Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#1 Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

Pozdrav,
zanimaju me vasa misljenja vezano za motorna ulja.
Naime, radi se o autu Seat Ibiza - 1.4 16V (2000god) - donedavno sam sipao "obicno" ulje s kojim sam isao nekih 5 000 km.
Sada zelim da predjem na polu-sinteticko ili sinteticko, ali ne mogu da se odlucim na koje?!?!
Takodje ne znam bas koju marku da uzmem , Shell? Valvoline? Neko mi rece da je neka marka "Miguelin" ?!?! dobra....

Bio bih zahvalan za komentare i savjete. :D
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#2 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by malizeleni »

VW / Seat / Skoda u skandinaviji preporucuju Shell-ovo, ako ces sinteticko, onda shell helix ultra 5w-40. To sam ja sipao u Golfa 1.6. Ne zaboravi promjeniti filter za ulje, a i za zrak kad budes mjenjao ulje :)
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#3 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by AdnanSA »

Imaš Statoil ulje ono je švedske proizvodnje i nije pretjerano skupo košta oko 15 km za 5-W40 gradaciju(El Tarik ga prodaje )a također i na Petrolovim pumpama Texaco ulje za 13,5 KM 5W40.Obadva koristio i nije bilo problema ali ipak mijenjam jednom pred ljeto i drugi put pred zimu što mi dođe svakih 7-8000 km.
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#4 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by malizeleni »

AdnanSA wrote:Imaš Statoil ulje ono je švedske proizvodnje i nije pretjerano skupo košta oko 15 km za 5-W40 gradaciju(El Tarik ga prodaje )a također i na Petrolovim pumpama Texaco ulje za 13,5 KM 5W40.Obadva koristio i nije bilo problema ali ipak mijenjam jednom pred ljeto i drugi put pred zimu što mi dođe svakih 7-8000 km.
Statoil je norveski ;) Vamo to niko ne koristi ;)
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#5 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

Stvar je sto ja poprilicno puno vozim, tj godisnje predjem nekih 30tak hiljada kilometar.
Tako da bih volio neko ulje s kojim, kako sam cuo, se moze ici 10 000-12 000 km.
:-D Imal sta takvo?
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#6 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by malizeleni »

niggy wrote:Stvar je sto ja poprilicno puno vozim, tj godisnje predjem nekih 30tak hiljada kilometar.
Tako da bih volio neko ulje s kojim, kako sam cuo, se moze ici 10 000-12 000 km.
:-D Imal sta takvo?
Pa sinteticko se mjenja svakih 10 milja. Pazi gdje i kakav filter uzimas. Ja mislim da BOSCH pravi VW filtere.
Kao sto rekoh, meni je servis preporucio da sipam Shell Helix Ultra 5w-40, i na vratima na B stubu ima naljepnica koje je ulje preporuceno.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#7 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ins »

niggy wrote:Pozdrav,
zanimaju me vasa misljenja vezano za motorna ulja.
Naime, radi se o autu Seat Ibiza - 1.4 16V (2000god) - donedavno sam sipao "obicno" ulje s kojim sam isao nekih 5 000 km.
Sada zelim da predjem na polu-sinteticko ili sinteticko, ali ne mogu da se odlucim na koje?!?!
Takodje ne znam bas koju marku da uzmem , Shell? Valvoline? Neko mi rece da je neka marka "Miguelin" ?!?! dobra....

Bio bih zahvalan za komentare i savjete. :D

Ja bih na tvom mjestu sipao sinteticko ulje 5W-40, ili 0W-40, npr Castrol TXT ili Mobil 1.

Na prvu bih izmjenu isao na 14-15.000, pa po stanju ulja ocijenio da li ici na kraci interval ili ostati na tom.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#8 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fantom slobode »

Imas Castrol magnetec:
sasvim dobro, oko 53KM 4 litra.
Image
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#9 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

gdje se ima kupit recimo ovo Castrol?!?
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#10 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ins »

Magna Oil je uvoznik i distributer, mala kuca odmah pored Braca Mujic pumpe na Stupu.
Sandor je ovlasteni diler, npr.
El Tarik je takodjer ovlasteni diler.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#11 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Ovako, prvo što trebaš znati je interval zamjene ulja. Interval zamjene specificiran od poizvođača NE MOŽE se produžiti, bez obzira koliko kvalitetno ulje koristiš. Drugo, pogledaj u knjižici koje gradacije ulja smiješ sipat u taj motor. Ako nema OW-xx ili 5W-xx, ne možeš sipat tako "rijetko" ulje.

Castrol Magnatec 10W-40 je taman ulje za tebe (po mojem mišljenju), polusintetičko, imaš uzet u Šandoru, oko 14 KM litar.

Što se tiče intervala zamjene, preporučujem ti da se držiš uputa proizvođača i da možda još malo smanjiš taj interval.

Za filer, Bosch ni za živu glavu, drži se Mann (Šandor) ili Mahle/Knecht (Metalmerc) filtera.
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#12 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

Samo sekund?!? Zar ovo Castrol nije sinteticko?!?
Koliko sa ovim uljem se moze "preci"? cca7 000 ili cca10 000?!?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Qler »

cca 10 ali ja dok sam sipao na oko 8-9k km sam mjenjao
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#14 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ins »

Magnatec je 10w-40, dakle polusinteticko, s njim ne bi trebalo ici preko 10.000 km

TXT je 5W-40, puno sinteticko, moze 15.000 km bez problema, bez obzira sto starija auta koja su koristila 10W-40 navode 10.000 kao interval za zamjenu ulja.

Ako auto vise vozis na kratkim destinacijama, tipa sve po 1-2 km, onda skrati interval izmjene ulja, npr za sintetiku 12-13.000 km.

@ado

Ovdje si u pravu:
Ovako, prvo što trebaš znati je interval zamjene ulja. Interval zamjene specificiran od poizvođača NE MOŽE se produžiti, bez obzira koliko kvalitetno ulje koristiš. Drugo, pogledaj u knjižici koje gradacije ulja smiješ sipat u taj motor.


Izuzev u slucaju da je auto npr imao preporuceno 10W-40/10.000 km, a ti odlucis da sipas 5W-40, u tom slucaju mozes slobodno produziti interval, jer je to kljucna razlika izmedju polusintetickog i sintetickog ulja.
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#15 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

cuo sam se sa servisom, oni mi rekose, sinteticko.... nije bitno koja marka ( shell, castrol..) i oni garantuju 15 000....

Znate li , kolika je cijena sintetickog ulja,,recimo castrol,,,,je li i to nekih 15tak KM po litru,,ili die vise..
cikavelja
Posts: 291
Joined: 07/03/2007 21:30
Location: Dje se koza muze! A nije sisa.

#16 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by cikavelja »

fantom slobode wrote:Imas Castrol magnetec:
sasvim dobro, oko 53KM 4 litra.
Image
NIPOŠTO ovaj magnashit, u par razgovorima sa prijatejima, kod svakog isti problem !?
Naime, ulje jeste polusintetika ali pravi BIJELU skjamu :roll: na čepu ulja, kod svakog isti problem. Kud se pojacano trosi, na 5K km, oko litar-litaripo.
Promjenio, stavio Likvi moli, ista gradacija samo full sintetik, nista. Niti kap.
Ponavljam, nije samo kod mene bio problem.

U globalu, malo po papirima kola, malo net i skontaces sta fabrika preporucuje. Samo nemoj sa mineralnog odmah na full sintetik, MOZDA napravi problem.


Edit:

Zaboravih napisati, ako puno gazis godišnje, nemoj se previse uzdati to " Možes proći 10k-15k km" od strane majstora.
Ulje u našim uslovima expotacije puno brže gubi viskozitet, budi rahat, mjenjaj najkasnije do 7 milja km i nezaboravi da je motorno ulje NAJJEFTINIJI dio motora na kojem se neštedi. Nemoj gledat u par maraka.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#17 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fantom slobode »

cikavelja wrote:
fantom slobode wrote:Imas Castrol magnetec:
sasvim dobro, oko 53KM 4 litra.
Image
NIPOŠTO ovaj magnashit, u par razgovorima sa prijatejima, kod svakog isti problem !?
Naime, ulje jeste polusintetika ali pravi BIJELU skjamu :roll: na čepu ulja, kod svakog isti problem. Kud se pojacano trosi, na 5K km, oko litar-litaripo.
Promjenio, stavio Likvi moli, ista gradacija samo full sintetik, nista. Niti kap.
Ponavljam, nije samo kod mene bio problem.

U globalu, malo po papirima kola, malo net i skontaces sta fabrika preporucuje. Samo nemoj sa mineralnog odmah na full sintetik, MOZDA napravi problem.


Edit:

Zaboravih napisati, ako puno gazis godišnje, nemoj se previse uzdati to " Možes proći 10k-15k km" od strane majstora.
Ulje u našim uslovima expotacije puno brže gubi viskozitet, budi rahat, mjenjaj najkasnije do 7 milja km i nezaboravi da je motorno ulje NAJJEFTINIJI dio motora na kojem se neštedi. Nemoj gledat u par maraka.
De ne budi smijesan, ja ga sipam ima 45000km i od te skjame nista, ta skjama ti se javlja mozda zbog automobila koje koristite.Takodje vrijedi za potrosnju, na 12000km potrosnja ovog ulja je zanemariva ( a vozim non-stop, u svim uslovima).
Da ti ne reklamiras proizvodjaca ili dilera, eto i to mi pade na pamet.
A dobra je sega sto si razgovarao sa prijateljima, svi ste bili znaci na Castrol-u, neka momak upita taksiste sta sipaju i ima li skjame kod njih.
niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#18 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by niggy »

eh, jeb.. ga , sad ste me totalno zbunili....
taman reko, eto taj castrol kad ono, niposto..
ako jos neko imas sta da doda,,slobodno...
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#19 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by mirz@ »

Ne znam sta da ti kazem, ja vozim Fiat Stila JTD i sipam SELENIU, tj. ulje koje proizvođač preporučuje i stvarno je odlično. Sipam sintetičko doduše, 5 l je oko 70 ili 80 KM.

A prije sam u Golfa 3 TDI sipao isto sintetiku samo Valvoline, ali posto sam naletio na laznjak onda sam poceo sa Castrolom i auto odlicno radilo.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#20 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Castrol, sintetičko, 30 KM po litru. Ako ćeš mene slušati, sintetičko ulje je previše skupo za tvoje auto. Možeš slobodno uzeti polusintetičko i mijenjat na 10 000 km.
Ja sipam taj Magnatec duže vrijeme i nisam imao problema ni s tim misterioznim bojama ni s potrošnjom ulja. Promijenio sam dosta marki ulja i Magnateca mi troši koliko je trošilo i svih ostalih, u granicama normale.

Što se tiče Sellenie, ja sam mislio u svoje auto nasuti pri zadnjoj izmjeni ulja, ali najjeftinija Sellenia koja se može naći u Sa je 20k (polusintetičko) i košta 17 KM/litar.

@ ins

Nisam siguran da se danas može nabaviti TXT ulje, koliko ja znam svi drže EDGE umjesto njega.
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#21 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by LeKo »

OMV Bixxol 5-40. Nije nesto ni skupo, a 15 milja može garant. Posebno kod tebe, jer po prici ti 15 milja izvrtiš u 6 mj.
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#22 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by nx »

Opcenito, ne samo za Seata, moj savjet je otidji u ovlasteni servis, da ti preporuce ulje za tvoje auto, ili provjeri u servisnoj knjizici, ili recimo cesto na motoru ili vratima bude naznaceno koje je ulje sipano.
Treble
Posts: 23
Joined: 03/09/2008 14:32

#23 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Treble »

Castrol se specijalizovao za VW motore, i zasto sipati neko drugo? I ko kaze da Magnatec ne valja?

Selenia je isto jako dobro ulje :thumbup:
User avatar
ramelow
Posts: 141
Joined: 30/01/2007 12:30

#24 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ramelow »

ado-šampion wrote: Drugo, pogledaj u knjižici koje gradacije ulja smiješ sipat u taj motor. Ako nema OW-xx ili 5W-xx, ne možeš sipat tako "rijetko" ulje.
Haj da se i ja nadovezem, ali sa pitanjem :-)
Golf 2, TDI - jutros sam mijenjo ulje i u njega nasuo žuti Shell (gradacija 15-40). Jesam li dobro ulje odabrao? Slabo se razumijem u auta, u servisu mi predlozili ovo i ja uzeo...

Hvala.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#25 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Chemist »

Razlika u 5w-xx i 10w-xx je osim u nacinu izrade sintetika-polusitetika je i ona koliko brzo ulje prilikom hladnog starta dodje do najvisih dijelova motora. Kod sintetike je ovo vrijeme nesto krece te se ono preporucuje za sofisticirane motore sa jednom ili vise turbina zbog toga da se turbine na hladnom startu ne vrte bez podmazivanja. No to se isto tako moze rjesavati i malo laksom nogom na gasu prilikom hladnog starta da se dozvoli da se ulje popne. Koliko vidim ovdje je u pitanju benzinac starije konstrukcije koji ne zahtijeva ulje visokih performansi kao sto su ova skupa sinteticka. Ne znam kolika je razlika u cijenama ali mislim da se sa dvije zamjene sintetickog za iste pare moze tri puta zamijeniti polusinteticko sto je u svakom slucaju bolje za motor, a jos usput i servisi to rade besplatno sada :) Proizvodjac je manje bitan kada se u opticaju poznati proizvodjaci. Shell, Castrol, Selenia, Total, Elf, Mobil1 (Exxon Mobil) sve su to ulja koje preporucuju proizvodjaci i koja ce sigurno odraditi posao za koji su namjenjena. Kod mene u firmi ima par novih auta za koje proizvodjac preporucuje servis izmjene od 15 do 25 hiljada, ali svejedno ulje se mijenja na 10 hiljada neovisno o redovnim servisima. U manje dizele (obicna auta i manji kombiji) se sipa zuti helix, a za vece dizele (kamioni) se sipa neko mineralno ulje isto shell. Do sada nikad nista, jedno auto je izdrzalo 350 000 sa ovakvim sistemom i nikad nista se nije dogodilo. Filtere mijenjaj svaki drugi put izmjene ulja
Post Reply