Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
artur morgan
Posts: 2831
Joined: 30/04/2020 19:47

#1401 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by artur morgan »

anex wrote: 12/05/2022 14:07 Kako se kreću visine odštete kod naplate od osiguranja (osiguranje onog koji me udario dok sam vozio biciklo)?
Generalno u sudskom postupku, kod nas su u praksi poprilično manji iznosi pravične naknade nematerijalne štete u odnosu na susjedne i druge države. Kod nas se zdravlje, ljudski život i tjelesni integritet puno manje cijene nego u drugim " normalnijim " državama. Zbog toga su iznosi naknade štete dosta niži za narušeno zdravlje ili tjelesni integritet u odnosu na neku pravičnu naknadu koja bi trebala biti.

Tome su kumovali određeni problemi i nelogičnosti koji postoje u sudskoj praksi već duže vrijeme, koji su očigledni, ali niko ništa ne poduzima da to ispravi. Prije svega tzv. " orijentacioni kriteriji " koji su sve samo ne orijentacioni. Postali su u praksi obavezni kriterije kojih se sud drži 100%. Nažalost. Pa se uloga suda u dosudi naknade štete pretvorila u klasičnu matematičku računicu računanja množenja određenih oblika štete iz nalaza vještaka sa iznosima iz tih kriterija. Drugi problem, su korištenje određenih " tablica " prilikom vještačenja od strane vještaka, zbog čega to nije vještačenje u pravom smislu rječi, što utiče da se pretrpljene povrede pogrešno i nedovoljnoj mjeri cijene od strane vještaka jer im je navika sve prepisati iz nekih tablica. Vještaci bi trebali vještačiti na osnovu pravila nauke i struke a ne nekih " tablica ". Trebali bi biti nezavisni u svome poslu. Međutim, često taktiziraju iz određenih materijalnih pobuda nespojivih sa njihovim ulogom vještaka. Često igraju na kartu osiguranja i to svi znaju jer od toga imaju neposrednu materijalnu korist. Ta materijalna korist se ogleda u tome, da se osiguranja ne protive određenim vještacima da vještače u sudskim postupcima, naravno očekujući da će imati određenu korist od njih, a ti vještaci se zbog toga puno češće angažuju od strane suda i u pravilu imaju loše nalaze za tužitelje. Pa tako imaš vještaka koji su svaki dan na sudovima a koji nisu nikako na dobrom glasu, a osiguranje se nikad njima ne protivi niti ima primjedbe na njihove nalaze. Razlozi su jasni.

Znači, ono što ti je najbitnije vidi sa svojim advokatom koga će te predložiti za vještaka, i kakva su iskustva advokata sa njim. U slučaju protivljenja osiguranja da tvoj vještak provede vještačenje, a sigurno će se protiviti, sud će tada ukoliko se ne mognete usaglasiti, sam odrediti drugog vještaka sa liste jer su takva procesna pravila. U tome je najveći rizik za tebe, koji ne možeš izbjeći. Postoji šansa nažalost da ti sud odredi vještaka koji je podoban za osiguranje jer sud inače vrti par vještaka a oni nisu najbolje rješenje. Što je još gore, sud ih određuje jer je postala " navika " da ih sudovi određuju kad nema saglasnosti među strankama u pogledu ličnosti vještaka, a njihove profesionalne i moralne kompetencije ostaju po strani.

Ne postoji bilo kakva mogućnost da znaš koliko ćeš dobiti jer kao što sam ti napisao puno je faktora u igri. Sretno i dobro zdravlje što je najvažnije.

Izvan sudskog postupka, direktnom vansudskom pogodbom sa osiguranjem ne možeš očekivati bilo kakvu pravičnu naknadu.
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1402 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by elSaik »

To su sve predrasude i sterotipi. Svačije iskustvo je drugačije i svaki predmet je specifičan za sebe. A nije čudo da ljudi misle da ih je neko prevario kad prva informacija koju je dobio na forumu jeste da treba da naplati 20 do 30 HILJADA. :-) Sutra kad možda ne dobije toliko misli da treba već dobije koliko mu pripada po zakonu i kriterijima, bit će da ga osiguranje prevarilo, jer su mu na forumu rekli da treba dobije mnogo više.

Orijentacioni kriteriji nisu više u upotrebi jer je u oktobru 2020. godine donesen zakon koji ih je svojim odredbama zamijenio (kad su u pitanju saobraćajne nezgode i automobilska odgovornost).

Skupiš medicinsku dokumentaciju i angažuješ stalnog sudkog vještaka ortopeda traumatologa i on ti da nalaz i mišljenje na okolnosti bol, strah, umanjenje životne aktivnosti, naruženost ako postoji. Skineš zakon o obaveznim osiguranjima u saobraćaju FBIH i tamo imaš određeno koliko para za šta dobijaš, uzmeš papir i olovku i sam sebi izračunaš. Ili traži od advokata da to uradi. Tako te niko ne može napraviti budalom. A sudski postupak, bože moj, jeste takav kakav je, jer da se moglo dogovoriti ne bi se ni išlo na sud.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3612
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1403 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by anex »

Hvala na odgovorima, vrlo opširnim.
Kao sto rekoh, advokat je angažovan. Vjerovatno će biti angažovan i vještak pa će se doći do neke približne cifre.
Prvo se ide sa zahtjevom prema naplati osiguranja...kao sporazumno a pošto meni to neće odgovarati, sigurno će doći i do suda.
mikimiki71
Posts: 9
Joined: 17/02/2022 19:14

#1404 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mikimiki71 »

Postovani clanovi molim za pomoc !
Ako je izvrsni postupak protiv pravnog lica u neku ruku okarekterisan po hitnosti zanima me cemu i sta ovo znaci "Evidencija 11.07.2022" a odluceno je o prigovoru i po istome odgovoreno i ulazimo vec u treci mjesec izvrsnog.
Hvala na svakom pojasnjenju.😐😐😐 :-) :? Image[/img]
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#1405 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Butterfly_96 »

Pozdrav!

Vjerovatno cete misliti da izmisljam, ali meni se 15. juna desio udes na parkingu, i samo sto sam se smirila i ponovo sjela u auto sutradan mi se desio drugi :)
Prvi lik je isao u rikverc a ja pravo i udario me u zadnja desna vrata, a drugi mi uletio na kruznom i ostetio prednja vrata i branik i jos zacinio vec ostecena zadnja vrata
U oba slucaja sam zvala policiju, ispunili smo evropske i poslije sam ja isla u mup i predala zahtjev za zapisnik o saobracajkama koje jos cekam da budu gotove. Za prvi slucan sam isto radila predracun u ovlastenom servisu (1.430KM), i imam slike sa oba mjesta udesa. Ja sam osigurana u Asa osiguranju, prvi lik u Brcko gas a drugi u Premium osiguranju.
Helem, dosao je lik iz Ase (nakon sto sam ja isla njima u poslovnicu ispuniti obrasce), uslikao detaljnl auto i predao slucaj u oba osiguranja. Danas mi na adresu stize pismo od Premiuma kao nije im jasno sve, pa su poslali njihovom osiguraniku molbu za izvjestaj nakon kojeg ce nastaviti obradjivati moj slucaj.

Mehanicar je poceo sa radom i kostace me oko 750KM popravak😐😐🤕

Ljudi moji, kakve su mi sanse da mi osigiranja isplate stetu bar da pokrijem troskove popravka?
Koliko dugo traje proces, kakva su vasa iskustva? Heeelp, bilo koji savjet bi mi dobrodosao da se utjesim da nisam bas toliki baksuz u zivotuuu 😭😭😭
NediM17
Posts: 21680
Joined: 05/11/2009 11:49

#1406 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by NediM17 »

Ma ne sekiraj se, cim ga popravis slozice te treci, vidis da si baksuzna.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 572
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#1407 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Svakodobro! »

Butterfly_96 wrote: 27/06/2022 23:03 Pozdrav!

Vjerovatno cete misliti da izmisljam, ali meni se 15. juna desio udes na parkingu, i samo sto sam se smirila i ponovo sjela u auto sutradan mi se desio drugi :)
Prvi lik je isao u rikverc a ja pravo i udario me u zadnja desna vrata, a drugi mi uletio na kruznom i ostetio prednja vrata i branik i jos zacinio vec ostecena zadnja vrata
U oba slucaja sam zvala policiju, ispunili smo evropske i poslije sam ja isla u mup i predala zahtjev za zapisnik o saobracajkama koje jos cekam da budu gotove. Za prvi slucan sam isto radila predracun u ovlastenom servisu (1.430KM), i imam slike sa oba mjesta udesa. Ja sam osigurana u Asa osiguranju, prvi lik u Brcko gas a drugi u Premium osiguranju.
Helem, dosao je lik iz Ase (nakon sto sam ja isla njima u poslovnicu ispuniti obrasce), uslikao detaljnl auto i predao slucaj u oba osiguranja. Danas mi na adresu stize pismo od Premiuma kao nije im jasno sve, pa su poslali njihovom osiguraniku molbu za izvjestaj nakon kojeg ce nastaviti obradjivati moj slucaj.

Mehanicar je poceo sa radom i kostace me oko 750KM popravak😐😐🤕

Ljudi moji, kakve su mi sanse da mi osigiranja isplate stetu bar da pokrijem troskove popravka?
Koliko dugo traje proces, kakva su vasa iskustva? Heeelp, bilo koji savjet bi mi dobrodosao da se utjesim da nisam bas toliki baksuz u zivotuuu 😭😭😭
Poslao sam ti PP.
Dzontra_Volta
Posts: 6493
Joined: 20/01/2011 11:10

#1408 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

Butterfly_96 wrote: 27/06/2022 23:03 Pozdrav!

Vjerovatno cete misliti da izmisljam, ali meni se 15. juna desio udes na parkingu, i samo sto sam se smirila i ponovo sjela u auto sutradan mi se desio drugi :)
Prvi lik je isao u rikverc a ja pravo i udario me u zadnja desna vrata, a drugi mi uletio na kruznom i ostetio prednja vrata i branik i jos zacinio vec ostecena zadnja vrata
U oba slucaja sam zvala policiju, ispunili smo evropske i poslije sam ja isla u mup i predala zahtjev za zapisnik o saobracajkama koje jos cekam da budu gotove. Za prvi slucan sam isto radila predracun u ovlastenom servisu (1.430KM), i imam slike sa oba mjesta udesa. Ja sam osigurana u Asa osiguranju, prvi lik u Brcko gas a drugi u Premium osiguranju.
Helem, dosao je lik iz Ase (nakon sto sam ja isla njima u poslovnicu ispuniti obrasce), uslikao detaljnl auto i predao slucaj u oba osiguranja. Danas mi na adresu stize pismo od Premiuma kao nije im jasno sve, pa su poslali njihovom osiguraniku molbu za izvjestaj nakon kojeg ce nastaviti obradjivati moj slucaj.

Mehanicar je poceo sa radom i kostace me oko 750KM popravak😐😐🤕

Ljudi moji, kakve su mi sanse da mi osigiranja isplate stetu bar da pokrijem troskove popravka?
Koliko dugo traje proces, kakva su vasa iskustva? Heeelp, bilo koji savjet bi mi dobrodosao da se utjesim da nisam bas toliki baksuz u zivotuuu 😭😭😭
Ovo prvo osiguranje će ti platiti zadnja vrata, a ovo drugo ostalo. Ne možeš dva puta naplatiti zadnja vrata, čak i ako te i ovaj drugi u njih dodatno udario.
Trebala bi uzeti puno više od tih 750 KM. Iz opisa ta zadnja vrata bi trebali staviti u predračun da se komplet mijenjaju.
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#1409 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Butterfly_96 »

Tako i jest u predracunu, zamjena zadnjih vrata.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1410 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emotivac »

Teško će ti osiguranje dati novac sa predračuna u ovlaštenom servisu, al' svakako ćeš dobiti da pokriješ troškove popravke. Kada dođe prva ponuda svakako je odbij ako ti nije mrsko čekati novac jer ćeš u drugoj dobiti više i nju prihvati, naravno pod uslovom da ti pokrije sve troškove.

Može li se znati koje je auto u pitanju ?

:thumbup: :thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3612
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1411 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by anex »

Advokat je tu tito.
Preporučujem.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1412 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r_faruk »

Butterfly_96 wrote: 27/06/2022 23:03 Pozdrav!

Vjerovatno cete misliti da izmisljam, ali meni se 15. juna desio udes na parkingu, i samo sto sam se smirila i ponovo sjela u auto sutradan mi se desio drugi :)
Prvi lik je isao u rikverc a ja pravo i udario me u zadnja desna vrata, a drugi mi uletio na kruznom i ostetio prednja vrata i branik i jos zacinio vec ostecena zadnja vrata
U oba slucaja sam zvala policiju, ispunili smo evropske i poslije sam ja isla u mup i predala zahtjev za zapisnik o saobracajkama koje jos cekam da budu gotove. Za prvi slucan sam isto radila predracun u ovlastenom servisu (1.430KM), i imam slike sa oba mjesta udesa. Ja sam osigurana u Asa osiguranju, prvi lik u Brcko gas a drugi u Premium osiguranju.
Helem, dosao je lik iz Ase (nakon sto sam ja isla njima u poslovnicu ispuniti obrasce), uslikao detaljnl auto i predao slucaj u oba osiguranja. Danas mi na adresu stize pismo od Premiuma kao nije im jasno sve, pa su poslali njihovom osiguraniku molbu za izvjestaj nakon kojeg ce nastaviti obradjivati moj slucaj.

Mehanicar je poceo sa radom i kostace me oko 750KM popravak😐😐🤕

Ljudi moji, kakve su mi sanse da mi osigiranja isplate stetu bar da pokrijem troskove popravka?
Koliko dugo traje proces, kakva su vasa iskustva? Heeelp, bilo koji savjet bi mi dobrodosao da se utjesim da nisam bas toliki baksuz u zivotuuu 😭😭😭
Ja sam vise puta popravljao automobil u ovlastenom servisu nakon manjih sudara u kojima nisam bio kriv. Osiguranje mi je isplatilo tacno onu cifru koju mi je servis ispostavio. Blizu 3000KM je kostala prva popravka. Platio sam iz svog dzepa, a osiguranje mi je izvrsilo uplatu po dostavljenom racunu.
User avatar
Laplace
Posts: 10383
Joined: 19/11/2012 18:37

#1413 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Laplace »

Butterfly_96 wrote: 27/06/2022 23:03 Pozdrav!

Vjerovatno cete misliti da izmisljam, ali meni se 15. juna desio udes na parkingu, i samo sto sam se smirila i ponovo sjela u auto sutradan mi se desio drugi :)
Prvi lik je isao u rikverc a ja pravo i udario me u zadnja desna vrata, a drugi mi uletio na kruznom i ostetio prednja vrata i branik i jos zacinio vec ostecena zadnja vrata
U oba slucaja sam zvala policiju, ispunili smo evropske i poslije sam ja isla u mup i predala zahtjev za zapisnik o saobracajkama koje jos cekam da budu gotove. Za prvi slucan sam isto radila predracun u ovlastenom servisu (1.430KM), i imam slike sa oba mjesta udesa. Ja sam osigurana u Asa osiguranju, prvi lik u Brcko gas a drugi u Premium osiguranju.
Helem, dosao je lik iz Ase (nakon sto sam ja isla njima u poslovnicu ispuniti obrasce), uslikao detaljnl auto i predao slucaj u oba osiguranja. Danas mi na adresu stize pismo od Premiuma kao nije im jasno sve, pa su poslali njihovom osiguraniku molbu za izvjestaj nakon kojeg ce nastaviti obradjivati moj slucaj.

Mehanicar je poceo sa radom i kostace me oko 750KM popravak😐😐🤕

Ljudi moji, kakve su mi sanse da mi osigiranja isplate stetu bar da pokrijem troskove popravka?
Koliko dugo traje proces, kakva su vasa iskustva? Heeelp, bilo koji savjet bi mi dobrodosao da se utjesim da nisam bas toliki baksuz u zivotuuu 😭😭😭
Idi kod hodže u Visokom da ti skine sihire. :D

Kako su naši ljudi neoprezni čudo je da se svake sekunde ne desi poneki sudar.
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#1414 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Registarska oznaka »

Ako si popunila Evropski obrazac, nzm sto si isla u policiju po izvjestaj kad isti nisu ni napisali. Vec imas evropski.

Ide naplata, cak ces i na more moci otici :D
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#1415 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Butterfly_96 »

Popunjen evropski oba puta, ali sad se premium osiguranje hvata na to da ovaj lik nije dobro ispunio evropski, kao time nije priznao krivicu i nije nista naveo u primjedbi na kraju, a ja sam opisala kako je bilo, nacrtala skicu i potpisala se, on se isto potpisao na svoju stranu... pa cekaju izjavu od njega kako je sve bilo da vide poklapaju li se price 🙄
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#1416 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by avijon »

Butterfly_96 wrote: 28/06/2022 11:34 Popunjen evropski oba puta, ali sad se premium osiguranje hvata na to da ovaj lik nije dobro ispunio evropski, kao time nije priznao krivicu i nije nista naveo u primjedbi na kraju, a ja sam opisala kako je bilo, nacrtala skicu i potpisala se, on se isto potpisao na svoju stranu... pa cekaju izjavu od njega kako je sve bilo da vide poklapaju li se price 🙄
Advokat/agencija sto prije. Nemoj trositi zivce ubjedjivanjem sa ljudskim šljamom iz osiguranja.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1417 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r_faruk »

Butterfly_96 wrote: 28/06/2022 11:34 Popunjen evropski oba puta, ali sad se premium osiguranje hvata na to da ovaj lik nije dobro ispunio evropski, kao time nije priznao krivicu i nije nista naveo u primjedbi na kraju, a ja sam opisala kako je bilo, nacrtala skicu i potpisala se, on se isto potpisao na svoju stranu... pa cekaju izjavu od njega kako je sve bilo da vide poklapaju li se price 🙄
Osiguranja love u mutnom, pisu svakakve gluposti dok im se ne javi advokat. Nakon sto angazujes advokata, plate i sudske troskove i racun :)
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#1418 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Butterfly_96 »

Da li mogu angazovati advokata i prije nego mi ponude odstetu prvi put?
artur morgan
Posts: 2831
Joined: 30/04/2020 19:47

#1419 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by artur morgan »

Možeš :)
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#1420 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by programerAnel »

Moje iskustvo je da su mi sve osporili.
Onda sam pristao na neku agenciju Sunce da mi vodi slučaj.

Došlo je do prvog ročišta i mene je ovaj iz osiguranja nazvao i rekao , nazvat će dan prije ročišta da otkažu sve i pristanu da isplate.

Noć prije ja poludio, đe ću ja na sud šta ću reći, to sam samo gledao na TV-u kad ono bi kako je rečeno. Nazvaše prihvatiše nagodbu i sve se riješi bez suda.

Sarajevo Osiguranje trenutno važi za najgore osiguranje i najtežu naplatu štete, pokušat će da ospore sve što ima.
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#1421 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Registarska oznaka »

Butterfly_96 wrote: 28/06/2022 11:34 Popunjen evropski oba puta, ali sad se premium osiguranje hvata na to da ovaj lik nije dobro ispunio evropski, kao time nije priznao krivicu i nije nista naveo u primjedbi na kraju, a ja sam opisala kako je bilo, nacrtala skicu i potpisala se, on se isto potpisao na svoju stranu... pa cekaju izjavu od njega kako je sve bilo da vide poklapaju li se price 🙄
Svako osiguranje trazi izjavu od svog osiguranika sta se desilo. To je uredu.
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#1422 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Butterfly_96 »

Sta ako osiguranik ne zeli dati izjavu? Covjek nece da se javi na pozive.
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#1423 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Registarska oznaka »

Butterfly_96 wrote: 28/06/2022 13:56 Sta ako osiguranik ne zeli dati izjavu? Covjek nece da se javi na pozive.
Postom oni salju primjerak Izjave, on to popuni i vrati postom ili licno.
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1424 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by elSaik »

Ako ne da izjavu, rješava se prema postojećem europskom i slikama sa lica mjesta. Jedino da se stvarno ne može iz postojeće dokumentacije utvrditi kako je došlo do udesa, jer ljudi znaju ne popuniti izvještaj kako treba niti slikati lice mjesta.
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#1425 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Registarska oznaka »

Obavezno slikati auto kada se desi nesreca, ne pomjerati.

Sto vise uglova, po mogucnosti da se vide i znakovi ukoliko je. A nekom mjestu gdje je zabrama itd... Sto vise slika, lakse dokazati.
Post Reply