P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#251 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Elixan wrote: 21/01/2020 10:21 Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno. Neko tvrdi da pocetnik ne smije prevoziti djecu. Vase iskustvo s tim? Ako imate referense u zakon bio bi zahvalan.
Reference na Zakon?
Ja stvarno ne znam sta vi radite po tim obukama?
Jel vas iko od tih debiloida kojima dajete po par hiljada za obuku naucio ista i jeste li vi ista se radi sebe uzeli zakon u ruke i naucili ista osim onoga sto vam usrani testovi se daju???
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#252 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

adodbr wrote: 21/01/2020 10:29
Elixan wrote: 21/01/2020 10:21 Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno. Neko tvrdi da pocetnik ne smije prevoziti djecu. Vase iskustvo s tim? Ako imate referense u zakon bio bi zahvalan.
Skines odma P i zdrao , nemiri na planini zdrao
Pa nisu glupi zaustave ga i vide kad je polozio i spucaju mu kaznu 40 maraka za P
Ako jos vozilo nije obiljezio da prevozi djecu to je jos 40 maraka
Pa jos posto nema pravo 2 godine organizovano djecu prevozito je 50 maraka
Dakle 90 maraka lijepa suma
Samo ih treba samarat jer misle da su naucili
Last edited by vjeshalica on 21/01/2020 11:10, edited 2 times in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#253 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 21/01/2020 10:27 Znači ne smiju se praviti djeca dok si početnik, jerbo kako ćeš ga na vakcinu odvest? :) Mislim da to nema veze. Ako neko ima negdje nešto napisano nek postavi.

I dodao bih svoj prijedlog na temu, da se uvede i oznaka "K", zakonski definisana kao "Kreten u saobraćaju", a među rajom bi se mogla zvati "Kar*na od vozača".
Moze ti prvi stavi slovo K nakon ovih izjava
Shto bi neki roditelj dopustio da mu pocetnik vozika djecu okolo a tek polozio?
Skrha se negdje ubije ti dijete i sta ces onda?
Neiskustvo i misljenje o samom sebi da te je naucio instruktor iest u kurcima
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#254 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

vjeshalica wrote: 21/01/2020 10:59
pezzar wrote: 21/01/2020 10:27 Znači ne smiju se praviti djeca dok si početnik, jerbo kako ćeš ga na vakcinu odvest? :) Mislim da to nema veze. Ako neko ima negdje nešto napisano nek postavi.

I dodao bih svoj prijedlog na temu, da se uvede i oznaka "K", zakonski definisana kao "Kreten u saobraćaju", a među rajom bi se mogla zvati "Kar*na od vozača".
Moze ti prvi stavi slovo K nakon ovih izjava
Shto bi neki roditelj dopustio da mu pocetnik vozika djecu okolo a tek polozio?
Skrha se negdje ubije ti dijete i sta ces onda?
Neiskustvo i misljenje o samom sebi da te je naucio instruktor iest u kurcima
A da ti staviš neku referencu gdje piše da ne smije? Nije u pitanju autobus.

A ovo za "K" očito nisi ni skontala, po običaju reaguješ samo da bi reagovala. Probaj pročitati ponovo. Ako je neko sklon nekulturi u saobraćaju, čestim prekršajima i sl. treba ga obilježiti, nekim "žigom srama, i za to bi slovo K služilo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#255 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 21/01/2020 12:09
vjeshalica wrote: 21/01/2020 10:59
pezzar wrote: 21/01/2020 10:27 Znači ne smiju se praviti djeca dok si početnik, jerbo kako ćeš ga na vakcinu odvest? :) Mislim da to nema veze. Ako neko ima negdje nešto napisano nek postavi.

I dodao bih svoj prijedlog na temu, da se uvede i oznaka "K", zakonski definisana kao "Kreten u saobraćaju", a među rajom bi se mogla zvati "Kar*na od vozača".
Moze ti prvi stavi slovo K nakon ovih izjava
Shto bi neki roditelj dopustio da mu pocetnik vozika djecu okolo a tek polozio?
Skrha se negdje ubije ti dijete i sta ces onda?
Neiskustvo i misljenje o samom sebi da te je naucio instruktor iest u kurcima
A da ti staviš neku referencu gdje piše da ne smije? Nije u pitanju autobus.

A ovo za "K" očito nisi ni skontala, po običaju reaguješ samo da bi reagovala. Probaj pročitati ponovo. Ako je neko sklon nekulturi u saobraćaju, čestim prekršajima i sl. treba ga obilježiti, nekim "žigom srama, i za to bi slovo K služilo.
Cuj referencu
Hahahah ne smije haloo frajeru strućnjak bruda mudrolog itdddd.
Imas gore clan zakona treba ti jos slikati i staviti jer ti si mudar i necea da trazis????
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#256 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by sime_cipol »

Vjerovatno nema ni drzavni ispit, pa time nije ni profesionalni vozač, kako se uopste misli baviti poslom prevoza putnika, osim ako ne misli na crno to raditi.
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#257 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

vjeshalica wrote: 21/01/2020 12:36
pezzar wrote: 21/01/2020 12:09
vjeshalica wrote: 21/01/2020 10:59

Moze ti prvi stavi slovo K nakon ovih izjava
Shto bi neki roditelj dopustio da mu pocetnik vozika djecu okolo a tek polozio?
Skrha se negdje ubije ti dijete i sta ces onda?
Neiskustvo i misljenje o samom sebi da te je naucio instruktor iest u kurcima
A da ti staviš neku referencu gdje piše da ne smije? Nije u pitanju autobus.

A ovo za "K" očito nisi ni skontala, po običaju reaguješ samo da bi reagovala. Probaj pročitati ponovo. Ako je neko sklon nekulturi u saobraćaju, čestim prekršajima i sl. treba ga obilježiti, nekim "žigom srama, i za to bi slovo K služilo.
Cuj referencu
Hahahah ne smije haloo frajeru strućnjak bruda mudrolog itdddd.
Imas gore clan zakona treba ti jos slikati i staviti jer ti si mudar i necea da trazis????
Zavidan nivo komunikacije. :-)

Gdje to gore ima član zakona?

@sime_cipol kombi vozilo 8+1, možda je škola skijanja u pitanju. Nije prevoz djece, nego prevoz za vlastite potrebe. Ne vidim potrebu za profesionalnim vozačem.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#258 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Ima potrazi ga sam necemo za tebe nista raditi ovdje

I nije tema profesionalni vozac vec vozac koji nema vise od 2g iskustva kao vozac tj.nije vise pocetnik
Covjek koji ima vise od 2g iskustva,nije profesionalac osim ako mu to nije osnovno zanimanje i radi taj posao
Last edited by vjeshalica on 21/01/2020 12:47, edited 1 time in total.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#259 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vnm »

nema člana u zakonu. smije voziti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#260 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

vnm wrote: 21/01/2020 12:46 nema člana u zakonu. smije voziti.
:-)
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#261 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by sime_cipol »

pezzar wrote: 21/01/2020 12:43
vjeshalica wrote: 21/01/2020 12:36
pezzar wrote: 21/01/2020 12:09

A da ti staviš neku referencu gdje piše da ne smije? Nije u pitanju autobus.

A ovo za "K" očito nisi ni skontala, po običaju reaguješ samo da bi reagovala. Probaj pročitati ponovo. Ako je neko sklon nekulturi u saobraćaju, čestim prekršajima i sl. treba ga obilježiti, nekim "žigom srama, i za to bi slovo K služilo.
Cuj referencu
Hahahah ne smije haloo frajeru strućnjak bruda mudrolog itdddd.
Imas gore clan zakona treba ti jos slikati i staviti jer ti si mudar i necea da trazis????
Zavidan nivo komunikacije. :-)

Gdje to gore ima član zakona?

@sime_cipol kombi vozilo 8+1, možda je škola skijanja u pitanju. Nije prevoz djece, nego prevoz za vlastite potrebe. Ne vidim potrebu za profesionalnim vozačem.
Rekao je poslom, a ne za vlastite potrebe.
Ne može ti niko zabraniti da vozis petero svoje djece bilo gdje, iako si tek polozio.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#262 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Član 186.
(8) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B
ili C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole da upravlja vozilom na putu
brzinom većom od 70 km na čas, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih
vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na čas, odnosno 120 km na čas na autoputu, a
lakim motociklom 40 km na čas, niti tim vozilom smije da vuče priključno vozilo, a ni
organizovano da prevozi djecu.

Usutite se vise boga vam
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#263 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

sime_cipol wrote: 21/01/2020 12:48
pezzar wrote: 21/01/2020 12:43
vjeshalica wrote: 21/01/2020 12:36

Cuj referencu
Hahahah ne smije haloo frajeru strućnjak bruda mudrolog itdddd.
Imas gore clan zakona treba ti jos slikati i staviti jer ti si mudar i necea da trazis????
Zavidan nivo komunikacije. :-)

Gdje to gore ima član zakona?

@sime_cipol kombi vozilo 8+1, možda je škola skijanja u pitanju. Nije prevoz djece, nego prevoz za vlastite potrebe. Ne vidim potrebu za profesionalnim vozačem.
Rekao je poslom, a ne za vlastite potrebe.
Ne može ti niko zabraniti da vozis petero svoje djece bilo gdje, iako si tek polozio.
Izvini, ali i firme mogu imati "vlastite potrebe" koje uključuju prijevoz djece putničkim vozilima kategorije M1, nije riječ o registrovanoj djelatnosti "prijevoz putnika u linijskom ili vanlinijskom saobraćaju". Isto važi i za @vjeshalica. Po meni, nije riječ o organizovanom prijevozu.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#264 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vnm »

pezzar wrote: 21/01/2020 12:55 Po meni, nije riječ o organizovanom prijevozu.
slazem se.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#265 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

taj koNbi moze biti registrovan na fizicko lice, ili na firmu, u oba slucaja zato sto je 8+1, za to vozilo ne treba licenca pa samim time ni vozac ima obavezu da bude profesionalac.
bez obzira sta je opravdano ili neopravdano.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#266 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 21/01/2020 12:55

Izvini, ali i firme mogu imati "vlastite potrebe" koje uključuju prijevoz djece putničkim vozilima kategorije M1, nije riječ o registrovanoj djelatnosti "prijevoz putnika u linijskom ili vanlinijskom saobraćaju". Isto važi i za @vjeshalica. Po meni, nije riječ o organizovanom prijevozu.
Član 9.

Motornim vozilom kojim se vrši prijevoz može upravljati osoba koja ispunjava uvjete utvrđene propisima o sigurnosti prometa na cestama.
Osoba iz stava 1. ovog člana mora imati i :
- najmanje III stepen stručne spreme za zanimanje vozač motornog vozila, ili certifikat o stručnoj osposobljenosti za vozača motornog vozila transportnog operatora i
- manje od 65 godina starosti.
Odredba stava 2. ovog člana u pogledu stručne spreme ne primjenjuju se na zaposlenike koji u vezi sa obavljanjem poslova svog radnog mjesta, osim poslova iz djelatnosti prijevoza i rentakar prijevoza kada se vozilo iznajmljuje sa vozačem, upravljaju motornim vozilom za koje je potrebna vozačka dozvola za “B” kategoriju.
Odredba stava 2. ovog člana u pogledu starosnog ograničenja ne primjenjuju se na osobe koje upravljaju motornim vozilom „B“ kategorije i vrše prijevoz za vlastite potrebe

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /22bos.htm

Dakle nije uspunio uvjete iz Zobsa
Cao
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#267 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

http://mervik.ba/downloads/regulativa/b ... 048-10.pdf
(1) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na:

b) drumski prevoz putnika vozilima koja su konstruisana ili trajno prilagoĎena za prevoz više od devet lica, uključujući vozača, i namijenjena su za tu svrhu.
naći vjesalice, zanemari djecu, firma A ima koNbija 8+1 koji voza radnike, prevoz za vlastite potrebe.
treba li vozac od 18 godina imati licencu? polozen ispit za vozaca?
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#268 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Bakir1 wrote: 21/01/2020 13:13 http://mervik.ba/downloads/regulativa/b ... 048-10.pdf
(1) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na:

b) drumski prevoz putnika vozilima koja su konstruisana ili trajno prilagoĎena za prevoz više od devet lica, uključujući vozača, i namijenjena su za tu svrhu.
naći vjesalice, zanemari djecu, firma A ima koNbija 8+1 koji voza radnike, prevoz za vlastite potrebe.
treba li vozac od 18 godina imati licencu? polozen ispit za vozaca?
Bakire, pa i uovom članu koji je vjeshalica citirala piše da se taj stav za profesionalnost i godine ne odnosi na prijevoz za vlastite potrebe, osim ako se ne radi o djelatnosti prijevoza putnika ili rentakar sa vozačem. Napisala post u korist svoje štete. :)
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#269 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by komsinica_s_drugog »

Elixan wrote: 21/01/2020 10:21 Tek sam polozio i dobio vozacku, naravno vozim sa slovom P. Vezano s jednim poslom bi trebao voziti mali kombi (8+1 B kategorija) s djecom na skijanje i slicno. Neko tvrdi da pocetnik ne smije prevoziti djecu. Vase iskustvo s tim? Ako imate referense u zakon bio bi zahvalan.
Nisam cula, i cini mi se nidje veze.Imam dvoje djece, vozim ih.
Ali zar se ti, frisak vozac, ne plasis kombijem punim djece na snijeg?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#270 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 21/01/2020 13:19
Bakir1 wrote: 21/01/2020 13:13 http://mervik.ba/downloads/regulativa/b ... 048-10.pdf
(1) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na:

b) drumski prevoz putnika vozilima koja su konstruisana ili trajno prilagoĎena za prevoz više od devet lica, uključujući vozača, i namijenjena su za tu svrhu.
naći vjesalice, zanemari djecu, firma A ima koNbija 8+1 koji voza radnike, prevoz za vlastite potrebe.
treba li vozac od 18 godina imati licencu? polozen ispit za vozaca?
Bakire, pa i uovom članu koji je vjeshalica citirala piše da se taj stav za profesionalnost i godine ne odnosi na prijevoz za vlastite potrebe, osim ako se ne radi o djelatnosti prijevoza putnika ili rentakar sa vozačem. Napisala post u korist svoje štete. :)
Ne nego tvoje :D
Procitaj ga opet i vidjeces da vozac mora ispunjavati uslove iz Zobsa ali doticni nije ispunio uslov shodno clanu 186 koji je decidno zabranio da se vrsi,ispunjavanje uslova iz Zobsa znaci da ima i odgovarajucu kategoriju itd... da dalje ne idemo u detalje...organizovani prevoz djece pocetniku u periodu od 2 godine.
Ili sjedis na usima ili ti treba crtati?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#271 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 21/01/2020 13:13 http://mervik.ba/downloads/regulativa/b ... 048-10.pdf
(1) Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na:

b) drumski prevoz putnika vozilima koja su konstruisana ili trajno prilagoĎena za prevoz više od devet lica, uključujući vozača, i namijenjena su za tu svrhu.
naći vjesalice, zanemari djecu, firma A ima koNbija 8+1 koji voza radnike, prevoz za vlastite potrebe.
treba li vozac od 18 godina imati licencu? polozen ispit za vozaca?
Valjda si dosad naucio da osoba koja vozi vozilo koje ima vise od 9 lica,vozi autobus
A osoba koja hoce da vozi autobus mora po Zakonu imati 24 godine
I polozen ispit D kategorije
Sjedis na usima?
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#272 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Jbg, ne znam nacrtati razliku između organizovanog prijevoza (koji mogu vršiti registrovana lica sa odgovarajućim vozilima, licencama, potvrdama o teh-eksp. i slično) i prijevoza za vlastite potrebe (koji obavlja uposlenik firme čije je i vozilo, i to sa B kategorijom, vozilo od ukupno 9 mjesta za sjedenje) 8-)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#273 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

odgovori mi na pitanje gore postavljeno
i da, vozilo 8+1 moze li biti registrovano na fizicko lice?
M1 Putnički automobil
vozila namijenjena za prijevoz putnika koja, osim sjedišta vozača, imaju najviše osam sjedišta.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#274 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

pezzar wrote: 21/01/2020 13:27 Jbg, ne znam nacrtati razliku između organizovanog prijevoza (koji mogu vršiti registrovana lica sa odgovarajućim vozilima, licencama, potvrdama o teh-eksp. i slično) i prijevoza za vlastite potrebe (koji obavlja uposlenik firme čije je i vozilo, i to sa B kategorijom, vozilo od ukupno 9 mjesta za sjedenje) 8-)


Jel ti razumijes da lice koje hoce da obavlja prevoz shodno clanu 9 mora zadovoljiti uvjete propisane Zobsom?
Nije ispunio uvjet.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#275 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 21/01/2020 13:28 odgovori mi na pitanje gore postavljeno
i da, vozilo 8+1 moze li biti registrovano na fizicko lice?
M1 Putnički automobil
vozila namijenjena za prijevoz putnika koja, osim sjedišta vozača, imaju najviše osam sjedišta.
Tema nije registracija vozila vec prevoz djece
Frajer je tek polozio i hoce da vozi djecu nekim kombijem
To sto ce raditi je organizovani prevoz djece za neku firmi i on nije ispunio Zobsom propisane uslove ;)
Last edited by vjeshalica on 21/01/2020 13:37, edited 1 time in total.
Post Reply