Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#1051 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by foxlife »

Onda sam ja bio neki vip klijent kad su isplatili prije nego sto je rok istekao i to za 2 i po mjeseca prije a u skroz drugom sam ja licno osiguranju
Rakim
Posts: 3
Joined: 15/03/2021 19:56

#1052 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Rakim »

Pa bilo je rociste i na sudu su se pogodili,tako da je jel sudska pogodba. dvokat mi kaze da su potpisali za 15dana da ce isplatit,medjutim proslo je vec 20 kako nisu :?
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#1053 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jelleMania »

Rakim wrote: 16/03/2021 12:04 Pa bilo je rociste i na sudu su se pogodili,tako da je jel sudska pogodba. dvokat mi kaze da su potpisali za 15dana da ce isplatit,medjutim proslo je vec 20 kako nisu :?
Pa nazovi advokata jbt...pitaj sta je problem ... joj al komplikujete :roll:
Rakim
Posts: 3
Joined: 15/03/2021 19:56

#1054 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Rakim »

Hvala na odgovorima, pomoglo je u svakom slucaju :thumbup:
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#1055 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Luciano88 »

Koliko dugo ste cekali ponudu osiguranja nakon sto je napravjen zapisnik o steti ?
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#1056 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nepass1 »

Luciano88 wrote: 08/04/2021 12:50 Koliko dugo ste cekali ponudu osiguranja nakon sto je napravjen zapisnik o steti ?
Dok nisam poceo svaki dan zvati. Vadili se na koronu i da ih nema dovoljno itd...
Otprilike mjesec dana
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#1057 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Luciano88 »

nepass1 wrote: 08/04/2021 12:55
Luciano88 wrote: 08/04/2021 12:50 Koliko dugo ste cekali ponudu osiguranja nakon sto je napravjen zapisnik o steti ?
Dok nisam poceo svaki dan zvati. Vadili se na koronu i da ih nema dovoljno itd...
Otprilike mjesec dana
Pfff... Cirkus za promjenu... Izgleda najbolje odma advokata angazovati i ne gubiti zivce.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1058 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

Luciano88 wrote: 08/04/2021 12:50 Koliko dugo ste cekali ponudu osiguranja nakon sto je napravjen zapisnik o steti ?
Otprilike mjesec dana, bez ikakvih zivkanja i sl.
User avatar
permanentan
Posts: 455
Joined: 30/01/2008 14:11

#1059 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by permanentan »

Nedavno sam imao situaciju gdje me udario covjek vozeci u rikverc dok se isparkiravao.
Popunili europski izvjestaj gdje je covjek prihvatio krivicu. Ja sam zvao policiju i nisu htjeli doci.
Mislio sam da ce mi osiguranje praviti probleme, ali sam ostao ugodno iznenadjen.
Zahtjev za odstetu sam predao 26.03. sa europskim izvjestajem i detaljnim slikama nesrece.
02.04. dolazi mi na adresu ponuda i sporazum koji trebam potpisati ako sam saglasan.
Ponuda je bila korektna i 05.04 im dostavljam potpisan sporazum.
07.04. novac na mom racunu.

Od mene iskrena pohvala za Grawe osiguranje.
noviclan
Posts: 10807
Joined: 31/10/2013 06:48

#1060 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by noviclan »

permanentan wrote: 08/04/2021 15:28 Nedavno sam imao situaciju gdje me udario covjek vozeci u rikverc dok se isparkiravao.
Popunili europski izvjestaj gdje je covjek prihvatio krivicu. Ja sam zvao policiju i nisu htjeli doci.
Mislio sam da ce mi osiguranje praviti probleme, ali sam ostao ugodno iznenadjen.
Zahtjev za odstetu sam predao 26.03. sa europskim izvjestajem i detaljnim slikama nesrece.
02.04. dolazi mi na adresu ponuda i sporazum koji trebam potpisati ako sam saglasan.
Ponuda je bila korektna i 05.04 im dostavljam potpisan sporazum.
07.04. novac na mom racunu.

Od mene iskrena pohvala za Grawe osiguranje.
Ma najbitnija je stavka dole desno ili lijevo ja sam kriv za nastalu stetu i preuzimam svu odgovornost
last mohicans
Posts: 11705
Joined: 09/08/2012 23:19

#1061 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by last mohicans »

permanentan wrote: 08/04/2021 15:28 Nedavno sam imao situaciju gdje me udario covjek vozeci u rikverc dok se isparkiravao.
Popunili europski izvjestaj gdje je covjek prihvatio krivicu. Ja sam zvao policiju i nisu htjeli doci.
Mislio sam da ce mi osiguranje praviti probleme, ali sam ostao ugodno iznenadjen.
Zahtjev za odstetu sam predao 26.03. sa europskim izvjestajem i detaljnim slikama nesrece.
02.04. dolazi mi na adresu ponuda i sporazum koji trebam potpisati ako sam saglasan.
Ponuda je bila korektna i 05.04 im dostavljam potpisan sporazum.
07.04. novac na mom racunu.

Od mene iskrena pohvala za Grawe osiguranje.
Koje osiguranje? To je rijedak primjer. Ja sam upravo naplatio od kaska,nakon skoro dva mjeseca od njihove ponude, koju sam prihvatio. Opet nakon intervencija.. Mislim da im je zakonski rok do 90 dana za isplatu štete, maksimalno razvlače i uopce ne shvatam tu politiku kad na kraju uvijek moraju isplatiti.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1062 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

Policija svakako treba doći na mjesto udesa, da evidentira udes, bez obzira što se stvari rješavaju preko EU obrasca.

Odraditi papirologiju bez policije je kockanje.
User avatar
permanentan
Posts: 455
Joined: 30/01/2008 14:11

#1063 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by permanentan »

Bas zbog takvih iskustava koje sam cuo ranije sam i zvao policiju.
Pitali su me ima li povrijedjenih, ako je materijalna steta rekose ne izlaze.
Na mojoj strani je bilo to sto je krivac prihvatio odgovornost, ali iskreno sam ocekivao probleme sa osiguranjem.
Potrudio sam se detaljno da fotografisem, a imao sam i prijatelja kao svjedoka, bio je sa mnom u autu.
Odsteta je malo preko 1000 KM.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1064 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

Ma to mi djeluje k'o njihova šuplja, čuj ne izlaze ako je materijalna šteta.

Mene su isto pitali ima li povrijeđenih, ali su poslali patrolu koja je došla kroz 20-ak minuta, još mi fino policajac reče da, prilikom udesa sa manjom materijalnom štetom, trebamo ispuniti EU obrazac i obavezno zovnuti njih, kako bi se udes evidentirao, jer ljudi su pravili greške, pa obavljali sve bez policije i onda ih osiguravajuće kuće samo otkače, još ih optuže da su namjestili udes.

Problem kod EU obrasca je to što je jasno navedeno da EU obrazac nije nikakvo priznanje odgovornosti za udes, osiguranje ga može odbiti.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#1065 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

S4mpion wrote: 08/04/2021 22:56 Ma to mi djeluje k'o njihova šuplja, čuj ne izlaze ako je materijalna šteta.

Mene su isto pitali ima li povrijeđenih, ali su poslali patrolu koja je došla kroz 20-ak minuta, još mi fino policajac reče da, prilikom udesa sa manjom materijalnom štetom, trebamo ispuniti EU obrazac i obavezno zovnuti njih, kako bi se udes evidentirao, jer ljudi su pravili greške, pa obavljali sve bez policije i onda ih osiguravajuće kuće samo otkače, još ih optuže da su namjestili udes.

Problem kod EU obrasca je to što je jasno navedeno da EU obrazac nije nikakvo priznanje odgovornosti za udes, osiguranje ga može odbiti.
Ovako zakon kaže:
"U slučaju saobraćajne nesreće učesnici mogu ispuniti i potpisati te međusobno razmijeniti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći. Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći može biti korišten u postupku rješavanja odštetnog zahtjeva kao dokaz nastupanja štetnog događaja, pod uslovom da je uredno i potpuno popunjen, te da su uz to priložene fotografije oštećenja na vozilima i mjesta štetnog događaja."

Nigdje ne stoji da se policija mora zvati i da te kao osiguranje može odbiti.
Ako sumnjaju da je nesreća namjestena, prijavljuju policiji, pa ako se dokaže da je namjestaljka, naravno da neće isplatiti. U suprotnom, nemaš šta da brineš.
Samo što su ljudi navikli da klepnu ušima i prihvate svako objašnjenje koje im osiguravajuća kuća da.
User avatar
permanentan
Posts: 455
Joined: 30/01/2008 14:11

#1066 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by permanentan »

Eh onda ispada da sam stvarno imao srece.
Ali eto i to se nekad desi.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1067 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

Dzontra_Volta wrote: 08/04/2021 23:04
S4mpion wrote: 08/04/2021 22:56 Ma to mi djeluje k'o njihova šuplja, čuj ne izlaze ako je materijalna šteta.

Mene su isto pitali ima li povrijeđenih, ali su poslali patrolu koja je došla kroz 20-ak minuta, još mi fino policajac reče da, prilikom udesa sa manjom materijalnom štetom, trebamo ispuniti EU obrazac i obavezno zovnuti njih, kako bi se udes evidentirao, jer ljudi su pravili greške, pa obavljali sve bez policije i onda ih osiguravajuće kuće samo otkače, još ih optuže da su namjestili udes.

Problem kod EU obrasca je to što je jasno navedeno da EU obrazac nije nikakvo priznanje odgovornosti za udes, osiguranje ga može odbiti.
Ovako zakon kaže:
"U slučaju saobraćajne nesreće učesnici mogu ispuniti i potpisati te međusobno razmijeniti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći. Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći može biti korišten u postupku rješavanja odštetnog zahtjeva kao dokaz nastupanja štetnog događaja, pod uslovom da je uredno i potpuno popunjen, te da su uz to priložene fotografije oštećenja na vozilima i mjesta štetnog događaja."

Nigdje ne stoji da se policija mora zvati i da te kao osiguranje može odbiti.
Ako sumnjaju da je nesreća namjestena, prijavljuju policiji, pa ako se dokaže da je namjestaljka, naravno da neće isplatiti. U suprotnom, nemaš šta da brineš.
Samo što su ljudi navikli da klepnu ušima i prihvate svako objašnjenje koje im osiguravajuća kuća da.
Znam ja da to nigdje ne stoji, ali ako policija ne dođe na mjesto udesa, to je samo zajebancija više, u mom osiguranju su me, prilikom procjene štete, prvo pitali jesam li pozvao policiju.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#1068 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

S4mpion wrote: 08/04/2021 23:07
Dzontra_Volta wrote: 08/04/2021 23:04
S4mpion wrote: 08/04/2021 22:56 Ma to mi djeluje k'o njihova šuplja, čuj ne izlaze ako je materijalna šteta.

Mene su isto pitali ima li povrijeđenih, ali su poslali patrolu koja je došla kroz 20-ak minuta, još mi fino policajac reče da, prilikom udesa sa manjom materijalnom štetom, trebamo ispuniti EU obrazac i obavezno zovnuti njih, kako bi se udes evidentirao, jer ljudi su pravili greške, pa obavljali sve bez policije i onda ih osiguravajuće kuće samo otkače, još ih optuže da su namjestili udes.

Problem kod EU obrasca je to što je jasno navedeno da EU obrazac nije nikakvo priznanje odgovornosti za udes, osiguranje ga može odbiti.
Ovako zakon kaže:
"U slučaju saobraćajne nesreće učesnici mogu ispuniti i potpisati te međusobno razmijeniti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći. Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći može biti korišten u postupku rješavanja odštetnog zahtjeva kao dokaz nastupanja štetnog događaja, pod uslovom da je uredno i potpuno popunjen, te da su uz to priložene fotografije oštećenja na vozilima i mjesta štetnog događaja."

Nigdje ne stoji da se policija mora zvati i da te kao osiguranje može odbiti.
Ako sumnjaju da je nesreća namjestena, prijavljuju policiji, pa ako se dokaže da je namjestaljka, naravno da neće isplatiti. U suprotnom, nemaš šta da brineš.
Samo što su ljudi navikli da klepnu ušima i prihvate svako objašnjenje koje im osiguravajuća kuća da.
Znam ja da to nigdje ne stoji, ali ako policija ne dođe na mjesto udesa, to je samo zajebancija više, u mom osiguranju su me, prilikom procjene štete, prvo pitali jesam li pozvao policiju.
Da se razumijemo, vjerovatno bih i ja zvao policiju.
Ali osiguranje nema pravo da insistira na zvanju policije, jer nije zakonska obaveza.
I ja sa osiguranjima uopšte ne komuniciram, sve radim preko agencije. A oni imaju sistem kako da naplate od osiguranja sve što me sljeduje.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1069 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

Dzontra_Volta wrote: 08/04/2021 23:11
S4mpion wrote: 08/04/2021 23:07
Dzontra_Volta wrote: 08/04/2021 23:04
Ovako zakon kaže:
"U slučaju saobraćajne nesreće učesnici mogu ispuniti i potpisati te međusobno razmijeniti Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći. Evropski izvještaj o saobraćajnoj nesreći može biti korišten u postupku rješavanja odštetnog zahtjeva kao dokaz nastupanja štetnog događaja, pod uslovom da je uredno i potpuno popunjen, te da su uz to priložene fotografije oštećenja na vozilima i mjesta štetnog događaja."

Nigdje ne stoji da se policija mora zvati i da te kao osiguranje može odbiti.
Ako sumnjaju da je nesreća namjestena, prijavljuju policiji, pa ako se dokaže da je namjestaljka, naravno da neće isplatiti. U suprotnom, nemaš šta da brineš.
Samo što su ljudi navikli da klepnu ušima i prihvate svako objašnjenje koje im osiguravajuća kuća da.
Znam ja da to nigdje ne stoji, ali ako policija ne dođe na mjesto udesa, to je samo zajebancija više, u mom osiguranju su me, prilikom procjene štete, prvo pitali jesam li pozvao policiju.
Da se razumijemo, vjerovatno bih i ja zvao policiju.
Ali osiguranje nema pravo da insistira na zvanju policije, jer nije zakonska obaveza.
I ja sa osiguranjima uopšte ne komuniciram, sve radim preko agencije. A oni imaju sistem kako da naplate od osiguranja sve što me sljeduje.
Najbolji način. :thumbup:

Agencija će svakako izvući cifru koja će pokrit' i njihove troškove, tako da nema fule sa tom opcijom.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#1070 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Droog »

Udes prije nekoliko mjeseci, nesto mi zao bilo djevojke i nisam zvao policiju. Obavio proceduru, prijavio, fotošuting odradili iz osiguranja...nikakvih problema sto se toga tice.
Poslije sam imao problema jer su mi poslali bezveze ponudu, koju sam odbio jer je bila smeće. Otisao do advokata, dobio sto sam trazio.

Isto tako sam prije toga sam imao udes kada sam bratovo auto vozio, opali me lik na parkingu. Isto nisam zvao policiju jer je ispao fer i cekao me skoro sat vremena da mi kaze da je on i da vidi sta da radimo (ipak ima finih ljudi). Kontam, gdje sad da zovem policiju da mu daju neke kazne i ostalo...
Popunimo EU obrazac, Sarajevo osiguranje poslije bratu isplatila sumu za zamjenu cijele karambolke and then some...

Bio je jos koji, ali da ne granam...

Pazi, moja iskustva. Ali u oba slucaja su bile stete oko 2-3 hiljade.
Ako su ozbiljniji udesi i sl. preporucujem da se zove policija.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1071 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 530i »

Osiguranja inače kontaktiraju PU koja je zadužena za mjesto nezgode da provjere da li je išta prijavljeno na taj datum i na toj lokaciji, i kada se radi o regulisanju štete preko tog EU obrasca. I ne prave standardni uviđaj kao kod većih materijalnih šteta ili tjelesnih ozljeda.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1072 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by iceman ze »

Koje su opcije naplate kaska? Uradjen je izvid stete od strane njih. Koje opcije se nude u praksi? Hvala
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1073 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 530i »

Zavisi od štete i auta. Ako je nešto starije dobiješ koju stoju keša...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1074 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by S4mpion »

530i wrote: 09/04/2021 10:11 Osiguranja inače kontaktiraju PU koja je zadužena za mjesto nezgode da provjere da li je išta prijavljeno na taj datum i na toj lokaciji, i kada se radi o regulisanju štete preko tog EU obrasca. I ne prave standardni uviđaj kao kod većih materijalnih šteta ili tjelesnih ozljeda.
Eh tu je problem, jer ako policija ne izađe, nema evidentirane nezgode.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#1075 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

S4mpion wrote: 09/04/2021 12:48
530i wrote: 09/04/2021 10:11 Osiguranja inače kontaktiraju PU koja je zadužena za mjesto nezgode da provjere da li je išta prijavljeno na taj datum i na toj lokaciji, i kada se radi o regulisanju štete preko tog EU obrasca. I ne prave standardni uviđaj kao kod većih materijalnih šteta ili tjelesnih ozljeda.
Eh tu je problem, jer ako policija ne izađe, nema evidentirane nezgode.
Zato das advokatu ili agenciji pa ces vidjeti i da ne mora biti evidentirana :bih:
Post Reply