"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#426 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Halcyon »

Cijena nafte najniža u posljednjih godinu dana

Sirova nafta u ponedjeljak je na berzi u New Yorku pojeftinila na najniži nivo u posljednjih više od godinu dana, uslijed toga što su dužnička kriza u Grčkoj i mogućnost novog vala recesije u svijetu zabrinuli investitore.

Cijena američke "lake" nafte za terminsku isporuku u novembru na Njujorškoj robnoj berzi pala je za 1,47 dolara na 77,73 dolara za barel, što je najniži nivo još od septembra 2010, prenosi AP.

Istovremeno je evropska "brent" nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 1,38 dolara na 101,38 dolara za barel.

Glavni razlog pada cijene nafte je priznanje Grčke da neće ispuniti ciljeve smanjenja potrošnje uprkos oštrim mjerama u tom cilju. Ta zemlja se oslanja na međunarodnu pomoć kako bi finansirala svoje troškove, ali se čini da su nove tranše kredita u opasnosti zbog neuspjeha zvanične Atine da dovede u red svoj budžet.

Sarajevo-x
Kod nas do pojeftinjenja još uvijek neće doći jer mi točimo zalihe iz 2009. godine.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#427 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by motorola01 »

A odakle nasi bajni naftasi nabavljaju naftu???Da se vise i to rijesi i da se moze pratiti.Ovako oni kako im je ku.cu cejf uzimaju sad ovu cijenu barela,sad onu.Zna li neko po cemu se dilatanti ravnaju,po londonu,new yorku,zimbabveu ili tadzikistanu?????

Kad je barel bio 147 dolara,95-ica je bila 2,30 bas kao sto kosta i danas(tacnije danas je 2,35) a barel je .......(neka neko upise cijenu barela)

U HR je par puta pojeftinilo gorivo u zadnjih mjesec i pol,a kod nista...
User avatar
sarajevo_84
Posts: 151
Joined: 24/11/2010 14:55

#428 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by sarajevo_84 »

campa_xxx wrote:Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)

P.S. Zamolio bi administratore da ovu temu ne prebacuju na podforum auta, jer ce je ovdje vidjeti vise ljudi a u pitanju je Sarajevo,
Hvala
U potpunosti se razumijemo, znam tačno o čemu pričaš, desilo mi se da su mi nasuli bezolovni umjesto dizel, a tati mom se desilo da mu je zaledilo gorivo u autu nekad zimus... :x

Strava...
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#429 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by motorola01 »

Sutra gledajte na novoj tv u emisiji provjereno(u 22:20h)prilog o provjeri nasute i placene kolicine goriva na pumpama.

Bice zanimljivo :) pa da vidimo kako nas to varaju dok nam sipaju gorivo.Nadam se da ce nam i objasniti fol,pa da se moze pratiti dok nam radnik pumpe sipa gorivo :)
TenDollars
Posts: 134
Joined: 02/09/2011 23:25

#430 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by TenDollars »

motorola01 wrote:Sutra gledajte na novoj tv u emisiji provjereno(u 22:20h)prilog o provjeri nasute i placene kolicine goriva na pumpama.

Bice zanimljivo :) pa da vidimo kako nas to varaju dok nam sipaju gorivo.Nadam se da ce nam i objasniti fol,pa da se moze pratiti dok nam radnik pumpe sipa gorivo :)
na kojoj tv? ja sad gledo pregled programa i nista.
U cijelom svijetu su lopovi oko te nafte.Evo u americi opet poskupljalo na 3.89 ( bilo je 4.10) ono kad je bilo gorivo najskuplje.Znaci oni ga kupuju po duplo manjoj cijeni a nama ga prodaju samo 20 centi manje.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#431 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by motorola01 »

TenDollars wrote:
motorola01 wrote:Sutra gledajte na novoj tv u emisiji provjereno(u 22:20h)prilog o provjeri nasute i placene kolicine goriva na pumpama.

Bice zanimljivo :) pa da vidimo kako nas to varaju dok nam sipaju gorivo.Nadam se da ce nam i objasniti fol,pa da se moze pratiti dok nam radnik pumpe sipa gorivo :)
na kojoj tv? ja sad gledo pregled programa i nista.
U cijelom svijetu su lopovi oko te nafte.Evo u americi opet poskupljalo na 3.89 ( bilo je 4.10) ono kad je bilo gorivo najskuplje.Znaci oni ga kupuju po duplo manjoj cijeni a nama ga prodaju samo 20 centi manje.
NOVA TV (hrvatska)..Emisija "Provjereno" cetvrtak u 22:20h..
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#432 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by condy »

Dobra tema...interesuje me da li neko od vas, koji ima turbodizelaše i to sa common rail tehnologijom, dosipa ATF ulje za servo volane u rezervoar goriva, otprilike 0,5 do 1l. Ja to ponekad činim- svako 2-3 sipanje goriva, u AC Dedović, su mi kazali da to mogu da radim, bez opasnosti za motor dok na nekim inostranim forumima to ne preporučuju a na nekima smatraju čak poželjnim bez obzira na kvalitetu goriva.

Ovo ulje mi je pomoglo prije otprilike godinu i pol dana, kada je motor počeo neravnomjerno da radi a prije toga nisam koristio ATF ulje. Nakon par dosipanja, i pređenih cca 200km rad motora se je potpuno ustabilio.

Sad, iz iskustva siguran sam, jer nase gorivo nema predviđenu kvalitetu , da dosipanje aditiva ili ovog ulja je jako bitno za dugotrajnost ovih motora.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#433 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by ja1977 »

condy wrote:Dobra tema...interesuje me da li neko od vas, koji ima turbodizelaše i to sa common rail tehnologijom, dosipa ATF ulje za servo volane u rezervoar goriva, otprilike 0,5 do 1l. Ja to ponekad činim- svako 2-3 sipanje goriva, u AC Dedović, su mi kazali da to mogu da radim, bez opasnosti za motor dok na nekim inostranim forumima to ne preporučuju a na nekima smatraju čak poželjnim bez obzira na kvalitetu goriva.

Ovo ulje mi je pomoglo prije otprilike godinu i pol dana, kada je motor počeo neravnomjerno da radi a prije toga nisam koristio ATF ulje. Nakon par dosipanja, i pređenih cca 200km rad motora se je potpuno ustabilio.

Sad, iz iskustva siguran sam, jer nase gorivo nema predviđenu kvalitetu , da dosipanje aditiva ili ovog ulja je jako bitno za dugotrajnost ovih motora.
Kako mislis par dosipanja na predjenih 200 KM? Koliko to puta odes na pumpu da bi presao 200 KM??
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#434 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Halcyon »

Cijena goriva danas opet porasla. Zanimljivo je da to ni jedan medij nije objavio. Standardno, rast cijena preko noći.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#435 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by 530i »

Danas u Vitezu vidim 2,20 benzin 95, drugdje usput 2,25, a u većini slučajeva 2,30. Dakle najmanje 10 feninga extra profita imaju, a nešto sumnjam da i ovaj sa 2,20 ne zaradi...
TenDollars
Posts: 134
Joined: 02/09/2011 23:25

#436 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by TenDollars »

hah mediji jave samo kad je pojeftinjenje. Mediji su pokretac svega i kad bi oni vrsili malo pritiska mozda bi i narod nesto uradio, pa u krajnjem slucaju bi cijene pale, nego ovako, postalo normalno svaki dan cijene da rastu. Imaju veliki profit te kompanije koje se bave naftom. Time se bave ljudi koji imaju velike pare i koji su uvijek gladni novca, nikad im nije dovoljno, zato im cijene nikad nisu dovoljno visoke da bi stali sa povecanjem.
dRaGsToR
Posts: 7
Joined: 15/03/2010 15:22

#437 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by dRaGsToR »

Od kako je OMV uveo SUPER 100 samo kod njih sipam to gorivo i sa sigurnoscu mogu reci da se razlika osjetno primjeti!!!
dRaGsToR
Posts: 7
Joined: 15/03/2010 15:22

#438 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by dRaGsToR »

Rauber wrote:Prije nekoliko dana nauso dizel na Ini, a danas na EP. Znaci nevjerovatno kako bolje auto ide kad naspem na EP-u.
Na ininom dizelu isto kao da sam vozio sa ispuhanim gumama, a sad na EP-ovom kao da sam prepumpao gume.
E takav imam osjecaj.
:run: :run: :run: :run: :run: :run:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#439 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by condy »

ja1977 wrote:
condy wrote:Dobra tema...interesuje me da li neko od vas, koji ima turbodizelaše i to sa common rail tehnologijom, dosipa ATF ulje za servo volane u rezervoar goriva, otprilike 0,5 do 1l. Ja to ponekad činim- svako 2-3 sipanje goriva, u AC Dedović, su mi kazali da to mogu da radim, bez opasnosti za motor dok na nekim inostranim forumima to ne preporučuju a na nekima smatraju čak poželjnim bez obzira na kvalitetu goriva.

Ovo ulje mi je pomoglo prije otprilike godinu i pol dana, kada je motor počeo neravnomjerno da radi a prije toga nisam koristio ATF ulje. Nakon par dosipanja, i pređenih cca 200km rad motora se je potpuno ustabilio.

Sad, iz iskustva siguran sam, jer nase gorivo nema predviđenu kvalitetu , da dosipanje aditiva ili ovog ulja je jako bitno za dugotrajnost ovih motora.
Kako mislis par dosipanja na predjenih 200 KM? Koliko to puta odes na pumpu da bi presao 200 KM??
Par dosipanja ATF ulja, ne goriva :-D
Sto se tiče potrosnje, 2.0 hdi motor, grad 8,5l otvorena 5,0l, kombinovano oko 7,0l.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#440 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Control panel »

ja kad god naspem 95cu osim na petrolu izadje mi onaj znak karburatora ili sta vec i ispise antipolution fault.
nekada mi mrsko ici do vogosce ili brijesca pa naspem na OMV, EP El Tariku.
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#441 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Rauber »

Control panel wrote:ja kad god naspem 95cu osim na petrolu izadje mi onaj znak karburatora ili sta vec i ispise antipolution fault.
nekada mi mrsko ici do vogosce ili brijesca pa naspem na OMV, EP El Tariku.
Petrol smece samo takvo, kad god im cujem onu reklamu Hote "za vrhunske rezultate sipam vrhunsko gorivo" grohotom se smijem.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#442 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Doda37 »

condy wrote:Dobra tema...interesuje me da li neko od vas, koji ima turbodizelaše i to sa common rail tehnologijom, dosipa ATF ulje za servo volane u rezervoar goriva, otprilike 0,5 do 1l. Ja to ponekad činim- svako 2-3 sipanje goriva, u AC Dedović, su mi kazali da to mogu da radim, bez opasnosti za motor dok na nekim inostranim forumima to ne preporučuju a na nekima smatraju čak poželjnim bez obzira na kvalitetu goriva.

Ovo ulje mi je pomoglo prije otprilike godinu i pol dana, kada je motor počeo neravnomjerno da radi a prije toga nisam koristio ATF ulje. Nakon par dosipanja, i pređenih cca 200km rad motora se je potpuno ustabilio.

Sad, iz iskustva siguran sam, jer nase gorivo nema predviđenu kvalitetu , da dosipanje aditiva ili ovog ulja je jako bitno za dugotrajnost ovih motora.
ATF A ulje za automatski mjenjac, redovno sipam 1L na pun rezervoar, Megane 1.5 dci
User avatar
Buster
Posts: 105
Joined: 09/01/2007 08:32
Location: Sarajevo

#443 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Buster »

U zadnje vrijeme vidim po novinama da se reklamira benzin BMB euro 5 gold.
To je valjda, kako svatih, BMB 95 za motore euro 5 norme.
Gdje ima taj benzin da se naspe u Sarajevu? Na kojim pumpama?
User avatar
help_desk
Posts: 276
Joined: 11/12/2010 12:08

#444 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by help_desk »

OMV, Energopetrol, Petrol...makar tako pise kod njih.
User avatar
Buster
Posts: 105
Joined: 09/01/2007 08:32
Location: Sarajevo

#445 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Buster »

help_desk wrote:OMV, Energopetrol, Petrol...makar tako pise kod njih.
Hvala drug :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#446 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Qler »

Ja sam poceo na TurkOil-u sipati od kako je preueo Imzita, i bar meni, auto ljepse radi i manje trosi. Do tada 90% sam sipao na EP...
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#447 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by super_woofer »

OMV!
Ljudi koja rade sa kolima, su mi preporucili ovu pumpu i samo tamo sipam..
govorili su oni i razloge, ali me to toliko nije zanimalo. Moje je sipaj vozi, redovan servis i to je to.. :-)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#448 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by AmADin_gospo »

joooj za jedno 15ak godina kad budemo vozili el. auta i hibride, pa bude tema, "kod koga je friškija struja i gdje se kopčate"
pa kad raja oplete u kojem naselju je bolja trafo stanica i ko se kopča na javnu rasvjetu, te jel struja bolja iz termoelektrane kakanj ili hidrocentrale u Jablanici :lol: :lol:
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#449 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by SundanceKid »

AmADin_gospo wrote:joooj za jedno 15ak godina kad budemo vozili el. auta i hibride, pa bude tema, "kod koga je friškija struja i gdje se kopčate"
pa kad raja oplete u kojem naselju je bolja trafo stanica i ko se kopča na javnu rasvjetu, te jel struja bolja iz termoelektrane kakanj ili hidrocentrale u Jablanici :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :bih: :sax:
User avatar
alcho
Posts: 1467
Joined: 31/08/2006 09:08

#450 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by alcho »

AmADin_gospo wrote:joooj za jedno 15ak godina kad budemo vozili el. auta i hibride, pa bude tema, "kod koga je friškija struja i gdje se kopčate"
pa kad raja oplete u kojem naselju je bolja trafo stanica i ko se kopča na javnu rasvjetu, te jel struja bolja iz termoelektrane kakanj ili hidrocentrale u Jablanici :lol: :lol:
Ne valja ona iz Jablanice ima previse neutrona :lol:
Post Reply