ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8151 Re: ZOBS

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 29/06/2022 12:50
Ateista wrote: 29/06/2022 12:23 Sto se tice saobracajnih pravila, nisam nasao da su ih tako definisali, vec pise otprilike da prednost na raskrsnici ima vozilo koje dolazi sa lijeve strane i koje ne mijenja pravac, ako saobracajnim znakom nije drugacije definisano. Onda u onom clanu koji sam postavljao stoji da su ucesnici u saobracaju duzni da se pridrzavaju saobracajnih pravila, signalizacije i naredbami ovlastenih osoba, pa kasnije ide kad vazi koja signalizacija a kad saobracajna pravila, a vezano za prednost na raskrsnici su gore navedena upravo ta dva pravila pa je logicno da se na to odnosi.
Da malo skratimo i završimo priču :D

Paušalno je to tako tvrditi da "saobraćajni znakovi ne vrijede kada semafor radi". Saobraćajna pravila su sve, uključujući i poštivanje naredbi ovlaštenih lica, poštivanje svjetlosne saobraćajne signalizacije, saobraćajnih znakova, pravilo desne strane itd. To proizlazi iz činjenice da sve ove odredbe (uključujući i član 25 sa svim njegovim stavovima) potpadaju pod poglavlje "Saobraćajna pravila" a da sam ZOBS ne daje posebnu definiciju saobraćajnih pravila. Jedino se mogu složiti da je Zakon zaista neodređen po ovom pitanju, ali mislim da je pogrešno govoriti tako da znakovi ne vrijede...
Slazem se da su to malo cudno definisali i da se mora bas covjek potruditi da to razumije.
Tacno je da su sve to saobracajna pravila, ali u onom clanu se pominju posebno signalizacija, ovlasteno lice i saobracajna pravila, moze se reci da su iz saobracajnih pravila posebno izdvojili signalizaciju i upute ovlastene osobe zato sto se ona postavljaju zavisno od situacije i nisu ista na svim raskrsnicama, a pravila vjerovatno misle kao ostala pravila koja nisu pomenuta i koja uvijek isto vaze ako signalizacija ili policajac ne kazu drugacije.

Na sta ti mislis da se odnosi ono kad pise da se prednost odredjuje saobracajnim pravilima?
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#8152 Re: ZOBS

Post by hare_1989 »

Ateista wrote: 29/06/2022 11:57 Samo malo, ti bi napravio da se pored stop ne smije proci dok se znak ne skloni?
Na zajebavam samo ove koji tvrde da STOP znak ne znači ništa, kao i ove što kažu da je STOP i obrnut trougao jedno te isto.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8153 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Laplace wrote: 28/06/2022 21:12
hare_1989 wrote: 28/06/2022 16:12

Ne važe ni kada ima "STOP" bez semafora. Dakle, ako je ispred tebe "STOP", dok ne bude čista raskrsnica u potpunosti, ti se ne smiješ kretati. Tad ne važi niti jedno jedino pravilo, osim pravila obaveznog stajanja. Tek kad raskrsnica bude u potpunosti čista, i lijevo i desno i gore i dole i nazad i naprijed,.... tad smiješ krenuti.
Da li to znači da vozilo A sa donje slike ne smije krenuti dok god vozila B, C, D, E, F,... ne prođu?

Image
Ja da sam A vaka uvijek sacekam da svi prodju B C D E F je u svakom momentu neki od tih voyila mogu da krenu da preticu voyilo ispred sebe, nije mi se jednom to desilo, kontas prayna traka kad ono preticu ko sretni.Nije d\aba receno da propusti sva voyila koja se krecu, ovo iygleda jednostavna situacija ali se yna yaguyicat ako neko krene preticat.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#8154 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 29/06/2022 13:00 Na sta ti mislis da se odnosi ono kad pise da se prednost odredjuje saobracajnim pravilima?
Na sve. A onda imaš "algoritam" kojim određuješ prirotete (to je ono što u autoškolama uče policajac, semafor, vozila pod pratnjom, vozila sa prvenstvnom prolaza itd).
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8155 Re: ZOBS

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 29/06/2022 13:06
Ateista wrote: 29/06/2022 13:00 Na sta ti mislis da se odnosi ono kad pise da se prednost odredjuje saobracajnim pravilima?
Na sve. A onda imaš "algoritam" kojim određuješ prirotete (to je ono što u autoškolama uče policajac, semafor, vozila pod pratnjom, vozila sa prvenstvnom prolaza itd).
Hoces da kazes da se tu racunaju i znakovi prvenstva? Zasto onda clan 25 kaze da znakovi prvenstva vaze i kad se razlikuju od saobracajnih pravila, odnosno u prvom stavu pise da se trebaju postovati saobracajna pravila, saobr signalizacija i upute policajca, dakle razdvojeno kao tri razlicite stavke?
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8156 Re: ZOBS

Post by Ateista »

hare_1989 wrote: 29/06/2022 13:00
Ateista wrote: 29/06/2022 11:57 Samo malo, ti bi napravio da se pored stop ne smije proci dok se znak ne skloni?
Na zajebavam samo ove koji tvrde da STOP znak ne znači ništa, kao i ove što kažu da je STOP i obrnut trougao jedno te isto.
Nije jedno te isto, razlika je da na stop moras stati, ostalo je potpuno isto, nema vece vaznosti jednog ili drugog, nigdje tako nije definisano.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8157 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Bobi wrote: 29/06/2022 13:05
Laplace wrote: 28/06/2022 21:12

Da li to znači da vozilo A sa donje slike ne smije krenuti dok god vozila B, C, D, E, F,... ne prođu?

Image
Ja da sam A vaka uvijek sacekam da svi prodju B C D E F je u svakom momentu neki od tih voyila mogu da krenu da preticu voyilo ispred sebe, nije mi se jednom to desilo, kontas prayna traka kad ono preticu ko sretni.Nije d\aba receno da propusti sva voyila koja se krecu, ovo iygleda jednostavna situacija ali se yna yaguyicat ako neko krene preticat.
Ne pise da propustis sva vozila koja, vec za stop i trokut pise da moras dati prvenstvo onima koji idu putem na koji nailazis, osim ako negdje drugo to nije definisano.
Mislim da je tu kljucno da li postoji isprekidana linija ili ne, ako ima onda bi teoretski morao sve sacekati zbog preticanja, ako je puna onda ne bi morao, jer nikom ne oduzimas prvenstvo, oni idu svojom trakom a ti se ukljucujes u drugu traku.
Imao sam situaciju sa preticanjem i likom koji se ukljucivao sa zemljanog puta, doslo do udesa i on je bio kriv jer je tu bilo dozvoljeno preticanje. Da nije bilo dozvoljeno, vjerovatno bih ja bio kriv.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8158 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Ateista wrote: 29/06/2022 13:28 e pise da propustis sva vozila koja, vec za stop i trokut pise da moras dati prvenstvo onima koji idu putem na koji nailazis, osim ako negdje drugo to nije definisano.
Mislim da je tu kljucno da li postoji isprekidana linija ili ne, ako ima onda bi teoretski morao sve sacekati zbog preticanja, ako je puna onda ne bi morao, jer nikom ne oduzimas prvenstvo, oni idu svojom trakom a ti se ukljucujes u drugu traku.
Imao sam situaciju sa preticanjem i likom koji se ukljucivao sa zemljanog puta, doslo do udesa i on je bio kriv jer je tu bilo dozvoljeno preticanje. Da nije bilo dozvoljeno, vjerovatno bih ja bio kriv.
Džaba ti i puna ako ide Bake sa pratnjom, ima da te pokupe ko sijeno na livadi :D dok svi ne prodju ja stajim :D a i znak kaze da stajim :D i da sve propuŠČam :D.Treba gledat da ne dodje do sudara a ne ko je kriv nakon sudara. Ti si vala nesto puno se sudarao...te baba, te seljak na zapreznim, jel ima toga još :D ?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8159 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Ateista wrote: 29/06/2022 13:28 Da nije bilo dozvoljeno, vjerovatno bih ja bio kriv.
Ma ti bi dobio kaznu za punu a on za sve ostalo, dupla lova u kasu :D.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#8160 Re: ZOBS

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 29/06/2022 13:12
BadBoy wrote: 29/06/2022 13:06

Na sve. A onda imaš "algoritam" kojim određuješ prirotete (to je ono što u autoškolama uče policajac, semafor, vozila pod pratnjom, vozila sa prvenstvnom prolaza itd).
Hoces da kazes da se tu racunaju i znakovi prvenstva? Zasto onda clan 25 kaze da znakovi prvenstva vaze i kad se razlikuju od saobracajnih pravila, odnosno u prvom stavu pise da se trebaju postovati saobracajna pravila, saobr signalizacija i upute policajca, dakle razdvojeno kao tri razlicite stavke?
Tako proizlazi iz cijelog poglavlja pošto nema posebne definicije saobraćajnih pravila. Intuitivno svi mi pomislmo da su saobraćajna pravila ono pravilo desne strane i pravilo zadržavanja pravca, ali nije baš tako. I semafor je saobraćajno pravilo zar ne? Ključ je ovdje čl. 25 st 4 koji samo rješava specifičnu situaciju prava prvenstva kada se zeleno pali istovremeno. Samo u toj situaciji ovaj član kaže da se prvestveno reguliše saobraćajnim pravilima (što opet intuitivno vuče na pravilo desne strane i zadržavanje pravca, ali nije izričito definisano šta su). Ne kaže da znakovi ne važe, a posebno se ne može iz ovog stava izvuči zaključak za druge situacije na raskrsnicama.

U najmanju ruku je ovdje zakon nedorečen i konfuzan.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8161 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Bobi wrote: 29/06/2022 14:24
Ateista wrote: 29/06/2022 13:28 e pise da propustis sva vozila koja, vec za stop i trokut pise da moras dati prvenstvo onima koji idu putem na koji nailazis, osim ako negdje drugo to nije definisano.
Mislim da je tu kljucno da li postoji isprekidana linija ili ne, ako ima onda bi teoretski morao sve sacekati zbog preticanja, ako je puna onda ne bi morao, jer nikom ne oduzimas prvenstvo, oni idu svojom trakom a ti se ukljucujes u drugu traku.
Imao sam situaciju sa preticanjem i likom koji se ukljucivao sa zemljanog puta, doslo do udesa i on je bio kriv jer je tu bilo dozvoljeno preticanje. Da nije bilo dozvoljeno, vjerovatno bih ja bio kriv.
Džaba ti i puna ako ide Bake sa pratnjom, ima da te pokupe ko sijeno na livadi :D dok svi ne prodju ja stajim :D a i znak kaze da stajim :D i da sve propuŠČam :D.Treba gledat da ne dodje do sudara a ne ko je kriv nakon sudara. Ti si vala nesto puno se sudarao...te baba, te seljak na zapreznim, jel ima toga još :D ?
Dobro, ja kazem kako je zakonski, ti mozes biti dodatno oprezan ako hoces da izbjegnes udes, ja nemam problem sa tim, na par udesa sam bas dobro zaradio. :D Imao sam ih jos, jednom mi je taxista izletio iz sporedne ulice iz cista mira, njegovo osiguranje mi je finansiralo novu gitaru. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8162 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Bobi wrote: 29/06/2022 14:26
Ateista wrote: 29/06/2022 13:28 Da nije bilo dozvoljeno, vjerovatno bih ja bio kriv.
Ma ti bi dobio kaznu za punu a on za sve ostalo, dupla lova u kasu :D.
Ja bih sigurno dobio kaznu, za njega vec nisam siguran.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8163 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Ateista wrote: 29/06/2022 16:43
Bobi wrote: 29/06/2022 14:24

Džaba ti i puna ako ide Bake sa pratnjom, ima da te pokupe ko sijeno na livadi :D dok svi ne prodju ja stajim :D a i znak kaze da stajim :D i da sve propuŠČam :D.Treba gledat da ne dodje do sudara a ne ko je kriv nakon sudara. Ti si vala nesto puno se sudarao...te baba, te seljak na zapreznim, jel ima toga još :D ?
Dobro, ja kazem kako je zakonski, ti mozes biti dodatno oprezan ako hoces da izbjegnes udes, ja nemam problem sa tim, na par udesa sam bas dobro zaradio. :D Imao sam ih jos, jednom mi je taxista izletio iz sporedne ulice iz cista mira, njegovo osiguranje mi je finansiralo novu gitaru. :D
Nigdje ne piše u zakonu oduzimanje prvenstva prolaza nego da propusti sva vozila koja se krecu. Sam si to boldirao, bila isprekidana ili puna moras ih propustiti, kazem ti...ima ludjaka koji preticu i na punoj :D.Znas ono da mozez preteci neko vozilo ako se krece nekom brzinom ispod minimalne iako je puna? Šleper obilazi biciklo koje ide 10 na sat mozra preci na drugu stranu da ga jebes kad ga pretice, nece se teglit za njim 10 na sat.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8164 Re: ZOBS

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 29/06/2022 14:52
Ateista wrote: 29/06/2022 13:12

Hoces da kazes da se tu racunaju i znakovi prvenstva? Zasto onda clan 25 kaze da znakovi prvenstva vaze i kad se razlikuju od saobracajnih pravila, odnosno u prvom stavu pise da se trebaju postovati saobracajna pravila, saobr signalizacija i upute policajca, dakle razdvojeno kao tri razlicite stavke?
Tako proizlazi iz cijelog poglavlja pošto nema posebne definicije saobraćajnih pravila. Intuitivno svi mi pomislmo da su saobraćajna pravila ono pravilo desne strane i pravilo zadržavanja pravca, ali nije baš tako. I semafor je saobraćajno pravilo zar ne? Ključ je ovdje čl. 25 st 4 koji samo rješava specifičnu situaciju prava prvenstva kada se zeleno pali istovremeno. Samo u toj situaciji ovaj član kaže da se prvestveno reguliše saobraćajnim pravilima (što opet intuitivno vuče na pravilo desne strane i zadržavanje pravca, ali nije izričito definisano šta su). Ne kaže da znakovi ne važe, a posebno se ne može iz ovog stava izvuči zaključak za druge situacije na raskrsnicama.

U najmanju ruku je ovdje zakon nedorečen i konfuzan.
Konfuzno definitivno jeste, ali ocigledno je da znakovi ne spadaju u saobracajna pravila, vjerovatno njih posebno tretiraju kao signalizaciju dok su napisani odvojeno, ne samo stav 4 vec i stav 1 u kojem je pobrojano da se treba pridrzavati signalizacije, pravila i uputa policajca, dakle kao tri posebne stavke.

Pretpostavljam da se na to gleda na slijedeci nacin - saobracajna pravila su univerzalna pravila koja se definisu za sve ceste, a signalizacija je nesto sa cim se dodatno odredjuje sta se smije a sta ne, te u nekim situacijama stavljaju van snage univerzala pravila. Na primjer, ne postoji univerzalno pravilo o ogranicenju brzine vec se znakovima definise gdje je koliko ogranicenje.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8165 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Bobi wrote: 29/06/2022 17:05
Ateista wrote: 29/06/2022 16:43

Dobro, ja kazem kako je zakonski, ti mozes biti dodatno oprezan ako hoces da izbjegnes udes, ja nemam problem sa tim, na par udesa sam bas dobro zaradio. :D Imao sam ih jos, jednom mi je taxista izletio iz sporedne ulice iz cista mira, njegovo osiguranje mi je finansiralo novu gitaru. :D
Nigdje ne piše u zakonu oduzimanje prvenstva prolaza nego da propusti sva vozila koja se krecu. Sam si to boldirao, bila isprekidana ili puna moras ih propustiti, kazem ti...ima ludjaka koji preticu i na punoj :D.Znas ono da mozez preteci neko vozilo ako se krece nekom brzinom ispod minimalne iako je puna? Šleper obilazi biciklo koje ide 10 na sat mozra preci na drugu stranu da ga jebes kad ga pretice, nece se teglit za njim 10 na sat.
Znak "Obavezno zaustavljanje" označava mjesto pred ulazom u raskrsnicu na kome je vozač dužan zaustaviti vozilo i dati prednost prolaska svim vozilima koja se kreću putem na koji on nailazi

Pise bas da treba dati prednost, ali za ostalo stoji, ima da se smije obilaziti na punoj, biciklisti i druga bas spora vozila ili neke druge barijere, zato nisam siguran da li kod ukljucivanja desno i pune linije moras sacekati da svi prodju.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#8166 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Bobi wrote: 29/06/2022 17:05Znas ono da mozez preteci neko vozilo ako se krece nekom brzinom ispod minimalne iako je puna?
Gdje je ovo u Zakonu?
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#8167 Re: ZOBS

Post by laserShow »

Laplace wrote: 28/06/2022 21:12 Da li to znači da vozilo A sa donje slike ne smije krenuti dok god vozila B, C, D, E, F,... ne prođu?
Nisu iscrtane linije, pa pretpostavljam da bi trebao da propusti, ili da se ukljuci s maksimalnom paznjom, jer u svakom trenuku moze oduzeti pravo prvenstva vozilu koje pretice :D

Sta u zakonu pise, ne znam, ali ako neko pocne preticati, ovaj se ukljuci, valjda je jasno ko je kriv, mada kako dokazati, drugo je pitanje.
noviclan
Posts: 10941
Joined: 31/10/2013 06:48

#8168 Re: ZOBS

Post by noviclan »

nemezis wrote: 29/06/2022 18:10
Bobi wrote: 29/06/2022 17:05Znas ono da mozez preteci neko vozilo ako se krece nekom brzinom ispod minimalne iako je puna?
Gdje je ovo u Zakonu?
To se uvijek radilo gdje ces guslati za traktorom ili bagerom samo :run:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17207
Joined: 31/03/2019 14:56

#8169 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Iz zadnjih testova a pitanje mozete pronaci na webu ministarstva obrazovanja KS

Dakle vozilo sa stopom prolazi prije ovoga sa trokutom

Image
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#8170 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

vjeshalica wrote: 29/06/2022 20:04 Iz zadnjih testova a pitanje mozete pronaci na webu ministarstva obrazovanja KS

Dakle vozilo sa stopom prolazi prije ovoga sa trokutom
Spoiler
Show
Image
Nije isti primjer, jer ovdje ima vozilo na ulici sa prvenstvom, tako da se obojica moraju zaustaviti.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8171 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 29/06/2022 22:40
vjeshalica wrote: 29/06/2022 20:04 Iz zadnjih testova a pitanje mozete pronaci na webu ministarstva obrazovanja KS

Dakle vozilo sa stopom prolazi prije ovoga sa trokutom
Spoiler
Show
Image
Nije isti primjer, jer ovdje ima vozilo na ulici sa prvenstvom, tako da se obojica moraju zaustaviti.
To sto ima jos vozila ne mijenja ko ima pravo prvenstva prolaza, vec jedino ovaj sa trokutom moze probati da iskoristi da se uvali, ali i dalje ovaj kojem je stop ima prednost.
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#8172 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 29/06/2022 22:43
Dzontra_Volta wrote: 29/06/2022 22:40

Nije isti primjer, jer ovdje ima vozilo na ulici sa prvenstvom, tako da se obojica moraju zaustaviti.
To sto ima jos vozila ne mijenja ko ima pravo prvenstva prolaza, vec jedino ovaj sa trokutom moze probati da iskoristi da se uvali, ali i dalje ovaj kojem je stop ima prednost.
Ne bih dalje da se vrti ista ploča. Već je sazvakano milion puta.
Samo kažem da nije isti primjer.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17207
Joined: 31/03/2019 14:56

#8173 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Dzontra_Volta wrote: 29/06/2022 22:46
Ateista wrote: 29/06/2022 22:43

To sto ima jos vozila ne mijenja ko ima pravo prvenstva prolaza, vec jedino ovaj sa trokutom moze probati da iskoristi da se uvali, ali i dalje ovaj kojem je stop ima prednost.
Ne bih dalje da se vrti ista ploča. Već je sazvakano milion puta.
Samo kažem da nije isti primjer.
Jeste. Ne blamiraj se. Vozilo sa puta sa prvenstvom prolaza napusta prvo raskrsnicu i u tom slucaju ostaju 2 vozila jedan sa trokutom jedan sa stopom
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8174 Re: ZOBS

Post by Bobi »

Jel se iko pripupita zasto se postavlja znak STOP, onda bi sve varijante kombinacija znakova bile isto, trolut-trokut, stop stop i trokut-stop, postavljanjem znaka STOP nista se ne dobiva,koji klinac se onda postavllja, a stanes i da krenes...jel to neka zajebancija,treniranje kočnica ili šta :D ?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8175 Re: ZOBS

Post by Bobi »

nemezis wrote: 29/06/2022 18:10 Gdje je ovo u Zakonu?
Jel tebi treba zakon da preteknes vozilo na magistralnom putu preko pune crte koje se krece 10 na sat?
Post Reply