Zimske gume ??

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#226 Re: Zimske gume ??

Post by Oxygenn »

slobodni armirach wrote:
žulijan asanž wrote:stvarno bih bio zahvalan na preporuci gdje da kupim gume.

kakve su uniroyal zimske gume?
bugarska guma ne bacaj pare,bolje uzmi protekt nego uniroyal
Dimenzija 175/65 R 14 T - sta reci, koju posluku porati :?: :!:

http://www.bswireless.hr/lifestyle/3077

http://www.bswireless.hr/lifestyle/3310 ... u-20112012
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#227 Re: Zimske gume ??

Post by slobodni armirach »

jeste djeco zajebah se :lol: :lol: :lol:
otiso sam na Trayal :lol: :lol: :lol:
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#228 Re: Zimske gume ??

Post by emko1234 »

amadine* ja imam dunlop 3d wintersport ko zimsku gumu i kad god pritisnem gas malo jace na mokrom auto proslajdra a imam 4x4 tako da prica da sava ne valja zato sto je prklizala po mokrom je smijesna.ako znate na visnjiku,u centru skretanje pored hotela belvedere..dakle nema veze kakvu gumu tu da imas kad stanes iza busa na mokrom,slajdranje zagarantovano.vidim da covjek koji je postavio upit i nije bas neki strucnjak tako da vrlo lako moze bit da mu se to desilo na nekom terenu za koji je normalno da se to desava.sava ko sava je neka niza srednja klasa gume al daleko od toga da je losa.slazem se s onim sto vnm* rekao,ako se mjenjaju 2 seta moze ona sluzit dobre 3-4 godine zato sam pitao liko sto sam ga pitao.
bmw* pri naglom kocenju na toj brzini po mokrom u autu bez abs-a nema gume koja nece proklizat.i opet ide stara koliko para toliko i muzike.sava 15ka u gumi pro kosta 115km na akciji.a bridgestone blizzak kosta 170,a a dunlop 210..tako da je to sto ti se desilo normalno.za cijene lupam,nije 100% tako al slican omjer..
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#229 Re: Zimske gume ??

Post by žulijan asanž »

ljudi evo dileme:

good year UG8

ili

Michelin Alpin A4

koje kupiti?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#230 Re: Zimske gume ??

Post by goran16v »

Ako si mozes priustiti - skuplje tj Michelin.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#231 Re: Zimske gume ??

Post by žulijan asanž »

goran16v wrote:Ako si mozes priustiti - skuplje tj Michelin.
jeste, ali ipak sam po forumima vidio da ljudi između ove dvije gume biraju ipak GY.

dakle ljudi koji su vozili i na jednim i na drugim.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#232 Re: Zimske gume ??

Post by AmADin_gospo »

emko1234 wrote:amadine* ja imam dunlop 3d wintersport ko zimsku gumu i kad god pritisnem gas malo jace na mokrom auto proslajdra a imam 4x4 tako da prica da sava ne valja zato sto je prklizala po mokrom je smijesna
al jarane, ti si napisao kad pritineš gas jače, a čovjeku sava šlajdra kako reče i na malom gasu i umjerenom startu.
nema te gume koja neče prošlajdrati na jačem gasu.
ja sam se 2 puta u životu okretao, jednom s lošim gumama starim 8 godina, pa kroz par mjeseci na novim savama s3, i imam fobiju od loših guma. vjeruj mi da u taxi kad sjedam gledam kakve su mu gume :mrgreen:

to znaju vozači, guma život znači :thumbup:
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#233 Re: Zimske gume ??

Post by ElRe »

Uzeo Phenix protekt 4koma 240 KM sa ugradnjom, za G3 1.6 odrađuju stvar.
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#234 Re: Zimske gume ??

Post by smurf »

ElRe wrote:Uzeo Phenix protekt 4koma 240 KM sa ugradnjom, za G3 1.6 odrađuju stvar.
Ma ni slucajno... 60 KM protektovana guma - ni'dje veze, bolje onda skuckati jos 20-30 KM i kupiti bilo kakvu novu gumu. Ta pomenuta "marka" je smece i nemas pojma koliko ce ti trajati "meso".

PS - Ja tek vidjeh da si ti uzeo, u prvi momenat mi se ucini da preporucujes... Neka ti je sa srecom, dobro vodi racuna popusta li pritisak, pojavljuju li se deformacije sa strana... Gazni sloj je pravo dobro uradjen ali je upitno na kakvoj i koliko staroj gumi :roll:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#235 Re: Zimske gume ??

Post by goran16v »

žulijan asanž wrote:
goran16v wrote:Ako si mozes priustiti - skuplje tj Michelin.
jeste, ali ipak sam po forumima vidio da ljudi između ove dvije gume biraju ipak GY.

dakle ljudi koji su vozili i na jednim i na drugim.
Ne bih zelio izazvati gnjev populacije ali se ovdje ljudi puno vise oslanjaju na testove koje prate nego na praksu jer je na,o onih koji znaju testirati gumu i biti meritorni da daju sud. GY UG8 je model izbacen za 2011/2012 sezonu i cisto sumnjam da ga je iko uspio ispitati u potpnosti. Testovi koji se pominju se rade na novim gumama, nazalost niko od nas si ne moze priustiti nove gume svake zime. Za razliku od rezultata testiranja novih, po kojima je Michelin uvijek medju prva 4, po pravilu na testu rabljenih guma vec sljedece sezone poslje cca 8k km Michelin je bez konkurencije i tu lezi tajna zasto je Michelin znatno skuplji a jos nije propao! :wink:
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#236 Re: Zimske gume ??

Post by ja1977 »

goran16v wrote:
žulijan asanž wrote:
goran16v wrote:Ako si mozes priustiti - skuplje tj Michelin.
jeste, ali ipak sam po forumima vidio da ljudi između ove dvije gume biraju ipak GY.

dakle ljudi koji su vozili i na jednim i na drugim.
Ne bih zelio izazvati gnjev populacije ali se ovdje ljudi puno vise oslanjaju na testove koje prate nego na praksu jer je na,o onih koji znaju testirati gumu i biti meritorni da daju sud. GY UG8 je model izbacen za 2011/2012 sezonu i cisto sumnjam da ga je iko uspio ispitati u potpnosti. Testovi koji se pominju se rade na novim gumama, nazalost niko od nas si ne moze priustiti nove gume svake zime. Za razliku od rezultata testiranja novih, po kojima je Michelin uvijek medju prva 4, po pravilu na testu rabljenih guma vec sljedece sezone poslje cca 8k km Michelin je bez konkurencije i tu lezi tajna zasto je Michelin znatno skuplji a jos nije propao! :wink:
:thumbup:
bravo majstore. Najbolje objasnjenje do sada.
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#237 Re: Zimske gume ??

Post by ElRe »

smurf wrote:
ElRe wrote:Uzeo Phenix protekt 4koma 240 KM sa ugradnjom, za G3 1.6 odrađuju stvar.
Ma ni slucajno... 60 KM protektovana guma - ni'dje veze, bolje onda skuckati jos 20-30 KM i kupiti bilo kakvu novu gumu. Ta pomenuta "marka" je smece i nemas pojma koliko ce ti trajati "meso".

PS - Ja tek vidjeh da si ti uzeo, u prvi momenat mi se ucini da preporucujes... Neka ti je sa srecom, dobro vodi racuna popusta li pritisak, pojavljuju li se deformacije sa strana... Gazni sloj je pravo dobro uradjen ali je upitno na kakvoj i koliko staroj gumi :roll:
Jednom u mjesec dana svratim na pumpu i dopumpam, ali sta cu, ove zime nije moglo bolje. Najjeftinija nova guma, Tigar ili neki kinez 4kom bi me dosla 80-90 KM vise. A, morao sam da promijenim sve 4.
Dimenzija je 185-60-14.
U svakom slucaju, hvala na savjetu.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#238 Re: Zimske gume ??

Post by daxon »

Što se tiče testiranja guma, za prosječnog vozača i korisnika guma ti testovi ne znače toliko koliko se o njima govori.
Naprimjer, razlika između najbolje ocjenjene gume i one koja je recimo na 8 mjestu tog testa je kao razlika između atletičara sprintera na 100 m, prvi i osmi se nalaze unutar par stotinki.

Što ti testovi znače za prosječnog korisnika koji vozi prosječan gradski automobil u prosječnim gradskim uslovima? Uzmimo naprimjer da želimo da unajmimo nekoga ko treba da za jedan minut pretrči 100 metara, a u uži izbor nam uđe 8 najboljih sprintera i svi oni trče 100 m unutar par stotinki i svi su ispod 10 sekundi, sa tim da je razlika u cijeni između prvog i osmog 10 - 20%, sada se postavlja pitanje zašto bi unajmili prvog (skupljeg), kada za nas nema razlike, tj. nećemo primjetiti razliku u obavljenom poslu između prvog i osmog (najjeftinijeg).

Otprilike tako je i sa testovima guma, prosječan korisnik ne može osjetiti razliku između najbolje i najlošije gume unutar prvih 8 testiranih brendova, nazovimo ih premium klasom, jer te razlike su toliko minimalne da ih prosječan vozač ne može primjetiti. Takve razlike se uočavaju samo na testovima gdje se u simuliranim uslovima vrše precizna mjerenja, toliko precizna da su razlike koje se pokažu tim mjerenjima za prosječnog vozača u normalnim uslovima exploatacije nebitne, tj. prosječan vozač će imati isti učinak i sa prvom i sa osmom gumom.
Drugim riječima, tamo gdje će proklizati sa gumom koja je na testu zauzela osmo mjesto, proklizaće i sa gumom koja je zauzela prvo mjesto, gdje će izaći sa osmom izaći će i sa prvom.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#239 Re: Zimske gume ??

Post by talić »

Na mom autu su Michelin Alpin 3 i nemam problema ali više zbog dobrih kočnica, ABS-a i ASR-a. Mislim da ne treba zaboraviti da su i kočnice jako bitne a i amortizeri, sjećam se da sam nekad davno imao odlične pirelijeve zimske gume na kadetu. Taknem kočnicu desna strana blokira a lijeva kasni i odoh u odnese me u jarak. Prvo kontrolisati kočnice i amortizere a onda razmišljati o gumama. Prije dvije godine sam gledao neki test i Sava Eskimo je na snijegu i posebno na ledu bila bolja od većine poznatih proizvođača ali je bila loša na suhom i brzo se trošila.
Utopia
Posts: 12
Joined: 16/03/2011 13:47

#240 Re: Zimske gume ??

Post by Utopia »

Može li mali savjet šta da odaberem, dvoumim se između:

Goodyear UltraGrip 7+
FIRESTONE WINTERHAWK 2
BRIDGESTONE BLIZZAK LM30
Dunlop SP Winter Sport 4D

Nemoraju isključivo biti ove gume, bitno je da su zaista dobre za ove naše uslove kiša/snijeg, cijenom su sve koliko sam moga upratiti oko 115-130km, ako može i prijedlog koje poslovnice su najpovoljnije u Sarajevu, gdje rade zamjenu u balansiranje.

Pozdrav
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#241 Re: Zimske gume ??

Post by AmADin_gospo »

daxone, vezano az testove, dobio sam pouzdanu informaciju od jarana koji je bio u ADACu zimus kad su testirali gume, i kako mi reče, nemože se baš ni adac uzimati zdravo za gotovo (iako ga ja uzimam za najmjerodavnijeg), elem, u čemu je stvar.

gume se ne ocjenjuju po nekoj tablici negu u odnosu jedne na druge. npr. testira se zaustavni put guma 1-2 i 3, i ako je guma 2 bolja od 1 i 3, onda se proglasi najboljom, onda se testira proklizavanje istih guma pri startu, pa na proklizavanju, najbolja se pokaže guma br 3, a gume 1 i 2 su iza nje, i sve tako kroz testove. na kraju se boduju mjesta redosljedom, saberu se, podjele se brojem testova i tako prave tablicu najboljih guma. ima neke logike pošto se nemože odrediti neka fixna tablica ili vrijednost, šta bi guma trebala da ispunjava u idealnim uslovima pa da se na osnovu nje ocjenjuju preformanse.
Ayrton Senna
Posts: 21
Joined: 17/12/2011 09:57

#242 Re: Zimske gume ??

Post by Ayrton Senna »

sve je to rekla kazala...
evo vam oficijelni ADAC testovi zimskih guma u dvije dimenzije...
http://www.autonome.ba/Vijesti-i-zaniml ... -zime.html

mozel mi iko reci gdje se imaju kupiti ove continental gume i po kojoj cijeni...

pozz!
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#243 Re: Zimske gume ??

Post by žulijan asanž »

ja sam juče nakon dugog dvoumljenja i kontanja uzeo set michelin alpin 4 guma. proizvedene 2011 godine. zemlja proizvodnje italija.

taman pade snijeg, pa sam ih malo pokušao testirati agresivnijom vožnjom u tim uslovima.

manevri koje sam uspio postići s tom gumom su mi bili nezamislivi sa S3. guma fantastično drži grip u naglom skretanju po snijegu u brzini (znači sa konstantnim gasom, bez puštanja gasa u ulasku i izlasku iz krivine)

uzbrdicu sam testirao u logavinoj :D ista priča, sa S3 sam morao doslovno stati u mjestu, pa iz prve krenuti najlakšim gasom da ne bi došlo do proklizavanja (doduše te savine gume jesu bile vožene 3 sezone), ali svakako....

inače, sve što je ovaj jedan kolega gore objasnio je istina, tako su mi objasnili prodavači - michelin je na prvom mjestu zato što je odličan i kad se pohaba :D znači jebo testove nove novcate gume - pa tu je svaka dobra. testovi koji fakat pokazuju pravo stanje su oni nakon jedne, dvije ili tri sezone vožnje.

u tom segmentu michelinu teško da ko može dohakat :)

pozdrav
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#244 Re: Zimske gume ??

Post by vratnik »

Radi se o automobilu sa 140 ks, 195 / 65 / 15, prvo gume vec spomenutog francuskog premium proizvodjaca, onda jedan isto tako poznati italijanski brand, zadnje dvije zime protektovane gume. (posto sam zimi na razlicitim terenima, od autoputa do skijalista vozim samo dvije sezone posto je vec u trecoj godini po mom nekom subjektivnom misljenju zimska guma u stvari ljetna sa zimskom sarom).
Spomenuo sam vise puta da sam zimi vrlo oprezan vozac, tako da me index brzine i ne interesuje bas posto ne brzam.
Ja mogu reci iz svog iskustva da nikakvu razliku izmedju ove tri gore gume nisam primjetio. Sve ono na sta su me upozoravali kad sam prvi put spomenuo protektovane gume, se ispostavilo kao mali ili nikakav problem. A razlika u cijeni je ipak drasticna (za jednu premium gumu dobijes cetiri protekt gume, made in germany). Pa da krenemo redom:
Argument kako je to ljepljena polovna guma: samo oko 25% polovnih guma je moguce ponovo "preraditi". Rendgenom se utvrdi u kakvom je stanju karkasse (ne znam nasu rijec za sva ona vlakna i sajle koji cine gumu), samo gume bez greske se ponovo koriste. Stara sara se skine, i onda to potpuno isto izgleda kao u proizvodnji nove gume (kalupi, vulkanizacija, sve isto). Tri proizvodjaca protekt guma u Njemackoj (Respa, Wintertact ili nesto slicno, i treci... :? ) svi pripadaju premium markama (Continental, Dunlop, a mozda je u stvari sve michelin). Cak su i sare iste. Meni je vulkanizer sasvim normalno izbalansirao (to valjda isto zna biti problem, treba puno vise olova nego za novu gumu). Nisam je nista cesce kontrolisao nego novu gumu, nisam ni u jednom trenutku u dvije godine koristenja pomislio: zasto kupih jeftino, cak naprotiv, par puta sam si prebacio sto to nisam ranije poceo upraznjavati.
A razlog zasto sam ih probao? Radoznalost i ekoloska svijest, ma kako to zvucalo. Za proizvodnju svake nove gume je potrebno oko 30 litara sirove nafte. I onda je ona tu, dok je neko ne zapali i stvori otrovne gasove. Za proizvodnju protekt gume je potrebno 6 litara sirove nafte. ostalo sam sve rekao, jeftinija puno, sasvim normalan i zvuk i ponasanje na cesti, na snijegu cak i bolji od ovih drugih (subjektivno!). Za normalnog vozaca s nekim prosjecnim automobilom sigurno bolja alternativa od jeftine gume sumnjivog porijekla. A mozda treba spomenuti da je vecina guma na teretnim vozilima protektovana? Ja sam vozio gore spomenutu wintertact, citam da je ova druga guma Respa Ökon dobila ADAC ocjenu 1,9 u testu u kojem je dvadesetak imena dobilo lose ocjene. (s tima da je 1 savrseno, a 6 katastrofa).
Ali nista guma, nista auto, samo oprez :thumbup:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#245 Re: Zimske gume ??

Post by AmADin_gospo »

za lagane i pretežno gradske voženje, auta srednje i niže srednje klase bez problema mogu stavljati protektirane gume. ja sam ih 2 sezone vozio i nisam primjetio išta loše na istima. u mom slučaju su bile Phoenix-ice one se proizvode u Irskoj
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#246 Re: Zimske gume ??

Post by daxon »

Malo ljudi je upoznato da se 90% teretnog saobraćaja u Europi, a i kod nas, odvija na protektiranim gumama, sada razmislite, ako protekt odgovara kamionu koji vuče 10 - 40 tona ili autobusu koji vozi 50 putnika, zašto ne bi bio preporučljiv osobnim vozilima za normalnu gradsku vožnju i povremene odlaske na planinu?
Protektirane gume zimske izvedbe nikako ne bih preporučio da se voze van zimske sezone.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#247 Re: Zimske gume ??

Post by AmADin_gospo »

fakat me zanima, koje su gume na dostavnim i službenim vozilima Sava d.o.o. na stupu :?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#248 Re: Zimske gume ??

Post by vratnik »

Warashii wrote:Trenutno na autu imam sve 4 Semperit Speed-Grip 195/65/15.
Nisu nove, ne znam kako ce se ponasati, jednostavno sam morao da mjenjam dimenziju jer su mi za 185/70/14, koje sam prije imao, trazili 200KM Michelin, ako i uspijem da nadjem dimenziju.
Protektirane gume po meni su dobro rjesenje za ljude koje imaju ljetne gume i koje ce u sezoni obaveznop da stave na auto umjesto protektiranih.
A mi koji bi na MS ( kak ovolimo reci Ljeto-Zima :-) ) vozili non stop, sipak. Shebemo gumu ljeti i onda bi da nam valja barem 4 zime.
Da li sam pravilno razumio: ti vozis na Semperit gumama koje su ljeto / zima, (all season, ne m + s)?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#249 Re: Zimske gume ??

Post by Bakir1 »

preporuka za fuldine zimske gume,danas su uspjesno savladale put na kojem je bilo mnogo udesa izljetanja i svega sta sve vec ne,auto sa prednjim pogonom se uvjerljivo probio do bihaca banjaluke i preko vlasica nazad kuci,bocno drzanje malo losije jednu mrvicu ali ostalo odlicno
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#250 Re: Zimske gume ??

Post by van Basten »

snowtrack 3... oooo yeah.... :dance:
sinoć sam rutinski odradio relaciju Stup - Bistrik po najvećem kijametu i malo poslije obratno po malo manjem kijametu bez ijednog šlajdranja, proklizavanja, zanošenja... ostavljajući razne "makine" da se bore sa svojim belajima. Doduše, držao sam ih garažirane preko ljeta, tako da se nisu ishabale na +30 :D
Post Reply