"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Zvek

#301 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Zvek » 10/02/2011 13:39

Ipak se priprema teren za nova poskupljenja!

Saudijska Arabija ostaje bez nafte?

http://www.vrelegume.rs/vesti/saudijska ... -aktuelno/

alcho

#302 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by alcho » 10/02/2011 13:42

Zvek wrote:Ipak se priprema teren za nova poskupljenja!

Saudijska Arabija ostaje bez nafte?

http://www.vrelegume.rs/vesti/saudijska ... -aktuelno/
Bas me briga, ja tocim kod nas :D

texel

#303 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by texel » 10/02/2011 13:53

Biće nekad i 5 KM litra goriva, ali će tad auta trošiti 2-3 Litra / 100 km, tako da ćeš opet doći na isto što se
tiče troška. I sad oni mogu praviti takva auta, ali neće.

Sarajevski-Seljak

#304 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Sarajevski-Seljak » 05/03/2011 00:08

cikavelja wrote:
campa_xxx wrote:Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)

P.S. Zamolio bi administratore da ovu temu ne prebacuju na podforum auta, jer ce je ovdje vidjeti vise ljudi a u pitanju je Sarajevo,
Hvala
Ali haj'mo baviti se uzrocima, ne posljedicama.
Kazes, nasuo za cenera. Ok, realnost BH gradjanstva, niko te ne krivi. Ali po zdravoj logici stvari, ti tako radis skoro pa uvijek ( ispravi me ako grijesim).
Prosjecna starost auta u BiH je oko 17 god., neka je kod tebe 10 god staro auto. U tih x godina koliko je auto kod tebe, koliko si puta promijenio filter goriva?
Pokusavam reci, sipas za cenera, vozis se mekih 40-50 km, opet sipas za cenera pa tako do džadžment deja. Svo ono smece koje talozi u tanku godinama, opiljci, pijesak, komadi rezerv'ara, voda se konstantno izjebaje i mucka svakim tvojim cenerom!
Ode u dovod, filter pa taman da ga mijenjas svake godine ili cak cesche, ima svoj rok trajanja, odnosno dodje do zasicenja. Nekazem da EP valja, ali da si sipao i na Shellu, Aralu ili Exxsonu to bi ti se desilo kad tad :bih:
Pokusaj sipati bar malo vece kolicine goriva, necekaj da se crvena upali, vec da imas bar 10 litara prije nego sto opet posijetis Ep ili koga god.
Mala pridika, ali ovo iz licnog iskustva govorim.
Neljutis se?

ps

I jeste za pdf Auto, nema veze sa Sa, svima nam je isto.

E prijatelju objasni mi ovo...

U mojoj Vectri (dizel ako je nekom bitno), nikad nije ispod 20l goriva, tako radim jer moram (osjetljiva Bosh Pumpa).

Inace sipam na Hifi, jer mi je pored firma i fakat im je dobro gorivo... I prije par mjeseci odem na servis, zamjenim filtere, ma da mi je majstor reko da ne moram , citiram "cist je haman ko nov", ajde reko zamijeni ga je** 14,5KM...

I jedne prilike se vracam kuci i vidim da mi je pala kazaljka ispod 20l , pogledam desno gad EP... ajd reko isto je to sve.... Naspem 50KM ca. 25l (bio dizel 2.5KM/l cini mi se)...

Dodjem ja tu noc fino i sigurno kuci... I sutra dan se sit navozam, zavrsi ovo zavrsi ono....

Treci dan krenem na posao, kad auto poce da trza.... kontam sta je ovo....(prije par dana bio na servisu) :S

Zovem ja svog majstora, kaze on meni dovuci da vidimo sta je, ajde da skratim pricu, lik skine naftni filter i imamo sta vidjeti ca.70-80% nafte(dizela) ostatak voda.... haj to sto je voda, nego mulja svega... ma da ti se zivot zgadi, kad ce majstor na to "jesi ovo na EP-u sipo" , reko jesam, "ajde kaze da ti ocistimo rezervar i nemoj vise."

Toliko od mene za EP :S

Preporucujem Hifu, nikad nisam imao problema sa njima!

hopi
Has thanked: 4 times
Been thanked: 20 times

#305 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by hopi » 05/03/2011 00:31

stvarno čovjek ne može biti pametan gdje da sipa, a može biti da se potrefi nekada bolje gorivo na istoj pumpi nekada baš loše pa kako ko naiđe na gorivo
a ima li kakve razlike između benzina 95 i 98, mislim u čistoći, kvaliteti?

Optimist
Has thanked: 19 times
Been thanked: 52 times

#306 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Optimist » 21/07/2011 15:48

Sta mislite, smije li se sipati benzin 98 (ponekad), mjesto onog premiuma 95?

Naime, zalio sam se majstoru na lose sagorijevanje, i on mi je preporucio da ponekad naspem 98. Kaze da nece biti nikakvog loseg uticaja na motor, cak ce i bolje vuci, zbog vise oktana.

sabanss
Been thanked: 3 times

#307 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by sabanss » 21/07/2011 15:54

Optimist wrote:Sta mislite, smije li se sipati benzin 98 (ponekad), mjesto onog premiuma 95?

Naime, zalio sam se majstoru na lose sagorijevanje, i on mi je preporucio da ponekad naspem 98. Kaze da nece biti nikakvog loseg uticaja na motor, cak ce i bolje vuci, zbog vise oktana.
Ako je bezolovni, zasto ne? Ukoliko mislis sipati "crveni" 98 onda autu strada katalizator...

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#308 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by kurty » 21/07/2011 15:56

Optimist wrote:Sta mislite, smije li se sipati benzin 98 (ponekad), mjesto onog premiuma 95?

drug je imao reno clia... svaki par mjeseci je znao nasuti za cenera 98 da ga "procepi" kako je meni govorio... i njemu je neki majstor to savjetovao... nije imao nakanadnih problema

slobodni armirach

#309 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by slobodni armirach » 21/07/2011 16:42

samo je u pitanju katalizator, moze prije da se potrosi, a ako vec mislis sipat nesto jace, na OMV pa 100 oktana natoci i prati razliku u radu motora. :D

Zvek

#310 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Zvek » 21/07/2011 16:54

Ako je u pitanju super plus 98 može samo da mu bude bolje.

Vidjoste li ovo poskupljenje 2 puta po 5 pf u 10 dana? Zar se cijene ne formiraju svake 2 sedmice?

Optimist
Has thanked: 19 times
Been thanked: 52 times

#311 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Optimist » 21/07/2011 17:15

kurty wrote:

drug je imao reno clia... svaki par mjeseci je znao nasuti za cenera 98 da ga "procepi" kako je meni govorio... i njemu je neki majstor to savjetovao... nije imao nakanadnih problema

Otprilike je i meni isto rekao, kaze malo da ga procepi. A naravno da sam mislio bezolovni 98. :)
Zvek wrote:Ako je u pitanju super plus 98 može samo da mu bude bolje.

Vidjoste li ovo poskupljenje 2 puta po 5 pf u 10 dana? Zar se cijene ne formiraju svake 2 sedmice?
Ja sve kontam ne rade im oni displeji sto pokazuju cijenu. Svako malo nova cifra. :lol:

mersedb

#312 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by mersedb » 21/07/2011 18:55

EP(Energopetrol) rules,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ostalo ,,,,nemam komentar

mayab
Has thanked: 228 times
Been thanked: 139 times

#313 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by mayab » 21/07/2011 22:38

Veci oktanski broj ne moze da steti motoru, ali ne moze niti dati vise snage ako motor nema senzore za oktanski broj, te izvrsi "pomjeranje" paljenja!

uradi sam

#314 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by uradi sam » 21/07/2011 22:40

Jedini ko je ugradio kontrolne sonde u rezervoare su El Tarik i Energopetrol..Za omw( Sarajlica ) :) ne znam ostalo nula bodova..znaci svakodnevna Automatska kontrola goriva ce se vrsiti na ovim pumpama ostale imaju 6 Mjeseci da urade isto ili im slijedi gasenje. Sipajte na Vjecnici...

AmADin_gospo

#315 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by AmADin_gospo » 21/07/2011 23:42

kvalitet goriva najprimjetniji je na starijim autima, pogotovo benzincima s karburatorom, gdje se momentalno osjeti štekanje motora i odaziv papučice.
zamolite nekog od prijatelja il komšija kad bude pri kraju rezervara da naspe kod El Tarika, pa će te vidjeti kvalitet... ko da ga u nekom podrumu destiliraju, a ne iz rafinerije. najgore gorivo koje sam ikada u BiH sipao

sabanss

#316 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by sabanss » 21/07/2011 23:45

AmADin_gospo wrote:kvalitet goriva najprimjetniji je na starijim autima, pogotovo benzincima s karburatorom, gdje se momentalno osjeti štekanje motora i odaziv papučice.
zamolite nekog od prijatelja il komšija kad bude pri kraju rezervara da naspe kod El Tarika, pa će te vidjeti kvalitet... ko da ga u nekom podrumu destiliraju, a ne iz rafinerije. najgore gorivo koje sam ikada u BiH sipao
Radis za konkurenciju :D

Tarik oil ima dobro gorivo, nemoj blatiti bezveze...

AmADin_gospo

#317 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by AmADin_gospo » 22/07/2011 09:38

sabanss wrote: Radis za konkurenciju :D

Tarik oil ima dobro gorivo, nemoj blatiti bezveze...
aha, svako jutro mi iz Energopetrola dođe cisterna na vrata, iz OMVa dobijem milju dnevno za reklamu, a petrol mi plača rentanje audija 8.

pitanje je bilo kakvo je gorivo, i odgovorio sam iz ličnog iskustva i iskustva raje. ako ne vjerujete, naspite goriva u flašu pa pravac mašinski fakultet i na analizu.

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 72 times

#318 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by drndalo » 22/07/2011 10:50

Izvini, od kada se Masinski fakultet bavi hemijom ???

sabanss

#319 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by sabanss » 22/07/2011 11:17

AmADin_gospo wrote: pitanje je bilo kakvo je gorivo, i odgovorio sam iz ličnog iskustva i iskustva raje. ako ne vjerujete, naspite goriva u flašu pa pravac mašinski fakultet i na analizu.
Pa evo koliko stranica iskustava i skoro sva sa Tarikom su pozitivna... Masinski fakultet veze nema sa gorivima kao takvim niti tamo ima laboratorije koja bi mogla ista hemijski proanalizirati (osim par aparata za mjerenje kvalitete zraka).

530i
Been thanked: 15 times

#320 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by 530i » 22/07/2011 12:11

Ipak ga neko plaća :lol:

Šalim se,

nekad je dobro gorivo bilo na današnjem OMV-u u Rajlovcu, kada su tu pumpu držali neki RVI ili slična organizacija, ne sjećam se tačno...

cuske

#321 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by cuske » 22/07/2011 12:53

campa_xxx wrote:Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)
Prijatelju gorivo jeste lošije, al baš toliko ne vjerujem. Nego kad ljudi kažu ne vozi na rezervi ne vozi na rezervi :!:

Sigurno ti je povuklo taloga malo više nego inače i otišao si na pumpu nasuo gorivat oliko da se talog ne može sleći nego da sveg usisaš u motor i filtere.
Nemoj te ljudi voziti na rezervi nego odredite sebi mjesečno koliko će te dati para na gorivo, natanakaj to i miran si.
Da ti ne pričam što ćeš potorošit manje goriva ako ne ideš stalno na pumpu, isparavanje goriva otvaranjem rezervoara svaki put, prosipanjem goriva prilikom sipanja, a i kad imaš manje goriva u rezervoaru više se mućka i više ga ispari nego što ga potrošiš još ako je u pitanju benzinac :-)
Kad dođe do rezerve nemaš ga i to je to. Vidiš da te došlo skuplje to pomalo sipanje, bacio si svo to gorivo, filtere, pumpe, karburator i sl...
nisam zaštitnik benzinskih pumpi i ne kažem da je dobro gorivo, la baš zbog tog kad dođe do rezerve obavezno sipaj ne vozaj ako misliš svom autu i svom džepu dobro!
Meni se desilo da je zbog Dizela na OMV-u zimus crkla boš pumpa na A6 p aje koštala 2500KM još nisam vozio na rezervi, al to je malo pomalo hrđalo kako je bilo vode, tako je i zaribala.
Na našim cestama ti uvjek važi: Ne vozi na rezervi, sipaj aditive z apoboljšanje goriva na rezervoar i probiraj pumpe gdje sipaš jer ti je nekad isplatnija šlep služba nego nasuti svakakvo gorivo!

said89

#322 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by said89 » 22/07/2011 12:59

Ja sipam gorivo na EP u Konjicu evo vise od godinu dana i nikad nikakvih problema... dizel na EP je po meni dosta kvalitetan... ima puno bolji izgled i boju nego onaj djus sto je prikazan na jednom od postova :D jednom sam sipao na Petrolu u Jablanici jer sam bio prinudjen, doduse malu kolicinu i nikakve razlike nije bilo, valjda se vremenom osjeti ta razliku u (ne)kvaliteti goriva... sa 60l bez rezerve predjem priblizno 900 km, ja prezadovoljan... glas za EP :thumbup:
Last edited by said89 on 22/07/2011 13:18, edited 1 time in total.

Wind
Been thanked: 2 times

#323 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Wind » 22/07/2011 13:13

cuske wrote: Da ti ne pričam što ćeš potorošit manje goriva ako ne ideš stalno na pumpu, isparavanje goriva otvaranjem rezervoara svaki put, prosipanjem goriva prilikom sipanja, a i kad imaš manje goriva u rezervoaru više se mućka i više ga ispari nego što ga potrošiš još ako je u pitanju benzinac :-)
zivota ti, daj malo razmisli prije nego sto posaljes komentar.... :lol:

Qler
Has thanked: 23 times
Been thanked: 31 times

#324 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Qler » 22/07/2011 13:20

Ja se trudim da uvijek naspem minimum 50KM. Prvo nekako mi ni jedna pumpa nije bas usput, i sad da ja sipam svaki drugi.treci dan za 10KM ne isplati se nikako. Ovako naspem 100KM i miran dobar dio mjeseca :)

i da, benzin isparava na 20*C :D

daxon

#325 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by daxon » 22/07/2011 14:09

Jutros gledam "imzit" se pretvorio u "Turkoil",
zna li neko nešto o tome?

Post Reply