deklarisana potrošnja u gradu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
paloma
Posts: 1789
Joined: 04/01/2010 15:55

#101 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by paloma »

ljubav_aha wrote:jao kako filozofirate na temi,komplikujete bez razloga :-)
lahko je tebi, ti imas dva auta u jednom...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#102 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by ljubav_aha »

paloma wrote:
ljubav_aha wrote:jao kako filozofirate na temi,komplikujete bez razloga :-)
lahko je tebi, ti imas dva auta u jednom...
i dvije masine :D
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#103 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Hendrix »

Jao kako ova naša raja štedi pa to je divota jedna, auta kupe sa motorčinom i alu felgama pa onda ajmo štedit vozeći petom kroz grad što sporije možemo na Sava gumama, uglavnom da se jeftinije prođe ali auto je šminka, to se pika.
Ja sam čuo da je najbolje se zakačit autom sa nekoga ispred i u leru lagano ići, da je potrošnja tada pa skoro ispod 4l. :-)
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#104 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

ja se volim zabavljat sa potrosnjom - jednom sam pazeci "izgurao" na 10-11L gradske - a ako se pazi na otvorenom i 6-6,5 L - kad ne pazim onda je 15L gradske i 9L otvoreno

inace mrcina je V6 benzin 180 KS sto kad pogledam i nije tako lose uzevsi u obzir da ljudima 1,4 motorcici trose po 9-10 litara...
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#105 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by holowey »

sto se tice deklarisane potrosnje, jedino sam kod mercedesa u katalogu vidio da stoji
grad - minimum xy l/100km
otvoreno - minimum xy l/100km

znaci ljudi posteno kazu, deklarisana potrosnja je minimum potrosnje a ne garantovano...eod :D
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#106 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

golfista wrote:
Desert Wind wrote:ja se volim zabavljat sa potrosnjom - jednom sam pazeci "izgurao" na 10-11L gradske - a ako se pazi na otvorenom i 6-6,5 L - kad ne pazim onda je 15L gradske i 9L otvoreno

inace mrcina je V6 benzin 180 KS sto kad pogledam i nije tako lose uzevsi u obzir da ljudima 1,4 motorcici trose po 9-10 litara...
sve stoji sem ovo da na otvorenom spustiš na 6,5 L, možda ali nizbrdo...i ovi motorčići od 1,4 litra, sada imaju tih 180 KS koje isporučuje ta tvoja mrcina, samo što troše tri puta manje i tri puta su jeftiniji za održavanjei da ne nabrajam, a te motore koje još vozite tamo treba zabraniti dok nas niste sve pogušili...
hajde de nek ti bude :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#107 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by madner »

golfista wrote:
Desert Wind wrote:ja se volim zabavljat sa potrosnjom - jednom sam pazeci "izgurao" na 10-11L gradske - a ako se pazi na otvorenom i 6-6,5 L - kad ne pazim onda je 15L gradske i 9L otvoreno

inace mrcina je V6 benzin 180 KS sto kad pogledam i nije tako lose uzevsi u obzir da ljudima 1,4 motorcici trose po 9-10 litara...
sve stoji sem ovo da na otvorenom spustiš na 6,5 L, možda ali nizbrdo...i ovi motorčići od 1,4 litra, sada imaju tih 180 KS koje isporučuje ta tvoja mrcina, samo što troše tri puta manje i tri puta su jeftiniji za održavanjei da ne nabrajam, a te motore koje još vozite tamo treba zabraniti dok nas niste sve pogušili...
Sto bi 1.4 motor od 180 ks trosio 3 puta manje? :?

Odrzavanje zavisi, ulje je jeftinije i to je to. S tim da na manjem motoru imas dosta vise stvari koje mogu otic.
gumifufna
Posts: 386
Joined: 22/06/2007 22:27

#108 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by gumifufna »

U gradu nema nikakvog pravila, svako auto trosi vise i to niko ne moze izracunati(jedan mjesec manje jedan mjesec vise)
Znaci samo da ides na posao i da moras stati samo na tri semafora po minutu to je 6 min.dnevno odnosno za deset dana sat vremena auto radi na leru i ako je klima upaljena jos malo vise potrosi :D (ova bi se racunica mogla malo i uzeti u razmatranje o zagadjenju koliko auta na dan odradi u leru bez potrebe)
User avatar
arbosan
Posts: 297
Joined: 04/07/2005 08:50
Location: Sarajevo

#109 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by arbosan »

Treba mi pomoc u vezi auta na ovom linku:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 2#p4669172
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#110 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by vnm »

golfista wrote:sve stoji sem ovo da na otvorenom spustiš na 6,5 L, možda ali nizbrdo...i ovi motorčići od 1,4 litra, sada imaju tih 180 KS koje isporučuje ta tvoja mrcina, samo što troše tri puta manje i tri puta su jeftiniji za održavanjei da ne nabrajam, a te motore koje još vozite tamo treba zabraniti dok nas niste sve pogušili...
ti ako na mali motor dodas turbokompresor time povecavas kolicinu zraka koju mozes ubaciti u radni prostor. to radis da bi mogao dodati vise goriva i time povecati snagu, tako da nije nista cudno da mali turbo motori trose priblizno kao veliki atmosferski.

e sad, smanjenje stetnih materija se smanjenjem radne zapremine ne postize zato jer manje trosi goriva, nego zato jer je kompresiona zapremina (zapremina kad je sabijanje zavrsilo i kad se pali smjesa) manja pa je manje preostalih produkata sagorijevanja. (pored toga ulogu igraju i sve bolja elektronika i varijabilni sistemi ventila ali to nije tema)

a to da su jeftiniji za odrzavanje necu komentarisati. uporedi samo temperature, pritiske i uslove podmazivanja kojima su izlozeni turbokompresioni motori u odnosu na atmosfersko punjene i sve ce ti biti jasno.
Last edited by vnm on 08/11/2010 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#111 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by ljubav_aha »

Hendrix wrote:Jao kako ova naša raja štedi pa to je divota jedna, auta kupe sa motorčinom i alu felgama pa onda ajmo štedit vozeći petom kroz grad što sporije možemo na Sava gumama, uglavnom da se jeftinije prođe ali auto je šminka, to se pika.
Ja sam čuo da je najbolje se zakačit autom sa nekoga ispred i u leru lagano ići, da je potrošnja tada pa skoro ispod 4l. :-)
al' nemaju novca za hybrid,nemoj tako :lol:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#112 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by NediM17 »

vnm wrote:
NediM17 wrote:Nije voznja u gradu, ali po bc-u Rio 1.4 97ks benzinac 4.2l :-)
jasta, ja ispod 5l nikad nisam uspio, a i to 5l je ako sam sam u autu i vozim ko baba. :)

po gradu ako je puno kratkih relacija potrosim 9-10l bez problema...
Ozbiljno ti kazem 4.2l/100km, ako laze bc lazem i ja!
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#113 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by vnm »

pa upravo tako, ne kazem ja da ti lazes nego da laze BC :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#114 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by madner »

golfista wrote:
Sto bi 1.4 motor od 180 ks trosio 3 puta manje? :?
a što to ne bi? ao nisi primjetio motori V konfiguracije koje spominje desert su koncepcijski stari milion godina, projektovani u vrijeme kada je sve bolio k. za potrošnju i zagađenje, danas milion godina poslije imamo stroge euro norme, borbu za svaki mililitar goriva i sl... eto zato bi ovaj 1,4 turbobenzinac trošio tri puta manje od zastarjelog i rastrošnog V6 ( a to da je zastario i da je prevaziđen od ozbiljne automobilske industrije govori činjenica da takav monstrum isporučuje smiješnih 180 KS ) ;-) ;-)
Haj malo prosipaj suplju, razlog zasto se autoindustrija bori da smanji agregate je samo sto se placa poraz po zapremini. V konfiguracija je moderan i kompaktan nacin da smjestis 6 cilindara u sto manji prostor. Taj isti VW ima svoju V6 masinu, od osnovne konfiguracije koja je oko 200 KS do puno jacih.
Dakle napisao si cistu glupost, bez da si i svjestan sta pises.

Ne postoji tehnicki razlog da 3.0 masina trosi 3x vise od masine od 1.4 ako imaju istu snagu. To sto poredis potresnu automobila od 1.2 tone sa 2 tone i drugim mjenjacem samo govori o tome sta znas.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#115 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by madner »

Mislim da bi trebali nazvat Mercedes i reci im da su ove njihove V6 masine milion godina stare i da je forumas golfista skontao da od FSI nema dalje. :roll:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#116 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

Da malo kliznem sa topika - krasno je strpat 180 KS u 1,4 motorcic samo je pitanje kolika je trajnost tog mlina za kafu.
Hayabusa ima 175 KS u atmosferskom motoru bez turba 1,3 pa ja nikad u zivotu nisam vidio nijednu koja je presla 100 000 km a biser je tehnologije i kvalitete... Kawasaki ZX12R ima 1200 kubika i 190 KS i njegova potrosnja je oko 15-20L.

Koliko god ti ili mi mislili da nama korporacije misle dobro okreni se oko sebe i vidi koliko je njima stalo do ekologije, covjeka i prirode - servisa kvalitetnih dijelova kvalitetne podrske itd itd...

Znas kol'ko? Toliko da ih svrbi dupe o ekologiji i o klijentima 8-) I ako ti mislis da su podaci o 7 litara benzina iz 1,4 motora tacni onda svaka cast :lol:

S druge strane jaruga moj pitam ja tebe na koliko obrtaja ti njega moras zavrtit da bi dobio vucu i startnost - ja mislim da je njima crveno polje na oko 7-8 hiljada a da dobijes neku snagu moras ga zavrtit na 3-4 hiljade obrtaja :mrgreen: :dance: - da pretpostavim: visoka turaza, brza potrosnja prstenova karika, radilice - rok trajanja jedno 90-100 km a onda mu je dzenaza, jedino ako im dijelove za motor ne isporucuje McLaren od titanijuma berilijuma i keramike :lol:

Ali - na pocetku i na kraju svega u potpunosti te razumijem - ekologija je sjebana, ekosistemi sjebani - ali jaruga moj to sigurno nije zbog jednog propalog forumasa - nego zbog pohlepnih naftnih lobija. Najljepse bi bilo kad bi svi bojkotovali auta i goriva :skoljka:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#117 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by madner »

golfista wrote:
madner wrote:Mislim da bi trebali nazvat Mercedes i reci im da su ove njihove V6 masine milion godina stare i da je forumas golfista skontao da od FSI nema dalje. :roll:
TSI, razlika je ogromna.
Da ga stavimo u E230 da vidimo hoce li imati 3 puta manju potrosnju od 'milion godina starog V6'
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#118 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Qler »

Ma TSI je dobar, ali ipak V6 je V6, a o V8 da ne pricam :) ili ne daj Boze V12 :D kad cujem onog 600 V12 najezim se sav :D
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#119 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by 1946 »

Qler wrote:kad cujem onog 600 V12 najezim se sav :D
Pišnem u gaće :lol:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#120 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

Qler wrote:Ma TSI je dobar, ali ipak V6 je V6, a o V8 da ne pricam :) ili ne daj Boze V12 :D kad cujem onog 600 V12 najezim se sav :D
pogotovo kad cujem americki V8 ili HEMI u visokoj turazi :mrgreen:
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#121 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Jimmy_The_Saint »

Ne znate vi kakav je VW, levati.... :lol:
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#122 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by sheikh »

Mnogo cinioca utice na potrosnju u gradu.Klima potrosi dva litra vise,slabiji pritisak u guma izvuce litar,sto kilograma tereta u vozilu izvlaci 0,3l na 100km,upaljeni grijaci za stakla izvlace potrosnju,aerodinamike vozila,ali najvazniji cinioc potrosnje je vozac tj. njegovo raspolozenje i opterecenje. :thumbup:
VW je ipak legenda po potrosnji :)
Mislim na TDI :thumbup:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#123 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

sheikh wrote:Mnogo cinioca utice na potrosnju u gradu.Klima potrosi dva litra vise,slabiji pritisak u guma izvuce litar,sto kilograma tereta u vozilu izvlaci 0,3l na 100km,upaljeni grijaci za stakla izvlace potrosnju,aerodinamike vozila,ali najvazniji cinioc potrosnje je vozac tj. njegovo raspolozenje i opterecenje. :thumbup:
VW je ipak legenda po potrosnji :)
Mislim na TDI :thumbup:


i iz tog vrzminog kola ne izadjes kad vidis da si dosta skupo platio tu tehnologiju :mrgreen: platis hiljade vise za manj
gdjez' bio nidje
stas radio nista :D

P.S. reno je daleko vise unaprijedio potrosnju - ima svjedoka na forumu koji tvrde da clio 1,5 dci ne trosi vise od 5l gradske - samo sto njih handri projekcija i kvaliteta izrade

a evo za primjer na reklamu gospodina gore da ja gusim sa svojim motorom da mu kazem da Reno VelSatis 3.0 DCI iz 2003-2004 ima skoro istu potrosnju sa skoro isto konja kao i ja a da ne pricam da je 2 generacije ispred i da je dizel...
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#124 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by sheikh »

dobro,clio 1,5 trosi 5 litara :)
ja vozam golfa,mislim da je ljepsi i bolji od clia,2,0 motor mnogo jaci od njegovog :)
a potrosnja :D
pa ne bas plaho veca od renoove :)
mada je glupo porediti dva auta :) reno je ok vozilo :)
al golfa i clia ne mozes porediti :)
pirk3
Posts: 14
Joined: 08/03/2010 08:22

#125 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by pirk3 »

sheikh wrote: al golfa i clia ne mozes porediti :)
mozes jasta
clio sa 0 km na satu bi uvjek izabrao prije golfa
a o ljepoti .. jbg o ukusima se ne raspravlja al golf je znjaru malo je rec :D

sto se tice teme:
deklarisana potrosnja u gradu 6.6 (po knjzici)
u praksi od 6.5 do 7.5
benzin
Post Reply