Obavezna oprema

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#26

Post by Mislilac »

Jeste li pomislili da "stariji" automobili NEMAJU servo uređaj.. Ni kočnice sa ojačivačem. Npr. Reno 4, kojih još uvijek ima u saobraćaju.

Pravilo šlepanja podrazumjeva brzine do 40 km/h, i zabranu šlepanja (dakle: sa sajlom) na cestama 1,2 zone (dakle: autoput, magistralni put i sl.).

Zato, kratko i jasno, ne kakite o "primitivnim balkancima". Vidjeli svijeta, pa svu pamet pokupili..

E jeste vala...

I da, GOLF je ipak nacionalno vozilo.

OT: Pod obaveznom opremom po ZAKONSKIM aktima u BiH podrazumjevamo:
trokut,
sajlu za vuču,
prvu pomoć,
komplet rezervnih sijalica i osigurača.

Tačka.

Reflektujući prsluk nije obavezan u BiH.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#27

Post by nineac »

Mislilac wrote:Jeste li pomislili da "stariji" automobili NEMAJU servo uređaj.. Ni kočnice sa ojačivačem. Npr. Reno 4, kojih još uvijek ima u saobraćaju.
Pravilo šlepanja podrazumjeva brzine do 40 km/h, i zabranu šlepanja (dakle: sa sajlom) na cestama 1,2 zone (dakle: autoput, magistralni put i sl.).

Zato, kratko i jasno, ne kakite o "primitivnim balkancima". Vidjeli svijeta, pa svu pamet pokupili..

E jeste vala...

I da, GOLF je ipak nacionalno vozilo.

OT: Pod obaveznom opremom po ZAKONSKIM aktima u BiH podrazumjevamo:
trokut,
sajlu za vuču,
prvu pomoć,
komplet rezervnih sijalica i osigurača.

Tačka.

Reflektujući prsluk nije obavezan u BiH.
Koliko Renaulta 4 ima u saobracaju? Druga stvar, Renault 4 nema sve 4 disk kocnice! Pokusaj slepat passata IV bez upaljenog motora pa ces vidjet.
I sad zato sto renault 4 ili Fico nemaju servo (a Z101 ima) treba da anarhija vlada po auto putu.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#28

Post by Mislilac »

Probo' šlepat, i ide... Oko stoje malo teže bude... :D
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#29

Post by dr.iver »

zlatan01 wrote:(dakle puno starijih vozila, a slep sluzba jos uvjek nije efikasna).
Pa nije niko lud da vozi golfa ili kadetta starog 20 godina, naravno da bi ljudi voljeli imati modernije, mlađe auto...osim nešto sitno ljubitelja....
a šlep služba je efikasna, barem gdje bihamk operiše, ispeci pa reci
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#30

Post by zlatan01 »

dr.iver wrote:
zlatan01 wrote:(dakle puno starijih vozila, a slep sluzba jos uvjek nije efikasna).
Pa nije niko lud da vozi golfa ili kadetta starog 20 godina, naravno da bi ljudi voljeli imati modernije, mlađe auto...osim nešto sitno ljubitelja....
a šlep služba je efikasna, barem gdje bihamk operiše, ispeci pa reci
Ako je ovo sto kazes tacno, malo je onih koji su sretniji od mene zbog toga. Mene zanima koliko vremena treba slep sluzbi da dodje recimo na karaulu otprilike u pola noci? Ako je to recimo sat vremena OK, ali ja se bojim da bi to bilo: "sacekaj do jutra jarane, dezurni vozac mi spava"!? E zasto ovo? Pa zato sto to mozes cuti u hitnoj sluzbi, a ako je to moguce tamo, onda je moguce i u slep sluzbi. Iskreno se nadam da sam u krivu. Sto se tice starosti voznog parka, ja sam samo konstatovao stanje, a nisam ulazio u uzroke toga. Slazem se da bi vjerovatno svi voljeli novo auto, ali je to nazalost za vecinu nedostizno...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#31

Post by nineac »

dr.iver wrote:
zlatan01 wrote:(dakle puno starijih vozila, a slep sluzba jos uvjek nije efikasna).
Pa nije niko lud da vozi golfa ili kadetta starog 20 godina, naravno da bi ljudi voljeli imati modernije, mlađe auto...osim nešto sitno ljubitelja....
a šlep služba je efikasna, barem gdje bihamk operiše, ispeci pa reci
Koliko znam za Zenicu, ima dosta ljudi sa slep kamionima koji rade za BiHAMK i kako je konkurencija velika, vjerujte da se nacrtaju na licu mjesta!
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#32

Post by zlatan01 »

nineac wrote:
dr.iver wrote:
zlatan01 wrote:(dakle puno starijih vozila, a slep sluzba jos uvjek nije efikasna).
Pa nije niko lud da vozi golfa ili kadetta starog 20 godina, naravno da bi ljudi voljeli imati modernije, mlađe auto...osim nešto sitno ljubitelja....
a šlep služba je efikasna, barem gdje bihamk operiše, ispeci pa reci
Koliko znam za Zenicu, ima dosta ljudi sa slep kamionima koji rade za BiHAMK i kako je konkurencija velika, vjerujte da se nacrtaju na licu mjesta!
To mi je drago cuti, ali nisu problem gradovi, problem je ako covjeku stane auto u bespucu, nocu i jos po losem vremenu...
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#33

Post by dr.iver »

Ma dođu svugdje relativno brzo, iz Zenice sam i poznajem se sa vozačem Iveco šlepe sa bihamk oznakama, znam gdje se po okolnim selima zavlačio i izvlačio ljude iz graba, potoka, šlepao ih, nigdje mu za dolazak ne treba preko sat vremena sigurno...govorim o šlepi koja natovari cijelo auto na sebe i vozi...
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#34

Post by sulesavic »

1. Koènica obavlja svoju funkciju i bez serva. Bio prisiljen jedno mjesec dana voziti auto u takvom stanju. Mislim i da sam tehnièki pro¹ao (bez ¹tele).

2. ©lep slu¾ba - dolaze u bilo koje doba dana i noæi, snijeg i ki¹a im ne smetaju. Ima ih dosta (konkurencija, monopol etc...)
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#35

Post by Mislilac »

sulesavic wrote:1. Kočnica obavlja svoju funkciju i bez serva. Bio prisiljen jedno mjesec dana voziti auto u takvom stanju. Mislim i da sam tehnički prošao (bez štele).

2. Šlep služba - dolaze u bilo koje doba dana i noći, snijeg i kiša im ne smetaju. Ima ih dosta (konkurencija, monopol etc...)

Ma ne znaju "oni". Kod njih su vozila uvijek cakum-pakum ispravna... :lol:

A i servo volan, šta znači servo?

Da mogu okrenuti volan u mjestu, kad sam parkiran pored ivičnjaka (a bilo je slučajeva inih ljudi) i lagano poderati ne samo gumu, nego i felgu i ne osjetiti...
I to malim prstom.. :D S#ebat točak.

Dok to teško možeš uraditi bez serva. Al' u vožnji ideeeee.....
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#36

Post by nineac »

sulesavic wrote:1. Kočnica obavlja svoju funkciju i bez serva. Bio prisiljen jedno mjesec dana voziti auto u takvom stanju. Mislim i da sam tehnički prošao (bez štele).

2. Šlep služba - dolaze u bilo koje doba dana i noći, snijeg i kiša im ne smetaju. Ima ih dosta (konkurencija, monopol etc...)
ja fino u svojim postovima pisao da je razlika jel auto sa ABS-om, sa se 4 disk kocnice, itd, i da je to razlika imal serva ili nema.
Ali eto, ocito dajete primjer kako treba voziti!
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#37

Post by baustelac »

Slepanje je dozvoljeno ukoliko su ispravni upravljacki i kocioni mehanizam. Samim tim sto je auto za slepanja servo uredaju su izvan funkcije ali ne znaci da upravljacki i kocioni sistem nije, samo nisu efikasani kao sa servo uredajima. Njemacki zakon dozvoljava slepanje i na autoputu ali samo do prvog izlaza. Na ostalim putevima slepaj do mile volje :). Upravljanje bez servo uredjaja je otezano (ili se barem primijeti) samo pri izrazito malim brzinama. Recimo preko 50 km/h i ne osjeti se razlika. Licno iskustvo, na autoputu crko alternator i po dolasku ADAC-a, vozio za njim jedno 20tak km do njihovog punkta. Pri tome on noramalno vozio 120-130 km/h.

Da se vratim na temu s pocetka. Prije je vec navedeno sta je sve potrebno samo je pitanje koliko to sve danas ima smisla sto se tice sijalica i osiguraca. Na Golfu (ne II nego IV) jednu od lampi na faru nije moguce zamijeniti bez malo veceg zahvata. A vec druga prica su auta s Xenon svjetlima. A sta sa rezervnom gumom ko ugradi gas? Koliko znam, tank za gas se postavlja na mjestu rezervne gume. U Njemackoj je obavezan trokut, prva pomoc, rezervni tocak ili odgovarajuci set za nuznu reparaturu i od skora odgovarajuce gume.

Skoro sam gledao na tv-u gdje preporucuju da se izbaci rezervni tocak i nabavi ovaj set za nuznu reparaturu jer se tako stedi na potrosnji goriva :). Zaboravio sam koliko tacno, cini mi se 0,2-0,4 l/100 km.

A za odgovarajuce gume, zakonodavac opet nije propisao koje gume jer ne postoji standard za npr. MS gume. Interesantno je da se moze zaraditi kazna ukoliko u toku zimskog perioda tecnost za pranje vjetrobranskog stakla i rashladna tecnost nisu nesmrzavajuce :)
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#38

Post by dr.iver »

baustelac wrote: A sta sa rezervnom gumom ko ugradi gas? Koliko znam, tank za gas se postavlja na mjestu rezervne gume.
Ne, to nije pravilo. Mislim postoje i boce za gas i takvog oblika, ali postoje i u obliku valjka....
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#39

Post by Mislilac »

nineac wrote:
sulesavic wrote:1. Kočnica obavlja svoju funkciju i bez serva. Bio prisiljen jedno mjesec dana voziti auto u takvom stanju. Mislim i da sam tehnički prošao (bez štele).

2. Šlep služba - dolaze u bilo koje doba dana i noći, snijeg i kiša im ne smetaju. Ima ih dosta (konkurencija, monopol etc...)
ja fino u svojim postovima pisao da je razlika jel auto sa ABS-om, sa se 4 disk kocnice, itd, i da je to razlika imal serva ili nema.
Ali eto, ocito dajete primjer kako treba voziti!
Oj čovječe.

Napiši zakon, u bilo kojoj državi, kojim je regulisano dozvoljeno/nedozvoljeno šlepanje automobila.
User avatar
king31
Posts: 176
Joined: 27/03/2006 23:44
Location: Teotihuacán

#40 Re: Obavezna oprema

Post by king31 »

Vidim da mi treba uze za vucu.
Ja ga nemam (jer nije obavezan u Fr), a gdje i kakvo da uzmem s obzirom da je u Francuskoj zabranjeno slepanje.
Imam nakvih sajli , konopaca i sl. al ne znam jesu li po standardu ?
Gdje da trazim ?
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#41 Re: Obavezna oprema

Post by Qler »

I kod nas je slepanje zabranjeno, ali je uze obavezno :D
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#42 Re: Obavezna oprema

Post by Magarece_godine »

A da li ste culi nekad (sigurno jeste, al vas zajebavam :D ) na slepanje krutom vezom, tj. rudom. Fino u nekom od pravilnika stoji da se ruda upravo upotrebljava u slucaju neispravnog upravljackog ili kocionog sistema ....
User avatar
vanda
Posts: 220
Joined: 17/04/2010 22:35

#43 Re: Obavezna oprema

Post by vanda »

Dizalica je izostavljena.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#44 Re:

Post by zonbirile »

baustelac wrote:Slepanje je dozvoljeno ukoliko su ispravni upravljacki i kocioni mehanizam. Samim tim sto je auto za slepanja servo uredaju su izvan funkcije ali ne znaci da upravljacki i kocioni sistem nije, samo nisu efikasani kao sa servo uredajima. Njemacki zakon dozvoljava slepanje i na autoputu ali samo do prvog izlaza. Na ostalim putevima slepaj do mile volje :). Upravljanje bez servo uredjaja je otezano (ili se barem primijeti) samo pri izrazito malim brzinama. Recimo preko 50 km/h i ne osjeti se razlika. Licno iskustvo, na autoputu crko alternator i po dolasku ADAC-a, vozio za njim jedno 20tak km do njihovog punkta. Pri tome on noramalno vozio 120-130 km/h.

Da se vratim na temu s pocetka. Prije je vec navedeno sta je sve potrebno samo je pitanje koliko to sve danas ima smisla sto se tice sijalica i osiguraca. Na Golfu (ne II nego IV) jednu od lampi na faru nije moguce zamijeniti bez malo veceg zahvata. A vec druga prica su auta s Xenon svjetlima. A sta sa rezervnom gumom ko ugradi gas? Koliko znam, tank za gas se postavlja na mjestu rezervne gume. U Njemackoj je obavezan trokut, prva pomoc, rezervni tocak ili odgovarajuci set za nuznu reparaturu i od skora odgovarajuce gume.

Skoro sam gledao na tv-u gdje preporucuju da se izbaci rezervni tocak i nabavi ovaj set za nuznu reparaturu jer se tako stedi na potrosnji goriva :). Zaboravio sam koliko tacno, cini mi se 0,2-0,4 l/100 km.

A za odgovarajuce gume, zakonodavac opet nije propisao koje gume jer ne postoji standard za npr. MS gume. Interesantno je da se moze zaraditi kazna ukoliko u toku zimskog perioda tecnost za pranje vjetrobranskog stakla i rashladna tecnost nisu nesmrzavajuce :)
---------------------------
hajde preko 50km/h servo upravljač lagan,ali šta sa kočnicama,još si na sajli.definitivno,šlepanje zabraniti.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#45 Re: Obavezna oprema

Post by respo »

a uze sluzi samo za slepanje?
spider124
Posts: 37
Joined: 15/02/2007 20:27

#46 Re: Obavezna oprema

Post by spider124 »

baustelac wrote:Recimo preko 50 km/h i ne osjeti se razlika. Licno iskustvo, na autoputu crko alternator i po dolasku ADAC-a, vozio za njim jedno 20tak km do njihovog punkta. Pri tome on noramalno vozio 120-130 km/h.
pa vozio je toliko ali samo sa shlep shtangom koja je i najoptimalnija za shlepanje. sve ostalo je kriminalno
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#47 Re: Obavezna oprema

Post by dottore »

cuske wrote:Prijatelju,

Ne gleaj sta je zakonom nego nabavi ovo sve i imaju autu jer je to za tvoje dobro, a ne za policiju.

Rezervna guma, dizalica i kljuc kojim ces odvrnuti tocak na kojem pukne guma. Po mogucnosti ispune za krpljenje gume.
Prva pomoc
Trokut
Sijalice
Osiguraci
Svijecice ako je benzinac (zakon BiH)
Sajla za vucu
prsluk
set alata par sarafcigera i nekoliko kljuceva bar 10, 13, 17, 19.

Neobavezno uvjek imaj kod sebe u autu vlazne maramice za obrisat ruke poslije i neku deku racunajuci da ces nekad mozda morati ispdo auta ili ces nocit negdje gdje je zima i td...
onda dopisi i alat za zamjenu svjecica :mrgreen:
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#48 Re: Obavezna oprema

Post by milojicabrzi »

Qler wrote:I kod nas je slepanje zabranjeno, ali je uze obavezno :D
Sajlu treba i mora imati auto, ne samo za slepanje, vec i u slucaju da zavrsis u jarku nekom, ili negdje zaglavljen, pa te treba izvuci...

Nije nista u zakonu stavljeno bezveze, sve su to iskustva i situacije prenesene na papir.
Mada, bilo bi dobro da ove firme sto se bave osiguranjem i registriranjem vozila, imaju neku listu, pa da ti daju kad registriras, da znas sta sve moras imati....

Ovako, sve su nagadjanja....

Da ljudi nisu placali kazne, niko ne bi kupovao svijetlece prsluke :):)
spider124
Posts: 37
Joined: 15/02/2007 20:27

#49 Re: Obavezna oprema

Post by spider124 »

milojicabrzi wrote:
Qler wrote:I kod nas je slepanje zabranjeno, ali je uze obavezno :D
Sajlu treba i mora imati auto, ne samo za slepanje, vec i u slucaju da zavrsis u jarku nekom, ili negdje zaglavljen, pa te treba izvuci...
):)
ma ja, sigurno ce neko auto od dvije tone sa golfom ili sl. autom iz jarka izvlachiti :-)
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#50 Re: Obavezna oprema

Post by milojicabrzi »

spider124 wrote:
milojicabrzi wrote:
Qler wrote:I kod nas je slepanje zabranjeno, ali je uze obavezno :D
Sajlu treba i mora imati auto, ne samo za slepanje, vec i u slucaju da zavrsis u jarku nekom, ili negdje zaglavljen, pa te treba izvuci...
):)
ma ja, sigurno ce neko auto od dvije tone sa golfom ili sl. autom iz jarka izvlachiti :-)
heh, ne dao Bog da se nadjes u nevolji, molio bi ti da hoce Fico naic, samo da te skloni :):):)
Post Reply