jestivo ulje - gorivo za automobil!!!!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#1 jestivo ulje - gorivo za automobil!!!!

Post by fantom slobode »

Negdje na internetu procitah da kombinacija dizela i jestivog ulja u odnosu 70/30 uopste ne steti radu dizela, pa me interesuju komentari forumasa na ovu konstataciju.Tu procitah takodje da nisu potrebne modifikacije motora i da motor se cak bolje ponasa na manjem broju obrtaja, da je tisi.
Naravno tu se postavlja pitanje kako to sve podnose novi dizeli, oni stari mogu sve da progutaju.Takodje je pisalo da se prvo u rezervoar sipa dizel, pa ulje i da dosta Nijemaca koristi tu kombinaciju u svojim dizel autima.
Image
uz to poznajem covjeka koji dvotaktni dizelas puni samo jestivim uljem vec godinama.Istina mirise ulica kojom prodje, kao da przi pomfrit ispod haube :-D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2

Post by ado-šampion »

Dosta Njemaca vozi na jestivo ulje. Golf II dizel može bez gotovo ikakvih prepravki, Mercedes 190D uz 100 maraka za prepravke.
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#3

Post by The_Flyer2002 »

na mithbusters emisiji su testirali to sa jestivim uljima i cak su dobili manju potrosnju goriva sa jestivim uljima. u pitanju je bio mercedes dizel iz 87-me i bez ikakvih modifikacija.
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#4

Post by FX1 »

Dobro jutro :)

Naravno da moze. Svako preradjeno adekvatno ulje se moze u bilo kome omjeru mijesati za dizelom.

Google keywords: biodiesel, biofuels
enssa
Posts: 62
Joined: 31/05/2006 13:25

#5

Post by enssa »

ebes to kad je ulje skuplje,gdje je tu zdrav razum?lahko je njemcima kad im je ulje jeftinije od nafte sto kod nas nije slucaj
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#6

Post by Discball »

Jaguar84 wrote:hebo vas to kad je ulje 3 markice i jos nesto fenninga!
Pa da si možda snalažljiv kao jedan stanoviti Nijemac, pa prošetaš po fast-food-ovima po gradu i pitaš dali bi ti dali besplatno ulje koje bacaju od prženja pomfrita i slično....

...pa onda malo inovativnosti i napraviš neku vrstu centrifuge od stare veš mašine pa malo filtera i eto besplatnog goriva....


...hm pa možda baš ne besplatnog ako izbaciš troškove koje napraviš što moraš otići skupljati ulje i struju koju potroši veš, pardon mašina za filtriranje ulja..... :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#7

Post by fantom slobode »

Sta mene interesuje u svemu tome, je naravno koliko su ovi novi dizel motori, HDi,Crdi i ostale razne skracenice za isti tip dizel motora, osjetljive na jestivo ulje kao gorivo, jasno je da stari dizeli mogu bez ikakvih problema.Znam da Nijemci puno voze imaju cak negdje citavu internet stranicu psovecenu tome, jer u Njemackoj je dizel 1,25€, a litar ulja kojih 60 eurocenti, pa gdje da ne voze.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#8

Post by Citizen-X »

Cisto za informaciju cijenjenim forumasima:

Rudolf Diesel je prvi motor po svojoj zamisli pokrenuo jestivim uljem.

Dakle, nit je diesel gorivo, nit je prvi put pokrenut naftom ili pak "dieselom".
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#9

Post by shadow »

Konverzija na ulje iz froteza nije nikakva novost, dosta americkih vlasnika volkswagenovih tdi modela se odlucilo na ovaj korak. Malo tukne :D ali znajuci kakvi freakovi voze ove tdi modele nisam nimalo iznenadjen.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#10

Post by fantom slobode »

shadow wrote:Konverzija na ulje iz froteza nije nikakva novost, dosta americkih vlasnika volkswagenovih tdi modela se odlucilo na ovaj korak. Malo tukne :D ali znajuci kakvi freakovi voze ove tdi modele nisam nimalo iznenadjen.
Znas li da li moraju da modificiraju nesto vezano za motor i za dovod goriva?(ja sam cuo da Bosch pumpa podnosi jestivo ulje kao gorivo, ali da ostale pumpe, mogu da crknu kod koristenja jestivog ulja).
Ffff
Posts: 206
Joined: 22/06/2007 17:01
Location: Sarajevo

#11

Post by Ffff »

samo da ne pocnemo opet voziti na trafo ulje :D
milano
Posts: 329
Joined: 23/04/2007 11:59
Location: Italia

#12

Post by milano »

fantom slobode wrote:
shadow wrote:Konverzija na ulje iz froteza nije nikakva novost, dosta americkih vlasnika volkswagenovih tdi modela se odlucilo na ovaj korak. Malo tukne :D ali znajuci kakvi freakovi voze ove tdi modele nisam nimalo iznenadjen.
Znas li da li moraju da modificiraju nesto vezano za motor i za dovod goriva?(ja sam cuo da Bosch pumpa podnosi jestivo ulje kao gorivo, ali da ostale pumpe, mogu da crknu kod koristenja jestivog ulja).
mogu se svi dieseli voziti na ulje. Samo je bitno da je dovoljno cisto da ne dodje do zagusenja. Ustvari moze diesel raditi i na benzn, ali vrlo kratko, jer se bosch pumpa brzo pregrije. Zato ima motora sa turbinom na sva goriva (KO TENKOVSKI MOTORI). Jos 80-tih je mercedes radio na tu temu, ali nisu komercijalizovani. Na trfo ulje motor moze da radi i to bez stete. To mi je reko jeda hemicar, pa ako on laze, lazem i ja. Opet s druge strane trafo ulje je kancerogeno i zabranjeno je za proizvodnju (neke vrste). Poslije oxidacije ono je agresivno. To sam procito nakad davno, a i moj zet koji radi u elektroprenosu kaze da moze da izgrize djonove na cipelama, kad se prospe staro ulje.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13

Post by Edin H. »

Autobuska kompanija u Engleskoj nudi popust na cijenu svojih karata korisnicima koji im dostave odredjene kolicine koristenog jestivog ulja :oops:
becu
Posts: 299
Joined: 31/07/2006 01:39

#14

Post by becu »

hehhe Ovo radi dokazano i provjereno, kladio se ja s prijateljima prije 3 godine nisu mi vjerovali(na golfu dvici). Nejse, sem dvije gajbe piva nikakve fajde od toga nisam vidio, jer je ulje vazda skuplje kod nas neg nafta, a nisam freak da se po fast foodovima ciganisem . Jedino sam vozio na loz ulje dok se moglo uzet u Lukavici. A i na slican fazon su i biodizeli i razlicita goriva s etanolom. Sve to moze funkcionisati, samo je problem mogusnosti perverznog poskupljenja hrane. Cini mi se da su Kastro i Chavez zabranili to. Jedina alternativa na sve ovo je da se neko smiluje i skonta kako fercera auto na vodu. Nekad je davno valjda i to moglo :D Tu smo onda mi tek najebali..
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#15

Post by Bullet Tooth Tony »

zavisi koje ulje,Bimal je dobar :-) :-) :D
Post Reply