Auto salon Kramar - vasa iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Korisničkoime

#5076 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Korisničkoime » 11/09/2019 09:41

Nevezano za Kramar ali smo imali uvoz masine iz Belgije 750.000 EUR, kae ima EUR1, super, prodje nasu carinu, sve uredno, prodje godina od uvoza javlja se UIO kaze EUR1 ponisten, plati naknadno, kaze slali smo na provjeru njihova carina ne moze potvrdito valjanost EUR1.
Nakon sporova, muka jebavanja itd dodje se do slijedeceg, firma koja je proizvela masinu i prodala nakon toga se spojila s drugom firmom, ne znam da li je kupljena ili sta vec ali je dalje poslovala pod drugim imenom i promjenila sjediste. Kada su nasi iz UIO poslali EUR1 na provjeru belgijsak carina je pokusala da izvrsi provjeru ali na starom sjedistu firme nije nikoga zatekla, pod tim imenom nije vise mogla naci tu firmu i vratili su nazad obavijest ne moze se potvrditi EUR1 koji su oni sami izdali. 2 godine tuzekanja i utvrdjivanja i u BiH i u Belgiji na kraju ipak belgijska carina potvrdi EUR1 i kaze sve ok, i prije nego sto je sud sta nalozio UIO vrati pare nazad ali sve je to trajalo 2 godine, plus je UIO htjela da izbjegne placanje troskova postupka u smislu pa eto da niste to trazili.
Znaci ovi ljudi sto su uvezli masinu su bili 100% cisti kao i ovi sto sun proizveli i prodali masini jedini problem je bio sto su ljudi preselili firmi i zbog spajanja s drugom izmjenili ime i belgijska carina ih nije mogla naci. Zbog toga ljudi umalo da propadnu.

HAVANA

#5077 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by HAVANA » 11/09/2019 09:58

Korisničkoime wrote:Nevezano za Kramar ali smo imali uvoz masine iz Belgije 750.000 EUR, kae ima EUR1, super, prodje nasu carinu, sve uredno, prodje godina od uvoza javlja se UIO kaze EUR1 ponisten, plati naknadno, kaze slali smo na provjeru njihova carina ne moze potvrdito valjanost EUR1.
Nakon sporova, muka jebavanja itd dodje se do slijedeceg, firma koja je proizvela masinu i prodala nakon toga se spojila s drugom firmom, ne znam da li je kupljena ili sta vec ali je dalje poslovala pod drugim imenom i promjenila sjediste. Kada su nasi iz UIO poslali EUR1 na provjeru belgijsak carina je pokusala da izvrsi provjeru ali na starom sjedistu firme nije nikoga zatekla, pod tim imenom nije vise mogla naci tu firmu i vratili su nazad obavijest ne moze se potvrditi EUR1 koji su oni sami izdali. 2 godine tuzekanja i utvrdjivanja i u BiH i u Belgiji na kraju ipak belgijska carina potvrdi EUR1 i kaze sve ok, i prije nego sto je sud sta nalozio UIO vrati pare nazad ali sve je to trajalo 2 godine, plus je UIO htjela da izbjegne placanje troskova postupka u smislu pa eto da niste to trazili.
Znaci ovi ljudi sto su uvezli masinu su bili 100% cisti kao i ovi sto sun proizveli i prodali masini jedini problem je bio sto su ljudi preselili firmi i zbog spajanja s drugom izmjenili ime i belgijska carina ih nije mogla naci. Zbog toga ljudi umalo da propadnu.
Evo primjera iz prve ruke,iskustvo i poznavanje materije.O tim situacijama pricam.Sta god da se desi ti si kriv. :-) Neka ga ne zateknu,ne odgovore,ne nadju papir u arhivi...ti si kriv i plati.I ako uspijes vratiti,nacekaces se i izgubiti zivaca i novca.Zamisli ti sta ovakva situacija znaci za pravno lice koje je napravilo kalkulaciju troskova,zaduzilo se...i odjednom dodatno opterecenje i briga tudjom greskom.Idioti.
Moj spediter je kupio kamione za 130000 eura u vrijeme kada se promijenila forma saobracajne dozvole.Nije vise mala nego a4 formata.U mupu mu nisu htjeli registrovati kamione skoro godinu dana,dok nije izganjao i dokazao da je sada takva dozvola i da je vazeca. :-) Covjek namjenski kupio posebne kamione za odredjenu robu.Izgubio taj posao,kreditno se zaduzio...Na kraju su registrovali,ni izvini...

konektovan

#5079 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan » 11/09/2019 10:25

Ja kuknjave hebote, jedva ljudi prezivljavaju a auto kuce nicu ko gljive poslije kiše. :-)

tempuser

#5080 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser » 11/09/2019 10:26

HAVANA wrote:
Korisničkoime wrote:Nevezano za Kramar ali smo imali uvoz masine iz Belgije 750.000 EUR, kae ima EUR1, super, prodje nasu carinu, sve uredno, prodje godina od uvoza javlja se UIO kaze EUR1 ponisten, plati naknadno, kaze slali smo na provjeru njihova carina ne moze potvrdito valjanost EUR1.
Evo primjera iz prve ruke,iskustvo i poznavanje materije.O tim situacijama pricam.Sta god da se desi ti si kriv. :-) Neka ga ne zateknu,ne odgovore,ne nadju papir u arhivi...ti si kriv i plati.I ako uspijes vratiti,nacekaces se i izgubiti zivaca i novca.Zamisli ti sta ovakva situacija znaci za pravno lice koje je napravilo kalkulaciju troskova,zaduzilo se...i odjednom dodatno opterecenje i briga tudjom greskom.Idioti.
Moj spediter je kupio kamione za 130000 eura u vrijeme kada se promijenila forma saobracajne dozvole.Nije vise mala nego a4 formata.U mupu mu nisu htjeli registrovati kamione skoro godinu dana,dok nije izganjao i dokazao da je sada takva dozvola i da je vazeca. :-) Covjek namjenski kupio posebne kamione za odredjenu robu.Izgubio taj posao,kreditno se zaduzio...Na kraju su registrovali,ni izvini...
I ko je u cijeloj prici formalno kriv, belgijska carina i nasa UIO ili uvoznik?

HAVANA

#5081 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by HAVANA » 11/09/2019 10:33

tempuser wrote:
HAVANA wrote:

Po meni belgijska carina svakako jer ne rade svoj posao kako treba da rade i kako stoji u zakonu.
Nasi jer su svojim neznanjem i komplikovanoscu, svojstvenu nasim prostorima i drzavnim sluzbenicima,doveli do toga da je sve strasno komplikovano.
Kramar jer je vadio eur1 za vozila za koja je znao jos od 2016g da ce dobiti negativan odgovor ali se nadao da ce mu proci.
Njega ce kostati,njih nece niti ce odgovarati za svoje greske.

HAVANA

#5082 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by HAVANA » 11/09/2019 10:41

konektovan wrote:Ja kuknjave hebote, jedva ljudi prezivljavaju a auto kuce nicu ko gljive poslije kiše. :-)
Ako ce ova tema preci u sukanje i svadju da ja idem?
Nekome moze biti od koristi procitati ove informacije i mnogo brze nauciti neke stvari nego sto je meni trebalo ili ovo sto korisnicko ime pise.Zbog one masine ljudi su mogli propasti,bukvalno.Ne znam zasto smatras da je kukanje ako neko pise svoja iskustva? Ne pada mi na pamet da branim kramara.To su njegove brige.Ja svoje znam.A da kukam nemam razloga.Radim dovoljno dugo da nemam potrebe za kuknjavom.I da ne ide,promijenim djelatnost.Citav zivot sam u privatnom poslu,3 posla.Ako nicu otvori i ti jednu.Mozda ti znas bolje to sve organizovati.Sretno.
Dobro sto nicu,haj mi nabroj 5 u citavoj bih da radi 15-20 godina? A da nije iSpo u avazu sto kazu,da nije na listi duznika pdv-a?

sime_cipol
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.

#5083 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by sime_cipol » 11/09/2019 10:46

Hajde da su Kramaru nasli 10 auta, ma i 100, pa ni po jada. Ljudi rade sa velikom količinom. Ali da im nasi nadju 700 auta (u zadnjih godinu dvije i sva iz BEL) je neka mutljavina da Bog kaze.
Koliko je bilo tih koji su prošli ispod radara, koliko ih je završilo u SRB, HR, CG :roll: ?

tempuser

#5084 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser » 11/09/2019 10:47

HAVANA wrote:
tempuser wrote:

Po meni belgijska carina svakako jer ne rade svoj posao kako treba da rade i kako stoji u zakonu.
Nasi jer su svojim neznanjem i komplikovanoscu, svojstvenu nasim prostorima i drzavnim sluzbenicima,doveli do toga da je sve strasno komplikovano.
Kramar jer je vadio eur1 za vozila za koja je znao jos od 2016g da ce dobiti negativan odgovor ali se nadao da ce mu proci.
Njega ce kostati,njih nece niti ce odgovarati za svoje greske.
Nije po tebi nego po svakoj logici.
E sad, vezano za Kramara, posto je on tema, nemam nikakvu namjeru da ga aboliram zautaju i naravno da je u principu kriv jer je naravno znao za koja ce auta dobiti negatvan odgovor, ali cisto formalno i proceduralno koja je njegova krivica?
Da li je prilagao nevazeci ili falsifikovan dokument ili je sve uradio po zakonu BiH?
Da li je on formalno morao znati da ce provjera biti negativna u trenutku uvoza ili je koncept da ti samo podneses zahtjev za izdavanje, a zvanicna institucija izvsi neophodne provjere, izda dokument, bude odgovorna za njega i to naplati?
Last edited by tempuser on 11/09/2019 10:50, edited 1 time in total.

konektovan

#5085 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan » 11/09/2019 10:48

Ma kukate, svi redom, a placevi vam sve veci i veci. Nije ovo nikakva ljubomora, radite, zaradjujte milione ali ta prica kako je to sve komplikovano, malo dosadila.

Maraschino

#5086 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Maraschino » 11/09/2019 10:53

Jedini problem je UIO.

Sjecate se afere bas oko carinjenja auta. Zavrsila se ''pojeo vuk magarca''. Zasto, pa zato sto su im zakonski ostavili lufta da mogu da rade sta hoce i obracunavaju kako hoce.
U ovim slucajevima se zloupotrebljava Sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju gdje jasno kaze da ne treba svaki obrazac provjeravati nego nasumicno ali koga uhvate treba ga oderati. Nasi stvorili tamo njima probleme i guzvu, ljudi nas odjebali sa potvrdama.

Nasi su stvorili i jos uvijek stvaraju probleme oko toga. Naravno iz interesa da sto vise potvrda poniste i naplate carinu.

shheff

#5087 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by shheff » 11/09/2019 11:23

konektovan wrote:Ma kukate, svi redom, a placevi vam sve veci i veci. Nije ovo nikakva ljubomora, radite, zaradjujte milione ali ta prica kako je to sve komplikovano, malo dosadila.
A ti si garant uhljeb.

muha_sa

#5088 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by muha_sa » 11/09/2019 12:02

konektovan wrote:Ma kukate, svi redom, a placevi vam sve veci i veci. Nije ovo nikakva ljubomora, radite, zaradjujte milione ali ta prica kako je to sve komplikovano, malo dosadila.
nemoj da se i u tebe razocaram :-)

HAVANA piše svoja iskustva--ima ih hejbet, što loših što dobrih :thumbup: nekome ovo što piše pomogne i nešto nauci, koga ne interesuje nek ne cita i vozdra

nisam mu advokat--glOho i daleko bilo :-) pošto se i privatno znamo ZNAM da sve što napiše je živa ISTINA

da nije prvi bi ovdje napiso--Ne slušajte HAVANU-folira vas

sime_cipol

#5089 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by sime_cipol » 11/09/2019 12:07

Garant ce ti trebati za posuditi :lol: :D

muha_sa

#5090 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by muha_sa » 11/09/2019 12:08

sime_cipol wrote:Garant ce ti trebati za posuditi :lol: :D
:lol:

prodo mi volva prije 8 godina--sad me strah da mi ga ne oduzmu :(

sime_cipol

#5091 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by sime_cipol » 11/09/2019 12:09

Ako ti uzmu, dace ti dva :zzzz:

preludezalude

#5092 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by preludezalude » 11/09/2019 12:10

Mene interesuje sta ce se desiti u slucaju da Kramar ne plati. Po nekoj logici, vozilo se oduzima jer nije placena carina na to vozilo.

preludezalude

#5093 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by preludezalude » 11/09/2019 12:11

sime_cipol wrote:Ako ti uzmu, dace ti dva :zzzz:
Hoce, hoce, isto kao i garanciju.

BadBoy

#5094 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by BadBoy » 11/09/2019 12:16

Ja iz svih ovih postova zaključih da je Belgija jednako propala, nesposobna i diskfunckionalna država kao i BiH.

Našle se dvije "države" :D

konektovan

#5095 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan » 11/09/2019 12:27

shheff wrote:
A ti si garant uhljeb.
Jesam jarane, imas li sta protiv????

milovan81

#5096 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by milovan81 » 11/09/2019 12:29

https://imgur.com/ZbWanJY
preludezalude wrote:Mene interesuje sta ce se desiti u slucaju da Kramar ne plati. Po nekoj logici, vozilo se oduzima jer nije placena carina na to vozilo.

Magarece_godine

#5097 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Magarece_godine » 11/09/2019 12:33

milovan81 wrote:https://imgur.com/ZbWanJY
preludezalude wrote:Mene interesuje sta ce se desiti u slucaju da Kramar ne plati. Po nekoj logici, vozilo se oduzima jer nije placena carina na to vozilo.
Platili su oni ... Depozit je kod UIO, samo sada vode sudski postupak da im se to vrati ...

ado-šampion

#5098 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion » 11/09/2019 13:13

Ne vjerujem da je Belgije nefunckionalna drzava nego se njima ne isplati placati nekog da rjesava upite iz Bosne. Cudi me da uopste to rade.

BadBoy

#5099 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by BadBoy » 11/09/2019 14:01

Ja onda ne razumijem šta je problem ovdje. Može li neko jednostavno objasniti suštinu problema?

Ako je EUR1 obrasce izdala i ovjerila belgijska carinska ispostava, onda je Kramar (i svaki drugi uvoznik automobila) čist. Ako je neko te obrasce lažirao u Belgiji, to nije stvar organa i institucija BiH nego Belgije i njenih organa da se pozabave tim pitanjem. U to može, ali i ne mora biti umiješan Kramar (tako što je našao nekoga tamo da to lažira).

Ako je Kramar ovdje lažirao EUR1 obrasce i takve predočio našoj UIO, onda je kriv po propisima BiH. Belgija i njeni organi nemaju ništa s tim.

shheff

#5100 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by shheff » 11/09/2019 14:04

konektovan wrote:
shheff wrote:
A ti si garant uhljeb.
Jesam jarane, imas li sta protiv????
Imam, svi ste vi odvojeni od realnosti, nista ne stvarate za ono koliko koštate, svi neke biznise kontate, a sve ostane na pametovanju kako tamo neki privatnik uzima pare lopatom. Zašto ne otvorite sebi obrt, doo,..pa i vi živite i uživate?

Post Reply