ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1326 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Da li neko zna kakva je situacija sa saobracajnim znakovima za ogranicavanje brzine koji imaju zutu pozadinu, tj da li su isti jos uvijek vazeci, obzirom da prema novom zakonu i novim pravilima svi znakovi moraju imati bijelu pozadinu?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#1327 Re: ZOBS

Post by daxon »

Optimist wrote:Da li neko zna kakva je situacija sa saobracajnim znakovima za ogranicavanje brzine koji imaju zutu pozadinu, tj da li su isti jos uvijek vazeci, obzirom da prema novom zakonu i novim pravilima svi znakovi moraju imati bijelu pozadinu?
U petom poglavlju pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji koji je na snazi od februara 2007. dakle, prijelazne odredbe u članu 107. stoji sljedeće:
(1) Saobraćajni znakovi na cestama koji nisu u skladu sa ovim Pravilnikom u pogledu
boje osnove znaka, a zateknu se na cestama na dan njegovog donošenja, moraju se
zamijeniti, odnosno, uskladiti u roku od pet godina od dana stupanja ovog Pravilnika na
snagu.

(2) Saobraćajni znakovi na cestama koji nisu u skladu sa ovim Pravilnikom u drugom
smislu izuzev boje osnove znaka, a zateknu se na cestama na dan njegovog donošenja,
moraju se zamijeniti, odnosno, uskladiti u roku od tri godine od dana stupanja ovog
Pravilnika na snagu.
(3) Saobraćajni znakovi koji nisu predviĎeni ovim Pravilnikom, a zateknu se na
cestama na dan njegovog donošenja, moraju se ukloniti do 31. decembra 2007. godine.
E sada, kakvo je tumačenje, da li prestaju važiti ili ne? Naime, u pravilniku stoji da se moraju u roku od 5 godina zamjeniti, ali nigdje ne stoji da će ti znakovi nakon 5 godina prestati važiti.
Mada, svako ko je polagao nakon 2007. može se praviti toša i reći kako ne prepoznaje znakove u žutoj boji :D
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1328 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Zahvaljujem @daxon.

Naime, vidio sam nadomak Saminog gaja kad se ide prema Rakovici znak sa zutom pozadinom i ogranicenjem 40 a nedaleko od njega neobiljezen crni golf 5 sa radarom posavljenim na instrument tabli. Ukoliko mi dodje kazna ne znam da li imam osnova za zalbu.
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1329 Re: ZOBS

Post by Casual's »

Ima li u ZOBSu kakva stavka oko Xenon svjetala? Večeras se vozim, i nevjerovatno je koliko neka smetaju, to previše blješti, isto i kad je iza neko, i ispred. Regulišu li šta oko tih sijalica na tehničkom ? Kako to prolazi, treba li atest ?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1330 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

sve prolazi za cenera...xenon ne ide u obicni far,ali kod nas sve moze....
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1331 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

Sa sočivo moze u farove kojo imaju fabricki xenon. Problem su prskalice

Sent with smoke signals using p..... dim.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1332 Re: ZOBS

Post by supercali »

bitanga_sa_otesa wrote:sve prolazi za cenera...xenon ne ide u obicni far,ali kod nas sve moze....
Xenon moze i u obicni far al da neko to nasteluje kasnije
Al kod nas se na parkingu ubaci i voze
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1333 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

supercali wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:sve prolazi za cenera...xenon ne ide u obicni far,ali kod nas sve moze....
Xenon moze i u obicni far al da neko to nasteluje kasnije
Al kod nas se na parkingu ubaci i voze
kao sto vec rekoh kod nas sve moze.... moze ako ga cekicem i brusilicom stimas...

ne moze u obicni far zbog stakla koje je namijenjeno halogenim sijalicama ,pogotovo far koji nema socivo, jer samo rasipa okolo i smeta druge ucesnike u saobracaju koji dolaze u susret takvom genijalcu.far za xenon mora imati socivo za xenon i clear glass .
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1334 Re: ZOBS

Post by supercali »

Kao sto rekoh on moze i u obicni far ne samo u bih nego bilo gdje a druga stvar je sto jedan francuz svabo sved ili peti neki nece kupovati kineza i stavljati ga u far gdje nije fabricki xenon
to su dvije razlicite price
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1335 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

ako mislis da xenon moze u ovakve farove nek ti je sretno i zivi i dalje u zabludi

Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1336 Re: ZOBS

Post by supercali »

ne govorim za ove farove nego ciste providne koje imaju otrpilike sva auta od 2000-e na ovamo

ne vjerujem da iko stavlja xenon na pezejce i slicne stvari nego uglavnom stavljaju u neke "masine" tipa cetvorka punto stilo pezoi noviji fordovi opeli i slicno
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1337 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

hahah cuj ne vjerujes,kuda se ti vozas pa to ne vidis?ovo je far golf dvicina tajp,najcesce me takvi zasljepljuju,tu su jos jetta,punto 1,golfovi tricine,opel Čigre,kadetti,astre,honde i jos ko zna koji lesevi ...pezoi ...renoi...kad se sretnem s njima na cesti nastane totalno sljepilo...meni je ovo obicni far,clear glass sam rekao da moze xenon ako ima lupu,pogledaj par postova ranije...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1338 Re: ZOBS

Post by supercali »

govorim za clear bez lupe
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1339 Re: ZOBS

Post by bitanga_sa_otesa »

i on rasipa i smeta kad ti dolazi u susret,doduse manje od obicnog...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#1340 Re: ZOBS

Post by slavkoimamodilera »

daxon wrote:Da, sa tim da ako si u unutrašnjoj (lijevoj) traci rotora, ne smiješ oduzeti prvenstvo prolaza vozilu koje se kreće vanjskom trakom rotora, a ne napušta ga na istom izlazu gdje i ti. Mada, po pravilu, sva vozila koja se kreću vanjskom (desnom) trakom rotora, trebala bi na tom izlazu da ga i napuste, a ne da se vanjskom trakom voze u krug i tako ometaju one koji ulaze ili se isključuju iz kružnog toka, ali to je već druga tema.
Možeš li mi molim te naći dio zakona kojim je ovo uređeno..? Jer mene nisu tako učili... što ne znači da me nisu učili naopako, ali bih volio znati...

Hvala!
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1341 Re: ZOBS

Post by nightvision »

zna li neko da li su usvojene izmjene zakona o voznji sa obavezno upaljenim dnevnim svjetlima, konkretno da li je dozvoljeno odnosno nije kaznjivo voziti auto sa fabricki ugradjenim dnevnim svjetlima koja nisu integrisana sa kucistem za oborena i duga svjetla i kod kojih nisu upaljena zadnja poziciona svjetla (koja po danu i nema logike da su upaljena)
Dzontra_Volta
Posts: 6482
Joined: 20/01/2011 11:10

#1342 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

nightvision wrote:zna li neko da li su usvojene izmjene zakona o voznji sa obavezno upaljenim dnevnim svjetlima, konkretno da li je dozvoljeno odnosno nije kaznjivo voziti auto sa fabricki ugradjenim dnevnim svjetlima koja nisu integrisana sa kucistem za oborena i duga svjetla i kod kojih nisu upaljena zadnja poziciona svjetla (koja po danu i nema logike da su upaljena)
U članu 90. stav (1) piše:
(1) Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti
upaljena kratka svjetla.


Ova odredba do sada nije mijenjana (zadnja izmjena Zakona bila prošle godine).
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1343 Re: ZOBS

Post by insomnia78 »

Sad mi žandarmerija halali kaznu od 135€ i 3 boda, zbog nevezanja pojasa :D

Ja usiso auto ispred kuce i krenem ga oprati

Ispred moje kuce sto metara ima raskrsnica i dolazim sekundu prije njih dvojice na motorima
Kako ja sad podesavam sjediste, ovo ono, zaboravio pojas staviti

Ja im mahnem rukom da prodju, oni prolaze i vidim ja ovaj drugi se okreno i gleda u mene, skontam da nisam pojas stavio

Ja mu pokazujem, skonto sam evo stavljam on mase rukom da pridjem da se poravnam s njim

I sad vozimo paralelno ja otvorio prozor, reko izvinite jbg, ovjasnjava on meni kolko para i poena.

Reko kriv sam, sve znam,
on gleda i kaze hajd bjezi

Lahva puno i gas dok se nisu predomislili
Garant im crnjak bio zato sto sam im pustio prednost :D
Hvala im dje culi i dje ne culi :D
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1344 Re: ZOBS

Post by nightvision »

Naidjem na ovo stivo, interesantno je, uslovi za propisivanje kazni za prekrsaje, trajanje, i sl...

http://www.eupm.org/FCKeditor/Images/Me ... %20web.pdf
JQKER
Posts: 16
Joined: 08/05/2014 00:43

#1345 Re: ZOBS

Post by JQKER »

nightvision wrote:Naidjem na ovo stivo, interesantno je, uslovi za propisivanje kazni za prekrsaje, trajanje, i sl...

http://www.eupm.org/FCKeditor/Images/Me ... %20web.pdf
Da li je u zvanicnoj upotrebi ovaj novi zakon ?? Da li praktikuju ovo "Osoba, koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu za kategorije A1, A, B i C, C1, a mlađa je od 23 godine, ne smije upravljati vozilom u saobraćaju na putu u vremenu od 23:00 do 05:00 sati, osim ako je s njim osoba starija od 25 godina i ima vozačku dozvolu, a da joj zadnju
godinu nije izricana zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom." :-)
Dzontra_Volta
Posts: 6482
Joined: 20/01/2011 11:10

#1346 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

JQKER wrote:
nightvision wrote:Naidjem na ovo stivo, interesantno je, uslovi za propisivanje kazni za prekrsaje, trajanje, i sl...

http://www.eupm.org/FCKeditor/Images/Me ... %20web.pdf
Da li je u zvanicnoj upotrebi ovaj novi zakon ?? Da li praktikuju ovo "Osoba, koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu za kategorije A1, A, B i C, C1, a mlađa je od 23 godine, ne smije upravljati vozilom u saobraćaju na putu u vremenu od 23:00 do 05:00 sati, osim ako je s njim osoba starija od 25 godina i ima vozačku dozvolu, a da joj zadnju
godinu nije izricana zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom." :-)
Prvo, ovo nije "novi" zakon, u upotrebi je još od 2006. (i brošura je nekad tad i pravljena).
U međuvremenu je bilo nekoliko izmjena i dopuna ovog zakona, između ostalog i da se briše ovaj stav koji zabranjuje upravljanje mlađim od 23 godine u noćnim satima (razlog je bilo što se vršila diskriminacija nad mlađim ljudima koji su poslom vezani za vožnju u noćnim satima).
JQKER
Posts: 16
Joined: 08/05/2014 00:43

#1347 Re: ZOBS

Post by JQKER »

Hvala za info :thumbup:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1348 Re: ZOBS

Post by seoBIH »

Sarajevo, iz pravca Ildidže kod RTV doma skreneš desno, ideš pravo nekih 150 metaa i imaš otvaranje dvije trake. Desnom trakom možeš desno (i pravo ako sam dobor vidio), a lijevom trakom lijevo i pravo. Kako idem desnom, dam lijevi žmigavac, prrestrojim se u lijevu i nastavim pravo.

Ono što me interesuje, da li je ispravno davanje žmigavca s obzirom da neću skrenuti lijevo? 99% sam siguran, ali pitam radi toga što me lik spuštajući se od Merkatora umalo nije spucao misleći da ću skrenuti lijevo.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1349 Re: ZOBS

Post by marketleader »

Zna li iko kolika je kazna za voznju u krivom smjeru u jednosmjernoj ulici??
Interesuje me jos, kada policija posalje kaznu postom kako se postupa s tim? Imao sam neobican slucaj, usao sam u jednosmjernu par metara i skontao da moram drugom ulicom i posto je bilo dosta prostora htio sam se okrenuti. Međutim u tom trenutku naišla je patrola. Da skratim, zapisali me u svesku neku, shuplju mi pukli, kontam ja nece nista s tim. Nisam im iz tog razloga ni dao nista "na kafu". Međutim danas mi postar ostavio obavijest vezana za preporučenu pošiljku-povratnicu iz Kaknja. To se desilo u Kaknju i nema nista drugo biti nego to. Sad me zanima, kako su mi mogli poslati kad nisam nista potpisao? Šta ako se napravim lud i ne podignem u posti? Treba mi vozacka i nikako mi ne odgovara da ostanem bez nje mjesec dana ili sl.
Dzontra_Volta
Posts: 6482
Joined: 20/01/2011 11:10

#1350 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Pogledaj član 40.
http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Zakon ... racaja.pdf
Počinio si prekršaj iz člana 40. stav (4).
E sad, nisam našao kaznu po toj odredbi, ima samo ova za član 40. stav (3):
Član 235.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 300,00 KM kaznit će se za prekršaj:
...
2) vozač koji na putu postupa protivno odredbama člana 40. stav (3);
...
(2) Za prekršaje iz tač.1), 2), 3), 5), 10), 11), 13), 14), 15), 17), 18), 25), 26), 32) i 33) stava (1) ovog člana
vozaču ili vozaču-instruktoru uz kaznu izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u
trajanju od jedan mjesec do četiri mjeseca, a i za druge prekršaje iz tog stava ta mjera se može izreći u istom
periodu.
(3) Za prekršaje iz stava (1) ovog člana kojim je izazvana saobraćajna nezgoda, učinilac će se kazniti
novčanom kaznom u iznosu od 300,00 KM do 1.000,00 KM, a vozaču će se uz kaznu izreći i zaštitna mjera
zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog mjeseca do šest mjeseci.
(4) Osim novčane kazne za prekršaje iz stava (2) ovog člana, vozaču ili vozaču-instruktoru određuju se i dva
kaznena boda, a za ostale prekršaje iz stava (1) ovog člana vozaču ili vozaču-instruktoru, osim novčane kazne,
određuje se i jedan kazneni bod.


Ti se možeš napraviti lud, ali će ti u neko doba pokucati policajci na vrata da te "zamole" da predaš vozačku. A nije baš svejedno kad ti policija kuca na vrata (šta će komšiluk pomislit' :D ).
Post Reply