ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6201 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Puna je kao zid, ne možeš proletit' kroz zid i pričat' o pravu prvenstva.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6202 Re: ZOBS

Post by STARx »

Sta sad.. Prodjem kroz crveno, glavnom, raznesem auto koje se ukljucuje sa sporedne na njegovo zeleno.. I on je kriv, uzeo mi prednost.. Ja cu dobit kaznu za semafor, a on za nesrecu.. :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6203 Re: ZOBS

Post by un1ted »

Kruške i jabuke se ne zbrajaju. Ako semafori ne radi prodjes kroz raskrsnicu a nemaš prvenstvo, ko je kriv? To je primjer
Dimu1927
Posts: 3974
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#6204 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

STARx wrote: 24/04/2021 16:52 Sta sad.. Prodjem kroz crveno, glavnom, raznesem auto koje se ukljucuje sa sporedne na njegovo zeleno.. I on je kriv, uzeo mi prednost.. Ja cu dobit kaznu za semafor, a on za nesrecu.. :lol:
jes jes :lol: :lol: desna strana :lol:

vala kad vidis ko sve vozi i kako je dobro shvatio zakon i pravila ponasanja dobro nema 10 mrtvih dnevno...
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#6205 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Mene su pravnici davno naučili jednu stvar: "pravo i pravda nije isto".
Drugim riječima, bez obzira što vam neke stvari ne izgledale logične ili prema vašem mišljenju pravične, ako je zakon tako predvidio, onda je tako. Ako ti se ne sviđa, tražiš izmjenu zakona preko onih za koje si glasao.
Dakle, kao što je uvijek kriv onaj koji te udari "sazad", tako isto je uvijek kriv onaj koji se uključuje na ulicu sa prvenstvom saobraćanja, ako je raskrsnica regulisana takvim saobraćajnim znakovima.
Ne miješajte raskrsnice sa semaforima i koje reguliše policajac sa ovakvom raskrsnicom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6206 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:42 Kruzni tok gdje mi se redovno oduzima prvenstvo ako sam u unutrašnjoj, pa radi šumahera moram napraviti još jedan krug, jer nije bezbjedno da se isključim. To su isti oni koji se vode da ne mora pustiti nekoga ako je u unutrašnjoj, jer eto on se uključuje u vanjsku

Image
Situacija se malo mijenja ako je u kružnom na tom mjestu puna linija.
Uzročnik saobracajne nesreće je onaj ko ne propusti vozila na putu s prvenstvom. Ovaj što prelazi preko pune, ili skreće u zabranu, bude kažnjen za to djelo.
nemas ti nikakvo prvenstvo u unutrasnjoj u odnosu na vanjsku unutar toka i obratno
obije trake u kruznom su ustvari put sa prvenstvon prolaza
znak prvenstva vrijedi za obadvije trake unutra
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6207 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dzontra_Volta wrote: 24/04/2021 17:46 Mene su pravnici davno naučili jednu stvar: "pravo i pravda nije isto".
Drugim riječima, bez obzira što vam neke stvari ne izgledale logične ili prema vašem mišljenju pravične, ako je zakon tako predvidio, onda je tako. Ako ti se ne sviđa, tražiš izmjenu zakona preko onih za koje si glasao.
Dakle, kao što je uvijek kriv onaj koji te udari "sazad", tako isto je uvijek kriv onaj koji se uključuje na ulicu sa prvenstvom saobraćanja, ako je raskrsnica regulisana takvim saobraćajnim znakovima.
Ne miješajte raskrsnice sa semaforima i koje reguliše policajac sa ovakvom raskrsnicom.
Nije tačno da je uvijek kriv onaj ko udari "sazad" a ni onaj ko se uključuje na ulicu sa prvenstvom. To što je tako najlakše pretpostaviti je druga stvar.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6208 Re: ZOBS

Post by foxlife »

Sada setam i bas pratim koliko njih daje zmigavac
Mislim da nije ni 50% njih koji ga koriste a toliko bi znacili da neko ne ceka misleci da ovaj ide pravo jer nije dao zmigavac
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#6209 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

nemezis wrote: 24/04/2021 18:51
Dzontra_Volta wrote: 24/04/2021 17:46 Mene su pravnici davno naučili jednu stvar: "pravo i pravda nije isto".
Drugim riječima, bez obzira što vam neke stvari ne izgledale logične ili prema vašem mišljenju pravične, ako je zakon tako predvidio, onda je tako. Ako ti se ne sviđa, tražiš izmjenu zakona preko onih za koje si glasao.
Dakle, kao što je uvijek kriv onaj koji te udari "sazad", tako isto je uvijek kriv onaj koji se uključuje na ulicu sa prvenstvom saobraćanja, ako je raskrsnica regulisana takvim saobraćajnim znakovima.
Ne miješajte raskrsnice sa semaforima i koje reguliše policajac sa ovakvom raskrsnicom.
Nije tačno da je uvijek kriv onaj ko udari "sazad" a ni onaj ko se uključuje na ulicu sa prvenstvom. To što je tako najlakše pretpostaviti je druga stvar.
Daj primjer za to što tvrdiš.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#6210 Re: ZOBS

Post by STARx »

Dao sam ti ja svoj primjer sa sudskim epilogom. Bujrum, kad god hoces da potvrdimo i na sudu opet ako si siguran da ces proci nekaznjeno. Nabavio sam dobrog cirokija sa bullbarom. Vjeruj mi, totalka ce bit proglasena. :-D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6211 Re: ZOBS

Post by tempuser »

un1ted wrote: 24/04/2021 16:57 Kruške i jabuke se ne zbrajaju. Ako semafori ne radi prodjes kroz raskrsnicu a nemaš prvenstvo, ko je kriv? To je primjer
Ako nema semafora šta definiše pravo prvenstva?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6212 Re: ZOBS

Post by nemezis »

Dzontra_Volta wrote: 24/04/2021 20:52
nemezis wrote: 24/04/2021 18:51
Dzontra_Volta wrote: 24/04/2021 17:46 Mene su pravnici davno naučili jednu stvar: "pravo i pravda nije isto".
Drugim riječima, bez obzira što vam neke stvari ne izgledale logične ili prema vašem mišljenju pravične, ako je zakon tako predvidio, onda je tako. Ako ti se ne sviđa, tražiš izmjenu zakona preko onih za koje si glasao.
Dakle, kao što je uvijek kriv onaj koji te udari "sazad", tako isto je uvijek kriv onaj koji se uključuje na ulicu sa prvenstvom saobraćanja, ako je raskrsnica regulisana takvim saobraćajnim znakovima.
Ne miješajte raskrsnice sa semaforima i koje reguliše policajac sa ovakvom raskrsnicom.
Nije tačno da je uvijek kriv onaj ko udari "sazad" a ni onaj ko se uključuje na ulicu sa prvenstvom. To što je tako najlakše pretpostaviti je druga stvar.
Daj primjer za to što tvrdiš.
Obzirom da pominješ Zakon, bilo bi korektno da ti navedeš gdje je to u Zakonu napisano to što ti tvrdiš. Dakle, da bi tvoja tvrdnja da je uvijek kriv onaj ko se uključuje na ulicu sa prvenstvom bila tačna to bi moralo pisati tako i Zakonu. Ako to ne piše onda se svodi na ono moje "tako je najlakše" i možda tako jeste najčešće. Skoro je bio slučaj u Hrvatskoj gdje je vozač "oduzeo prednost" i nije bio kriv jer je ovaj drugi vozio prebrzo. Čitao sam presudu iz Njemačke gdje je čovjek "oduzeo prednost" i bila je podijeljena krivica jer je ovaj drugi imao upaljen zmigavac pa je ovaj prvi pretpostavio da će skrenuti. Pokušaj "testirati kočnice" da te neko snimi u uređenoj zemlji pa ćeš vidjeti je li kriv ovaj "sa zada". Poenta je da to jeste najčešći ishod ali nije "uvijek".
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6213 Re: ZOBS

Post by tempuser »

Dzontra_Volta wrote: 24/04/2021 17:46 Mene su pravnici davno naučili jednu stvar: "pravo i pravda nije isto".
Drugim riječima, bez obzira što vam neke stvari ne izgledale logične ili prema vašem mišljenju pravične, ako je zakon tako predvidio, onda je tako. Ako ti se ne sviđa, tražiš izmjenu zakona preko onih za koje si glasao.
Dakle, kao što je uvijek kriv onaj koji te udari "sazad", tako isto je uvijek kriv onaj koji se uključuje na ulicu sa prvenstvom saobraćanja, ako je raskrsnica regulisana takvim saobraćajnim znakovima.
Ne miješajte raskrsnice sa semaforima i koje reguliše policajac sa ovakvom raskrsnicom.
Ovo samo pod uslovom da se vozačima, ako voze po propisima putanje u jednoj tačci sijeku, u slučaju Drinska/Humska toga nema.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#6214 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

vjeshalica wrote: 24/04/2021 17:54 nemas ti nikakvo prvenstvo u unutrasnjoj u odnosu na vanjsku unutar toka i obratno
Imam prvenstvo u odnosu one koji se uključuju. Moraju sačekati da prođem, ako sam pokazao zmigavcem da mijenjam traku.

"Nailazak puta s pravom prvenstva", a ne nailazak na traku s pravom prvenstva. Niko nije rekao nista o tome kada su oba vozila u kruznom toku.
nemezis wrote: 24/04/2021 21:26 Pokušaj "testirati kočnice" da te neko snimi u uređenoj zemlji pa ćeš vidjeti je li kriv ovaj "sa zada". Poenta je da to jeste najčešći ishod ali nije "uvijek".
Pricamo o Bosni i Hercegovini, daleko smo mi od drugih, koji se nazivaju drzavom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6215 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

seoBIH wrote: 25/04/2021 12:15
vjeshalica wrote: 24/04/2021 17:54 nemas ti nikakvo prvenstvo u unutrasnjoj u odnosu na vanjsku unutar toka i obratno
Imam prvenstvo u odnosu one koji se uključuju. Moraju sačekati da prođem, ako sam pokazao zmigavcem da mijenjam traku.

"Nailazak puta s pravom prvenstva", a ne nailazak na traku s pravom prvenstva. Niko nije rekao nista o tome kada su oba vozila u kruznom toku.
nemezis wrote: 24/04/2021 21:26 Pokušaj "testirati kočnice" da te neko snimi u uređenoj zemlji pa ćeš vidjeti je li kriv ovaj "sa zada". Poenta je da to jeste najčešći ishod ali nije "uvijek".
Pricamo o Bosni i Hercegovini, daleko smo mi od drugih, koji se nazivaju drzavom.
ma ok vjerovatno se nismo sporazumjeli
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#6216 Re: ZOBS

Post by nemezis »

seoBIH wrote: 25/04/2021 12:15
vjeshalica wrote: 24/04/2021 17:54 nemas ti nikakvo prvenstvo u unutrasnjoj u odnosu na vanjsku unutar toka i obratno
Imam prvenstvo u odnosu one koji se uključuju. Moraju sačekati da prođem, ako sam pokazao zmigavcem da mijenjam traku.

"Nailazak puta s pravom prvenstva", a ne nailazak na traku s pravom prvenstva. Niko nije rekao nista o tome kada su oba vozila u kruznom toku.
nemezis wrote: 24/04/2021 21:26 Pokušaj "testirati kočnice" da te neko snimi u uređenoj zemlji pa ćeš vidjeti je li kriv ovaj "sa zada". Poenta je da to jeste najčešći ishod ali nije "uvijek".
Pricamo o Bosni i Hercegovini, daleko smo mi od drugih, koji se nazivaju drzavom.
Propisi su isti, duh zakona je isti, teorija je ista. Ako pričamo o ZOBS-u onda pričamo o onome što je njime regulisano a ne o onome što policajac napise jer mu je tako najlakše, pa se "krivac" ne žali jer možda i on misli da nema šanse na sudu...
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6217 Re: ZOBS

Post by Laplace »

seoBIH wrote: 22/04/2021 10:42 Kruzni tok gdje mi se redovno oduzima prvenstvo ako sam u unutrašnjoj, pa radi šumahera moram napraviti još jedan krug, jer nije bezbjedno da se isključim. To su isti oni koji se vode da ne mora pustiti nekoga ako je u unutrašnjoj, jer eto on se uključuje u vanjsku

Image
Situacija se malo mijenja ako je u kružnom na tom mjestu puna linija.
Uzročnik saobracajne nesreće je onaj ko ne propusti vozila na putu s prvenstvom. Ovaj što prelazi preko pune, ili skreće u zabranu, bude kažnjen za to djelo.
Zar nismo već konstatovali da unutar kružnog toka nema prednosti? Vozila unutar kružnog tuka imaju prednost u odnosu na vozilan koja ulaze u kružni tok, ali unutar njega nijedna traka nema prvenstvo prolaza (samo mogu biti propisna i nepropisna prestrojavanja - a prestrojavanje preko pune su nepropisna i onaj ko prestrojavanjem preko pune ostvari kontakt je krivac za sudar).

Kako ja mogu biti kriv za sudar ako u kružnom toku ostajem u unutrašnjoj/vanjskoj traci i ostvaim kontakt sa vozilom koje u tom trenutku mijenja traku?

Napomena: ne kružim vanjskom makar napravio deset krugova unutrašnjom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#6218 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ja ne kontam kako vam je problem iskljuciti se iz unutrasnje. Zmigavac na vrijeme, gledaj u retrovizor i sve normala.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#6219 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

drug_profi wrote: 25/04/2021 20:17 Ja ne kontam kako vam je problem iskljuciti se iz unutrasnje. Zmigavac na vrijeme, gledaj u retrovizor i sve normala.
problem je jer ljudi zele da samo voze vanjskom i tako nepotrebno prave kolizione tacke

koristim max unutrasnju osim na prvom izlazu
idem i orolazim daleko brze od onoh koji bi klanjali vanjskom
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#6220 Re: ZOBS

Post by Laplace »

mistek wrote: 23/04/2021 01:19 Ma svi se ovdje slažu osim jednog lika :D Imaš punu liniju, svoju traku i to je tvoj put. Prelazaskom preko pune napravio si prekršaj i samo si ti krivac.
Pa da je ovo kako čovjek gore govori, onaj ko je na putu s pravom prvenstva ne bi morao poštovani nikakve znakove, davati žmigavac, ništa. Ili, još banalnije, pijan se zapuca, plati kaznu za to, a ti si kriv jer je on na putu s pravom prvenstva :D

Ali, što je najgore, dobar dio ljudi se fakat tako ponaša. Ja sam barem 3 puta imao svađu na toj raskrsnici jer ovi koji dolaze od kružnog toka ne daju žmigavac za skretanje u Drinsku, jer su po njihovoj logici, na putu s pravom prvenstva i ne moraju ga davati :D

A živo me zanima na koji fazon ona piljara ondje ostaje da je ne izmjeste. Je li moguće da je ono fakat legalan objekat :D
Pa, jedan genijalac se tako sa parkinga ubacuje na glavnu cestu bez gledanja, sa logikom "ja im dolazim sa desne strane, imam prvenstvo prolaza po pravilu desne strane".
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#6221 Re: ZOBS

Post by nivla »

drug_profi wrote: 25/04/2021 20:17 Ja ne kontam kako vam je problem iskljuciti se iz unutrasnje. Zmigavac na vrijeme, gledaj u retrovizor i sve normala.
nikakav problem, al na kruznom kod pekare as se ukljucim u unutrasnju, a zatim prestrojim u vanjsku traku odmah jer u suprotnom rizikujem da me udari neko ko se ukljucuje od pekare as i sa tranzita kad zelim izaci prema stadionu grbavica, hajd ti dokazuj kad te udari na iskljucenju da je kad si ti krenuo izaci on bio na ulazu u kruzni tok
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6222 Re: ZOBS

Post by tempuser »

drug_profi wrote: 25/04/2021 20:17 Ja ne kontam kako vam je problem iskljuciti se iz unutrasnje. Zmigavac na vrijeme, gledaj u retrovizor i sve normala.
Ja ovak kružni tok prolazim više puta dnevno, na povratku iz pravca autobuske se isključujem u H. Ćemerlića i to uvijek po ovoj putanji.
Uključujem se u unutrašnju (redovno je manja gužva za uključenje), kad prođem isključenje za Mercator, dam desni žmigavac da me oni što se uključuju iz pravca Mercatora sna vrijeme vide, prestrojim se u vanjsku i izađem bez ikakvh problema. Works every time.

Image
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#6223 Re: ZOBS

Post by mistek »

Ma kružni tog kod Energoinvesta funkcioniše neočekivano dobro. Ja prođem njim u prosjeku 4-5 puta dnevno i u pravilo nemam nikakvih problema. Na prvi izlaz vanjskom, na svaki preostali unutrašnjom, ljudi puste u pravilo, sve kako treba. Jedini problem je što ljudi ne daju žmigavac kad se isključuju, pa to malo uspori tok stvari, ali to je standardno :-D I pođahkad neko uleti ko kamikaza u njega, to me živcira, ko da je jedini cilj da on što prije prođe, ali ni to nije tako često :)

Samo su trebali napraviti isključnu traku od željezničke ka podvožnjaku nezavisno od kružnog. Opet bi čekali da se uključe, ali bi rasteretili kružni i ipak malo ubrzali. A, bilo je prostora.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6224 Re: ZOBS

Post by S4mpion »

Kružni u Pofalićima funkcioniše odlično, dok je onaj kod Hife u Buća Potoku katastrofa.

A onaj na Otoci, kod otvorene pijace je za poginut', ne sjećam se kad sam ondje nekog vidio u unutarnjoj.

Ovako na Pofalićima kulturno zaključavam ove iz pravca željezničke. jer su mi se hinjski uvaljivali nekoliko puta kad me vide u unutarnjoj, sa upaljenim žmigavcem:

Image
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#6225 Re: ZOBS

Post by mistek »

Ja najčešće imam taj pravac (od Jumba prema Drinskoj) i vazda regularno unutrašnja sve do izlaza. Nikad nikakvih problema i ne sjećam jesu mi se ikad ovi iz Željezničke ubacivali :D

Meni je vala onaj kružni na Stupu kod Wise često iritirajući. Najčešće iz pravca Boljakova hoću ka aerodromu i ko levat vazda uredno iz lijeve trake hoću da se uključim u unutrašnju, jer idem na treći izlaz. Međutim, ako je iole jači saobraćaj, ondje auta lete po kružnom toku i ne jebu živu silu :D I u njemu je malo to prestrojavanje nezgodnije, jer baš brzo raja ulazi u njega.
Post Reply