- Registracija vozila - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#76 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Opet ne kontas sarkazam... Elem, trazis logiku u BiH, a to je ovdje rijetka kategorija... Zasto je kod novog auta obavezan teh. pregled, a kod druge registracije nije, tj. placa se samo 1/2 tehnickog, za troskove papirologije, ali ne i pregled...?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#77 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

Da se razumijemo, nemam ja nista protiv da svaka naredna registracija bude skuplja zbog starosti vozila, samo bih zelio da to pravilo vazi za sve. Navodim primjer, nek se godisnje povecava za 20KM, tada bi za vozilo staro 20-ak godina ukupni izdaci bili 1/2 vrijednosti vozila (registracija plus da ga nazovem porez na starost). Mislim da bi se na taj nacin smanjio procenat starih vozila na cesti. Ali kao sti ti rece, gdje pocinje BiH, tu prestaje logika, nazalost.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#78 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by frngla »

jedino je kod nas veci "porez" na novo auto, tj. prve 3 godine :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#79 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

frngla wrote:jedino je kod nas veci "porez" na novo auto, tj. prve 3 godine :lol:

Znajuci zato, ocekivao sam manje izdatke ovaj put. Kad dodjem kuci bas cu da pogledam sta je to skuplje ove godine nego prosle. Mislim da imam sacuvan racun. Znam samo da je tehnicki pregled bio 50, a sad 60,80 KM.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#80 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

frngla wrote:jedino je kod nas veci "porez" na novo auto, tj. prve 3 godine :lol:
Jesi li siguran u "samo" 3 godine...? Do prije 2 godine, granica za snizavanje poreza pri registraciji je bila 7 godina...
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#81 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by frngla »

zna, tako je njemacka rijesila otpad :)
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#82 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by GaRGa »

ima li kod nas ikakav popust za hybridna ili elektricna vozila kod registracije ?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#83 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

micki125 wrote:
Optimist wrote:Da se razumijemo, nemam ja nista protiv da svaka naredna registracija bude skuplja zbog starosti vozila, samo bih zelio da to pravilo vazi za sve. Navodim primjer, nek se godisnje povecava za 20KM, tada bi za vozilo staro 20-ak godina ukupni izdaci bili 1/2 vrijednosti vozila (registracija plus da ga nazovem porez na starost). Mislim da bi se na taj nacin smanjio procenat starih vozila na cesti. Ali kao sti ti rece, gdje pocinje BiH, tu prestaje logika, nazalost.
tako je, uvođenjem dodatnih nameta građani bi prestali sa drskom, neopravdanom i bahatom praksom vožnje starih automobila i izvukli pare iz slamarice, tričavih 20ak hiljada, i kupili novo auto. Ili kao sto ti rece, gdje pocinje BiH, tu prestaje logika, nazalost.

čovječe znaš li ti uopće šta pričaš?

Evo jedan svjez primjer zasto nam je stanje kakvo jeste. Petak ujutro, dolazim na tehnicki pregled, ispred mene 2 vozila prvi Golf 2 i Hyundai Santa Fe. Golf ide na valjke, kontrolisu mu se SAMO prednji tockovi. Dolazi na red Hyundai i iza njega ja, kod nas se vrsi kontrola i prednjih i zadnjih kocnica. Iza mene Chevy Matiz, ponovo samo prednje. Izduvni gasovi nisu nikome kontrolisani. Zasto zakon nije za sve isti? Namjerno necu da navodim o kojoj je stanici teh. pregleda rijec, da se ne bi proculo i da ne bi navalili ovi sa dvicama i slicnim vozilima na istu.
Kad bi samo postovali pravila o teh. pregledu koja vec postoje, mislim da bi se vec u startu sklonilo sa ulica dosta vozila koja odavno tu ne pripadaju.

@Micki125

Zar nije logicnije da se podrzi kupovina novih vozila, da se skine sto vise nameta sa njih, a da se time opterete starija? Postoji jako mnogo razloga zasto je bolje, da sad ne navodim. Mislim da bi drzava puno vise profitirala kad bi se vodila tom logikom, obzirom na prosjek godina naseg voznog parka.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#84 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

GaRGa wrote:ima li kod nas ikakav popust za hybridna ili elektricna vozila kod registracije ?

To je kod nas misaona imenica.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#85 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by goran16v »

Bez obzira na EU praksu i zakone i bez obzira kako glupavo djelovala nasa drzava je sabrala 2 + 2 i skontala da su po pitanju auta kod nas vrlo rijetki slucajevi "imam para al namjerno vozim jeftin auto" tj da onome ko ima para da vozi auto mladji od 7 god nije problem izbiti jos stoju na ime poreza (bez obzira sto je to kontra od stimulacije kupovine novih auta i smanjenja emisije izduvnih gasova) dok je za one sto voze stara auta i cvaja poreza godisnje puno para. Da nasa drzava primjeni EU pravila tj visoke poreze za stara auta i stimulaciju za nova desilo bi se da niko vise ne bi registrovao stari auto i da bi porezni prilivi bili samo od novi(ji)h auta sto bi bilo simbolicno malo. Jednom rjecju, napuni budzet od onoh koji imaju jer ga drugacije neces napuniti bez obzira sto to nema nikakve logike.
Iako djeluje apsurdno mi se jos uvijek (izuzmemo li cijenu gorivaq koja ne zavisi od drzavnih davanja) jeftino vozimo. Mislim da nema zemlje sa ovakvim odnosom % nezaposlenih i br. reg. auta. Znam mnogo ljudi koji zive u europskim centrima i koji su stalno zaposleni sa pristojnim poslovima ali koji kad plate za stan (bilo kiriju, bilo ratu) i kad saberu sve troskove ekspoatacije (registracija, teh. ispravnost da bi prosao teh, pregled, eko takse, osiguranja, parkinge, itd itd) jednostavno ne mogu priustiti da imaju i koriste automobil kao mi ovdje tako da ili ga nemaju uopste ili ga imaju ali je parkiran na nekom jeftinom parkingu koji nije ispred zgrade ali ga koriste tek povremeno za odlazak van grada ili veliki soping, doke je za sve ostalo javni prevoz i bicikl.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#86 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

goran16v wrote:(izuzmemo li cijenu gorivaq koja ne zavisi od drzavnih davanja)
Nemoj pretjerivati... Kako ne zavisi od drzavnih davanja...? De ti to malo proracunaj bolje...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#87 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by goran16v »

drndalo wrote:
goran16v wrote:(izuzmemo li cijenu gorivaq koja ne zavisi od drzavnih davanja)
Nemoj pretjerivati... Kako ne zavisi od drzavnih davanja...? De ti to malo proracunaj bolje...
Tako sto mi ne proizvodimo gorivo i cijenu diktiraju nabavne cijene nafte u inostranstvu. Ako je barel nafte npr 110 USD kako ce drzava nametnuti distributerima cijenu od 1,20 KM/lit da bi bila u skladu sa kupovnom moci i standardom gradjana? Mozda grijesim ali koliko znam prodajnu cijenu koju, osim marze distibutera, cine akcize, putarine i ostali nameti na gorivo se obracunavaju u % u osnovu na nabavnu cijenu tako da rastom nabavne cijene i nameti proporcionalnu rastu.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#88 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Da dio je proporcionalan, a mislim da je dio i linearan, ali je sustina da i drzavi odgovara da su cijene vise, jer dobije vise para u totalu po svakom litru koji se proda... Ne znam tacne %, ali od cijene koju mi placamo na pumpi, max. 50-60% nisu haraci raznih nivoa vlasti, porez, prirez, akciza, putarina, lizing, pushing... :-?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#89 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by DaffyDuck »

710 :x :dance:
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#90 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

goran16v wrote:Bez obzira na EU praksu i zakone i bez obzira kako glupavo djelovala nasa drzava je sabrala 2 + 2 i skontala da su po pitanju auta kod nas vrlo rijetki slucajevi "imam para al namjerno vozim jeftin auto" tj da onome ko ima para da vozi auto mladji od 7 god nije problem izbiti jos stoju na ime poreza (bez obzira sto je to kontra od stimulacije kupovine novih auta i smanjenja emisije izduvnih gasova) dok je za one sto voze stara auta i cvaja poreza godisnje puno para. Da nasa drzava primjeni EU pravila tj visoke poreze za stara auta i stimulaciju za nova desilo bi se da niko vise ne bi registrovao stari auto i da bi porezni prilivi bili samo od novi(ji)h auta sto bi bilo simbolicno malo. Jednom rjecju, napuni budzet od onoh koji imaju jer ga drugacije neces napuniti bez obzira sto to nema nikakve logike.

Zasto se ne misli na sigurnost ako se vec ne zeli da se rijesi starih vozila uvodjenjem nekih dadžbina koje bi se placale? Svjedoci smo crne hronike i njenih tekstova svakodnevno. Uostalom, zar mora svako da ima auto?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#91 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by goran16v »

Optimist wrote:
goran16v wrote:Bez obzira na EU praksu i zakone i bez obzira kako glupavo djelovala nasa drzava je sabrala 2 + 2 i skontala da su po pitanju auta kod nas vrlo rijetki slucajevi "imam para al namjerno vozim jeftin auto" tj da onome ko ima para da vozi auto mladji od 7 god nije problem izbiti jos stoju na ime poreza (bez obzira sto je to kontra od stimulacije kupovine novih auta i smanjenja emisije izduvnih gasova) dok je za one sto voze stara auta i cvaja poreza godisnje puno para. Da nasa drzava primjeni EU pravila tj visoke poreze za stara auta i stimulaciju za nova desilo bi se da niko vise ne bi registrovao stari auto i da bi porezni prilivi bili samo od novi(ji)h auta sto bi bilo simbolicno malo. Jednom rjecju, napuni budzet od onoh koji imaju jer ga drugacije neces napuniti bez obzira sto to nema nikakve logike.

Zasto se ne misli na sigurnost ako se vec ne zeli da se rijesi starih vozila uvodjenjem nekih dadžbina koje bi se placale? Svjedoci smo crne hronike i njenih tekstova svakodnevno. Uostalom, zar mora svako da ima auto?
Zato sto se ovdje misli samo na otimanje para i to primarno od onih koji imaju, od onih sto voze stare aute ih ne mogu oteti jer ih nemaju.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#92 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by ljevoruki »

Da malo uporedimo:
2006 BMW 325i (3.0L, 251KS)
registracija $65.50
tehnicki pregled $39.50
Total $105.00
Ako dodam osiguranje $500.00 za godinu onda izadje $605.00 iliti KM 880.00

Koliko bi ovo sve kostalo u Sarajevu za ovo auto?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#93 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

Vrti se oko tauzenke.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
damar
Posts: 68
Joined: 19/05/2005 15:49
Location: Sarajevo

#94 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by damar »

Slobodno izracunajte:

www.proex.ba
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#95 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by ljevoruki »

shlauf wrote:Vrti se oko tauzenke.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Je li kasko osiguranje ukljuceno u tauzenku?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#96 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by O'zone »

ljevoruki wrote:
shlauf wrote:Vrti se oko tauzenke.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Je li kasko osiguranje ukljuceno u tauzenku?
Ne. To ti je još tauzenka :lol:
Drule_sa
Posts: 115
Joined: 26/01/2010 16:19

#97 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Drule_sa »

Mislio sam da ce biti vise, rece mi stari da je provjeravo neki dan, i bilo mu 400 vise.Ovo je sa svim naknadama.

Za platiti: 911,42 KM
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#98 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by bpsang »

Reno kličko 1,2 16v
danas registrovao
489 KM.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#99 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by rusmir.ba »

Fabia 1.9sdi 554KM agencija bosna (porez 150KM, 2006.god, dakle za 2005. je 454KM)
ukljuceno osiguranje 4 putnika

Sunce osiguranje kod poliklinike 547KM, osiguran samo vozac
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#100 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by donsedin »

Mozel mi neko rec sto je tehnicki poskupio sa 50 na 6i kusur (neznam tacno koja marka)?
Post Reply