Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#51 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by citroen »

amba wrote:imam xenon na autu i do sada no sikiriki, nebih htijeo auto kupiti bez xenon svijetala, kao prvo lijepo izgleda kao drugo bolje se vidi!
Ma prepadnu me ovi likovi koji kazu da moze riknuti sta od elektronike,ev slucajevi sa otkazivanjem brisaca kod golfova,ima ih malo vise.. :?
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#52 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by Dady »

sLLayer wrote:Ja uopste ne vidim neku veliku prednost ti xenona kolika je cijena, meni je svejedno bilo auto sa xenonima ili bez, tacnije jako mrzim kad mi po noci ide u susret neko sa xeonima bas me zaslijepi koda su duga a ne kratka svijetla. A sto se tice tvog problema to te je neko zajebo i ugradio losu kvalitetu i nista drugo, a ti si naletio racunajuci da su poskupi i da bi mogli zbog toga biti kvalitetni
Pazi ja sam sasvim drugog misljenja. Mislim da mi xenon vrijedi svake pare. Na putu sam dan i noc.
Npr kada sam kupovao auto prioritet mi je bio xenon, dok npr alu felge nisam uzeo. Govorim naravno o fabricki ugradjenim xenonima, koji imaju automatsku nivelaciju i nema sanse da zasljepi vozace iz suprotnog smijera.
Druga stvar je cijena od 2400KM koliko sam morao ispljunuti za bi-xenon sa zakretanjem snopa u krivinama.
Da vozim auto samo po gradu i eventualno par puta godisnje na duzi put, xenon ne bi uzimao sigurno jer je preskup
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#53 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by chelo »

E ja bih da osvjezim malo ovu temu jednostavnim pitanjem, gdje je najbolje uzeti ove recimo H7 sijalice?
Nisam do sada mijenjao, a vidio sam ima ih i u Mercatoru :dance:
Ja bih jednu ozbiljniju prodavnicu sa garancijom eventualnom, recimo jedno 3 mj :lol: Silnih mi ksenona...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#54 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by Qler »

Ja imam osram silverlight (ili silverstar) u glavnom, odlicne sijalice, svijetle extra a i imaju onaj UV filter da ne cade farovi.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#55 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by chelo »

Qler wrote:Ja imam osram silverlight (ili silverstar) u glavnom, odlicne sijalice, svijetle extra a i imaju onaj UV filter da ne cade farovi.
Nisam bas shvatio, to su kod tebe halogene ili?
Ja zaboravih reci da je u pitanju ksenon kod mene, premda dundjerski.
Doslo vrijeme da se krpi, trepere. Ne znam gdje raja uzima ove fejkerske, polufejkerske, jer ne znam ni kakav je ugradjen. Nema lece, obicni far, opet ne bode druge, ali prostire se fino. Sve sto znam je da je H7 cca 6000K
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#56 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by Qler »

aaa, ti mislio na xenon H7. E to pogledaj isto OSRAM, mislim da ih ima "Struja" u Velesicima. Jesu skupi, ali su i kvalitetni, a znas kako se kaze, nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari :)
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#57 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by aerosa »

chelo wrote:
Qler wrote:Ja imam osram silverlight (ili silverstar) u glavnom, odlicne sijalice, svijetle extra a i imaju onaj UV filter da ne cade farovi.
Nisam bas shvatio, to su kod tebe halogene ili?
Ja zaboravih reci da je u pitanju ksenon kod mene, premda dundjerski.
Doslo vrijeme da se krpi, trepere. Ne znam gdje raja uzima ove fejkerske, polufejkerske, jer ne znam ni kakav je ugradjen. Nema lece, obicni far, opet ne bode druge, ali prostire se fino. Sve sto znam je da je H7 cca 6000K
Imaš na Vracama gore i jeftinije i skuplje varijante, pa biraj....
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#58 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by chelo »

aerosa wrote:
chelo wrote:
Qler wrote:Ja imam osram silverlight (ili silverstar) u glavnom, odlicne sijalice, svijetle extra a i imaju onaj UV filter da ne cade farovi.
Nisam bas shvatio, to su kod tebe halogene ili?
Ja zaboravih reci da je u pitanju ksenon kod mene, premda dundjerski.
Doslo vrijeme da se krpi, trepere. Ne znam gdje raja uzima ove fejkerske, polufejkerske, jer ne znam ni kakav je ugradjen. Nema lece, obicni far, opet ne bode druge, ali prostire se fino. Sve sto znam je da je H7 cca 6000K
Imaš na Vracama gore i jeftinije i skuplje varijante, pa biraj....
E da, oni chipperi zdesna :thumbup:
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#59 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by chelo »

Qler wrote: mislim da ih ima "Struja" u Velesicima.
Moze li kontakt, ime firme, malo podrobnije, PM ili ovdje?
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#60 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by aerosa »

chelo wrote:
aerosa wrote:
chelo wrote: Nisam bas shvatio, to su kod tebe halogene ili?
Ja zaboravih reci da je u pitanju ksenon kod mene, premda dundjerski.
Doslo vrijeme da se krpi, trepere. Ne znam gdje raja uzima ove fejkerske, polufejkerske, jer ne znam ni kakav je ugradjen. Nema lece, obicni far, opet ne bode druge, ali prostire se fino. Sve sto znam je da je H7 cca 6000K
Imaš na Vracama gore i jeftinije i skuplje varijante, pa biraj....
E da, oni chipperi zdesna :thumbup:
Upravo oni....
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#61 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by Qler »

Ne znas Struju :run: :)

Ma nemam kontakta, odes u velesice, pitaj koga god, gdje je struja, svi znaju. On ti je onaj momak sto voza mat bijlog M3 cabrio E36 BMW-a, bio je prije mat crni. Pravo je dobar autoelektricar.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#62 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by chelo »

Qler wrote:Ne znas Struju :run: :)

Ma nemam kontakta, odes u velesice, pitaj koga god, gdje je struja, svi znaju. On ti je onaj momak sto voza mat bijlog M3 cabrio E36 BMW-a, bio je prije mat crni. Pravo je dobar autoelektricar.
Daj zezas, evo sad na pauzi mimoidjoh se s njim kod tarik oila, gledam u bengu...pa bolan Struja sto ne rece :-) ...
Ok :thumbup: vidjao sam ga po gradu, markantna vozilica. Hvala ti.
User avatar
dadoj007
Posts: 49
Joined: 04/06/2010 18:58

#63 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by dadoj007 »

sLLayer wrote:Ja uopste ne vidim neku veliku prednost ti xenona kolika je cijena, meni je svejedno bilo auto sa xenonima ili bez, tacnije jako mrzim kad mi po noci ide u susret neko sa xeonima bas me zaslijepi koda su duga a ne kratka svijetla. A sto se tice tvog problema to te je neko zajebo i ugradio losu kvalitetu i nista drugo, a ti si naletio racunajuci da su poskupi i da bi mogli zbog toga biti kvalitetni

To je zato sto vecina raje promjeni svjetla a ne i farove, pa se snop razelti na sve strane , Ja koliko znam to sto sam cuo naravno, da bi trebao promejnuti i farove,a u Srbiji je zabranjeno naknadno ugradjivati xnone bez prskalica za farove
erlman
Posts: 80
Joined: 15/07/2010 13:34
Location: Sarajevo

#64 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by erlman »

imas na ciglanama kad izadjes iz tunela s lijeve strane elektricara, covjek radi sve i daje garanciju cuo sam da ga svi hvale pa otidji raspitaj se

pozz
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#65 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by shlauf »

Alagić u Velešićima 033/213-339; 061/185-069 meni davno u G4 ugradjivao alarm. Zna momak posao, svaka mu čast.

Aleee aleeeeeeeee :dance:
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#66 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by citroen »

shlauf wrote:Alagić u Velešićima 033/213-339; 061/185-069 meni davno u G4 ugradjivao alarm. Zna momak posao, svaka mu čast.

Aleee aleeeeeeeee :dance:
Jel to taj "struja" :mrgreen:
dzeps
Posts: 1
Joined: 18/10/2014 13:55

#67 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by dzeps »

pozz , imam peugeota 307 , na njega idu h7 sijalice , jednom mi je zuta pregorila napred sijalica kratkih svjetala i odlucio sam da je zamjenim plavim h7 sijalicama dakle iste samo plava boja , i evo ne budu ni dva tjedna pregori jedna samo sto nju zamjenim pregori druga , sad sta bi mi najbolje doslo dali xenoni i dali bi to bilo dobro ili neke kvalitetnije sijalice jer ove koje uzimam su 7-8 km ... a skroz su nekvalitetne :?: :?: :?
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#68 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by AS_sa »

dzeps wrote:pozz , imam peugeota 307 , na njega idu h7 sijalice , jednom mi je zuta pregorila napred sijalica kratkih svjetala i odlucio sam da je zamjenim plavim h7 sijalicama dakle iste samo plava boja , i evo ne budu ni dva tjedna pregori jedna samo sto nju zamjenim pregori druga , sad sta bi mi najbolje doslo dali xenoni i dali bi to bilo dobro ili neke kvalitetnije sijalice jer ove koje uzimam su 7-8 km ... a skroz su nekvalitetne :?: :?: :?
Ili je problem do Francuza, jer i meni na 207 bas cesto pregaraju sijalice ove od 10-tak KM Bosch pure light cini mi se.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#69 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by preludezalude »

Kod mog rodjaka na meganu isto tako jako cesto pregore sijalice kratkih svjetala. Jedno vrijeme je kupovao neke skuplje sijalice od 20KM/kom, pa je na kraju odustao i poceo kupovati jeftine. Izgleda da je to nesto do auta, tj do loseg kontakta.
Ljudi takve probleme rjesavaju ugradnjom ksenona. Mnogi kazu da nekon ugradnje vise nemaju problema sa pregaranjem sijalica.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#70 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by citroen xm »

Obično nemaš ti problem, ali imaju svi koji ti idu u susret.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#71 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by preludezalude »

citroen xm wrote:Obično nemaš ti problem, ali imaju svi koji ti idu u susret.
Sto?? Jel njma pocnu pregarati sijalice? :lol: :lol:
Znam o cemu govoris. To je slucaj kod mnogih auta da im far rasprskava svjetlost. Najgori su oni farovi s pijace. Nedavno ja prijatelju ugradjivao ksenon svjetla u golfa 4, kaze on da su mu slaba svjetla sa obicnim sijalicama. Nakon ugradnje mu far svugdje okolo svijetli, samo u sredini gdje bi trebala biti fokusirana svjetlost je rupa bez svjetlosti. Ma smijurija ziva. Ali nije problem u ksenon sijalicama vec u farovima koji su kupljeni na pijaci i jednostavno rasipa svjetlost kao fenjer a ne kao far od auta. Ako je far fokusirao svjetlost kako treba sa obicnim halogenim sijalicama, isto tako ce fokusirati svjetlost i sa ksenon sijalicama, samo ce svjetlost biti jaca. Far ako rasipa svjetlost na sve strane, on ce rasipati ma kakvu god sijalicu ubacis.
Isto tako ja puncu na pasata 5 ubacivao ksenone i farovi svijetle fantasticno, fokusiraju svjetlost apsolutno kako treba. Nikad nisam vidio tako jasnu liniju razdvajanja od obicnih farova.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#72 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by saiks »

Na hrvatskim forumima sam procitao da ekipa masovno skida ksenone sa auta,jer nemogu proci tehnicki,a i policija kad ih zaustavi skida im tablice sa auta,jer ksenoni moraju imati perace farova,automatsku nivelaciju.
Sad neznam kako se odnose kada zateknu strane drzavljane sa fejk ksenonima,pa pripazite
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#73 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by Optimist »

Cekam dan kada ce i kod nas poceti da salju na vanredan tehnicki zbog toga.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#74 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by saiks »

Optimist wrote:Cekam dan kada ce i kod nas poceti da salju na vanredan tehnicki zbog toga.
I zbog onog kicenja auta led trakama,kao da je bozicno drvce
User avatar
basicm
Posts: 10485
Joined: 16/01/2012 21:38

#75 Re: Xenon je "Ruski rulet" za auto!?

Post by basicm »

Megane...mjesecno barem jedna crkavala, stavio xenone i 3,5 godine bez problema. Naravno, far ima lecu tako da nema problema sa snopom i ne smeta nikom.
A ako neko nema lece, za samo malo vise para ima morimoto bi-xenon. Milina!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Post Reply