deklarisana potrošnja u gradu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#1 deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

interesuje me da li neko zna šta TAČNO znači deklarisana potrošnja za neko auto u gradu
kada kaže da troši npr. 8,5 litara u gradu
šta to znači ?
da će trošiti tih 8,5 litara pri konstantnoj brzini od 60 km/h u jednom "cugu" od 100 km sa zagrijanim motorom??
tj. da se ne računaju stani-kreni na semaforima, milenje 20 km/h u koloni, hladan start u toku jednog ili više dana

da li je neko više upoznat sa normama koje se primjenjuju za prikaz ove potrošnje

naime za moj Tipo je "po knjižici" gradska potrošnja 8,5 litara
ali meni troši 15 litara...istina u periodu od 10 dana, a u toku dana su 3-4 kratke relacije od po 3-4 kilometra, znači uvjek je hladan start a i motor rijetko ima priliku dostići radnu temperaturu..je li ovo "normalna" potrošnja za ovakav režim vožnje...ima li neko slična iskustva sa novijim autim i motorima u sličnim režimima vožnje i kakva je kod njih potrošnja

Image
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#2 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Wind »

Bas sada mi je otvoren Excel i nesto preracunavam potrosnju na mom autu kad slucajno vidjeh ovo...

ma to je, mes se cini, potrosnja u nekim lab uslovima...nidje veze...meni pise gradska 6.5 a evo ne mogu ispod 9 l
Toyota Auris, dizel, :x

previse je tu faktora koji uticu na potrosnju, nauka citava...evo ja vodim evidenciju o svakom punjenju, prosjeku, cijeni, kolicini goriva i opet ne mogu da nadjem neku formulu....

isto auto, ista pumpa, iste relacije, isti vozac = razlicita potrosnja :?

isao sam u servis, auto je pod garancijom, pitam u cemu je problem....tamo vamo, sve je ok, nema odgovora...
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Qler »

dosta zavisi i od nacina voznje. Ja sam imao fiestu 1.25 meni troslia glat 8.5 i do 9 po gradu. Sada jaranu koji je uzeo trosi oko 7.5 do 8. Prije dva dana odem sa drugim jaranom, vozi focusa 1.6 benzin, na benzinsku, presao 500km, natocimo do kraja, podijelimo, 8.6 trosi, a stavio 17'' felge. Prije njih najvise mu pokazivao 8.4l/100km.

Inace i ja tako mjerim koja je prosjecna potrosnja po gradu. Naspem do prvog izbacivanja pistolja, predjem minimum 300km, naspem opet do prvog izbacivanja pistolja, podijelim gorivo sa kilometrima, i to je najmjerodavnije.
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#4 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

kakav ti je režim vožnje
koliko dana ti "traje" rezervoar, kolike su ti relacije u toku jednog dana, i koliko puta imaš HLADAN START u toku jednog dana
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#5 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by AdnanSA »

Tu bi trebali biti uračunati hladni startovi i vožnja u kolini jer to je u stvari gradska vožnja zar ne.
Kod mene Volvo 2,0 benzin uzme 15 litara benzina i plina zajedno po gradu. Najmanje dva hladna starta dnevno i vožnja u špici sa prosjekom od 27 km/h. Ono što proizvođaći deklarišu najćešće nema veze sa realnošću.
Ipak 15 litara za Fiata Tipo je previše jedino ako nije onaj sport model od 110 kw.
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#6 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

nažalost nije
tek 1.4 sa 70 KS
ipak je znaći puno, ako tvoj motor sa 2.0 troši isto
nešto znači ipak ne valja
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#7 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Wind »

Auris 2.0 dizel
50 km dnevno, cisto gradska
9l/100km

ovo je puno ali tvojih 15 je stvarno previse...ne mogu da vjerujem da moze toliko popiti....

mozda negdje curi... :D

koliko je star auto, u kakvom je stanju motor, jesi li "tezak" na gasu, ono sportska voznja?
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#8 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

22 godine, mono-jetronic sistem ubrizgavanja
bio je prošle zime kvar na tome, pa je od tada takva potrošnja
kakva sportska vožnja može biti u gradu
dakle ovakva je DNEVNA ruta PO GRADU znači max 50 km/h semafori, kolone, ovo, ono....
ujutro hladan start i relacija od 3 km
popodne hladan start i relacija od 3-4 km
uveče hladan start i relacija 2-3 km
i 15 litara koje naspem bude mi oko sedmicu dana pri ovakvom režimu vožnje
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#9 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

Wind wrote:Auris 2.0 dizel
50 km dnevno, cisto gradska
9l/100km
e u ovome je caka, ipak 50 km na dan, tj. u DVA dana ti ispuniš nosrmu potrošnje "na 100 km7h"

mislim da bi u mom režimu vožnje i kod tebe znatno skočila, bar na 12 litara i ako uzmeš d aje dizel, da je noviji motor...pa moglo bi biti IPAK to tako
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#10 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by memlija »

pa gledajuci realno gradska je gradska, nema se tu sta deklarisati, normalno je da ima semafora, uspona, kolona, cekanja itd.....
u mene moja octavia 1,9 tdi 66 kw po gradu onako kako je @qler objasnio trosi izmedju 6,5-7,5 nema sanse vise....
nit' je hvalim nit' kudim nego kazem kako je tako je :D ....
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#11 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

memlija wrote: 6,5-7,5 nema sanse vise....
nit' je hvalim nit' kudim nego kazem kako je tako je :D ....
malo ti to bolje probaj mjerit
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#12 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Wind »

ma, vidi...sam kazes da si imao kvar na ubrizgavanju goriva i od tada ti je povecana potrosnja, plus 22 godine star motor......eto ti odgovora za potrosnju...

ali nisi u pravu, ili te nisam skontao, to sa predjenim kilometrima...po tebi znaci sto manje km, vise ce trositi.... :?
mojih, u prosjeku 50km dnevno je samo radi info, ali i da prelazim 20 ili 200 km dnevno, potrosnja bi bila priblizno ista, pod istim uslovima....

ovdje mozemo samo generalno da diskutujemo o potrosnji goriva ali nije ispravno porediti razlicite motore i vrste goriva pa na osnovu toga izvlaciti zakljucke....znaci, mogu se porediti samo isti motori, isto gorivo, isto stanje motora...e onda moze neko reci meni trosi vise ili manje...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#13 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Control panel »

-medeni- wrote:interesuje me da li neko zna šta TAČNO znači deklarisana potrošnja za neko auto u gradu
kada kaže da troši npr. 8,5 litara u gradu
šta to znači ?
da će trošiti tih 8,5 litara pri konstantnoj brzini od 60 km/h u jednom "cugu" od 100 km sa zagrijanim motorom??
tj. da se ne računaju stani-kreni na semaforima, milenje 20 km/h u koloni, hladan start u toku jednog ili više dana

da li je neko više upoznat sa normama koje se primjenjuju za prikaz ove potrošnje

naime za moj Tipo je "po knjižici" gradska potrošnja 8,5 litara
ali meni troši 15 litara...istina u periodu od 10 dana, a u toku dana su 3-4 kratke relacije od po 3-4 kilometra, znači uvjek je hladan start a i motor rijetko ima priliku dostići radnu temperaturu..je li ovo "normalna" potrošnja za ovakav režim vožnje...ima li neko slična iskustva sa novijim autim i motorima u sličnim režimima vožnje i kakva je kod njih potrošnja

Image

meni isto trosio 12 l, sve zivo promijenio izmjerio komresiju sve OK. onda sam promijenio pumpu gdje tocim (OMV) i sad je potrosnja oko 8 l po gradu u uslovima kreni stani. sad sipa na El tariku, selexu ili hifi gdje stigne, potrosnja ista. promijeni pumpu.
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#14 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by memlija »

-medeni- wrote:
memlija wrote: 6,5-7,5 nema sanse vise....
nit' je hvalim nit' kudim nego kazem kako je tako je :D ....
malo ti to bolje probaj mjerit

dobro kako ti kazes :roll:
... ovako je u nas u mislim u BiH uvijek slucaj u vecini slucajeva u svemu....jos se trebam i djecom zaklinjati pa bi ti rekao ma daj ne fataj me na taj fazon itd, nema razloga da ikoga ovdje foliram nego sam rekao iz iskustva, a ti 'malo to bolje mjeri',
hajd zdravo.... ;-)
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#15 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by hogar strasni »

Potpisujem ovo sto ' memlija ' kaze, nema se tu sta klet, i premijeravat, ni kudit ni hvalit, ja vozim golf 4 i kedy SDI oba sluzbena vozila,potrosnja u gradu po 100 puta kontrolisana 8l je max sto ces potrosit po gradu,normala voznje podji stani , kolona semafori, mozes ga ti navuci i na vise al ako ces ga maltretirat i turairat, al osta ti je to, a vrlo lako fakat ide i ispod 7 litara lagane normalne voznje.
Zena mi vozi TDI isto 66kw golf 4,potrosnja aman isto sve s tim da je malo startniji zbog turbine.
Sad ce vrucine pa ce s klimom da se poveca i potrosnja garant,a potrosnja je direktno vezana za temperament i nacin voznje uvezana s stanjem motora / ja sipam polusintetiku i redovan je servis svih filtera i ulja na 8-9 hiljada/ i goriva koje se koristi,ja tocim na ini imzitu i el tariku, cuo sam da raja manje predju kilometara sa gorivom sa OMV pa i ne tocim nije usput i skuplje je.
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#16 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by pametolog »

ja zenu posaljem u grad sa 100 maraka i vrati mi 5-6 maraka kusura, plafon. Sve potrosi sto joj dam.
Al vidio sam da mi zena isto trosi i po gradu i na otvorenom
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#17 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Wind »

pametolog wrote:ja zenu posaljem u grad sa 100 maraka i vrati mi 5-6 maraka kusura, plafon. Sve potrosi sto joj dam.
Al vidio sam da mi zena isto trosi i po gradu i na otvorenom
:D :D :D :D dobar!


Image
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#18 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Blobi »

Passat B6 2.0 TDI 4motion 170ks, po gradu potrosnja izmedju 7-9l zavisno od intenziteta guzvi i toga na koju nogu ujutro ustanem. Nikad ne gasim klimu, prozori uvijek zatvoreni. Felge 17", sa gumama profila R17 235 45 koje su na nekih 2.0 - 2.2 pritiska (kako kad kontrolisem). Na otvorenoj cesti trosni smijesno malo, nekad ide ispod 5l kad vozim penzionerski.

@medeni:
Moze biti i to da su godine i stara tehnologija faktori koji kumuju toj velikoj potrosnji.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#19 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Desert Wind »

V6 180 konja benzin - trosio je konstantno 14-15 litara (prilicno nepazljive ostrije voznje) - i kad vas citam osjecam se blagoslovljen imat skoro 20 godina star auto 180 konja i samo 14-15 litara benzina potrosnje po gradu a koja pada na skoro 50% na otvorenom.

U zadnje vrijeme prokusavam sistem izbacivanja iz brzine kada se blizi kocenje ili tamo gdje snaga nije potrebna ili pak u vrlo visokoj brzini npr 50-60 km/h voziti u 4oj ili 5oj lagano bez sile - i potrosnja mi je spala za 20% na nesto vise od 11 litara. Ne palim klimu jer me glava boli od nje osim ako je ekstremno vruce a otvorim sva 4 prozora.

:run:
LongDong
Posts: 789
Joined: 22/04/2008 23:08

#20 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by LongDong »

Nisam neki stručnjak u vezi auta i svega u vezi njih, ali negdje sam načuo da je najmanja potrošnja na 2500 obrtaja, je li to istina?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#21 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Better Man »

LongDong wrote:Nisam neki stručnjak u vezi auta i svega u vezi njih, ali negdje sam načuo da je najmanja potrošnja na 2500 obrtaja, je li to istina?
Najmanja potrosnja ili boje receno idealna potrosnja je pri brzini od 90-100 km/h u najvecem stepenu prijenosa.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#22 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by whow »

Treba imati u vidu da broj deklariran od strane proizvodaca se dobiva na jedan veoma artificijalan nacin koji nema nikakve veze sa realnom voznjom. Vozilo se naime testira u garazi , bez putnika , otpora zraka , vjetra , vremenskih elemenata i kolovoza jer se tockovi vrte po tim testnim valjcima pri nekoj idealnoj brzini koja ponovo nije nikakva replika realne gradske voznje. Tako dobivena brojka se koristi najcesce u cilju propagande dok je realna potrosnja u prosjeku oko 30% veca od one deklarirane. Kod mene na Toyoti , 2010 RAV4 , 2.5l benzin , 180 ks , trenutna kilomentraza 3500 KM kompjuter pokazuje 9.6 l kao prosjecnu potosnju. 65% voznje je autoput ostatak je umjerena gradska. Za sada sam zadovoljan sa potrosnjom. Jedna sugestija za vozace koji zele da smanje potrosnju je mozda ugradnja chipa , cuo sam da smanjuje potrosnju i do 20-30 % kod dizela i nesto manje kod benzinaca.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#23 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by 530i »

-medeni- wrote: naime za moj Tipo je "po knjižici" gradska potrošnja 8,5 litara
ali meni troši 15 litara...istina u periodu od 10 dana, a u toku dana su 3-4 kratke relacije od po 3-4 kilometra, znači uvjek je hladan start a i motor rijetko ima priliku dostići radnu temperaturu..je li ovo "normalna" potrošnja za ovakav režim vožnje...
Jeste, normalna je potrošnja (manje-više).
Hladnim startovima i vožnjom samo par kilometara osim velike potrošnje ujedno imaš i veliko habanje motora. Ne zaboravi i da tvoj auto ima 20 godina, motor nije nov i traži malo više gasa samim time i troši malo više goriva.

Ili se pomiri sa tom potrošnjom, ili ne koristi auto na tako malim relacijama ili vozi duže relacije. Kažeš da si imao kvar na sistemu ubrizgavanja, pitanje je šta je i kako urađeno, smjesa mora biti dobro podešena, ler gas. Odvezi nekome da ti ispita ispravnost "saug" sistema, kod tebe je vjerovatno elektronski, nije kao na starijim vozilima da se ručno uključi/isključi. Možeš naravno pregledati detaljno stanje motora (potrošnja i pritisak ulja, kompresija, da li dimi i koliko i kako), zamijeniti neke osnovne stvari (svjećice, kablove, kapu razvodnika). Ovo zadnje obavezno uradi, ako ne znaš kad je to mijenjano zadnji put. Probaj i sa drugim gorivom, da izbaciš i tu dilemu.

Ali opet ne očekuj nešto pretjerano manju potrošnju, ako ti troši 10 litara po Sarajevu i to normalne vožnje gdje se auto ugrije i duže vozi - budi zadovoljan i smatraj to dobrom potrošnjom. Nemoj očekivati fabričke prosjeke pri gradskoj vožnji. Na kraju, Fiatovi benzinski motori opušteno troše koji litar više od ekviavalentnih konkurenata, i to važi i za starije i za novije motore.
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by Optimist »

-medeni- wrote:
memlija wrote: 6,5-7,5 nema sanse vise....
nit' je hvalim nit' kudim nego kazem kako je tako je :D ....
malo ti to bolje probaj mjerit
Ovu potrosnju imam i ja u uslovima kad nema guzve i zezancije. A ako sam potrefio spicu, prva, druga ponekad treca, ne ide ispod 8. Sa klimom nekad bude i 9. :-)
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#25 Re: deklarisana potrošnja u gradu

Post by -medeni- »

Rodica mi je prije mjesec-dva kupila NOVU Fabiju 1.2 TSI i uzmem juče "knjigu/upustvo" da malo pregledam i nađem sljedeće:
doslovno prenosim text
SMANJITE RAD MOTORA U PRAZNOM HODU
U koloni , ispred raskrsnica i semafora s dužim crvenim svjetlom isplati se isključiti motor. Već nakon 30-40 sekundi pauze u radu motora, ušteda godiva je veća od količine goriva potrebne za ponovno pokretanje motora.
U praznom hodu je potrebno dugo vremena da se motor zagrije na radnu temperaturu. No, u fazi zagrijavanja su trošenje i emisija štetnih tvari naročito visoki. stoga krenite odmah nakon pokretanja motora. Pritom izbjegavajte visoke obrtaje motora.
RIJEĐE VOZITE NA KRATKIM DIONICAMA
Kod hladnog starta izbjegavajte dionice kraće od 4 km.
Motor i katalizator moraju postići svoju optimalnu radnu temperaturu, kako bi se potrošnja i emisija štetnih tvari učinkovito smanjili.
Hladni motor vozila troši izravno nakon pokretanja cca 15-20 l goriva na 100 km. Nakon otprilike jednog kilometra potrošnja se smanjuje na cca 10 l/100 km . Tek nakon otprilike 4 do 10 kilometara motor je radno zagrijan (ovisno o vanjskoj temperaturi i motoru) a potrošnja se noramilzuje. Stoga biste kratke dionice, ako je ikako moguće, trebali izbjegavati.
i kakva onda šuplja priča o 5 litara
u uvodu sam naveo da dnevno pravim TRI dionice do 4 km !!!
te u takvom režimu vožnje nema nijednog TDI-a koji će imati potrošnju 5-6 litara !!!!! :-)
Post Reply