Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1 Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ranger »

Trebao bih mjenjat auto pa sam zakljucio da bi mi najvise odgovarala Octavia sa TDI motorom od 90KS. One TOUR su najmladje pa bih ganjao kakvu tog tipa.
Posto ih ima dosta u Sa, interesuju me iskustva ljudi koji su je vozili ili jos voze, kakav je ovaj motor za odrzavanje, je li dovoljno jak za tezinu octavie, kolko je ona uopce teska, koju opremu podrazumjeva TOUR i sl....
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#2 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by AdnanSA »

Octavia boli glava.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#3 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by Citizen-X »

Koliko god neko osporavao - Skoda je postala sinonim za dobru kvalitetu i izvrsnu zavrsnu obradu.
Obzirom da se radi o modelima na zalasku, dakle zadnjim serijama - mozes biti miran od djecjih bolesti i nedovrsenih detalja.
Koliko god ko osporavao TDI motor to je jedan od "raga" motora koji se vuku sa skoro istovjetnom konfiguracijom vec 15 godina i to ne moze da znaci nista drugo do li zadovoljstvo kupaca.
Jedina mana je zapravo muhanato ponasanje na lose ulje i gorivo tako da treba redovno pregledati i odrzavati motor "na nivou", ja licno bih joj zamjerio jos (ako se na tom moze uopste i zamjerati) neprepoznatljivost i veliki broj istih na nasim cestama, a ne znam koliko ti to licno smeta, meni nesto posebno ne.
Davno sam pratio hard-test Skode Octavie TDI bas sa tim motorom i na 100 000 km i apsolutno joj se nista nije dogodilo osim vec spomenute osjetljivosti na "domaca goriva".
Jedna od mana koju bih joj prisio jeste neudobnost - tvrda je germanski, golfovski bez truna udobnosti. Climatronic je jedan lijep VW proizvod tako da bih preporucio automatsku klimu.
Neizmjerno je zahvalan auto, mnogo daje, malo uzima, potrosnja "kako god da je vozis" ne prelazi prosjek 7-8 litara dizela. Nevjerovatno stedljiva.
Ima prekrasno velik kombijevski prtljaznik u sedan verziji cca 550 litara koje nemaju ni mnogo veci auti visih klasa.
Jednostavno - pravi "narodni auto" iz Skode.
A mislim da TOUR nije skup ni polovan kao sto na akcijskim cijenama nije bio donedavno.
Uglavnom ako imas priliku doci do nekog dobrog primjerka po pristojnoj cijeni sa solidnom opremom - mislim da se ne bi pokajao.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#4 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by LeKo »

ranger wrote:Trebao bih mjenjat auto pa sam zakljucio da bi mi najvise odgovarala Octavia sa TDI motorom od 90KS. One TOUR su najmladje pa bih ganjao kakvu tog tipa.
Posto ih ima dosta u Sa, interesuju me iskustva ljudi koji su je vozili ili jos voze, kakav je ovaj motor za odrzavanje, je li dovoljno jak za tezinu octavie, kolko je ona uopce teska, koju opremu podrazumjeva TOUR i sl....
Vozim Octaviu Tour sa tim motorom i prezadovoljan sam autom. Kupio sam je 10/2006 i do sada prešao 25.000 bez ikakvih problema. Meni konkretno smeta što je preniska. Motor je OK i za održavanje se do sada ne mogu izjasniti jer sam samo 2x ulje i filtere zamjenio, a što se tiče snage i onda je sasvim dovoljna. Octavia Tour je teska oko 1250 - 1300 kg. Od opreme u mojoj je došlo:

- Servo volan podesiv po visini i dubini
- Kolor termo - izolaciona stakla
- ABS+MSR+MBA
- Elektro podizači prenjih stakala
- Centralno daljinsko zaključavanje
- Električno podesivi grijani retrovizori
- Radio/CD/MP3
- Manuelna klima
- Imobilajzer
- Vozačevo sjedište podesivo po visini
- 2x airbag

Ukoliko te još nešto interesuje slobodno pitaj.

Pozdrav,
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ranger »

znaci 1200-1300 kg... eh to mi je bilo bitno.....
sad i ja znam da joj je dovoljno 90ks
User avatar
Irelevantan
Posts: 825
Joined: 21/05/2008 13:15
Location: u pm

#6 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by Irelevantan »

Samo ću ti reći da Škoda Octavia sa tim motorom može da ide 200 km/H, ber po njenom kilometar satu, jest da joj treba vremena ali ide 100% provjereno :D ,
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#7 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by dottore »

za neku normalnu vožnju dovoljno je 90 PS, to ti garantujem :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#8 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ranger »

mozel uz Ivan 4-tom? :D :D :D
ako ne moze onda nista.... :-)
Zejnil
Posts: 163
Joined: 30/07/2008 17:51

#9 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by Zejnil »

Motor im je extra, za svaku pohvalu ali što spomenu čoek gore neudobna kruta ali je generalno auto ok i mislim da se isplati uzet. Mana je još interijer koji je uopšteno siromašan
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#10 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by olensoner »

vrlo dobro auto, jedina mana su tvrda odnosno neudobna sjedista, a taj TDI 90PS nije los...
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#11 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by AdnanSA »

elmer wrote:Samo ću ti reći da Škoda Octavia sa tim motorom može da ide 200 km/H, ber po njenom kilometar satu, jest da joj treba vremena ali ide 100% provjereno :D ,
To da ide 200 km/h po satu vjerujem i ja sam Fabiu SDI vozio 180 km/h po satu ali to je samo po satu. U stvarnosti odbij 10% i eto ti prave brzine.
Škoda,VW i Seat imaju brzinomjere koji pokazuju 10% više od stvarne brzine.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#12 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by LeKo »

AdnanSA wrote:
elmer wrote:Samo ću ti reći da Škoda Octavia sa tim motorom može da ide 200 km/H, ber po njenom kilometar satu, jest da joj treba vremena ali ide 100% provjereno :D ,
To da ide 200 km/h po satu vjerujem i ja sam Fabiu SDI vozio 180 km/h po satu ali to je samo po satu. U stvarnosti odbij 10% i eto ti prave brzine.
Škoda,VW i Seat imaju brzinomjere koji pokazuju 10% više od stvarne brzine.
Moja je pokazivala i 205, a ja sam siguran u kataloški podatak da može 182, sve preko ili laže sat ili je niz brdo :)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#13 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by LeKo »

ranger wrote:mozel uz Ivan 4-tom? :D :D :D
ako ne moze onda nista.... :-)
Može i 5-om - povremeno :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#14 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja sam vidio da je taksisti mnogo vole :run: :run:
User avatar
Irelevantan
Posts: 825
Joined: 21/05/2008 13:15
Location: u pm

#15 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by Irelevantan »

AdnanSA wrote:
elmer wrote:Samo ću ti reći da Škoda Octavia sa tim motorom može da ide 200 km/H, ber po njenom kilometar satu, jest da joj treba vremena ali ide 100% provjereno :D ,
To da ide 200 km/h po satu vjerujem i ja sam Fabiu SDI vozio 180 km/h po satu ali to je samo po satu. U stvarnosti odbij 10% i eto ti prave brzine.
Škoda,VW i Seat imaju brzinomjere koji pokazuju 10% više od stvarne brzine.
Pa ne znam baš nešto i nisam siguran u tih 10%, nije da sat ne može lagati ali baš 10% jbg,

Mislim da je sat poprilično mjerodavan, uvijek postoji odstupanje +-, svi kažu pokazuje više, možda pokazuje manje :-D ,
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#16 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by AdnanSA »

Svi proizvođaći naprave da sat više pokazuje nego što je stvarna brzina. Niko ne pravi da pokazuje manje nego što jeste.
Uostalom pogledaj u knjižici koliko ti piše da može ići.Sve preko toga je nizbrdica ili sat bezobrazno laže.
Probaj izmjeriti sa GPS ako imaš on bi trebao biti tačan u 1 km/h . 90 KS nemože potjerati po ravnom limuzinu veličine Škode Octavije preko 180 km/h. Maksimalna brzina verzije sa 110 KS TDI je po knjižici mislim 192 km/h
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#17 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by VR6 »

Tu je bitna i aerodinamika, mada kako Adnan napisa, tvornicki svi satovi lazu. Tako su napravljeni, smiju visu brzinu od stvarne pokazivati, ali ne manju. Tolerancija smije biti do 7%, ako sat odstupa vise, jos prije izlaska iz tvornice se vraca nazad na novu kalibraciju. VW-ovi satovi vole slagati, ja koliko sam primjetio, medju najtacnijim su oni u Fiatu.
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#18 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by DoradO »

VR6 wrote:Tu je bitna i aerodinamika, mada kako Adnan napisa, tvornicki svi satovi lazu. Tako su napravljeni, smiju visu brzinu od stvarne pokazivati, ali ne manju. Tolerancija smije biti do 7%, ako sat odstupa vise, jos prije izlaska iz tvornice se vraca nazad na novu kalibraciju. VW-ovi satovi vole slagati, ja koliko sam primjetio, medju najtacnijim su oni u Fiatu.
super sad mogu po gradu ici 8 - 9 banki :lol:

ima i solidan obrtni moment ova skoda ... moze fino ici
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#19 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ranger »

vratimo se temi...
upitah kako se taj motor nosi s octaviom iz razloga sto sad imam auto sa odnosom 70ks - 1200 i kusur kg i to je uzas jedan...
umjetnost je preteci nekog (td motor u pitanju).
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#20 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by scorpion7 »

ja sam prosle godine bas takvu kao sto ti kontas,na akciji me izasla oko 27000,i neki dan odem na servis i kaze mi covjek da imaju toliko narudzbi da je to cudo. Doduse ja ga nisam puno habao 7000 preso neki dan, tek se motor razradio. na otvorenom 4.5 litra sa klimom, grad 7.5 rijetko kad da je uzimalo vise. Jedina mana je sto su i njih krenuli da hapaju, tako da zeder ili cobra ti ne gine.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#21 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ranger »

hm....nazalost
a osjetio sam na svojoj kozi kako je kad ti maznu auto tako da od tada na mom autu ne manjka sigurnosnih sistema...
bar sam psihicki miran! :-?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#22 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by ins »

ranger wrote:Trebao bih mjenjat auto pa sam zakljucio da bi mi najvise odgovarala Octavia sa TDI motorom od 90KS. One TOUR su najmladje pa bih ganjao kakvu tog tipa.
Posto ih ima dosta u Sa, interesuju me iskustva ljudi koji su je vozili ili jos voze, kakav je ovaj motor za odrzavanje, je li dovoljno jak za tezinu octavie, kolko je ona uopce teska, koju opremu podrazumjeva TOUR i sl....
Sve informacije imas na http://www.autoagent-skoda.ba/HTML/cjenovnik.htm

U principu: u skladu sa danasnjim standardima opreme, Octavia Tour TDI kosta oko 29-30.000, sto je previse za auto iz 1996. godine!
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#23 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by maxell_sarajevo »

ins wrote:
ranger wrote:Trebao bih mjenjat auto pa sam zakljucio da bi mi najvise odgovarala Octavia sa TDI motorom od 90KS. One TOUR su najmladje pa bih ganjao kakvu tog tipa.
Posto ih ima dosta u Sa, interesuju me iskustva ljudi koji su je vozili ili jos voze, kakav je ovaj motor za odrzavanje, je li dovoljno jak za tezinu octavie, kolko je ona uopce teska, koju opremu podrazumjeva TOUR i sl....
Sve informacije imas na http://www.autoagent-skoda.ba/HTML/cjenovnik.htm

U principu: u skladu sa danasnjim standardima opreme, Octavia Tour TDI kosta oko 29-30.000, sto je previse za auto iz 1996. godine!
al je proizvodnja auta 2008
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#24 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by maxell_sarajevo »

maxell_sarajevo wrote:
ins wrote:
ranger wrote:Trebao bih mjenjat auto pa sam zakljucio da bi mi najvise odgovarala Octavia sa TDI motorom od 90KS. One TOUR su najmladje pa bih ganjao kakvu tog tipa.
Posto ih ima dosta u Sa, interesuju me iskustva ljudi koji su je vozili ili jos voze, kakav je ovaj motor za odrzavanje, je li dovoljno jak za tezinu octavie, kolko je ona uopce teska, koju opremu podrazumjeva TOUR i sl....
Sve informacije imas na http://www.autoagent-skoda.ba/HTML/cjenovnik.htm

U principu: u skladu sa danasnjim standardima opreme, Octavia Tour TDI kosta oko 29-30.000, sto je previse za auto iz 1996. godine!
grijesis Tour je jeftinija jer je nova Octavia oko 30.000KM
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#25 Re: Octavia Tour - Iskustva, prednosti, mane?

Post by dr.iver »

tour tdi 90ks je oko 26000, a tu je negdje i cijena tour 2.0 benzin
Post Reply