Alfa Romeo?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

olensoner
Been thanked: 3 times

#51 Re: Alfa Romeo?

Post by olensoner » 13/03/2008 18:28

ma alfa romeo ti je neki srednji rang, u italji kazu ko ima fiata ide svake sedmice kod mehanicara, ko ima alfu ode par puta u godin, a ko ima lanciu ne ide nikad, tako da znas da je alfa neki srednji nivo nije ni predobra, a nije ni losa...

gumifufna

#52 Re:

Post by gumifufna » 13/03/2008 19:50

Majjah wrote:Eh ovako, buduci da sam ja i zapoceo temu, da sad dam jedan mali rezime na ovu dosadasnju pricu. Alfa je tu, za sad slusa, radi skoro pa perfektno. Imam dva problema sa njom, ne radi daljinsko otkljucavanje, morat cu uzet novi kljuc, te nakon sto sam je vozio na auto-dijagnostiku, desava se da u leru auto samo od sebe ,,nabere'' 2000 obrtaja koji nece spasti na normalu dok se ne ,,isturira'' odnosno dok joj se naglo na trenutak ne doda pun gas. Ostalo funkcionira perfektno!
Vidjcemo kako ce se pokazati ubuduce, auto se za sad u voznji ponasa fenomenalno, utegnut je, nigdje nista ne klepece, ne lupa itd. Uglavnom, drago mi je da sam izasao iz ovog naseg bosanskog klisea i mita o Gofu 2 kao najboljem autu i Nokiji 3310 kao najboljem telefonu ;)
Ah da, raspitivao sam se zaista mnogo ovih dana, oni koji su mi fe falili obicno su imali neko licno iskustvo sa njom, oni koji su sa podsmjehom to komentarisali, obicno su znali nekog ciji je amidzic imao curu a ona momka ciji je rodjak vozio Alfu ;)))

P.S. Svaki dan sam poslovno na relaciji Visoko-Sarajevo, u zimskom periodu sam sa kolegom svako jutro pravio opklade koliko cemo Golfova sa dignutim haubama danas vidjeti na zaustavnoj traci :)))
Ovakvo razmisljenje sam primjetio kod dosta forumasa i na ostalim temama.Porede auta koja nisu ni po klasi ni po godinama ista.Pravo me iznenadilo da si zadovoljan sa autom koje je 8 godina staro i koji ima 2.0 benzin motor u odnosu na auto koje si imao 15 godina staro i sa 1.4 dizel motorom. Koliko to ima na nasim putevima italijanski vozila koja su stara preko 20 godina,kao sto su golfovi jedinica i dvojka.
Nisam ljubitelj VW-a da me nebi napadali.Nijedno auto nije savrseno svako ima svoje prednosti i mane,i zato postoje tolike tvornice automobila.Da ima i jedno auto bez mane druge bi se tvornice zatvorile.

johntra
Has thanked: 12 times
Been thanked: 23 times

#53 Re: Alfa Romeo?

Post by johntra » 14/03/2008 09:54

ja ti mogu na to odgovoriti...koliko vidim, a nisam ćorav, svaki dan se mogu u gradu sresti talijanska auta starija od 20 ili približno tih godina...pogledaj samo malo bolje koliko se kotrlja Una, Tipa, Cromi, pa čak i stare Regate...naravno, nikad to neće biti u rangu gnoja dva, ali i to je nešto...
a za ovoga što kaže da po Italiji vlasnici Fiata svaki dan idu na servis...ispada da su Italijani pravo glup narod, kad im je u zadnjih 100 godina najprodavanije auto upravo Fiat...samim tim što si rekao da se Lancie najmanje kvare, si dokazao koliko zapravo ne znaš ništa o autoindustriji...jer nove Lancie su samo prepakovane luksuzne verzije Fiata...

olensoner

#54 Re: Alfa Romeo?

Post by olensoner » 14/03/2008 18:14

@johntra malo je teze, objasniti, ali ako nisi bio dugo u italiji i neznas sta su talijani, onda ova rasprava ne vodi nikuda, istina da su fiati najprodavaniji a razlog toga je -CIJENA!!! vrlo jednostavno, na fiat se ugradjuju jeftinji dijelovi u odnosu na alfu, a kamoli lanciu... pogledaj malo cijene novih fiata i novih lancia, pa ces skontati o cemu pricam...

johntra

#55 Re: Alfa Romeo?

Post by johntra » 15/03/2008 00:56

ne moram biti u Italiji da budem u toku, al eto nisam bio tamo jedno sedam godina :D
75 posto dijelova u Lanciji i Fiatu je isto i nabavlja se od istih dobavljača...razlika je samo u upotrebi luksuznijih detalja u unutrašnjosti koji povisuju cijenu Lancijama...

ado-šampion

#56 Re: Alfa Romeo?

Post by ado-šampion » 15/03/2008 17:52

Možda je razlika i u tome što u Lanciji zahtjevaju veći nivo kvaliteta nego u Fiatu? Jer se neke stvari koje se dešavaju na Fiatima dešavaju upravo zbog nemara prema kvalitetu.

Romeo 80
Has thanked: 105 times
Been thanked: 33 times

#57 Re: Alfa Romeo?

Post by Romeo 80 » 15/03/2008 18:52

ado-šampion wrote:Možda je razlika i u tome što u Lanciji zahtjevaju veći nivo kvaliteta nego u Fiatu? Jer se neke stvari koje se dešavaju na Fiatima dešavaju upravo zbog nemara prema kvalitetu.
Hehe, čuj zahtijevaju u Lanciji veći nivo kvaliteta!? :-) Kako bolan ne kontaš da je to sve isto u pet deka, koriste istu koncernovsku tehnologiju, a i smiješno mi je da ima Lancia nešto da "zahtijeva"!? Pa ide im milion puta gore nego matičnom Fiatu!
Te neke stvari koje se dešavaju Fiatima nemaju veze sa kvalitetom već sa kockastim glavama za upravljačima koji ne zaslužuju ni konjske zaprege da voze pa im se dešavaju misteriozna otkazivanja "osigurača za kočnice"! :lol:

Btw, znači li to da npr. Škoda ima veće kriterijume kvalitete od VW budući da je redovno ispred VW u statistikama kvalitete?!

olensoner

#58 Re: Alfa Romeo?

Post by olensoner » 15/03/2008 19:53

@romeo, nije tacno da je sve u pet deka kod talijana, jer sam se licno uvjerio i vjeruj da znam kako talijani rade, ali evo ti skoda octavia i vw passat(vrsim ovu usporedbu jer su ista klasa i isti koncern) sa istim motorom, oprema, ali octavia 20-25% jeftinija, to je ista stvar kod lancie i fiata...

ado-šampion

#59 Re: Alfa Romeo?

Post by ado-šampion » 15/03/2008 21:13

Romeo 80 wrote:
ado-šampion wrote:Možda je razlika i u tome što u Lanciji zahtjevaju veći nivo kvaliteta nego u Fiatu? Jer se neke stvari koje se dešavaju na Fiatima dešavaju upravo zbog nemara prema kvalitetu.
Hehe, čuj zahtijevaju u Lanciji veći nivo kvaliteta!? :-) Kako bolan ne kontaš da je to sve isto u pet deka, koriste istu koncernovsku tehnologiju, a i smiješno mi je da ima Lancia nešto da "zahtijeva"!? Pa ide im milion puta gore nego matičnom Fiatu!
Te neke stvari koje se dešavaju Fiatima nemaju veze sa kvalitetom već sa kockastim glavama za upravljačima koji ne zaslužuju ni konjske zaprege da voze pa im se dešavaju misteriozna otkazivanja "osigurača za kočnice"! :lol:

Btw, znači li to da npr. Škoda ima veće kriterijume kvalitete od VW budući da je redovno ispred VW u statistikama kvalitete?!
Mora im se dešavati kad voze k..a auta, naravno.

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 63 times
Been thanked: 91 times

#60 Re: Alfa Romeo?

Post by Bobi » 15/03/2008 21:35

Tako nekako.Dok kompanije kao BMW, Audi,PSA i slicne imaju dobavljace jedne te iste 20 i vishe godina..talijani njih mijenjau ko ja carape :lol: .U Italiji za jedan te isti dio postoji 100 razlicitih dobavljaca i tesko je kontrolisati kvalitet istih.Njima je bitna samo kolicina dok druge kompanije redovno vrshe pritisak da kvalitet bude isti ili bolji.

Romeo 80

#61 Re: Alfa Romeo?

Post by Romeo 80 » 15/03/2008 22:07

Bobi wrote:
Tako nekako.Dok kompanije kao BMW, Audi,PSA i slicne imaju dobavljace jedne te iste 20 i vishe godina..talijani njih mijenjau ko ja carape :lol: .U Italiji za jedan te isti dio postoji 100 razlicitih dobavljaca i tesko je kontrolisati kvalitet istih.Njima je bitna samo kolicina dok druge kompanije redovno vrshe pritisak da kvalitet bude isti ili bolji.
De ne provaljuj se živ bio! Jesi li ti čuo za riječ globalizacija? Bolan ne bio, danas u autoindustriji nema ko s kim ne sarađuje, a ti mi pričaš tu o nekakvim dobavljačima!
Znaš li ti da Fiat isporučuje motore GM-u (dakle Opelu, Saabu, Suzukiju itd.)? Znaš li ti da Alfa Romeo trenutno koristi GM-ove platforme?
Znaš li ti da BMW i koncern PSA aktivno sarađuju na razvoju benzinskih motora?
Je li ti poznato da Mazda koristi Fordove/PSA-ove motore?
Renault je u saradnji sa Nissanom, Land Rover sa Fordom, Fiatov koncern sarađuje sa PSA grupom u proizvodnji komercijalnih vozila!
Trebam li ti još nabrajati? :-)
Njemački Bosch ima skoro pa monopol na elektroničke sisteme u skoro svim modernim automobilima.
Kasniš ti sa informacijama prijatelju dobrih 20-ak godina! :-)

Bobi
Forum administrator

#62 Re: Alfa Romeo?

Post by Bobi » 15/03/2008 23:12

Romeo 80 wrote:
Bobi wrote:
De ne provaljuj se živ bio! Jesi li ti čuo za riječ globalizacija? Bolan ne bio, danas u autoindustriji nema ko s kim ne sarađuje, a ti mi pričaš tu o nekakvim dobavljačima!
Znaš li ti da Fiat isporučuje motore GM-u (dakle Opelu, Saabu, Suzukiju itd.)? Znaš li ti da Alfa Romeo trenutno koristi GM-ove platforme?
Znaš li ti da BMW i koncern PSA aktivno sarađuju na razvoju benzinskih motora?
Je li ti poznato da Mazda koristi Fordove/PSA-ove motore?
Renault je u saradnji sa Nissanom, Land Rover sa Fordom, Fiatov koncern sarađuje sa PSA grupom u proizvodnji komercijalnih vozila!
Trebam li ti još nabrajati? :-)
Njemački Bosch ima skoro pa monopol na elektroničke sisteme u skoro svim modernim automobilima.
Kasniš ti sa informacijama prijatelju dobrih 20-ak godina! :-)
To sto ti nabrajas moze svako procitati na nekom portalu ili auto casopisu.Mislis da znas nesto a ustvari ne znas nista.Ford je kupio Mazdu, Renault je kupio Nissan.Sta ja sad tebi trebam nabrajat agencijske vijesti.Na tvoju nesrecu radim u auto industriji pa ti mogu recu reci pravu istinu ;).Motori koje ti nabrajas su koncepcijski isti ali dijelovi u njemu nisu.Mazda ima dobavljace u Aziji dok Ford i pSA ima u Evropi.Fiat vecinu dijelova za svoje motore kupuje iskljucivo u Italiji .Da ti opishem kako izgledaju ti dobavljachi :D? Mini tvornice od 5 do 20 zaposlenih....radi muzh,,zhena,punica,tetak,djeca...:D i takvih ima stotinu.Nema tu kvaliteta kad jedan dio nabavljas od deset razlicitih manufaktura.

Sta te josh interesuje...nemoj se stiditi :) ?

scooby_macan

#63 Re: Alfa Romeo?

Post by scooby_macan » 16/03/2008 09:55

Joj evo opet ada havera.... On vam sve najbolje zna o italijanskim autima,jer njegov vam je jaran vozio Punta pa mu otkazale kocnice tj. "osigurac kocnica".... :-) A da,zaboravio sam dodati,da je covjek cuo negdje...."pricaju zene po mahali",da su na jos par Fiata otkazale kocnice.... JOJ haveru pa dokle vise?? Sta ti znas o italijanskim autima? Sto ne pustis ljude koji imaju iskustva sa tim autima da kazu nesto korisno..... I cisto me interesuje sta to ti vozis????????

Better Man
Has thanked: 2 times
Been thanked: 41 times

#64 Re: Alfa Romeo?

Post by Better Man » 16/03/2008 11:01

Fiatova vozila iz osamdesetih su bila smeće zato što nije bilo modela koji nije za par godina zahrđao, a naročito ako nije bio garažiran. Vozilo koje je bilo u to vrijeme promašaj je Fiat Croma, jer je ne rijetko znala da crkne mašina. Današnji modeli Fiata su daleko ispred onih iz osamdesetih, jer su dosta uradili na kvaliteti limarije koja je osamdesetih bila jako loša, a i sam kvalitet mašina se popravio. Činjenica je da ovdje na forumu da ne znam koje auto se spomene naće se neko ko će ga popljuvati maksimalno i s druge strane neko ko će ga dizasti u nebesa.
Last edited by Better Man on 16/03/2008 16:03, edited 1 time in total.

Bobi
Forum administrator

#65 Re: Alfa Romeo?

Post by Bobi » 16/03/2008 11:14

Code: Select all

24. siječanj 2008

Zlatna plaketa TÜV-a za Mazdu

Najnoviji izvještaj TÜV-a potvrdio da se Mazdini automobili najmanje kvare

Mazda3 i Mazda2 na prvom i drugom mjestu između 194 modela 

Izvještaj TÜV-a jedna je od najvažnijih smjernica pri izboru rabljenih automobila

Zagreb, 22. siječnja 2008. Mazda3 pobijedila je u izvještaju njemačkog TÜV-a (njemačka udruga za tehnički nadzor) za 2008. godinu u klasi rabljenih automobila starih 2 do 3 godine, dok joj Mazda2 takoreći 'puše za vratom'. Ovo je prvi puta da je Mazda dobila cijenjenu Zlatnu plaketu njemačkog TÜV-a.

Izvještaj TÜV-a objavljuje se jednom godišnje u najtiražnijem njemačkom automobilskom magazinu Auto Bild-u. U ovom svježe objavljenom izvještaju obuhvaćeno je više od sedam milijuna tehničkih pregleda na 194 različita modela automobila. Izvještaj uzima u obzir gotovo 160 različita kriterija, između ostalog svjetla, kočni sustav, podvozje, ispušni sustav, gubitak ulja itd.

Zaključci izvještaja TÜV značajna su smjernica za kupce rabljenih vozila, kako u Njemačkoj, tako i u ostatku Europe. Pri tome modeli njemačkih i japanskih proizvođača jasno predvode: u kategoriji automobila starih 2 do 3 godine gledajući najmanji postotak kvarova, Mazda3 je sa samo 1,2 posto izbila na prvo mjesto. Slijede ju Mazda2 sa 1,4 posto, VW Golf i Ford Fusion (2,2 posto) i Honda Jazz (2,3 posto).

OK, da vidimo gdje su talijanci :D

Rang Fabrikat Quote der Autos mit
und Typ erheblichen MŠngeln
1. Mazda 3 1,2 %
2. Mazda 2 1,4 %
3. VW Golf/Bora 2,2 %
Ford Fusion 2,2 %
5. Honda Jazz 2,3 %
6. Mazda MX-5 2,4 %
Porsche Boxster 2,4 %
Porsche Cayenne 2,4 %
9. Ford C-Max 2,5 %
Mercedes A-Klasse 2,5 %
Opel Meriva 2,5 %
Toyota RAV 4 2,5 %
13. Ford Fiesta 2,6 %
Porsche 911 2,6 %
Toyota Yaris 2,6 %
16. Audi A8 2,8 %
Mazda Premacy 2,8 %
Toyota Avensis 2,8 %
19. Audi A4 2,9 %
Mazda 6 2,9 %
Saab 9-3 2,9 %
22. Suzuki Grand Vitara 3,0 %
Subaru Forester 3,0 %
Toyota Corolla 3,0 %
25. Land Rover Freelander 3,1 %
Lancia Ypsilon 3,1 %
27. Audi A3 3,3 %
Mercedes SL 3,3 %
Nissan Almera 3,3 %
30. VW Touran 3,4 %
31. Honda CRV 3,5 %
Hyundai Matrix 3,5 %
33. Mitsubishi Space Wagon 3,7 %
Nissan X-Trail 3,7 %
35. Audi TT 3,8 %
Skoda Octavia 3,8 %
Smart Fortwo 3,8 %
38. Audi A2 3,9 %
Hyundai Getz 3,9 %
Nissan Micra 3,9 %
Seat Cordoba 3,9 %
42. BMW X3 4,0 %
Citro‘n Xsara 4,0 %
44. Ford Focus 4,1 %
45. Honda Civic 4,2 %
Opel Agila 4,2 %
Opel Corsa 4,2 %
Suzuki Wagon R+ 4,2 %
49. BMW 5er 4,3 %
Mercedes SLK 4,3 %
Skoda Fabia 4,3 %
52. Kia Sorento 4,4 %
Volvo S40/V40 4,4 %
54. Renault ScŽnic 4,5 %
55. BMW 3er 4,6 %
BMW 7er 4,6 %
Mitsubishi Pajero 4,6 %
VW Lupo 4,6 %

Oooo bravo za Lancio Y, Lancia Ypsilon 3,1 % 25. mjesto ali..gdje su ostali :?

59. Opel Vectra 4,7 %
Volvo S70/V70 4,7 %
61. Audi A6 4,8 %
Citro‘n Berlingo 4,8 %
VW Polo 4,8 %
64. Ford Mondeo 4,9 %
Honda Accord 4,9 %
VW New Beetle 4,9 %
VW Passat 4,9 %
68. Jeep Grand Cherokee 5,0 %
Mercedes S-Klasse 5,0 %
Mitsubishi Carisma 5,0 %
Skoda Superb 5,0 %
72. VW Sharan 5,1 %
73. Opel Astra 5,3 %
74. Hyundai Santa Fee 5,4 %
75. Renault Twingo 5,5 %
76. Mercedes E-Klasse 5,6 %
Seat Toledo 5,6 %
Volvo S60 5,6 %
79. Ford Galaxy 5,7 %
Ford Ka 5,7 %
Seat Alhambra 5,7 %
Suzuki Jimny 5,7 %
83. BMW Z4 6,1 %
Fiat Punto 6,1 %
Renault MŽgane 6,1 %
86. Opel Zafira 6,3 %
Peugeot 206 6,3 %
88. BMW X5 6,4 %
89. Citro‘n C5 6,5 %
90. Citro‘n C2 6,6 %
Fiat Dobl˜ 6,6 %
92. Citro‘n C3 6,7 %
Opel Frontera 6,7 %
Suzuki Swift 6,7 %
95. Kia Rio 6,8 %
Mercedes C-Klasse 6,8 %
97. Renault Clio 6,9 %
98. Peugeot 406 7,0 %
Fiat Panda 7,0 %
100. Fiat Seicento 7,1 %
101. Chrysler Voyager 7,3 %
102. Alfa Romeo 156 7,4 %
103. BMW Mini 7,5 %
104. Alfa Romeo 147 7,6 %
Peugeot 307 7,6 %
106. Mercedes M-Klasse 8,1 %
Mitsubishi Colt/Lancer 8,1 %
108. Fiat Stilo/Bravo/Brava 8,4 %
Opel Omega 8,4 %
Seat Arosa 8,4 %
111. Renault Kangoo 8,7 %
112. Nissan Primera 9,2 %
113. Renault Laguna 12,6 %
114. Renault Espace 12,7 %
115. Chrysler PT Cruiser 13,5 %
116. Kia Carnival 19,7 %

:lol: ko je ovdje lud..ja ili švabe :lol: ?

Romeo 80

#66 Re: Alfa Romeo?

Post by Romeo 80 » 16/03/2008 16:21

Hvala Bobi što me prosvijetli! :-)
Jadna ta autoindustrija kad ti u njoj radiš!
Čuj motori su koncepcijski isti ali su dijelovi različiti!? Jesi li ti svjestan obima gluposti koju si izrekao?
Na kakvoj ti poziciji radiš pa su ti poznati tako osjetljivi podaci o proizvodnim procesima pojedinih marki? Odakle ti znaš gdje ko nabavlja dijelove? Da nisi u industrijskoj špijunaži?
Jedan BMW proizvodi i sastavlja svoje petice u Kini i onda ih transportuje za Evropu i ostatak svijeta. Naravno da se time ne hvale!
Sam bog zna šta si ti i gdje vidio, ali to da za Fiat dijelove prave nekakve mini fabrike sa 10-ak zaposlenika je glupost samo takva.
I Ferrari je u fiatovom vlasništvu pa vjerovatno (sudeći po tebi) i za njega dijelove prave talijanske hanume u kućnoj radinosti!
Fiat je ogroman koncern i ima svoja postrojenja širom planete od Evrope pa do Latinske Amerike, tako da nema šanse da njegovu milionsku produkciju mogu pratiti nekakve porodične firmice...
Da je tako Fiat bi davno propao.
Ti trebaš razgraničiti proizvođače originalnih dijelova od onih neoriginalnih.

Na ovom podforumu smo davno apsolvirali "tačnost i kompetentnost" njemačkih statistika pouzdanosti, pročešljaj malo starije teme, tako da ću samo reći da je jako naivan svako ko im vjeruje.
A i takve kakve su pokazuju u stvari da su razlike minimalne jer je razlika između prvog na listi i npr. pedesetog svega 5 do 6 %.

Imaš ti još dosta učiti sinko... :wink:

Bobi
Forum administrator

#67 Re: Alfa Romeo?

Post by Bobi » 16/03/2008 16:46

Nisi ti dobro :D ...opet citiras novinske clanke .Novinari cesto napisu i ono sto nema blage veze s istinom samo da bi prodali vijest al` eto ima osoba kao ti koji misle da je to 1/1 :D .A sto se tice njemackih statistkika ono fakat...zasto su protiv njih uvijek obozavaoci Fiat automobila :lol: ? Ima tu nesto :skoljka: .

Haj uzdravlje :D

p.s.

Koji ono beše Punto ? 80 i ... :lol:

Romeo 80

#68 Re: Alfa Romeo?

Post by Romeo 80 » 16/03/2008 17:30

Bobi wrote:Nisi ti dobro :D ...opet citiras novinske clanke .Novinari cesto napisu i ono sto nema blage veze s istinom samo da bi prodali vijest al` eto ima osoba kao ti koji misle da je to 1/1 :D .A sto se tice njemackih statistkika ono fakat...zasto su protiv njih uvijek obozavaoci Fiat automobila :lol: ? Ima tu nesto :skoljka: .

Haj uzdravlje :D

p.s.

Koji ono beše Punto ? 80 i ... :lol:
Ja ne vidim da sam išta citirao za razliku od tebe koji si postao cijeli TUV izvještaj. :wink:
Protiv njemačkih statistika nisu samo obožavaoci Fiata već svi koji imaju mrvu zdravog razuma.
Kada su njemački proizvođači bili na najvećem udaru konkurencije prvenstveno iz Japana i Francuske (2004 god.) njemački ADAC je izašao u javnost sa svojim izvještajima kvalitete u kojima su po prvi put nakon mnogo godina na prva mjesta zasjele njemačke marke!
I najvećim laicima je bilo jasno o čemu se tu radi a hrvatski Auto Klub je odbio prezentovati dotični izvještaj jer nije imao potporu u stvarnosti.
Iscenirali su prevrtanje Dacije Logan, svakog "Kineza" dočekaju na nož, a što je najsmješnije, svi renomirani proizvođači automobila danas imaju tkz. garancije mobilnosti, pa te statistike postaju pravo smiješne jer ne raspolažu sa pravom količinom informacija!
Niko ne želi dobrovoljno svoj "prljavi veš" iznositi u javnost i podaci se kriju ko zmija noge...

Ma, i ovo su garant samo "agencijske" vijesti... :D

ado-šampion

#69 Re: Alfa Romeo?

Post by ado-šampion » 17/03/2008 19:10

scooby_macan wrote:

Joj evo opet ada havera.... On vam sve najbolje zna o italijanskim autima,jer njegov vam je jaran vozio Punta pa mu otkazale kocnice tj. "osigurac kocnica".... :-) A da,zaboravio sam dodati,da je covjek cuo negdje...."pricaju zene po mahali",da su na jos par Fiata otkazale kocnice.... JOJ haveru pa dokle vise?? Sta ti znas o italijanskim autima? Sto ne pustis ljude koji imaju iskustva sa tim autima da kazu nesto korisno..... I cisto me interesuje sta to ti vozis????????
Ja vozim tatin Daihatsu ako te već inreresuje, mada sam to iznio 100 puta na ovom forumu. Iako mi se to auto ne sviđa i čim budem imao priliku uzeću nešto bolje, ne bih ga zamijenio ni za jedan Fiat, ni nov.

Ne pričaju žene po mahali, osim tom jaranu još su mi jednom bivšem kolegi otkazale kočnice na Bravi, isto iz "misterioznih" razloga. Nemam ja ništa protiv talijanskih auta, nego sam jednostavno zaprepašten da im se dešava to što su normalne marke prebolile prije 20-30 godina.
A ljudi koji imaju iskustva govore itekako, eto ovaj jedan je vozio Cromu i Punta i rekao "Nikad više Fiat", ovaj drugi je imao Fiata u firmi koji je više proveo u servisu nego na cesti ... Da ne citiram prelistaj malo forum. Naravno, sad mi je još jedan poznanik kupio polovan Stilo JTD, motor trese nenormalno, kao da je Golf II dizel, pri svakom prelasku preko poprečne neravnine čuje se škripa sa zadnje osovine, kontrolna lampica za zračni jastuk radi non-stop (kad je motor upaljen, čudi me da ne nastavi radit i kad je ugašen :lol: ), itd, ne znam u šta je gledao kad je kupovao. Prešao je 100 hiljada btw. i star je 5-6 godina.

P.S.: Romeo 80, pošto vidim kako se žučno raspravljaš, preporučujem ti da prvo pogledaš koja je razlika između ADAC-a i TUV-a.
U pravu je Bobi, jedino talijani imaju primjedbe protiv njemačkih statistika. Baš ti Njemci stavljaju svoju prvu marku, VW, na predzadnje mjesto na svim testiranjima kvaliteta. I 6 daleko-stočnih marki na prva mjesta, pa onda Opel. Patrioti, nema šta...

dseytan

#70 Re: Alfa Romeo?

Post by dseytan » 17/03/2008 19:20

olensoner wrote:@romeo, nije tacno da je sve u pet deka kod talijana, jer sam se licno uvjerio i vjeruj da znam kako talijani rade, ali evo ti skoda octavia i vw passat(vrsim ovu usporedbu jer su ista klasa i isti koncern) sa istim motorom, oprema, ali octavia 20-25% jeftinija, to je ista stvar kod lancie i fiata...
nije tacno, passat je auto vise klase od octavije. octavia je radjena na platformi golfa. to sto dobijes vise za manje para je prica za sebe :P

Romeo 80

#71 Re: Alfa Romeo?

Post by Romeo 80 » 17/03/2008 20:17

Ado, nemam se potrebe više ponavljati.
Svoje mišljenje sam obrazložio argumentima na koje odgovora nemaš! I pticama na grani je jasno koliko su Nijemci ksenofobičan narod i savjetovao bih ti da bolje čitaš moje postove jer sam naveo primjer iz 2004 god.

Kako god, ti automobili su 1000 svjetlosnih godina bolji od uobičajenog mišljenja prosječnog čovjeka na Balkanu... :|

scooby_macan

#72 Re: Alfa Romeo?

Post by scooby_macan » 17/03/2008 20:42

Ja vozim tatin Daihatsu ako te već inreresuje, mada sam to iznio 100 puta na ovom forumu. Iako mi se to auto ne sviđa i čim budem imao priliku uzeću nešto bolje, ne bih ga zamijenio ni za jedan Fiat, ni nov.

Tesko da bi nasao nekog da se mijenja i za polovan Fiat! :wink:
Ne pričaju žene po mahali, osim tom jaranu još su mi jednom bivšem kolegi otkazale kočnice na Bravi, isto iz "misterioznih" razloga.
Kako "misterioznih"? Ma vjerovatno je zbog "osiguraca" opet???
Naravno, sad mi je još jedan poznanik kupio polovan Stilo JTD, motor trese nenormalno, kao da je Golf II dizel, pri svakom prelasku preko poprečne neravnine čuje se škripa sa zadnje osovine, kontrolna lampica za zračni jastuk radi non-stop (kad je motor upaljen, čudi me da ne nastavi radit i kad je ugašen :lol: ), itd, ne znam u šta je gledao kad je kupovao. Prešao je 100 hiljada btw. i star je 5-6 godina.
A kako to da svi tvoji poznanici voze Fiate??? Zar ih nisi upozorio na "misteriozna" otkazivanja kocnica??? A taj Stilo je "sigurno" presao 100 hiljada,a i "dobro" je odrzavan! Daj molim te...... JTD motor je jedan od najboljih diesel motora!!!!!!!! A to sto je to auto u losem stanju je druga prica! Ima i moj poznanik Golfa 5 starog 3 god. I svake sedmice je u servisu.... Gori lampica od ABS,od zracnih jastuka...ima problema sa turbinom... Kako to objasnjavas? Zar je moguce to za jednog Golfa?
Nemam nista protiv tebe,ali ti prepricavas ono sto cujes od drugih tako da nisi kompetentan da "pljujes" po Fiatu i uopste po italijanskim autima! Poz.

johntra

#73 Re: Alfa Romeo?

Post by johntra » 18/03/2008 09:19

šta ti je macane golf se ne kvari, a i japanci su prvaci u kvaliteti, a to što im auta liče na veš mašine je manji problem... :skoljka:
niko neće vjerovati kada se jedan Golf ili neki drugi švabo pokvari...ko eto to je izuzetak, a kad se pokvari Italijan, to je ono izuzetak potvrđuje pravilo...kako isprano...hajde Ado jarane, kad je Stilo tako loše auto, što ga ne možeš u Njemačkoj naći ispod 4.500 eurića...trenutno sam u postupku traženja istog pa znam iz prve ruke...svijetljenje lampice airbaga je uobičajena pojava kod masu novih automobila koji se voze po našim cestama...reci prijatelju da malo prodrma i sasatavi džekove ispod sjedišta i lampica će se ugasiti... :P
našao si kome vjerovati na forumu, vozačima službenih auta...znam kakvi su kod mene u firmi, a kakvih stručnjaka ima to je čudo...čovjek sa Cromom je rekao da mu auto nije bilo ni loše, a ni najbolje, znači prosjek...

Lesli Eldridž

#74 Re: Alfa Romeo?

Post by Lesli Eldridž » 18/03/2008 09:29

Ne znam čemu ovolika frka. Kod Nijemaca sve marke osim domaćih loše stoje. Šta fali Francuzima, Talijanima, Koreanima, Englezima, Japancima i drugim? Sve se svodi na isto. NEZNATNE SU RAZLIKE U KVALITETU DOBRO ODRŽAVANIH I NOVIH KOLA.Besmisleno je raspravljati šta je bolje. Svako ima svog favorita i to sa razlogom. Kad se uzme polovno onda je to naravno rizik jer ne znaš šta je sve bilo ranije sa autom i ko ga je vozao, je li udaran, kako je održavan. Na kraju se sve svodi na isto-treba ti pouzdan i ispravan auto, a po sklonostima biraš marku.

ado-šampion

#75 Re: Alfa Romeo?

Post by ado-šampion » 18/03/2008 14:45

scooby_macan wrote:

Tesko da bi nasao nekog da se mijenja i za polovan Fiat! :wink:
Hehe, znam isto par ljudi koji bi prije kupili ovo od mene, nego nov Fiat. Kad smo ga kupili imali smo ponudu da mijenjamo za 2 godine stariji Mercedes C180 uz našu doplatu od 3000 KM. Koliko si ti Daihatsu-a vidio u životu, da ne kažem sjeo u njih, pa da možeš reći da bi ja "teško našao nekog da se mijenja za polovan Fiat"? Vidim daju mi Mercedese, pa reko da mi nije slučajno bolje uzet kakav Bravo ako mi ponude :lol:
Pogledaj malo koliko su vozači zadovoljni svojom markom u bilo kojoj anketi (ne mora biti Njemačka) pa da vidiš koliko "mali" Daihatsu bolje stoji od Fiata.
Da ne ispadne od Daihatsu-a Mercedes, kao što rekoh meni se ovo auto od porodice ne sviđa i zamijeniću ga čim budem zaradio za jedan polovan Avensis ili BMW, zavisno od situacije, ali za auto tipa Punto, Bravo, pa i Stilo (iako je Stilo 7 godina modernije auto) i on je limuzina.

Post Reply