ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7751 Re: ZOBS

Post by xamp »

black_adrian wrote: 27/04/2022 10:38 Biciklista je kriv ali je taksista očigledno prebrzo vozio s obzirom da ulazi u ulicu gdje pješaci hodaju ko muhe bez glave. Ovako je isto mogao i dijete sastaviti.

Da je vozio sporije imao bi vremena za reakciju, a i možda bi i gledao šta oko sebe.

Al svakako idiotski potez bicikliste, bit će ovo dobra lekcija.
Meni se cini da je taksista vozio normalnom brzinom, do 50km/h.
Sto se tice bicikliste, upravo je ovo tip biciklista koje sam prije spominjao. On ne zna jel auto, il pjesak, niti da li da se krece ulicom il pjesackim... Taksista ga nije udario na pjesackom, vec na sredini ulice... ako vec koristi pjesacke i ponasa se kao pjesak, sta radi na sredini ulice?
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7752 Re: ZOBS

Post by Ateista »

xamp wrote: 27/04/2022 11:09
black_adrian wrote: 27/04/2022 10:38 Biciklista je kriv ali je taksista očigledno prebrzo vozio s obzirom da ulazi u ulicu gdje pješaci hodaju ko muhe bez glave. Ovako je isto mogao i dijete sastaviti.

Da je vozio sporije imao bi vremena za reakciju, a i možda bi i gledao šta oko sebe.

Al svakako idiotski potez bicikliste, bit će ovo dobra lekcija.
Meni se cini da je taksista vozio normalnom brzinom, do 50km/h.
Sto se tice bicikliste, upravo je ovo tip biciklista koje sam prije spominjao. On ne zna jel auto, il pjesak, niti da li da se krece ulicom il pjesackim... Taksista ga nije udario na pjesackom, vec na sredini ulice... ako vec koristi pjesacke i ponasa se kao pjesak, sta radi na sredini ulice?
Tesko je procijeniti ovako brzinu, ali i ja mislim da je to prebrzo za onu uliciu. Da se razumijemo, ja znam kroz grad voziti i preko 100, ali gdje se to moze, ulazak u onu ulicu mora biti sa velikim oprezom i manjom brzinom nego prolazak glavnom ulicom, ova ulica je uska, parkirana auta, pjesaci mogu izletiti svaki cas.

Jos jednom ponavljam, to ne umanjuje krivicu i idiotizam bicikliste.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#7753 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Gdje se moze voziti 100 po gradu?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7754 Re: ZOBS

Post by beni-bu-man »

drug_profi wrote: 27/04/2022 11:51 Gdje se moze voziti 100 po gradu?
Pitaj Rastodera
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7755 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Laplace wrote: 27/04/2022 09:39 Svi mi mislimo da bismo bolje reagovali ali kad dođemo u takvu situaciju čini ti se da te otpozadi neko gura i ne da ti da staneš. Mnogo lakše to izgleda na video snimku nego u realnosti. To je kao kad gledaš utakmicu i Džeko promaši zicer a mi komentarišemo kako bismo to i mi zakucali loptu u gol.
Tacno je da sa strane izgleda lakse, opet imao sam dosta slicnih iznenadnih situacija i uvijek sam dobro reagovao pa mislim da se moze, samo treba biti skoncentrisan na voznju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7756 Re: ZOBS

Post by mk ultra »

drug_profi wrote: 27/04/2022 11:51 Gdje se moze voziti 100 po gradu?
imaš video i sa 200 :mrgreen:

uglavnom, sva ova modernija auta preko 110KS idu ko mahniti, samo stisni gas
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7757 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 27/04/2022 11:51 Gdje se moze voziti 100 po gradu?
Glavnom ulicom gdje su tri trake, ne bas svuda ali vecinom moze ako nema guzve, ima sirine i puno prostora do trotoara tako da ne moze neko samo izletiti da ga ne vidis, na raskrsnicama naravno sporije ako ima pjesaka da cekaju na semaforu.
Ne mislim da je zakonski dozvoljeno, vec da se realno moze bez opasnosti.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7758 Re: ZOBS

Post by Ateista »

mk ultra wrote: 27/04/2022 13:00
drug_profi wrote: 27/04/2022 11:51 Gdje se moze voziti 100 po gradu?
imaš video i sa 200 :mrgreen:

uglavnom, sva ova modernija auta preko 110KS idu ko mahniti, samo stisni gas
Kod mene je 140ks, ja mogu i 210, ako je nizbrdica mozda i 215. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#7759 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Moze svako auto nabit stoju, moze i ono sa 45 konja.
Samo ne moze se ni jedno zautaviti bezbjedno i na vrijeme sa 100 na 0 u gradskim uslovima u slucaju potrebe.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7760 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 27/04/2022 13:04 Moze svako auto nabit stoju, moze i ono sa 45 konja.
Samo ne moze se ni jedno zautaviti bezbjedno i na vrijeme sa 100 na 0 u gradskim uslovima u slucaju potrebe.
Naravno, malo smo presli na zajebanciju. :D

Stvar je u tome sto je u gradu raspon ogranicenja brzina 30-60, a u realnosti puno vece razlike u uslovima i riziku. Saobracajnice kao nasa GGM u Sarajevu, sa zelenim pojasevima na dosta mjesta izmedju saobracajnice i trotoara, ne moze nikako biti realno samo 20-30 razlike u odnosu na neke uske ulice sa dosta parkiranih auta, pjesaka i slicno. Ako vozim i vise od 100 i pratim situaciju oko sebe, nema teoretske sanse da neko namjerno pokusa da izvrsi samoubistvo i baci mi se pod auto da bi u tome uspio, dok on dodje do moje trake mogu ako nista dovoljno usporiti i izbjeci ga. Ova situacija sa biciklistom, ogromna je razlika izmedju onih koji idu glavnom ulicom i ovom gdje je isao taksista, kroz onu raskrsnicu se moze bezbjedno preko 60 voziti gdje su tri trake, u onu ulicu gdje je pokupljen biciklista ne bi trebalo preko 40.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#7761 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

ja mislim da je taksista vozio 30.
Ti misliš 60.
Ni ja ni ti nismo kvalifikovani da brzinu procijenimo spram snimka.
Drugim riječima, mišljenje je ko guyica. Svako ga ima.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7762 Re: ZOBS

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 27/04/2022 13:51 ja mislim da je taksista vozio 30.
Ti misliš 60.
Ni ja ni ti nismo kvalifikovani da brzinu procijenimo spram snimka.
Drugim riječima, mišljenje je ko guyica. Svako ga ima.
Naravno, govorimo o misljenju i utisku, ne mozemo tacno znati na osnovu ovoga, bar mi ne mozemo, neko bi mozda mogao napraviti analizu.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#7763 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mup-ks- ... ook+status

E vala da hoće ovo na svakoj stanici postaviti. Pun mi je kufer čekanja iza komercijale, dok on pokupi putnike, svakom naplati kartu i sve to u voznoj traci. A sve zbog papaka koji ostave tu auto "na minut".
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7764 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 30/04/2022 23:49 https://www.klix.ba/vijesti/bih/mup-ks- ... ook+status

E vala da hoće ovo na svakoj stanici postaviti. Pun mi je kufer čekanja iza komercijale, dok on pokupi putnike, svakom naplati kartu i sve to u voznoj traci. A sve zbog papaka koji ostave tu auto "na minut".
Treba te kamere uvesti, ali nisu auta na prosirenjima jedini razlog, vec sam pisao za slucajeve kad je prosirenje prazno a oni stanu u traku, danas slicna situacija, nije skroz stao i blokirao traku a nigdje nikog ba prosirenju.
Nije ok stajati na prosirenjima, ali i vozaci autobusa znaju biti stoka.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#7765 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 01/05/2022 00:40
Dzontra_Volta wrote: 30/04/2022 23:49 https://www.klix.ba/vijesti/bih/mup-ks- ... ook+status

E vala da hoće ovo na svakoj stanici postaviti. Pun mi je kufer čekanja iza komercijale, dok on pokupi putnike, svakom naplati kartu i sve to u voznoj traci. A sve zbog papaka koji ostave tu auto "na minut".
Treba te kamere uvesti, ali nisu auta na prosirenjima jedini razlog, vec sam pisao za slucajeve kad je prosirenje prazno a oni stanu u traku, danas slicna situacija, nije skroz stao i blokirao traku a nigdje nikog ba prosirenju.
Nije ok stajati na prosirenjima, ali i vozaci autobusa znaju biti stoka.
Može biti da ima i toga, ali na Socijalnom je puno stajalište onih koji će "za minut" do banke ili u Hoše. Mrsko papku ići okolo i parkirati na parking iza.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#7766 Re: ZOBS

Post by Laplace »

Dzontra_Volta wrote: 01/05/2022 09:19
Ateista wrote: 01/05/2022 00:40
Treba te kamere uvesti, ali nisu auta na prosirenjima jedini razlog, vec sam pisao za slucajeve kad je prosirenje prazno a oni stanu u traku, danas slicna situacija, nije skroz stao i blokirao traku a nigdje nikog ba prosirenju.
Nije ok stajati na prosirenjima, ali i vozaci autobusa znaju biti stoka.
Može biti da ima i toga, ali na Socijalnom je puno stajalište onih koji će "za minut" do banke ili u Hoše. Mrsko papku ići okolo i parkirati na parking iza.
Puno puta sam vidio kako neko parkira na traci iako je odmah desno od njega proširenje na koje komotno može stati auto. Ali, ako se skloni sa trake onda mora čekati da se uključi, ovako samo krene.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7767 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 01/05/2022 09:19
Ateista wrote: 01/05/2022 00:40
Treba te kamere uvesti, ali nisu auta na prosirenjima jedini razlog, vec sam pisao za slucajeve kad je prosirenje prazno a oni stanu u traku, danas slicna situacija, nije skroz stao i blokirao traku a nigdje nikog ba prosirenju.
Nije ok stajati na prosirenjima, ali i vozaci autobusa znaju biti stoka.
Može biti da ima i toga, ali na Socijalnom je puno stajalište onih koji će "za minut" do banke ili u Hoše. Mrsko papku ići okolo i parkirati na parking iza.
Naravno, prosirenje kod socijalnog je bas problematicno po tom pitanju i nije dzaba da su bas tu odlucili da postave jednu od prvih kamera.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7768 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

Ateista wrote: 01/05/2022 09:34
Dzontra_Volta wrote: 01/05/2022 09:19
Može biti da ima i toga, ali na Socijalnom je puno stajalište onih koji će "za minut" do banke ili u Hoše. Mrsko papku ići okolo i parkirati na parking iza.
Naravno, prosirenje kod socijalnog je bas problematicno po tom pitanju i nije dzaba da su bas tu odlucili da postave jednu od prvih kamera.
otoka prema ilidzi isto tako ,uglavnom puno auta bude...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#7769 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

U Švraky treba tu kameru postaviti dosta je vise terora
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7770 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

joj,ne opet :run:
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7771 Re: ZOBS

Post by laserShow »

nova_pruga wrote: 01/05/2022 20:52 Zanima me, u kružnom toku, automobil koji je u desnoj traci i udari ga vozilo koje iz lijeve trake pokušava da se isključi desno na izlaz koji ima jednu traku samo. Ko je tu kriv?
Odgovor je jednostavan. Vozis se glavnom i krenes da se prestrojavas desno i udaris lika, ko je kriv? :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10405
Joined: 10/03/2022 22:16

#7772 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

A da li tu ikakvu ulogu igra pogrešno prestrojavanje prilikom ulaska u kružni tok?

Npr. ako je u pitanju ova gore situacija, ali uz to da su obojica sa dvije trake ušli zajedno u kružni, i ovaj iz lijeve htio da izađe na trećem izlazu, a ovaj iz desne htio na četvrtom?

Mislim da ipak tu dio krivice ima i ovaj iz desne (vanjske) trake. Pogotovo jer su prije ulaza u kružni tačno i nedvosmisleno označene trake kako bi se prije ulaska pravilno prestrojili.

Naravno to nije izazvalo nesreću, ali je definitivno u pitanju pogrešno prestrojavanje koje bi po mom mišljenju trebalo strogo kažnjavati kako bi se preventivno djelovalo, i kako bi stoka naučila da se prestroji pravilno.

Jer realno, situacija kad neki konj uđe u kružni desnom(vanjskom) trakom, a ima namjeru da izađe na trećem ili kasnijem izlazu je ista kao da na glavnoj džadi na semaforiziranoj raskrsnici iz srednje trake hoće da skrenee lijevo… pogrešno prestrojavanje!

Image

Član 9.

51) prestrojavanje je zauzimanje takvog položaja vozilom na saobraćajnoj traci i na takvoj udaljenosti od raskrsnice ili drugog mjesta na putu iz kojeg na bezbjedan način može da se izvede sljedeća dopuštena radnja vozilom (skretanjem, okretanje, zaustavljanje i sl.);
Last edited by ZoomZoomKiwi on 01/05/2022 22:56, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#7773 Re: ZOBS

Post by NediM17 »

Objektivno nedokazivo bez video nadzora.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10405
Joined: 10/03/2022 22:16

#7774 Re: ZOBS

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 01/05/2022 22:55 Objektivno nedokazivo bez video nadzora.
E to je najgore od svega. Zato treba patrole staviti na kružne pa da dočekaju te što prave cijeli krug vanjskom, pa mu lupit kaznu za pogrešno prestrojavanje. Drukčije nećemo naučiti, pogotovo zato što seljo sebi u glavu utuvi da je nepobjediv u vanjskoj traci i ne koči i ide namjerno da te udari.

Katastrofa su ovi klasični kružni tokovi.

Zato su za naše idiote najbolja stvar turbo kružni tokovi gdje bez prelaska preko neke barijere ne možeš voziti u vanjskoj duže od dva izlaza, to je vrh! Iako bi naši papci i dalje jahali preko barijera tu nema sumnje.


Hajd ga ovdje jaro prođi na treći izlaz vanjskom molim te:
Image
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#7775 Re: ZOBS

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 01/05/2022 22:53 A da li tu ikakvu ulogu igra pogrešno prestrojavanje prilikom ulaska u kružni tok?

Npr. ako je u pitanju ova gore situacija, ali uz to da su obojica sa dvije trake ušli zajedno u kružni, i ovaj iz lijeve htio da izađe na trećem izlazu, a ovaj iz desne htio na četvrtom?

Mislim da ipak tu dio krivice ima i ovaj iz desne (vanjske) trake. Pogotovo jer su prije ulaza u kružni tačno i nedvosmisleno označene trake kako bi se prije ulaska pravilno prestrojili.

Naravno to nije izazvalo nesreću, ali je definitivno u pitanju pogrešno prestrojavanje koje bi po mom mišljenju trebalo strogo kažnjavati kako bi se preventivno djelovalo, i kako bi stoka naučila da se prestroji pravilno.

Jer realno, situacija kad neki konj uđe u kružni desnom(vanjskom) trakom, a ima namjeru da izađe na trećem ili kasnijem izlazu je ista kao da na glavnoj džadi na semaforiziranoj raskrsnici iz srednje trake hoće da skrenee lijevo… pogrešno prestrojavanje!

Image

Član 9.

51) prestrojavanje je zauzimanje takvog položaja vozilom na saobraćajnoj traci i na takvoj udaljenosti od raskrsnice ili drugog mjesta na putu iz kojeg na bezbjedan način može da se izvede sljedeća dopuštena radnja vozilom (skretanjem, okretanje, zaustavljanje i sl.);
Ako bi se moglo dokazati, mozda bi taj sto je kruzio vannskom mogao dobiti neku kaznu za to, ako ima predvidjena, ali svejedno krivica ostaje na onome iz unutrasnje trake jer je jasno receno da prednost ima onaj ko zadrzava pravac kretanja i ovaj iz unutrasnje mu oduzima prednost i uvijek mora provjeriti da li je vanjska traka cista. Po meni, i ako ima kazna za kruzenje i dokaze se, to ne umanjuje krivicu ovoga iz unutrasnje.
Post Reply