ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#6826 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

The BEN10 wrote: 14/10/2021 14:24 Nedavno sam imao slučaj da tip obilazi parkirano vozilo u svojoj traci i pravac na mene. Ja sam se malo sklonio, ali nije bilo dovoljno za njega da prođe - i puf, zakači me.
Policija na uviđaju tvrdi da sam kriv. :-)
druze provjeri ti imena policajaca ko ti je radio uvidjaj pa uporedi sa ovim sto su uhapseni neki dan :) bas im je to bio m.o., namjerno te zakaci i onda dodju njegovi jarani policajci i uvjere te da si ti kriv
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6827 Re: ZOBS

Post by holowey »

zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#6828 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Pa jesi li dobio zapisnik ili prekršajni nalog? Na koji član ZOBS-a se poziva policija u tvom slučaju?
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#6829 Re: ZOBS

Post by The BEN10 »

holowey wrote: 15/10/2021 12:31 zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Mogao sam se zaustaviti naravno: čim sam vidio da auto dolazi iz suprotnog smjera na bar 100 metara, trebao sam stati. :-)
Dzontra_Volta wrote: 15/10/2021 13:21 Pa jesi li dobio zapisnik ili prekršajni nalog? Na koji član ZOBS-a se poziva policija u tvom slučaju?
Potpisali smo onaj obrazac o nesreći, više se iskreno ne sjećam ni kako to ide, dal u njemu faktički priznaješ krivicu. Doduše, nikad mi ništa nije došlo nakon toga, polica osiguranja je ostala i dalje na 50% pri sljedećoj registraciji.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#6830 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

The BEN10 wrote: 15/10/2021 14:11
holowey wrote: 15/10/2021 12:31 zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Mogao sam se zaustaviti naravno: čim sam vidio da auto dolazi iz suprotnog smjera na bar 100 metara, trebao sam stati. :-)
Dzontra_Volta wrote: 15/10/2021 13:21 Pa jesi li dobio zapisnik ili prekršajni nalog? Na koji član ZOBS-a se poziva policija u tvom slučaju?
Potpisali smo onaj obrazac o nesreći, više se iskreno ne sjećam ni kako to ide, dal u njemu faktički priznaješ krivicu. Doduše, nikad mi ništa nije došlo nakon toga, polica osiguranja je ostala i dalje na 50% pri sljedećoj registraciji.
Pa to se popunjava kad je sve čisto i kad ne trebaš zvati policiju. Ovdje je očigledno neka muljaža u pitanju. Ako je onako kako kažeš, ti si trebao biti oštećena strana i naplatiti štetu od njegovog osiguranja.
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#6831 Re: ZOBS

Post by avijon »

The BEN10 wrote: 15/10/2021 14:11
holowey wrote: 15/10/2021 12:31 zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Mogao sam se zaustaviti naravno: čim sam vidio da auto dolazi iz suprotnog smjera na bar 100 metara, trebao sam stati. :-)
Dzontra_Volta wrote: 15/10/2021 13:21 Pa jesi li dobio zapisnik ili prekršajni nalog? Na koji član ZOBS-a se poziva policija u tvom slučaju?
Potpisali smo onaj obrazac o nesreći, više se iskreno ne sjećam ni kako to ide, dal u njemu faktički priznaješ krivicu. Doduše, nikad mi ništa nije došlo nakon toga, polica osiguranja je ostala i dalje na 50% pri sljedećoj registraciji.
Nisi ti kriv.
Obrazac se popunjava jedino kad se priznaje krivica msm da je 100% neko kriv, zajebali su te sta ces, budi pametniji sljedeci put ako nisi siguran zoves policiju.
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#6832 Re: ZOBS

Post by avijon »

holowey wrote: 15/10/2021 12:31 zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Ne baljezgaj hvala
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6833 Re: ZOBS

Post by holowey »

The BEN10 wrote: 15/10/2021 14:11
holowey wrote: 15/10/2021 12:31 zavisi od pozicije vozila u tom udesu, ako si imao razumno mjesta i vremena da se zaustavis i izbjegnes udes, najbolje sto ti se moze desiti da bude dijeljena krivica... ali ako osl zakljuci da si namjerno isao na udes (bez obzira sto si ti u svojoj traci), donji si...
Mogao sam se zaustaviti naravno: čim sam vidio da auto dolazi iz suprotnog smjera na bar 100 metara, trebao sam stati. :-)
Dzontra_Volta wrote: 15/10/2021 13:21 Pa jesi li dobio zapisnik ili prekršajni nalog? Na koji član ZOBS-a se poziva policija u tvom slučaju?
Potpisali smo onaj obrazac o nesreći, više se iskreno ne sjećam ni kako to ide, dal u njemu faktički priznaješ krivicu. Doduše, nikad mi ništa nije došlo nakon toga, polica osiguranja je ostala i dalje na 50% pri sljedećoj registraciji.
bio sam u situaciji gdje sam na suzenom dijelu ceste presao u drugu traku i u tom manevru polozajem vozila u trenutku kontakta u potpunosti bio poravnan u suprotnoj traci... drugo auto sluzbeno, kasko, pa morali zvati policiju... prekrsajni obojici, dijeljena krivica, ja u suprotnoj traci, drugi imao i vremena i prostora da se zaustavi/uspori i tako izbjegne kontakt... kod oba auta sitna steta, napukle karambolke
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#6834 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Prvo, ti ako si se zaustavio, a u svojoj si traci, nema govora o dijeljnju krivice.
A ako on ne moze dokazati da se nisi zaustavio, ti komforno mozes tvrditi da jesi.
Pa sve i da se nisi zaustavio, kriv mozes biti jedino ako si isao po svaku cijenu da iskorsitis prednost iako je vozilo iz suprotnog pravca bilo vec u tvojoj traci.
Kako kazes da si se malo sklonio, a on te ipak zakacio, to si trebao slikati situaciju i na sud.
Magnum558
Posts: 4
Joined: 30/01/2018 09:13

#6835 Re: ZOBS

Post by Magnum558 »

Imam volju da položim za instruktora vožnje i gledao sam onaj pravilnik i naišao na ovo

"da u posljednjih pet godina nije joj izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. "

Jel tu spadaju i kazne tipa za pojas,prekoracenja do 20kmh i slično ?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6836 Re: ZOBS

Post by holowey »

drug_profi wrote: 15/10/2021 20:09 Prvo, ti ako si se zaustavio, a u svojoj si traci, nema govora o dijeljnju krivice.
A ako on ne moze dokazati da se nisi zaustavio, ti komforno mozes tvrditi da jesi.
Pa sve i da se nisi zaustavio, kriv mozes biti jedino ako si isao po svaku cijenu da iskorsitis prednost iako je vozilo iz suprotnog pravca bilo vec u tvojoj traci.
Kako kazes da si se malo sklonio, a on te ipak zakacio, to si trebao slikati situaciju i na sud.
o ovome sam pisao, zato je bila dijeljena krivica u mom slucaju
User avatar
vjeshalica
Posts: 17004
Joined: 31/03/2019 14:56

#6837 Re: ZOBS

Post by vjeshalica »

Magnum558 wrote: 15/10/2021 21:33 Imam volju da položim za instruktora vožnje i gledao sam onaj pravilnik i naišao na ovo

"da u posljednjih pet godina nije joj izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. "

Jel tu spadaju i kazne tipa za pojas,prekoracenja do 20kmh i slično ?
Ako ti je izricana zabrana upravljanja vozilom ili mjera sigurnosti onda ne mozes.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#6838 Re: ZOBS

Post by Dimu1927 »

Magnum558 wrote: 15/10/2021 21:33 Imam volju da položim za instruktora vožnje i gledao sam onaj pravilnik i naišao na ovo

"da u posljednjih pet godina nije joj izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. "

Jel tu spadaju i kazne tipa za pojas,prekoracenja do 20kmh i slično ?
ne spadaju. samo zabrane ako si imao
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#6839 Re: ZOBS

Post by corei3 »

...
Last edited by corei3 on 19/10/2021 15:17, edited 1 time in total.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#6840 Re: ZOBS

Post by yasaq »

holowey wrote: 15/10/2021 22:42
drug_profi wrote: 15/10/2021 20:09 Prvo, ti ako si se zaustavio, a u svojoj si traci, nema govora o dijeljnju krivice.
A ako on ne moze dokazati da se nisi zaustavio, ti komforno mozes tvrditi da jesi.
Pa sve i da se nisi zaustavio, kriv mozes biti jedino ako si isao po svaku cijenu da iskorsitis prednost iako je vozilo iz suprotnog pravca bilo vec u tvojoj traci.
Kako kazes da si se malo sklonio, a on te ipak zakacio, to si trebao slikati situaciju i na sud.
o ovome sam pisao, zato je bila dijeljena krivica u mom slucaju
kako će druga strana dokazati da je on išao namjerno da iskoristi prednost ?

Njemu je očigledno prednost uskraćena. Ovaj mamlaz po ZOBS-u ne može i ne smije prelaziti u drugu traku ako nije čista !

Nema tu pola-pola situacije on jednostavnu tu nije smio biti !
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#6841 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

Ako moze dokazati da se auto u nedozvoljenoj traci zaustavilo prije kontakta, u tom slucaju je sudar namjerno izazvan da se iskoristi prednost.
Ili slicno.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6842 Re: ZOBS

Post by foxlife »

nema logike
jer je ovo auto u nedozvoljenoj traci
nije tu trebalo da postoji ni pod razno osim ako nije izbjegavanje neko s njegove strane ili odijanje u tu traku i sl
ako je preticao ovaj regularno koji je vozio tom trakom bi trebao biti oslobodjen makar dodavao gas u trenutku nesrece
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#6843 Re: ZOBS

Post by drug_profi »

foxlife wrote: 19/10/2021 15:42 nema logike
jer je ovo auto u nedozvoljenoj traci
nije tu trebalo da postoji ni pod razno osim ako nije izbjegavanje neko s njegove strane ili odijanje u tu traku i sl
ako je preticao ovaj regularno koji je vozio tom trakom bi trebao biti oslobodjen makar dodavao gas u trenutku nesrece
Imaginarna situacija kad se svakom moze desiti da je u pogresnoj traci.
Obilazis neku prepreku. Uvjerio si se da je put slobodan i pocinjes. U tom casu se iz drugog pravca poajvljuje vozilo koje ne zeli da koci jer ga vozi pravnik.
Ti prikocis. On se zabije u tebe. Taman da uzme odstetu.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6844 Re: ZOBS

Post by foxlife »

drug_profi wrote: 19/10/2021 15:47
foxlife wrote: 19/10/2021 15:42 nema logike
jer je ovo auto u nedozvoljenoj traci
nije tu trebalo da postoji ni pod razno osim ako nije izbjegavanje neko s njegove strane ili odijanje u tu traku i sl
ako je preticao ovaj regularno koji je vozio tom trakom bi trebao biti oslobodjen makar dodavao gas u trenutku nesrece
Imaginarna situacija kad se svakom moze desiti da je u pogresnoj traci.
Obilazis neku prepreku. Uvjerio si se da je put slobodan i pocinjes. U tom casu se iz drugog pravca poajvljuje vozilo koje ne zeli da koci jer ga vozi pravnik.
Ti prikocis. On se zabije u tebe. Taman da uzme odstetu.
nemoguca situacija al eto
nema logike u svakom slucaju
ne tvrdim kako je po zakonu ovako ili onako tako da necu dalje
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#6845 Re: ZOBS

Post by yasaq »

drug_profi wrote: 19/10/2021 15:47
foxlife wrote: 19/10/2021 15:42 nema logike
jer je ovo auto u nedozvoljenoj traci
nije tu trebalo da postoji ni pod razno osim ako nije izbjegavanje neko s njegove strane ili odijanje u tu traku i sl
ako je preticao ovaj regularno koji je vozio tom trakom bi trebao biti oslobodjen makar dodavao gas u trenutku nesrece
Imaginarna situacija kad se svakom moze desiti da je u pogresnoj traci.
Obilazis neku prepreku. Uvjerio si se da je put slobodan i pocinjes. U tom casu se iz drugog pravca poajvljuje vozilo koje ne zeli da koci jer ga vozi pravnik.
Ti prikocis. On se zabije u tebe. Taman da uzme odstetu.
to jedino da nema tragova kočenja kod tebe a kod ovoga ima, ali opet možeš uvijek tvrditi da ti je lik naglo iskočio i da nisi imao vremena reagovati. Pa nek' on dokazuje.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6846 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Pisao sam ovdje jednom sceni koju sam dozivio u Potocima na ulazu u Mostar.

Idem prema Mostaru, ispred mene gradski autobus. Na pravcu poslije policijske stanice krecem u preticanje, sve cisto do krivine i do one crkve.
U jednom momentu se sa sporednog puta ukljucuje auto u svoju traku koje se krece u smjeru ka Jablanici i ide direkt na mene. Ja na pola autobusa.
Izbjegli smo direktan sudar tako sto je on namotao desno na prosirenje.

U slucaju udesa ko bi tu bio kriv?
Ja koji sam u pogresnoj traci ili on koji se ukljucivao u svoju traku?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6847 Re: ZOBS

Post by foxlife »

tu bi se vec moglo gleadti podjeljena krivica jer je on skretao direktno u tebe umjesto da ceka ako je vidio da vec pretices
ovo sve pod uslovom da je isprekidana
ako je puna tvoja krivica 10000%
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#6848 Re: ZOBS

Post by nadžak »

foxlife wrote: 19/10/2021 16:35 tu bi se vec moglo gleadti podjeljena krivica jer je on skretao direktno u tebe umjesto da ceka ako je vidio da vec pretices
ovo sve pod uslovom da je isprekidana
ako je puna tvoja krivica 10000%
Ne može biti nikako podijeljena krivica ako je preticanje započeo, radio i završio na dozvoljenom dijelu puta, tj na isprekidanoj liniji. Vozač koji se uključuje u saobračaj dužan je propustiti SVA vozila koja se kreću kolovozom ,uključujući i ova koja eventulno pretiču. Tu ima još jedna bitna stvar! Sa kakve površine se uključivalo to drugo vozilo? Jeli taj sporedni put bio zemljani ili asfaltni? AKo je neka normalna raskrnica i ima horizontlana i vertikalna signalizacija, tj znakovi i linije na cesti, onda tu mora biti puna linija i ovaj nije smio ni da pretiče na prvom mjestu!

Izvinite ako griješim. :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6849 Re: ZOBS

Post by foxlife »

nadžak wrote: 19/10/2021 16:44
foxlife wrote: 19/10/2021 16:35 tu bi se vec moglo gleadti podjeljena krivica jer je on skretao direktno u tebe umjesto da ceka ako je vidio da vec pretices
ovo sve pod uslovom da je isprekidana
ako je puna tvoja krivica 10000%
Ne može biti nikako podijeljena krivica ako je preticanje započeo, radio i završio na dozvoljenom dijelu puta, tj na isprekidanoj liniji. Vozač koji se uključuje u saobračaj dužan je propustiti SVA vozila koja se kreću kolovozom ,uključujući i ova koja eventulno pretiču. Tu ima još jedna bitna stvar! Sa kakve površine se uključivalo to drugo vozilo? Jeli taj sporedni put bio zemljani ili asfaltni? AKo je neka normalna raskrnica i ima horizontlana i vertikalna signalizacija, tj znakovi i linije na cesti, onda tu mora biti puna linija i ovaj nije smio ni da pretiče na prvom mjestu!

Izvinite ako griješim. :D
ovo sto govorim je neka logika a ne tuamcenje zakona
naravno kad sam rekao podijeljena nisam rekao da mora biti al bi se mogla gledati
zavisno od situacije do situacije
Samsung1993
Posts: 29
Joined: 13/10/2021 21:22

#6850 Re: ZOBS

Post by Samsung1993 »

Pozdrav imam pitanje dobio sam kaznu za neposjedovanje rezervne gume mada ja posjedujem onu pjenu i kompresor koji su tu fabrici postavljeni.Uglavno jucer mi je policajac upisao 40 marki kazne radi toga.Mada po zakonu nije obavezno posjedovat rezervni tocak ako posjedujes pjenu.Sad me zanima da li se mogu zalit na tu odluku (nije mi radi 20 maraka)ali ne zelim da me neko pravi budalom ako sam upravu.Sad ne znam da li se mogu zalit jer sam potpiso kaznu LP
Post Reply