Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Alimen
Posts: 17
Joined: 02/05/2006 00:19

#1 Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by Alimen »

Znaci u svabiju sam dosao i kupio autic, ali nakon sto sam ga kupio, i nakon sto me doticni opcinio, dosao sam na ideju da provjerim jeli dozvoljeno proputovati korz austriju, sloveniju, hrvatsku i nasu lijepu sa sledecim:

1. Auto je golf, prednji amortizeri spusteni 3 cm i to pise u saobracajnoj, znaci spusten.

2. Zatim auto je karavan, ali zadnja stakla od zadnjih sjedista i od gepeka su zatamljena, od sjedista cini mi se da je lijepljeno ali od gepeka kao da je original, hocu li proci kod slovenaca itd...?

3. Stop svjetla i ona su malo crna, znaci malo zatamljena, jeli problem na navedenim granicama i ovo?

4. Cuo sam da je potrebno da svaki putnik u automobilu ima zuti prsluk, istih sam nakupovao nisu skupi

5. Vinjeta, ili vec kako se zove? mora se kupiti austrija 10€ a slovenija 30tak gdje se kupuje i treba li se izbaciti na vidno mjesto...

6. Svi prijedlozi su dobro dosli, jer ovo mi je prvo putovanje sa "svojim" auticem, pa ne do dragi Bog da u kakve "probleme" zapadnem, hvala vam na pomoci... i zelim i VAMA sretan put :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#2 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by whow »

Alimen wrote:Znaci u svabiju sam dosao i kupio autic, ali nakon sto sam ga kupio, i nakon sto me doticni opcinio, dosao sam na ideju da provjerim jeli dozvoljeno proputovati korz austriju, sloveniju, hrvatsku i nasu lijepu sa sledecim:

1. Auto je golf, prednji amortizeri spusteni 3 cm i to pise u saobracajnoj, znaci spusten.

2. Zatim auto je karavan, ali zadnja stakla od zadnjih sjedista i od gepeka su zatamljena, od sjedista cini mi se da je lijepljeno ali od gepeka kao da je original, hocu li proci kod slovenaca itd...?

3. Stop svjetla i ona su malo crna, znaci malo zatamljena, jeli problem na navedenim granicama i ovo?

4. Cuo sam da je potrebno da svaki putnik u automobilu ima zuti prsluk, istih sam nakupovao nisu skupi

5. Vinjeta, ili vec kako se zove? mora se kupiti austrija 10€ a slovenija 30tak gdje se kupuje i treba li se izbaciti na vidno mjesto...

6. Svi prijedlozi su dobro dosli, jer ovo mi je prvo putovanje sa "svojim" auticem, pa ne do dragi Bog da u kakve "probleme" zapadnem, hvala vam na

pomoci... i zelim i VAMA sretan put :D

Predpostavljam da se vracas iz pravca Municha pa preko Austrije na Sentilj. Ako je to slucaj vinjetu mozes kupiti u skoro svakoj prodavnici prije Njemacko -Austriske granice obicno se prodaje u trgovinama , restoranima i naravno postanskim uredima kraj autoputa. U Austriju ne ulazi bez vinjete. Ja sam putovao kroz Austriju sa automobilom koji sam rentao u Frankfurtu , nisam znao za vinjetu niko me nije posavjetovao i ta me je greska kostala 300 dollara. Sto se tice modifikacija i papirologije ukoliko su modifikacije ubiljezene u saobracajnu nemas sta da brines mada te kroz Njemacku , Sloveniju , Austriju i Hrvatsku nitko za to nece ni pitati . Jedino treba da brines o BiH carinskim organima jer su to "specijalci". Meni tip na granici u B. Brodu gleda pasos pa se cudi kako je pasos Kanadski ja roden u Sarajevu a auto iz Frankfurta pa me jos tip pita "jesi li sa ovom skalamerijom dosao iz Kanade" ( skalamerija je bila nova Opel Astra dizel). Reko jesam . Tip pojma nema da je Kanada u sjevernoj americi . Toliko o BiH carinicima. Uglavnom brini o BiH carini i propisima jer na ostalim prelazima sigurno neces imati problema. BTW kakvo je auto , daj naj malo vise podataka jesi li ga dobro pazario?
Pozz
Whow
Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#3 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by Monsignor »

Cestitam ti na kupovini...
Zivio sam gore pa znam par odgovora na tvoja pitanja.
1. Ako pise u saobracajnoj da je spusten to je ok znaci da je prosao TUV.
2. Tamna stakla na zadnjem boxu su u Njemackoj dozvoljena (ja sam cak vozio i sa prednjim bocnim zatamnjenim i nasrecu nisam imao problema, to oni toliko i ne zagledaju) ali kod nas ces imati problem jer ne smijes imati zadnju sajbu zatamnjenu.
3.MIslim da nije a ako je auto prosao TUV znaci da su i ona ok.
4. Ovo ne znam i nemam mi bas puno smisla
5. Za sloveniju ne znam ali stani na ulazu i pitaj, austrijsku mozes kupiti prije na granici i poslije ulaska u austriju i moras ju zalijepiti na sajbu (imas uputsvo na njoj sa straznje strane i kako da ju zalijepis) ne bacaj ostatak naljepnice jer ti je to dokaz (i to pise na njoj)
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#4 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by malizeleni »

Ja sam prosao to sve s golfom prosle godine, zatamnjene stopke, i oni zmigavci sa strane, i sve je u redu bilo. Niko nista nije pitao, golf ko golf ;) Pogledace pasos, rece jes ti auto dobro i produzi dalje :) Za zatamnjena stakla ne znam, ali i drotovi voze s njima tako da ne vidim razloga da te peglaju, osim ako su folije s pijace, sto cisto sumnjam :)

Koliko znam, onu zutu vestu moras imati kad stanes i izadjes na putu. Moras imati minimalno jednu.

Vinjetu obavezno kupi, austrijanci su zeznuti sto se toga tice, a slovenci mamu im, jos vise, tek su je uveli, i budi siguran da ce te zaustaviti da provjeri ;)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by vjesticanametli »

zato fino ne idi preko slo :D
Alimen
Posts: 17
Joined: 02/05/2006 00:19

#6 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by Alimen »

Hvala raja na pomoci, zaista mi je lakse... krenuti na put.

Kupicu i te vinjete da im... uh... :) 30tak min kroz sloveniju a 35€ hahari.

A golf koji je :) pa sta da kazem, dosao sam s 3000€ da kupim sta ono malo udareno golfa cetvorku, ali igrom slucaja nisam naisao na takvog, mislim bilo je ali ono dok dodjem prodat. Moglo se jos para skupiti, dosao sam kod starije seke :) ali ipak fali dosta za carine i poreza, pa sam jos otisao u Snogard (http://www.snogard.de) firmica koja prodaje racunare, imaju sve i svasta bas ono specijalisimo, i tu potrosim aman miljicu :) pa jos na sa strane i uglavnom kupim golfa 3 ali tako je sladak, tako je fin da ni golf 5 mu nije ravan :D svidio mi se pravo, karavan, spusten, alu felge, jos i BORDO :D ma sasomange, svidja mi se autic. Ovde smo ga registrovali na sestru, tako da nisu colke, i on ce uci... a sad me zanima postoji li sansa da mu se papiri srede? Ono platio bi koliko god, ima nesta da se uveze odvojeno shasija a odvojeno motor, ili vec. Ali platio bi koliko god jer mi se autic pravo dopada, ono ekstra je nema sta. A ako Bog da sledeci put 4ka :) sta cu pruzio sam se koliko sam trenutno mogao ;)

U svakom slucaju hvala na pomoci, a ako ima neko ideju za ovo moze na pp :)
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#7 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by malizeleni »

Ne vjerujem, u bih koliko znam mozes uvoziti samo auta mladja od 6g.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#8 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by TheGodfather001 »

Alimen wrote:Hvala raja na pomoci, zaista mi je lakse... krenuti na put.

Kupicu i te vinjete da im... uh... :) 30tak min kroz sloveniju a 35€ hahari.

A golf koji je :) pa sta da kazem, dosao sam s 3000€ da kupim sta ono malo udareno golfa cetvorku, ali igrom slucaja nisam naisao na takvog, mislim bilo je ali ono dok dodjem prodat. Moglo se jos para skupiti, dosao sam kod starije seke :) ali ipak fali dosta za carine i poreza, pa sam jos otisao u Snogard (http://www.snogard.de) firmica koja prodaje racunare, imaju sve i svasta bas ono specijalisimo, i tu potrosim aman miljicu :) pa jos na sa strane i uglavnom kupim golfa 3 ali tako je sladak, tako je fin da ni golf 5 mu nije ravan :D svidio mi se pravo, karavan, spusten, alu felge, jos i BORDO :D ma sasomange, svidja mi se autic. Ovde smo ga registrovali na sestru, tako da nisu colke, i on ce uci... a sad me zanima postoji li sansa da mu se papiri srede? Ono platio bi koliko god, ima nesta da se uveze odvojeno shasija a odvojeno motor, ili vec. Ali platio bi koliko god jer mi se autic pravo dopada, ono ekstra je nema sta. A ako Bog da sledeci put 4ka :) sta cu pruzio sam se koliko sam trenutno mogao ;)

U svakom slucaju hvala na pomoci, a ako ima neko ideju za ovo moze na pp :)
Ne mozes papire srediti LEGALNO, ali ako si ga gore registrovao vec i prosao tehnicki njihov koji vazi 2 godine onda kad dodjes u BiH odnosno grad u kojem zivis, otidji do jace osigravacjuce kuce i reci da zelis da vozis to auto u BiH na stranim tablama i platices oko 650 KM osiguranja i mozes LEGALNO voziti to auto na stranim tablama po BiH i svugdje, ali nakon 2 godine moras opet otici u Njemacku i obaviti tehnicki pregled. Cestitam i sretno!!!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by vjesticanametli »

e nek je KUL bibi i nek je sretno
ali.....................
Alimen
Posts: 17
Joined: 02/05/2006 00:19

#10 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by Alimen »

Stigao sam, u Sarajevo... hvala na pomoci.

Krenuli oko 20:30 subota, na samom ulazu u uastrija samo pregledaju ima li se zalijepljena vinjeta, u austriji odspavali oko 4h do 5h nastavili dalje. Slovenija uzas zivi, katastrofa, autoput nula bodova, na ruti prema HR, uzasna ruta nekih 50 km. Uglavnom Slovenija naplacuje vinjetu od 01.07.2008 godine 35€ po prolazu, odnosno traje vinjeta oko 3 mjeseca, ali opet u vecini slucajeva je to jedan eventualno dva prolaza + "autoput" putarina. Ma kriza su, nas autoput od iza visokog do sarajeva je duzi njego njihov :) nisam isao prema ljubljani, ali ovo sto je prema jednom od ulaza u HR uzas, katastrofa, sramota za europsku uniju, sramota zesca...

Uglavnom, u HR milina, autoput superiska, do S. Broda, HR granicni prelaz ma super za cas, na BH ulazu cekali 1-2h guzva katatrofa, naravno jedan pregleda pasose drugi carinik imate li sta, ali sve pustaju jer je zaista uzasno cekati na tridesetak+ stepeni bez klima :)

Doboj - Zenica - Sarajevo, ma milina u svom, kroz svoje kakvi god putevi da su bilo je odlicno :) hvala Bogu zaista super prosli, bez imalo muke, sestrin mali nije ni povratio...

Hvala svima na pomoci, i zeljama... i ja svima vama i ostalima zelim hairli putovanja.

Golfa vjerovatno cu prodati ako ne budem mogao srediti kakve papire "legalno" naravno :)
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#11 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by malizeleni »

Deder ga slikaj da vidimo :)
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#12 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by DoradO »

evo ja cu ovdje da ne otvaram bezze novu temu ... :D imam pitanje jedno samo :P gdje mogu kupiti naljepnicu BIH al ne onu bijelu ogromnu kamionsku nego neku sminkersku malu providnu :D pitam par ljudi kazu idi na autopijacu :shock: nesto mi se ne ide dole :) pa eto ako neko zna dobro bi mi doslo da me uputi :!: :?: :arrow:
maxell_sarajevo
Posts: 2221
Joined: 08/02/2008 19:19

#13 Re: Trebam krenuti na put... dosao u svabiju i kupio

Post by maxell_sarajevo »

papka golfa kupio :D :D :D :D :D :D
Post Reply