Vase naredno vozilo ce biti ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply

Vase naredno vozilo ce biti?

1.) Hibrid
24
6%
2.) SUV
71
18%
3.) SUT
1
0%
4.) Sportski Compackt
44
11%
5.) Subcompact
16
4%
6 ) Limuzina
126
32%
7.) Pickup
2
1%
8.) Crossover
16
4%
9.) Mini Van
11
3%
10) Nije bitno samo nek' je VW
81
21%
 
Total votes: 392

lavic
Posts: 3079
Joined: 14/04/2011 15:03

#1401 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by lavic »

whow wrote:
BASS wrote:@whow - hvala,for real sada :-D
Napisat ću detaljniji report nakon jedno mjesec-dva voznje :)
zasad na osnovu dosadasnje (male) voznje mogu samo hvaliti,vozao sam 1.4 benzinca (16 v) i mogu reći da je 1.2 tsi puno bolji.Cijena je 27.800 KM,"cestovnu" jos ne znam,ovisno koji kasko uzmem.
Sto se tiče performasi na papiru su : 160 nm već na 1500 obrtaja, 0-100 12 sek,prosjecna potrosnja 5.5 l.
Uzivo - osjecaj u pogledu torque-a je slican dizelima koje sam vozao,koji su imali 180-200 nm,ali negdje na 2000 obrtaja,tj.sacekas sekundu i motor grize :) do stotke ga jos nisam ganjao,a prosjecnu cu tek utvrditi,mada gledao sam na stranici spritmonitor.de prosjecna je 6,3 stim da je neki lik ostvario i 5,2 :) ja racunam da ce s obzirom na moj stil voznje bit 6,sto je u principu litar i kap vise od dizela.
U uporedbi sa drugim koji su dolazili u obzir : vw golf 1.4 - 130 nm ali na 3800 obrtaja,slicno i astra 1.4 - 130 nm na 4000 (oba su 16 v) ali moram reci da je uzivo razlika drasticna,astra se skoro pa ne krece s mjesta,sto joj je bio jedan od minusa prilikom izbora,a oba trose puno vise u stvarnosti nego deklarisano.

@ snekooki - zasto da ga registrujem sada umjesto da sacekam 10-ak dana,taman za papire po banci itd i da prva reg bude 2012.Auto je sept.2011,ali kod eventualne preprodaje (jest da ne kalkulisem nikad na to,ali zasto da ne) moci cu ga komotno deklarisati kao 2012 godiste jer je 2-3 mjeseca bio u transportu i salonu.Ostalo,budem opisao poslije.

Auto rijeseno,sada je epizoda 2: kasko,alarm,mehanick(e) zastit(e) :)
Dobro si proshao ;-) . Jedan forumas je nedavno kupio Astru za 27000km. Bez da ulazim u neprevazidzenu diskusiju Astra vs Golf mislim da je bar sa ekonomske strane racunica jasna .Kada i ako odlucis prodati toga Golfa njegova cijena ce sigurno biti znatno veca od Astra a kad ih kupujes nove cijena ista.
Zasto mislis da ce cijena tog Golfa 1.2 biti veca od recimo isto ili bolje opremljene Astre 1.6, bas me zanima tvoje razmisljanje na tu temu ali i argumenti.
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#1402 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by avantgarde »

muha_sa wrote:
maxell_sarajevo wrote:Ipak je odluka pala na Megana sad je na ovoj akciji gdje je umanjena cijena za iznos PDV-a.Uzima se motor 1.6, sa metalik bojom, produzenom garancijom i jos neke oprema, celicnim felgama sa zimskim gumama, registracijom i kaskom ce kostati 26.000KM.
oklena ti lova :?: :D


:lol: :lol: :lol: ..muha ba,mozda cojk "radi" ;-)
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1403 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Optimist »

lavic wrote:
whow wrote:
BASS wrote:@whow - hvala,for real sada :-D
Napisat ću detaljniji report nakon jedno mjesec-dva voznje :)
zasad na osnovu dosadasnje (male) voznje mogu samo hvaliti,vozao sam 1.4 benzinca (16 v) i mogu reći da je 1.2 tsi puno bolji.Cijena je 27.800 KM,"cestovnu" jos ne znam,ovisno koji kasko uzmem.
Sto se tiče performasi na papiru su : 160 nm već na 1500 obrtaja, 0-100 12 sek,prosjecna potrosnja 5.5 l.
Uzivo - osjecaj u pogledu torque-a je slican dizelima koje sam vozao,koji su imali 180-200 nm,ali negdje na 2000 obrtaja,tj.sacekas sekundu i motor grize :) do stotke ga jos nisam ganjao,a prosjecnu cu tek utvrditi,mada gledao sam na stranici spritmonitor.de prosjecna je 6,3 stim da je neki lik ostvario i 5,2 :) ja racunam da ce s obzirom na moj stil voznje bit 6,sto je u principu litar i kap vise od dizela.
U uporedbi sa drugim koji su dolazili u obzir : vw golf 1.4 - 130 nm ali na 3800 obrtaja,slicno i astra 1.4 - 130 nm na 4000 (oba su 16 v) ali moram reci da je uzivo razlika drasticna,astra se skoro pa ne krece s mjesta,sto joj je bio jedan od minusa prilikom izbora,a oba trose puno vise u stvarnosti nego deklarisano.

@ snekooki - zasto da ga registrujem sada umjesto da sacekam 10-ak dana,taman za papire po banci itd i da prva reg bude 2012.Auto je sept.2011,ali kod eventualne preprodaje (jest da ne kalkulisem nikad na to,ali zasto da ne) moci cu ga komotno deklarisati kao 2012 godiste jer je 2-3 mjeseca bio u transportu i salonu.Ostalo,budem opisao poslije.

Auto rijeseno,sada je epizoda 2: kasko,alarm,mehanick(e) zastit(e) :)
Dobro si proshao ;-) . Jedan forumas je nedavno kupio Astru za 27000km. Bez da ulazim u neprevazidzenu diskusiju Astra vs Golf mislim da je bar sa ekonomske strane racunica jasna .Kada i ako odlucis prodati toga Golfa njegova cijena ce sigurno biti znatno veca od Astra a kad ih kupujes nove cijena ista.
Zasto mislis da ce cijena tog Golfa 1.2 biti veca od recimo isto ili bolje opremljene Astre 1.6, bas me zanima tvoje razmisljanje na tu temu ali i argumenti.

I ja mislim da ce cijena biti tu negdje, a i ako kod Golfa bude veca, to je zato jer je u startu dao za njega 2 000 KM vise. Dakle, nakon 5 godina ce obojica izgubiti priblizno istu svotu novca.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#1404 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by BASS »

Nisam ga kupio radi preprodaje,kupio sam ga jer se motor bolje ponasa (u toj klasi motora ponajbolje) i auto mi vise odgovara sveukupno,oprema je i više nego dovoljna,a nikad se nisam lijepio na alu felge isl (uostalom njih planiram nekad sam izabrati i skontati) pa mi preko ovog nista i ne treba.
Astra je dobro auto,ko ga god uzme nece pogrijesit ni sekunde.
ps.1.2 tsi je bolji cak i od astrinog 1.6 - njutnmetar.astrin je 155 na 4000 obrtaja,o potrosnji da ne govorim,a konjska snaga astrina je 115 ali na 6000! obrtaja wtf? konje i zapreminu nisam nikad puno zarezivao,konji ti bukvalno sluze za prikolice i tereta (tj.ako naslazes 3-4 tetke na zadnje sjediste) :) ono sto motor "cini" jakim je tourqe -a to je odnos nm/obrtni.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#1405 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by whow »

BASS wrote:Nisam ga kupio radi preprodaje,kupio sam ga jer se motor bolje ponasa (u toj klasi motora ponajbolje) i auto mi vise odgovara sveukupno,oprema je i više nego dovoljna,a nikad se nisam lijepio na alu felge isl (uostalom njih planiram nekad sam izabrati i skontati) pa mi preko ovog nista i ne treba.
Astra je dobro auto,ko ga god uzme nece pogrijesit ni sekunde.
ps.1.2 tsi je bolji cak i od astrinog 1.6 - njutnmetar.astrin je 155 na 4000 obrtaja,o potrosnji da ne govorim,a konjska snaga astrina je 115 ali na 6000! obrtaja wtf? konje i zapreminu nisam nikad puno zarezivao,konji ti bukvalno sluze za prikolice i tereta (tj.ako naslazes 3-4 tetke na zadnje sjediste) :) ono sto motor "cini" jakim je tourqe -a to je odnos nm/obrtni.
Obzirom na to da je downsizing trend u citavoj auto industriji motor manje zapremnine sa turbo punjacem je senzibilan izbor . Ipak atmosferski motor ce biti nesto jeftiniji za odrzavanje . Donekle se slazem po pitanju torque vs ks , obrtni momenat je bitan narocito kod up& down konfiguracije terena, kakav je i Bosanski, takodjer mislim da konjske snage bitne pogotovo ako vozis autoput te kod preticanja. Sve u svemu pitanje izbora te ukoliko bih licno birao izmedu Golfa 1.2 sa TSI masinom te Astrom 1.6 mislim da bih odabrao Golfa vjerovatno najvise zbog nahvaljene i nagradjivane 1.2 TSI masine koja ce vjerovatno postati zestok konkurent 1.9 TDI kao mozda jedan senibilniji izbor. Kamijondzije koje su naucile sipat dizlo ce i naravno i dalje vjerovati iskljucivo u TDI bedge iako logika sve vise upucuje na male turbo benzince .
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#1406 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by whow »

lavic wrote:
whow wrote:
BASS wrote:@whow - hvala,for real sada :-D
Napisat ću detaljniji report nakon jedno mjesec-dva voznje :)
zasad na osnovu dosadasnje (male) voznje mogu samo hvaliti,vozao sam 1.4 benzinca (16 v) i mogu reći da je 1.2 tsi puno bolji.Cijena je 27.800 KM,"cestovnu" jos ne znam,ovisno koji kasko uzmem.
Sto se tiče performasi na papiru su : 160 nm već na 1500 obrtaja, 0-100 12 sek,prosjecna potrosnja 5.5 l.
Uzivo - osjecaj u pogledu torque-a je slican dizelima koje sam vozao,koji su imali 180-200 nm,ali negdje na 2000 obrtaja,tj.sacekas sekundu i motor grize :) do stotke ga jos nisam ganjao,a prosjecnu cu tek utvrditi,mada gledao sam na stranici spritmonitor.de prosjecna je 6,3 stim da je neki lik ostvario i 5,2 :) ja racunam da ce s obzirom na moj stil voznje bit 6,sto je u principu litar i kap vise od dizela.
U uporedbi sa drugim koji su dolazili u obzir : vw golf 1.4 - 130 nm ali na 3800 obrtaja,slicno i astra 1.4 - 130 nm na 4000 (oba su 16 v) ali moram reci da je uzivo razlika drasticna,astra se skoro pa ne krece s mjesta,sto joj je bio jedan od minusa prilikom izbora,a oba trose puno vise u stvarnosti nego deklarisano.

@ snekooki - zasto da ga registrujem sada umjesto da sacekam 10-ak dana,taman za papire po banci itd i da prva reg bude 2012.Auto je sept.2011,ali kod eventualne preprodaje (jest da ne kalkulisem nikad na to,ali zasto da ne) moci cu ga komotno deklarisati kao 2012 godiste jer je 2-3 mjeseca bio u transportu i salonu.Ostalo,budem opisao poslije.

Auto rijeseno,sada je epizoda 2: kasko,alarm,mehanick(e) zastit(e) :)
Dobro si proshao ;-) . Jedan forumas je nedavno kupio Astru za 27000km. Bez da ulazim u neprevazidzenu diskusiju Astra vs Golf mislim da je bar sa ekonomske strane racunica jasna .Kada i ako odlucis prodati toga Golfa njegova cijena ce sigurno biti znatno veca od Astra a kad ih kupujes nove cijena ista.
Zasto mislis da ce cijena tog Golfa 1.2 biti veca od recimo isto ili bolje opremljene Astre 1.6, bas me zanima tvoje razmisljanje na tu temu ali i argumenti.
Vjerujem da na internetu postoje renomirani programi koji anazliziraju buducu vrijednost vozila iliti future projected value za vozila proizvedena u EU tako da bi bilo interesantno vidjeti misljenje strucnjaka po ovome pitanju. Ja licno koristim Canadian black book kao vodic iz jednostavnog razloga sto se misljenje ovoga portala uvazava kod vecine trgovaca automobilima u ovome djelu sjeverne amerike , naravno postoje i izuzetci. Sad bez neke vece analize i prebrojavanja mislim da ce Golf 1.2 TSI imati znatno vecu vrijednost od Astre iz nekoliko razloga prvobitno onoga koji se u auto industriji naziva perceived brand value gdje VW kotira puno bolje od Opela cija je buducnost uglavnom u rukama kreditora te vladine politike dok je VW brand cvrst kao kamen. Dalje Golf sa 1.2 TSI je puno moderniji koncept od Astre 1.6 l 16 V sto ce u sljedecih 5 godina vjerovatno jos vise doci do izrazaja . Bas neki dan sam slusao na radiju nekoga financiskog Tunju ( Muhameda Filipovica) koji je misljenja da VW brand ima mozda i najveci brand value zbog toga sto neprirodno odrzava proizvodnju ispod trenutnog potrazivanja trzista sto se odrazava na samu vrijednost. Bukvalan primjer bi bio da u GM salonu u Kanadi imate dva kvadratna kilometra parking na kojima je skladishteno 400 GM vozila od kojih je 200 Chevy Cruze dok u VW salonu imate 10 Golfova. Eto tako ;-)
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#1407 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by motorola01 »

Zna li neko koliko kosta ova KIA OPTIMA ?Auto odlicno izgleda samo nema nigdje njegove cijene...

http://optima.kia.ba/
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1408 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Qler »

Juce moj kum kupio Ford Modeo 2.0 TdCi 115KS 2006. godina, Titanium oprema, senzori za kisu, grijac prednje sajbe, samozatamnjujuci retrovizor, siber, kozni volan, rucica mjenjaca, rucne i naslonjac za ruku, ESP, tempomat, automatska klima, onih hromiranih detalja bruku, 96k km presao, 17'' ljetne, 16'' zimske, 2010 godina sve gume, karavan, ektra ocuvan, 12.500KM.

E neka mi neko kaze da je mogao bolje auto za te pare uzeti....
lavic
Posts: 3079
Joined: 14/04/2011 15:03

#1409 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by lavic »

Qler wrote:Juce moj kum kupio Ford Modeo 2.0 TdCi 115KS 2006. godina, Titanium oprema, senzori za kisu, grijac prednje sajbe, samozatamnjujuci retrovizor, siber, kozni volan, rucica mjenjaca, rucne i naslonjac za ruku, ESP, tempomat, automatska klima, onih hromiranih detalja bruku, 96k km presao, 17'' ljetne, 16'' zimske, 2010 godina sve gume, karavan, ektra ocuvan, 12.500KM.

E neka mi neko kaze da je mogao bolje auto za te pare uzeti....
Tesko za te pare, nisi rekao koliko je presao, i jeli uvoz ili je kupljen ovdje?
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1410 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Qler »

96k km presao, uvezen, kupljen u Kramaru...
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1411 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Optimist »

Qler wrote:Juce moj kum kupio Ford Modeo 2.0 TdCi 115KS 2006. godina, Titanium oprema, senzori za kisu, grijac prednje sajbe, samozatamnjujuci retrovizor, siber, kozni volan, rucica mjenjaca, rucne i naslonjac za ruku, ESP, tempomat, automatska klima, onih hromiranih detalja bruku, 96k km presao, 17'' ljetne, 16'' zimske, 2010 godina sve gume, karavan, ektra ocuvan, 12.500KM.

E neka mi neko kaze da je mogao bolje auto za te pare uzeti....
Postena ponuda, ipak treba priznati da to vozilo ulazi u sedmu godinu zivota.
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1412 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by corolla02 »

Optimist wrote:
Qler wrote:Juce moj kum kupio Ford Modeo 2.0 TdCi 115KS 2006. godina, Titanium oprema, senzori za kisu, grijac prednje sajbe, samozatamnjujuci retrovizor, siber, kozni volan, rucica mjenjaca, rucne i naslonjac za ruku, ESP, tempomat, automatska klima, onih hromiranih detalja bruku, 96k km presao, 17'' ljetne, 16'' zimske, 2010 godina sve gume, karavan, ektra ocuvan, 12.500KM.

E neka mi neko kaze da je mogao bolje auto za te pare uzeti....
Postena ponuda, ipak treba priznati da to vozilo ulazi u sedmu godinu zivota.
joj kad se to pocme prosipaty :-D
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1413 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Qler »

Gledajuci prosjek starosti vozila u BiH ovo je super mlado auto. I realno, malo je presao...
lavic
Posts: 3079
Joined: 14/04/2011 15:03

#1414 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by lavic »

Qler wrote:96k km presao, uvezen, kupljen u Kramaru...
Sve cestitke, to je k'o grom auto.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#1415 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by motorola01 »

Qler wrote:Gledajuci prosjek starosti vozila u BiH ovo je super mlado auto. I realno, malo je presao...
Malo je presao,ako je tacno i nije vracano :D ..Ipak je realnije da ima jednu jedinicu ispred te cifre za predjenu kilometrazu... :)
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1416 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Qler »

Regularna kilometraza, porvjereno a i ima servisne knjige...
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#1417 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by tazmaniaBAN4 »

sta preporucujete za jedno 10 000 KM, da je dizel, da ima neku sportsku liniju (nemislim na ova mala ruzna zenska auta) da je od 2000.g pa nadalje... ?
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1418 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Qler »

Astra GTC, nisam siguran ima li je za te pare, ali je bas sportska linija...
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#1419 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by olensoner »

Moze GTC za te pare jedino da se auta kupuju ko' pita, pa kazes daj mi tri frtalja GTC-a :D
Za te pare bi se mogla naci dobra Alfa 156 1.9JTD, 2002.-2004. godiste.
lavic
Posts: 3079
Joined: 14/04/2011 15:03

#1420 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by lavic »

tazmaniaBAN4 wrote:sta preporucujete za jedno 10 000 KM, da je dizel, da ima neku sportsku liniju (nemislim na ova mala ruzna zenska auta) da je od 2000.g pa nadalje... ?
Za cenera mozes izabrati GTC i Alfu da izledaju kao nove, a mogao bi Megane kupe stari model.
Ayrton Senna
Posts: 21
Joined: 17/12/2011 09:57

#1421 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by Ayrton Senna »

za cenera, tesko...
ali probaj audi A3 ili alfa 147!!
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#1422 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by TarikSA »

Fazoni ima servisnu knjigu vise ne pije vode, kod mene dva jarana na dvije razlicite strane (iz dvije drzave automobili i od dva prodavca sa dvije razlicite strane BiH) kupili automobile...ja uzeo uporedio servisne knjizice, isti, identican rukopis i u jednoj i u drugoj (razliciti modeli tako da servis nije isti sigurno)...sve uredno kao zavedeno, ma presmjesno...tako da od tad servisna knjizica vozdra ako je auto s vana stiglo, mozda donekle nasim autima, al stranci JOK...
Iako moram napomenuti da imam (preko raje) odlicna iskustva sa Kramarom, nije se niko do sad pozalio niti zazalio sto je kupio tamo i kako je receno tako je i bilo...

Pozdrav
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#1423 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by respo »

ne znam da vise ta servisna ikako pije vode kod starijih auta od garancije koja vazi za isto
evo recimo moj primjer ja sam vise prestao davati servisnu a svaki servis idem u ovlasteni sto se moze provjeriti u servisu bez problema
sve radim radi sebe a ne radi toga kako cu prodati a ako neko hoce da provjerava ima servis pa nek provjerava kako zeli ja cu mu reci sve sta je do sada mjenjano

to je moja politika sa autima
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#1424 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by TarikSA »

Nije ni to losa politika, al ja svakako dajem svoju servisnu u servisu...ne radi prodaje, nego radi mogucih komplikacija kasnijih...ne planiram svakako auto prodavati na bubanj pa mi je svejedno jer svako do sad sto sam imao sam prodao nekom od "svojih" koji znaju kako se auto servisira i kako se odrzava...stoga servisna nije ni bitna, al kontam mozda neko poslije podje prodati auto pa mu ta servisna bude neka garancija, iako kako navedoh iznad meni servisna odavno nije garancija nicega...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#1425 Re: Vase naredno vozilo ce biti ?

Post by respo »

radi mogucih komplikacija cuvam racun tako da ne dajem servisnu ni zbog toga
Post Reply