PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#851 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Ja ne znam oko cega se ovdje polemise, ali sistem u Klima centru Butmir je prost ko pasulj.

Kad im prvi put dodjes oni ti napune klimu i ubace boju i to naplate 60 KM.

Ako ti i poslije toga opet prestane hladiti ides kod njih, oni ti pod UV zrakama utvrde kvar i popravljaju (ako prihvatis cijenu).

I kad ti poprave ponovo ti napune sistem i to punjenje NAKON POPRAVKA ne naplacuju.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#852 Re: PUNJENJE KLIME

Post by nivla »

sistem nije uvijek takav
oni u slucaju kvara ponude razlicite opcije i objasne ti sta moze i kako moze
meni su dali 3 opcije zadnji put i na kraju nisam kod njih uradio jer bi me izaslo preskupo, na drugom mjestu sam uradio za manje love sve promjene koje je trebalo ali sam zato izgubio vise vremena tako da je u konacnici ispalo isto kao da sam kod njih odabrao najskuplju varijantu
ovom taksisti su garant isto tako ponudili razne opcije i objasnili mu kako i sta, on izabrao najjeftiniju pa kad ga je kostala kvara na kompresoru onda isao i napadao(ovo je bilo 99%)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#853 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Sad cu zvucati kao @Optimist ali kako je to razlicito od onoga sto sam napisao. :D
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#854 Re: PUNJENJE KLIME

Post by noviclan »

I to novo punjenje "gratis", on se ogradi u dijelovima i izvrsenim radovima tako da to gratis je samo pro forme
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#855 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Ma i da ga naplacuju opet bi im raja isla jer nemaju realne konkurencije. Vecina raje koja ih proba zaobici na kraju kod njih zavrse. Jebeno je samo kad im dodjes u sezoni, onda ti je dan dole izgubit. :run:
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#856 Re: PUNJENJE KLIME

Post by nivla »

noviclan wrote: 12/07/2020 19:16 I to novo punjenje "gratis", on se ogradi u dijelovima i izvrsenim radovima tako da to gratis je samo pro forme
kao i svaki drugi servis, jer kojem god da trazis fiskalni racun to je misaona imenica
npr naplati ti veliki servis 100km a na dijelovima ti uzme jos najmanje toliko, vecina nije informisana pa misle da su dobro prosli ali to je samo ako poredis sa ovlastenim jeftinije, a cesto i ne zamijene sve sto treba ne bi li ti i tu koju marku ustedili, tako ces kod vecine cuti kako oni imaju najbolje ulje, filtere, zupcaste, a uredno trpaju turske i kineske dijelove za koje je vecini normala da se mijenjaju u kratkim vremenskim intervalima iako je dobar dio mozda samo 30% skuplji u odnosu na to smece koje ugradjuju
Last edited by nivla on 12/07/2020 19:23, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#857 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Tajne zanata momci. Niko nam ne brani da sami sebi popravljamo :-D
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#858 Re: PUNJENJE KLIME

Post by noviclan »

E to i jeste problem sto me npr dignes na dvije stoje ali malo mu pa hoce jos stoju a on zdrav prav sve transparentno a mi ovce sa vlasica
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#859 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Optimist wrote: 12/07/2020 17:55 Kad odlucis da klimu napravis, odes Celi i kazes imam neki kvar, trebamo je napraviti.
On ti napuni freon, ubaci UV boju i to naplati. Pri tome zalijepi stiker sta je uradio.
Kad dodjes sljedeci put, ustanovi sta je otislo, da ti predracun i naplati popravak.
Na racunu ce pisati sta je napravio i nema fakturisanog ponovnog punjenja, jer je to naplatio prvi put, a time te privukao da mu dodjes i naredni put.
Zar je to toliko tesko shvatiti??
Ovo otkrivanje tople vode se u narodu jednostavno kaže popravak klima uređaja i nije se u putu srelo sa "prvo punjenje ćeš platiti, kad dođeš na popravak nećeš platiti ponovno punjenje" jer ti je prvi put sa "imam neki kvar, treba popraviti" došao već popravak, a ne punjenje. Zna se šta je punjenje, izvuče plin ako ga ima, ubaci koliko je propisano plina, zavrne ventile i ćao, tu se sve obaveze oko pujenja završavaju.
To što ti tvrdiš je kao da doneseš vulkanizeru krivu felgu da ti namontira gumu na nju, on uradi što tražiš i naplati balans i montažu. Za 5 dana dođeš i tražiš da ti je ispravi, ali da ti prizna balans i montažu od prošlog puta. :-) Mislim "hoće", ali ćeš je itekako pratiti kroz ispravljanje felge! :D
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#860 Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

Ma to su salabajzeri zesci u klima centru....
U pocetku su bili korektni dok su radili na staroj lokaciji, sad je to vec kolo sreće.... :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#861 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

_BataZiv_0809 wrote: 12/07/2020 19:13 Sad cu zvucati kao @Optimist ali kako je to razlicito od onoga sto sam napisao. :D
Razlika je što je u svakom od slučajeva vlasnik došao prvi put da mu se klima popravi, a ne da mu se samo napuni pa da mu se naknadno popravi!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#862 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Dobro ba @tempuser ne znam sta si se ufatio trica i kurcina, kad prvi put dodjes likovi iz Klima centra ti sami kazu 60 mambi i boja, pa ako prestane hladiti dodji ponovo, ne moras ti nista pitat ni filozofirati.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#863 Re: PUNJENJE KLIME

Post by iceman ze »

Kad bude bolje of Ćele onda cemo kod njih da nas "posteno" odere. Evo zvao ovlasteni vau vau, kazu dodji 30 kermi pregled, dakle.... :lol:

Image

Image
Last edited by iceman ze on 12/07/2020 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#864 Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

Covjek u Buca potoku za 25 KM uradi to sve isto k'o i klima centar...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#865 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Ona dvojica braće iz Foče gore nedje uzbrdo iznad deponije? Meni rekli moram kompresor mijenjat, a ustvari samo mi crijevo trebalo presovat :roll:
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#866 Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 12/07/2020 20:20 Ona dvojica braće iz Foče gore nedje uzbrdo iznad deponije? Meni rekli moram kompresor mijenjat, a ustvari samo mi crijevo trebalo presovat :roll:
Ma jok, servis Vrazalica visoko iznad Sarixa :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#867 Re: PUNJENJE KLIME

Post by allem_77 »

Image

Ako sumnjate na kvar, dopunite negdje za 20 km, sa naglaskom da vam ubace UV boju. Ako prestane da hladi, tada u taj vaš klima centar, i opet naglasite da ste zadnji put ubacili UV boju. Tražite da vam pregledaju sistem sa lampom i ustanove kvar. Kada vam kažu šta je kvar i cijenu popravka, tada tražite nekoga ko će najeftinije da to popravi. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#868 Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

allem_77 wrote: 12/07/2020 20:29 Image

Ako sumnjate na kvar, dopunite negdje za 20 km, sa naglaskom da vam ubace UV boju. Ako prestane da hladi, tada u taj vaš klima centar, i opet naglasite da ste zadnji put ubacili UV boju. Tražite da vam pregledaju sistem sa lampom i ustanove kvar. Kada vam kažu šta je kvar i cijenu popravka, tada tražite nekoga ko će najeftinije da to popravi. :D
Tesko da moze njih neko prevariti.... :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#869 Re: PUNJENJE KLIME

Post by nivla »

i onda ti napisu koji sat vise i taman naplate razliku kao da si kod njih prvi put punio
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#870 Re: PUNJENJE KLIME

Post by allem_77 »

konektovan wrote: 12/07/2020 20:30
allem_77 wrote: 12/07/2020 20:29 Image

Ako sumnjate na kvar, dopunite negdje za 20 km, sa naglaskom da vam ubace UV boju. Ako prestane da hladi, tada u taj vaš klima centar, i opet naglasite da ste zadnji put ubacili UV boju. Tražite da vam pregledaju sistem sa lampom i ustanove kvar. Kada vam kažu šta je kvar i cijenu popravka, tada tražite nekoga ko će najeftinije da to popravi. :D
Tesko da moze njih neko prevariti.... :mrgreen:
:thumbup:

Tako je. Otišao ovdje gdje je akcija, i kada sam rekao da hoću i ulje u klimu cijena je bila 30 KM. Da sam tražio i boju, mislim da bi bilo minimalno 35 KM?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#871 Re: PUNJENJE KLIME

Post by iceman ze »

Ako je moj kum 'ercegovac sa a6 zadovoljan, onda ce svakom, njemu ne valja ni doner u LaLinei(curi niz ruku) niti mu valja restoran na B Tabiji, niti mu valja sirnica u MM-u, al' eto ne zali se na Keminu raĐu, izuzev cijene :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#872 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Optimist »

tempuser wrote: 12/07/2020 20:04
Optimist wrote: 12/07/2020 17:55 Kad odlucis da klimu napravis, odes Celi i kazes imam neki kvar, trebamo je napraviti.
On ti napuni freon, ubaci UV boju i to naplati. Pri tome zalijepi stiker sta je uradio.
Kad dodjes sljedeci put, ustanovi sta je otislo, da ti predracun i naplati popravak.
Na racunu ce pisati sta je napravio i nema fakturisanog ponovnog punjenja, jer je to naplatio prvi put, a time te privukao da mu dodjes i naredni put.
Zar je to toliko tesko shvatiti??
Ovo otkrivanje tople vode se u narodu jednostavno kaže popravak klima uređaja i nije se u putu srelo sa "prvo punjenje ćeš platiti, kad dođeš na popravak nećeš platiti ponovno punjenje" jer ti je prvi put sa "imam neki kvar, treba popraviti" došao već popravak, a ne punjenje. Zna se šta je punjenje, izvuče plin ako ga ima, ubaci koliko je propisano plina, zavrne ventile i ćao, tu se sve obaveze oko pujenja završavaju.
To što ti tvrdiš je kao da doneseš vulkanizeru krivu felgu da ti namontira gumu na nju, on uradi što tražiš i naplati balans i montažu. Za 5 dana dođeš i tražiš da ti je ispravi, ali da ti prizna balans i montažu od prošlog puta. :-) Mislim "hoće", ali ćeš je itekako pratiti kroz ispravljanje felge! :D
Tempuser i njegovo presipanje iz supljeg u prazno.
Haj se ti sam sa sobom prvo dogovori sta je pisac htio reci.
Nisam razumio ovaj primjer oko krive felge, moze li dodatno pojasnjenje? :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#873 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Optimist wrote: 12/07/2020 20:40
tempuser wrote: 12/07/2020 20:04
Optimist wrote: 12/07/2020 17:55 Kad odlucis da klimu napravis, odes Celi i kazes imam neki kvar, trebamo je napraviti.
On ti napuni freon, ubaci UV boju i to naplati. Pri tome zalijepi stiker sta je uradio.
Kad dodjes sljedeci put, ustanovi sta je otislo, da ti predracun i naplati popravak.
Na racunu ce pisati sta je napravio i nema fakturisanog ponovnog punjenja, jer je to naplatio prvi put, a time te privukao da mu dodjes i naredni put.
Zar je to toliko tesko shvatiti??
Ovo otkrivanje tople vode se u narodu jednostavno kaže popravak klima uređaja i nije se u putu srelo sa "prvo punjenje ćeš platiti, kad dođeš na popravak nećeš platiti ponovno punjenje" jer ti je prvi put sa "imam neki kvar, treba popraviti" došao već popravak, a ne punjenje. Zna se šta je punjenje, izvuče plin ako ga ima, ubaci koliko je propisano plina, zavrne ventile i ćao, tu se sve obaveze oko pujenja završavaju.
To što ti tvrdiš je kao da doneseš vulkanizeru krivu felgu da ti namontira gumu na nju, on uradi što tražiš i naplati balans i montažu. Za 5 dana dođeš i tražiš da ti je ispravi, ali da ti prizna balans i montažu od prošlog puta. :-) Mislim "hoće", ali ćeš je itekako pratiti kroz ispravljanje felge! :D
Tempuser i njegovo presipanje iz supljeg u prazno.
Haj se ti sam sa sobom prvo dogovori sta je pisac htio reci.
Nisam razumio ovaj primjer oko krive felge, moze li dodatno pojasnjenje? :D
Nisam ocekivao da ces razumjeti.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#874 Re: PUNJENJE KLIME

Post by valter.ba »

bitanga_sa_otesa wrote: 12/07/2020 08:06
valter.ba wrote: 12/07/2020 00:38 Treba mi preporuka za majstora za klimu, koji zna otkriti i popraviti kvar. Samo me vozaju od onog što puni do drugog električara i šalju dalje.
Kada upalim auto klima hladi savršeno, do -5 ali ako sam ugasio auto i opet upalio počne na jednoj strani izbacivati hladni a na drugoj vreli zrak. Neki senzor pretpostavljam jer freona ima. Neću Klima centar.
Preporučili su mi nekog Vjerana kod Centrotransa ali ga ne nadjoh, ne znam gdje je tačno, nemam broj...
Može u pp. Unaprijed se zahvaljujem
koji auto?ako je klima s dvije zone kvar je na nekoj klapni u sistemu ventilacije ,ili je pukla ili motoric zajebava....
Mercedes, vjerovatno je klapna ili motorić ako postoji na manuelnoj klimi. Ovi se svadjaju uveliko pa da ne oduzimam vrijeme sa svojim problemima :lol:. Hvala ;-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#875 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Zavisi koji mercedes, recimo na C klasi 2000 godiste nema motora na klapnama nego se pokrecu na vakuum sistem (kao cent. brava). Ispod komandne table imas brdo cjevcica i problem rjesen upravo u KC.
Ako je manuelna klima ne bi trebalo biti senzora za unutrasnju temp. Ako ima obicno je kod unutrasnjeg osvjetljenja na plafonu
Post Reply