako sam znao da stiker mora biti na sajbi. Sinoc sam bas malo prebirao po kaznenim odredbama i nigdje se ne kaze da je kazna za neposjedovanje stikera vec se kaze da je kazna za stiker ako nije vidljiv i citljiv. A pravilnik o registraciji je definisao precizno gdje stiker mora biti. A sto se tice uzeta, nigdje ne pise striktno da je zabranjeno slepanje ili ja nisam naisao na to.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8265 Re: ZOBS

Post by nemezis »

preludezalude wrote: 25/07/2022 12:11
vjeshalica wrote: 25/07/2022 07:22

Advokat ce naplatiti dobio ili izgubio spor. Ako dobije od suprotne strane, ako izgubi onda od svoje stranke. Da ti ne pricam,znas i sam kako to fercera. Taj lik, sto su mu sacinili zapise, ucestvuje u saobracaju a ne zna pravila. Barem osnovna. Sad te sitnice poput stikera o tome bi se dalo diskutovati, ali o vuci vozila...mislim stvarno sta reci...kod nas kad se auto na poslu pokvarilo mi smo ga poslepali ali stavili naprijed trokut( heheh zaboli ga na masku) i nazad, upalili sva 4 i dovukli,prosli smo policije niko nas zaustavio nije,a mogli su da nas zajebavaju i ogule pogotovo na firmu. Eto.
Nevezano za ovaj stiker i zobs...ima jako puno tuzbi i zalbi jako male vrijednosti i advokati prihvataju takve slucajeve kad nema nikakve pripreme i posla za advokatske troskove ako su sigurni da ce dobiti. Sto se tice stikera i uzeta za vucu. Jako puno ljudi prica ovako, onako...te stiker, te zabranjeno slepanje. Ja sam samo prenio pricu covjeka i sta mu je neki advokat rekao pa je i mene malo zbunio iako sam znao da stiker mora biti na sajbi. Sinoc sam bas malo prebirao po kaznenim odredbama i nigdje se ne kaze da je kazna za neposjedovanje stikera vec se kaze da je kazna za stiker ako nije vidljiv i citljiv. A pravilnik o registraciji je definisao precizno gdje stiker mora biti. A sto se tice uzeta, nigdje ne pise striktno da je zabranjeno slepanje ili ja nisam naisao na to.
Ne samo da ne pise striktno da je zabranjeno slepanje nego nekoliko clanova govori o tome kako se vozilo "slepa", odnosno vuče.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8266 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Poenta kod slepanja je ono ogranicenje da slepano vozilo mora imati ispravne i funkcionalne sisteme upravljanja i kocenja.
Posto je sad svaki auto sa servo pomagalom, fakticki je sistem upravljanja i kocenja jedva ili uslovno funkcinalan kod tih vozila sa ugasenim motorom.
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8267 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 25/07/2022 15:48 Poenta kod slepanja je ono ogranicenje da slepano vozilo mora imati ispravne i funkcionalne sisteme upravljanja i kocenja.
Posto je sad svaki auto sa servo pomagalom, fakticki je sistem upravljanja i kocenja jedva ili uslovno funkcinalan kod tih vozila sa ugasenim motorom.
Pa sad, ima jos uvijeg golfova dvica i jedinica, i slicnih vozila, ne tako puno ko nekad ali ima, pa je zakonski ostavljeno za ta vozila. :D
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#8268 Re: ZOBS

Post by chudjenhe »

Zaustavise me danas na skuteru 49ccm3, kazu moram imati potvrdu (osim B kat) o poznavanju propisa saobracaja. Zar B kategorija nije ujedno i potvrda o poznavanju propisa.

Zobs 172. 1 kaze, parafraziram, da se za upravljanje vozilom mora imati vozacka odgovarajuce kazegorije. Izuzetak od ovog je da se mopedom, traktorom, poljoprivrednom masinom i sl moze upravljati bez kategorije na osnovu potvrde o poznavanju propisa

Pomoc?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#8269 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Vozacka dozvola je potvrda. Jbt drotovija maloumna.
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#8270 Re: ZOBS

Post by Laplace »

tindbe wrote: 24/07/2022 23:41 a što se zove "stiker naljepnica"?
kolko znam English engleski, stiker u prijevodu i znači naljepnica
Ponavljanje je majka znanja. :D
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#8271 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Dzontra_Volta wrote: 25/07/2022 09:35 Ma meni inače ružno kad naštiklaju one stikere jedan ispod drugog. Svi se slažemo da je taj stiker samo harač, jer ničemu ne služi niti neki policajac ili bilo ko drugi u to gleda. Ima on druge metode za provjeriti da li je auto registrovano.
Ali ako ga već moraš zalijepiti, pa odvoji koju minutu da prvo skineš onaj stari.
Ljude kojima je to mrsko zamišljam kao nekog ko vjerovatno jednom godišnje opere auto, a i ni kuću/stan vjerovatno ne usisa i skine prašinu češće.
Za nevolju, mene danas policajac zaustavio i gledao je stiker. Doduše, ističe registracija pa mi je napomenuo, rekoh dogovorio sam ja sa agentom dam mi to završi. Dakle, ima ih i koji gledaju.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#8272 Re: ZOBS

Post by laserShow »

liaar wrote: 25/07/2022 11:39 Nešto na fazon komercijalista, mali uređaj koji ima i display sa sistemom nekim i skener integrisan, skeniraj i provjeravaj.
Ma ne mora imati uredjaj, dovoljan je telefon :) Danas sve mozes s telefonom uraditi, ali treba to napraviti, ne moze mali iz famelije :D

Za ovih 15 godina vozackog iskustva imamo samo jednu kaznu i to kad je morao pisati jer je i on imao kontrolu. Lijepa rijec, obje ruke na volanu, oslovljavnaje s uvazavanjem, ugasena muzika i sl. me je spasilo kazne za minimalno prekoracenje, stiker koji nije zalijepljen, dnevna svjetla, stop svjetlo i slicne situacije.

Zaustavljali su me na cijeloj teritoriji nase lijepe Bosne i Hercegovine. Nisu im zanimljivi oni koji ga sjebu finim ponasanjem. Vole i oni kabadahije i mudrovane koji bi da citiraju clan zakona :lol:

Znate li koja je sankcija za policajca kojem nalog padne na sudu? Nikakva.

Kakva je vasa, koji se "bori" za prava?

Ono sto hocu da kazem je to da je vecinom do nas i kad se napise kazna (iznudjena). Lakse se i njima zajebavati s nepismenim budalama koji znaju samo granati rukama, pa zato i puste i progledaju na minimalne propuste, pa i stiker.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#8273 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Laplace wrote: 25/07/2022 18:39
Dzontra_Volta wrote: 25/07/2022 09:35 Ma meni inače ružno kad naštiklaju one stikere jedan ispod drugog. Svi se slažemo da je taj stiker samo harač, jer ničemu ne služi niti neki policajac ili bilo ko drugi u to gleda. Ima on druge metode za provjeriti da li je auto registrovano.
Ali ako ga već moraš zalijepiti, pa odvoji koju minutu da prvo skineš onaj stari.
Ljude kojima je to mrsko zamišljam kao nekog ko vjerovatno jednom godišnje opere auto, a i ni kuću/stan vjerovatno ne usisa i skine prašinu češće.
Za nevolju, mene danas policajac zaustavio i gledao je stiker. Doduše, ističe registracija pa mi je napomenuo, rekoh dogovorio sam ja sa agentom dam mi to završi. Dakle, ima ih i koji gledaju.
A nije ti tražio saobraćajnu?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#8274 Re: ZOBS

Post by kabal1337 »

moze se dobiti kazna ako ima vise stikera na sajbi a vala i papanluk je
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8275 Re: ZOBS

Post by nemezis »

A tek kad vidiš vinjete iz 2000-e,valjda ga uvezao tada.
Post Reply