Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#826 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

azdralovic wrote: 20/08/2020 11:37
iceman ze wrote: 14/08/2020 15:15 Sta znaci "djelimicni kasko"? (250km npr) a puni kasko (850km npr). Hvala
djelimicni pokriva samo do odredjenog iznosa stete, a puni sve... (npr imas stetu i oni kazu nase je do 2500 hiljade, ostalo ti sam)
takodjer djelimicni moze imati iskljucenu npr kradju, nego da snosi samo ostecenja itd...
dobro procitaj ponudu prije nego pristanes, da je to to sto hoces
Djelimični je ovo drugo, npr. osigurana samo stakla ili samo sudar i sl. do ugovorenog iznosa (zavisno od iznosa premije).
Ono prvo je kasko sa franšizom.
User avatar
Optimist
Posts: 13651
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#827 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Optimist »

Zar djelimicni kasko nije da osiguranje pokriva jedan procenat stete, a ti kao vlasnik ostatak?
Npr sta god da se desi osiguranje isplacuje 70% a vlasnik ostatak. (ili neki drugi procenat koji ie dogovoren).
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#828 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Optimist wrote: 20/08/2020 15:45 Zar djelimicni kasko nije da osiguranje pokriva jedan procenat stete, a ti kao vlasnik ostatak?
Npr sta god da se desi osiguranje isplacuje 70% a vlasnik ostatak. (ili neki drugi procenat koji ie dogovoren).
Sve varijante su moguce... mozes osigurati samo sudar 100%, mozes do nekog procenta stete, lom stakla se obicno ugovara kao dodatno osiguranje u AO ali moze i kasko itd...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#829 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by iceman ze »

Mene poceli s nekim kasko ponudama gadjati do 1000 km premije, sa kradjom i bez, reko dajte djelimicni, oni opet 250 km, na kraju lom stakla, 90 km, e to vec moze :lol:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#830 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

iceman ze wrote: 24/08/2020 08:31 Mene poceli s nekim kasko ponudama gadjati do 1000 km premije, sa kradjom i bez, reko dajte djelimicni, oni opet 250 km, na kraju lom stakla, 90 km, e to vec moze :lol:
meni za full trazili 2800, hvala vam lijepo radije cu minu staviti unutra :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#831 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by iceman ze »

Bolje sebe osig za vid nezgode 24h, moze co'ek nogu izvrnut' nedo bog, pa makar izvuc' 5 %npr za lom malog prsta na nozi od osigurane sume u slucaju invalidnosti :lol:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#832 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Zeleni12 »

Veceras imao sudar sa neosiguranim autom, policija kaze da sam ja kriv, jer sam usao u njegovu traku. Jesam, ali gore po brdima u SA, isao sredinom ceste, dok je on brzo vozio iz suprptnog smjera.
Uglavnom, meni sljeduje kazna od policije, drugom vozacu kazna zbog neregistrovanog vozila i nemanja vozacke...
Sad me zanima, hoce li mi polica biti umanjenja sa 50 na 35 posto jer je u pitanju neregistrovano auto kod druge strane i da li ce njemu moje osiguranje nadoknaditi stetu s obzirom da je neregistrovan?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#833 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Zeleni12 wrote: 23/09/2020 23:27 Veceras imao sudar sa neosiguranim autom, policija kaze da sam ja kriv, jer sam usao u njegovu traku. Jesam, ali gore po brdima u SA, isao sredinom ceste, dok je on brzo vozio iz suprptnog smjera.
Uglavnom, meni sljeduje kazna od policije, drugom vozacu kazna zbog neregistrovanog vozila i nemanja vozacke...
Sad me zanima, hoce li mi polica biti umanjenja sa 50 na 35 posto jer je u pitanju neregistrovano auto kod druge strane i da li ce njemu moje osiguranje nadoknaditi stetu s obzirom da je neregistrovan?
Ako je neregistrovan ne bi trebao biti na cesti... ja bi to na sud tjerao
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#834 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by shandrprcSA »

ti imas svoj dio odgovornosti a on svoju, na sudu nista ne bi postigao
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#835 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Zeleni12 »

azdralovic wrote: 24/09/2020 08:29
Zeleni12 wrote: 23/09/2020 23:27 Veceras imao sudar sa neosiguranim autom, policija kaze da sam ja kriv, jer sam usao u njegovu traku. Jesam, ali gore po brdima u SA, isao sredinom ceste, dok je on brzo vozio iz suprptnog smjera.
Uglavnom, meni sljeduje kazna od policije, drugom vozacu kazna zbog neregistrovanog vozila i nemanja vozacke...
Sad me zanima, hoce li mi polica biti umanjenja sa 50 na 35 posto jer je u pitanju neregistrovano auto kod druge strane i da li ce njemu moje osiguranje nadoknaditi stetu s obzirom da je neregistrovan?
Ako je neregistrovan ne bi trebao biti na cesti... ja bi to na sud tjerao
Pitao sam ove iz osiguranja, oni kazu da ce taj drugi dobiti odstetu, da to meni nista ne znaci sto je neregistrovan, samo da ce platiti kaznu za neregistrovano vozilo i sto nema vozacku, 1000 KM mu je kazna po rijecima policajca.
Meni sljeduje umanjenje police i popravak svog auta o svom trosku.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#836 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Iskreno meni to nema smisla, jer koje osiguranje ce ga isplatiti, pa traziti regres od tvog osiguranja ?

Tom logikom kupit cu sutra neregistrovanu neku kantu i idem udarati po gradu sve koji mi oduzmu prednost... 1000 kazne, a od osiguranja naplatim 2-3-4 hiljade
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#837 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Zeleni12 »

azdralovic wrote: 24/09/2020 10:37 Iskreno meni to nema smisla, jer koje osiguranje ce ga isplatiti, pa traziti regres od tvog osiguranja ?

Tom logikom kupit cu sutra neregistrovanu neku kantu i idem udarati po gradu sve koji mi oduzmu prednost... 1000 kazne, a od osiguranja naplatim 2-3-4 hiljade
Moje osiguranje ce ga isplatiti. I meni najvise smeta sto se to desilo na brdu, na cesti na kojim nema one linije sto dijeli cestu. Na tom dijelu gdje se desio sudar, auta se mogu mimoici, ali vec 15-ak metara iza i izspet je vec suzenje. Jesam tu isao sredinom ceste, jer nisam ocekivao da ce neko na tom dijelu voziti 60-ak km, tako da mu treba najmanje 5 metara da zakoci... Ali eto prevario sam se, i po policiji kriv sam. Iduci put opreznija voznja i pamet u glavu.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#838 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ali_G »

Prije 3 godine kucnem covjeka na parkingu, a istekla registracija. Elem, zapisnik se odradi, kaze policija tebi kazna, njemu ce stetu nadoknaditi zastitni fond. Pola godine nakon toga u sanducicu zuti papiric, zakasnio na preuzimanje u posti ga vratili. I danas stize od opstinskog suda da me taj zastitni fond tuzi za naknadu stete plus kamate za protekle tri godine.
Iskustva? Savjet?
Hvala
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#839 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

Ali_G wrote: 24/10/2020 13:05 Prije 3 godine kucnem covjeka na parkingu, a istekla registracija. Elem, zapisnik se odradi, kaze policija tebi kazna, njemu ce stetu nadoknaditi zastitni fond. Pola godine nakon toga u sanducicu zuti papiric, zakasnio na preuzimanje u posti ga vratili. I danas stize od opstinskog suda da me taj zastitni fond tuzi za naknadu stete plus kamate za protekle tri godine.
Iskustva? Savjet?
Hvala
Sve po zakonu. Zaštitni fond i postoji da bi isplatio štetu trećim licima ako nemaš osiguranje. I naravno, onda sudski od tebe potražuje.
Eventualno si se vansudski mogao dogovoriti s njima da to prebijete odmah, bez zateznih kamata.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#840 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ali_G »

Problem je sto pojma nisam o tome. U decembru 2017 sam dobio obavjestenje koje je vec bilo vraceno kad sam doso po njega. Nakon toga nista.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#841 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by NediM17 »

A jesi li imao pojma da si sjeo u neregistrovan auto? :-)
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#842 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ali_G »

NediM17 wrote: 25/10/2020 08:37 A jesi li imao pojma da si sjeo u neregistrovan auto? :-)
Uopste nije stvar da li trebam nadoknaditi stetu. Zanima me da me jednom nisu zatekli na adresi i ostavio postar zutu cedulju, da je ista vracena i nikad vise poslata za 3 godine i sad kace troskove i kamate za 3 godine. Mogao sam biti tada na odmoru, na poslovnom putu.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#843 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Upravo im to napisi u prigovoru. Kakvi troskovi i kamata kad nisi obavjesten.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#844 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Ali_G wrote: 25/10/2020 09:26
NediM17 wrote: 25/10/2020 08:37 A jesi li imao pojma da si sjeo u neregistrovan auto? :-)
Uopste nije stvar da li trebam nadoknaditi stetu. Zanima me da me jednom nisu zatekli na adresi i ostavio postar zutu cedulju, da je ista vracena i nikad vise poslata za 3 godine i sad kace troskove i kamate za 3 godine. Mogao sam biti tada na odmoru, na poslovnom putu.
Pa ako je postar ostavio cedulju, valjda trebas otici preuzeti u posti to sto ti nisu mogli uruciti... nisam pravnik ali imaju ona pravila kad se smatra da ti je nesto uruceno, mislim da i obavjestenje spada u to...
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#845 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

azdralovic wrote: 26/10/2020 11:36
Ali_G wrote: 25/10/2020 09:26
NediM17 wrote: 25/10/2020 08:37 A jesi li imao pojma da si sjeo u neregistrovan auto? :-)
Uopste nije stvar da li trebam nadoknaditi stetu. Zanima me da me jednom nisu zatekli na adresi i ostavio postar zutu cedulju, da je ista vracena i nikad vise poslata za 3 godine i sad kace troskove i kamate za 3 godine. Mogao sam biti tada na odmoru, na poslovnom putu.
Pa ako je postar ostavio cedulju, valjda trebas otici preuzeti u posti to sto ti nisu mogli uruciti... nisam pravnik ali imaju ona pravila kad se smatra da ti je nesto uruceno, mislim da i obavjestenje spada u to...
Jesi li ti nedavno dobivao cedulju?

Ja ne pamtim kada sam vidio da je rok za podizanje >5 dana. Kao da ljudi niko nista drugo u zivotu ne radi nego ceka obavjestenja o posti... Niko ne moze biti ni bolestan, ni na putu, ni na odmoru, nista...

Ja sam imao problem sa podizanjem poste, kao da su idioti gledali kada da ne salju, odem 14 dana na odmor, ceka me obavijest da podignem pismo u roku 5 dana... :roll: Isto Nadrealisti...

Ako su slali 3x sa razmakom od barem mjesec dana svaki put, pa da budes u pravu...
Last edited by drndalo on 27/10/2020 07:20, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#846 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by NediM17 »

Lik sjedne u neregistrovano auto, napravi sranje i sad kmeči po forumu. Šta je kont'o, da stvar neće doći na naplatu.

Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#847 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ali_G »

drndalo wrote: 26/10/2020 19:45
azdralovic wrote: 26/10/2020 11:36
Ali_G wrote: 25/10/2020 09:26

Uopste nije stvar da li trebam nadoknaditi stetu. Zanima me da me jednom nisu zatekli na adresi i ostavio postar zutu cedulju, da je ista vracena i nikad vise poslata za 3 godine i sad kace troskove i kamate za 3 godine. Mogao sam biti tada na odmoru, na poslovnom putu.
Pa ako je postar ostavio cedulju, valjda trebas otici preuzeti u posti to sto ti nisu mogli uruciti... nisam pravnik ali imaju ona pravila kad se smatra da ti je nesto uruceno, mislim da i obavjestenje spada u to...
Jesi li ti nedavno dobivao cedulju?

Ja ne pamtim kada sam vidio da je rok za podizanje >5 dana. Kao da ljudi niko nista drugo u zivotu ne radi nego ceka obavjestenja o posti... Niko ne moze biti ni bolestan, ni na putu, ni na odmoru, nista...

Ja sam imao problem sa podizanjem poste, kao da su idioti gledali kada da ne salju, odem 14 dana na odmor, ceka me obavijest da podignem pusmo u roku 5 dana... :roll: Isto Nadrealisti...

Ako su slali 3x sa razmakom od barem mjesec dana svaki put, pa da budes u pravu...
Obavijest dosla 5 mjeseci nakon nezgode i nikad vise. Ispade da sve treba prilagoditi podizanju papira za koji pojma nemam ni sta je. Nista, konsultovat cu se s pravnikom po pitanju kamata

@NediM17
Ja ne znam koji je tvoj problem? Ko uopste spori naplatu stete?
User avatar
r00tf
Posts: 110
Joined: 21/11/2019 16:46

#848 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r00tf »

ekipa treba mi neki savjet ko se susretao sa sljedecim, naime radi se o tome sudar djevojka vozila moje auto znaci neki lola uzeo prvenstvo prolaza sudar hajmo reci u metar dva neizbjezan policija uvidaj momak taj kriv 100% kamere na licu mjesta sve snimile policija pregledala sve stanje sljedece ja sam prijavio sudar svom osiguranju i sve izasli na teren auto dibidus kaze ovaj momak 99,99% da je totalka ali iz internih informacija sam dobio da je taj okrivljeni isto osiguranje kao i ja sada pitanje da li ce sta uticati jer je isto osiguranje, drugo da li je pametno da idem na procjenu u servis npr asa ac quattro radi predracuna da mogu priloziti kao zalbu ako ponude neku smijesnu cifru svaki savjet mi je dobrodosao prvi put mi se ovako nesto desava. :-D
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#849 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jelleMania »

Svakako otidji uradi predracun ...al to mozes i nakon prve ponude ako ne budes zadovoljan ... da bezze ne placas procjenu , a budes npr zadovoljan prvom ponudom
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#850 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by avijon »

r00tf wrote: 05/11/2020 12:27 ekipa treba mi neki savjet ko se susretao sa sljedecim, naime radi se o tome sudar djevojka vozila moje auto znaci neki lola uzeo prvenstvo prolaza sudar hajmo reci u metar dva neizbjezan policija uvidaj momak taj kriv 100% kamere na licu mjesta sve snimile policija pregledala sve stanje sljedece ja sam prijavio sudar svom osiguranju i sve izasli na teren auto dibidus kaze ovaj momak 99,99% da je totalka ali iz internih informacija sam dobio da je taj okrivljeni isto osiguranje kao i ja sada pitanje da li ce sta uticati jer je isto osiguranje, drugo da li je pametno da idem na procjenu u servis npr asa ac quattro radi predracuna da mogu priloziti kao zalbu ako ponude neku smijesnu cifru svaki savjet mi je dobrodosao prvi put mi se ovako nesto desava. :-D
Uzmi advokata nekog ako je vec veca steta, neces sam nista uspjet vjerojatno.

Ekspertiza, restitucija, mondi consulting i imas jos prelistaj po ovoj temi advokata
Post Reply