Auto do 12.000 KM

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#1 Auto do 12.000 KM

Post by LeKo »

Raja pozdrav,

Da malo diskutujemo - razmjenimo mišljenja, stanje je ovakvo.

Punac hoce neki auto do 12k, imao Forda Mondeo prodao ga i kaze da ford više ne dolazi u obzir, ja predlažem Astru 1.6-16v ili Vectru 1.6-16v, šta vi mislite?
mehopuzic
Posts: 419
Joined: 13/06/2004 16:55

#2

Post by mehopuzic »

Fabiu elegance mozes naci za tu lovu i 2002 godinu
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3

Post by ado-šampion »

Šta ima Fabia Elegance od opreme?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4

Post by ado-šampion »

Koliko primjećujem, Astra 1.6 16V se može naći za 12000 KM da je prešla ispod 100k, ali bez klime i sa servisnom knjižicom. One što su prešle >130k mogu se naći i s klimom za te pare.

Fabia pravo malo ima i čisto sumnjam da možeš Elegance 2002 za te pare. Gledam većinom za te pare 1.4 MPi classic + klima 2001 (cca 60000 km).

Ja mislim da su ova dva auta najbolji izbor za te pare i iako Astru nisam vozio, a Fabiu jesam duže vrijeme, gledajući ove cijene mislim da je Fabia bolji izbor. Ja mislim da bi za te pare mogao naći 1.4 16V (75 KS) s klimom da je prešla nekih 70-80 hiljada i da OBAVEZNO ima servisnu knjižicu sa urednim pečatima bar do isteka garantnog roka. Ako Fabiu namjeravaš voziti van grada izbjegavaj 1.4 MPi od 60 KS i posebno onaj od 68 KS, on troši nenormalno, i 1.9 SDi, ja sam njega vozio i preslab je za izvan grada, iako troši 5 l. Mislim da je ovaj 1.4 16V sa 75 KS optimalan izbor.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

Ja sam imao Vectru 2.0 16V i presla je 320.000 km prije nego sto je prodata.
Mane Vectre su sto je unutrasnjost mala, posebno nazad, plastika nije bas najkvalitetnija.
Dobre osobine su da je sigurna na cesti , ima dobre kocnice, benzinci generalno trose manje od prosjeka te klase, djelovi su jeftini, ima ih svugdje uzeti. Ono sto me prvo kod nje odusevilo je da je po snijegu uz Traction Control isto koza :-)
Inace, dieselska verzija Vectre je pravo povoljna za odrzavati jer ima lanac umjesto zupcastog remena, ali trosi vise od prosjeka klase oko 1l, te trosi malo vise ulje.
1.6 16V je OK, ali u Vectri mu malo snage nedostaje, te je bolji izbor 1.8 16V, te on nekak najmanje trosi od benzinaca. 2.0 16V je brz (215km/h krajnja brzina) ali u gradu ispod 11l nema teorije, a vani 7.5 do 8l je standard.
1.6 16V u astri je super, extra malo trosi, a astra je sama po sebi vrlo izdrzljivo auto te je mozda najzahvalnije polovno auto na trzistu!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6

Post by chuchumbamayumbe »

Shefe,
Probaj, sjedni u Astru pa onda u Fabiju. Ne gledaj na cijenu!
Ne moze se porediti, bar meni!
Astra daje puno vise za skoro istu cijenu, a kada bih uzimao novo auto, Skodu ne bih nikada. To je moje licno misljenje jer mi ova Fabija ne lezi nikako, sizajn, preglednost, udobnost... Ne gumo je, probaj sa Astrom, ili jos bolje, sa Vektrom.
1.6 16v za Astru
1.8 16v za Vektru
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#7

Post by dr.iver »

Puno bi lakse bilo svima da punac odredi jos neki kriteriji, velicina auta i sl.
Probao sam par puta Fabiju i cini mi se kao ok autic, plus joj je sto je servisna mreza rasprostranjena, ne bi trebalo biti problema sa dijelovima, ali veliki, veliki minus su pretvrda sjedista. Isao sam u komadu jednom 150km - fabia combi 1.4 mpi elegance i sjedista su jako tvrda i meni je to smetalo.
mehopuzic
Posts: 419
Joined: 13/06/2004 16:55

#8

Post by mehopuzic »

ado-šampion wrote:Šta ima Fabia Elegance od opreme?
Od hromiranog mjenjača brzina do grijanja retrovizora i sjedala
laguna
Posts: 44
Joined: 20/11/2006 12:49

#9 Re: Auto do 12.000 KM

Post by laguna »

LeKo wrote:Raja pozdrav,

Da malo diskutujemo - razmjenimo mišljenja, stanje je ovakvo.

Punac hoce neki auto do 12k, imao Forda Mondeo prodao ga i kaze da ford više ne dolazi u obzir, ja predlažem Astru 1.6-16v ili Vectru 1.6-16v, šta vi mislite?
Ja bih ti preporucio da za te pare uzmes Megana,ali ako si vec suzio izbor na astru i fabiju,onda ipak Astra.Mani se VW-a i njihove "udobnosti".Mislim da za te pare mozes kupiti i Vectru i to bas 1.6 16V.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#10

Post by LeKo »

Ma iskreno da vam kažem ide mi malo na nerve, isto dijete te bi auto na baterije te bi na navijanje, a on bi nesto do 12000 da nije puno presao, da ima servisnu itd. Gubim strpljenje, malo mi fali da mu kažem - hajde ti lagano do KIA-e i kupi sebi nov Picanto za tu lovu, pa ces imati i servisnu i auto koje nije nista preslo . :-D
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#11

Post by MRAVOJED »

pa ako hoće bolji auto od raznih opela i renola neka tako i uradi
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#12

Post by ado-šampion »

I ja sam zaboravio pomenut dsa su sjedala kod Fabije pretvrda, ali meni su Opeli inače tvrđi od VW-a, tako da ne znam bili mi Astrina valjala. U drugu ruku, Fabijina sjedala su veća i komotnija od svih na koja sam sjeo u toj klasi.
Fakat, čovjek nije rekao koliko mu auto treba. Po ovim kriterijima malo prešao servisna...Fabija definitivno!
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#13

Post by digger »

Cudi me da niko ne sugerise recimo Toyota Corolla ili cak i Yaris.

Kvalitet i minimum servisa su legendarni.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#14

Post by MRAVOJED »

fuj japanac :D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#15

Post by car-x »

MRAVOJED wrote:fuj japanac :D
:D :D
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#16

Post by T8 »

A bas ce biti udobno bilo koje sjediste u kojem je sedam godina guzu odmaro neki stokilas :-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#17

Post by ado-šampion »

Ova Fabija što sam ja sjedio bila je skoro nova i auto-škola i iako ja generalno volim malo tvrđa sjedišta ova su pretvrda. Za sat vožnje po gradu zabole leđa. Kod mojeg auta su sjedala malo premekana za moj ukus, ali ipak puno udobnija od Fabijinih. Šteta zbog sjedišta, inače Fabijin ovjes je po meni odlično pogođen za taj tip auta, mekan a opet se ne može s glave reći da auto pliva, a i zvučna izolacija je solidna u okvirima klase.
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#18

Post by T8 »

Ma Ado nisam mislio na tvoj komentar vec na one koji uporedjuju dvije-tri godine staru Fabiu i 7 godina staru Astru ili Megane

Ja sam se ovog ljeta nalazio u dilemi sta kupiti do 12 000 i na kraju sam uzeo tri godine staru Fabiu Combi (Comfort oprema)
Astra i Megane su takodjer bili jedna od opcija ali ja nisam naletio na povoljnu ponudu. Sto se tice japanskih auta slabo ih ima u ponudi.

Izmedju 7 godina starog auta, sumnjivog porijekla i kilometraze i tri godine mladje Fabie za koju znam kolko je presla, ko je bio vlasnik, kako i gdje je auto odrzavano ja sam se na kraju odlucio za ovo drugo.
Meni sjedista u Fabiji odgovaraju, nemam nikakvih problema s tvrdocom - Valjda je to stvar navike.

Ako imate povjerenja u osobu koja prodaje auto iz inozemstva onda nije nikakav problem ali meni su oni "prodavci" uvoznih Astri, Megana i sl na auto pijaci djelovali uglavnom kao sitni kriminalci

Nedavno sam cini mi se na PunGas forumu citao da je kupljeno auto na pijaci s nasom saobracajnom dozvlom. Kad je kupac otisao u MUP da ga prevede informisan je da to auto nikad nigdje nije registrovano i da je saobracajna dozvola falsifikovana. Stoga bih preporucio kupcima da budu oprezni i da nedaju pare prije provjere u MUP-u
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19 Re: Auto do 12.000 KM

Post by Bobi »

LeKo wrote:Raja pozdrav,

Da malo diskutujemo - razmjenimo mišljenja, stanje je ovakvo.

Punac hoce neki auto do 12k, imao Forda Mondeo prodao ga i kaze da ford više ne dolazi u obzir, ja predlažem Astru 1.6-16v ili Vectru 1.6-16v, šta vi mislite?
Ma Ford ba opet...sta zna punac :D .Haris033 ti je najbolja preporuka...samo ga nema neshto u zadnje vrijeme :D .
mehopuzic
Posts: 419
Joined: 13/06/2004 16:55

#20

Post by mehopuzic »

T8 wrote:Ma Ado nisam mislio na tvoj komentar vec na one koji uporedjuju dvije-tri godine staru Fabiu i 7 godina staru Astru ili Megane

Ja sam se ovog ljeta nalazio u dilemi sta kupiti do 12 000 i na kraju sam uzeo tri godine staru Fabiu Combi (Comfort oprema)
Astra i Megane su takodjer bili jedna od opcija ali ja nisam naletio na povoljnu ponudu. Sto se tice japanskih auta slabo ih ima u ponudi.

Izmedju 7 godina starog auta, sumnjivog porijekla i kilometraze i tri godine mladje Fabie za koju znam kolko je presla, ko je bio vlasnik, kako i gdje je auto odrzavano ja sam se na kraju odlucio za ovo drugo.
Meni sjedista u Fabiji odgovaraju, nemam nikakvih problema s tvrdocom - Valjda je to stvar navike.

Ako imate povjerenja u osobu koja prodaje auto iz inozemstva onda nije nikakav problem ali meni su oni "prodavci" uvoznih Astri, Megana i sl na auto pijaci djelovali uglavnom kao sitni kriminalci

Nedavno sam cini mi se na PunGas forumu citao da je kupljeno auto na pijaci s nasom saobracajnom dozvlom. Kad je kupac otisao u MUP da ga prevede informisan je da to auto nikad nigdje nije registrovano i da je saobracajna dozvola falsifikovana. Stoga bih preporucio kupcima da budu oprezni i da nedaju pare prije provjere u MUP-u
Da nisi ti kupio fabiu comfort combi crnu SDi ???
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#21

Post by ado-šampion »

T8 wrote:...za koju znam kolko je presla, ko je bio vlasnik, kako i gdje je auto odrzavano ja sam se na kraju odlucio za ovo drugo.
...
Good point. I meni je ovo presudilo kod kupovine auta, a isto je bilo 12000 KM. :)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#22

Post by LeKo »

Cova je ba malo ters, ako imate nekog 60 tih godina u familiji nemam vam šta pricati, kaze da mu je Fabija mala (ja sam imao Fabiju 1.4 - 16v 101 KS) i kada sam je htio prodati ono neckao se ko da je malo veca ili da je barem ona sedan verzija (kod mene je bila hatch) kao on bi je uzeo. E sada sto se tice Fabije kao auta bio sam zadovoljan i nije mi bila zamorna ni na duzim putovanjima, jedina mana po meni su elementi prednjeg trapa tipa, stabilizatori, seleni lafeta, balans stanga i gumice balans štange to sam za 60.000 kilometara dva puta mjenjao i cijena tog servisa je 640 KM sto nije mala cifra.
fat_mama
Posts: 18
Joined: 25/01/2007 09:52

#23

Post by fat_mama »

dr.iver wrote:Puno bi lakse bilo svima da punac odredi jos neki kriteriji, velicina auta i sl.
Probao sam par puta Fabiju i cini mi se kao ok autic, plus joj je sto je servisna mreza rasprostranjena, ne bi trebalo biti problema sa dijelovima, ali veliki, veliki minus su pretvrda sjedista. Isao sam u komadu jednom 150km - fabia combi 1.4 mpi elegance i sjedista su jako tvrda i meni je to smetalo.
Moze li mi neko reci site gdje mogu pogledat kako izgledaju ta auta, pogotovo ova astra. I ja bih kupila auto do 12.ooo maraka ali da ima klimu.
Skoda me ne interesuje.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#24

Post by ado-šampion »

fat_mama wrote:
dr.iver wrote:Puno bi lakse bilo svima da punac odredi jos neki kriteriji, velicina auta i sl.
Probao sam par puta Fabiju i cini mi se kao ok autic, plus joj je sto je servisna mreza rasprostranjena, ne bi trebalo biti problema sa dijelovima, ali veliki, veliki minus su pretvrda sjedista. Isao sam u komadu jednom 150km - fabia combi 1.4 mpi elegance i sjedista su jako tvrda i meni je to smetalo.
Moze li mi neko reci site gdje mogu pogledat kako izgledaju ta auta, pogotovo ova astra. I ja bih kupila auto do 12.ooo maraka ali da ima klimu.
Skoda me ne interesuje.
Pogledaj http://www.autopijaca.info za slike i cijene.

Vidjećaš sama da za 12000 maraka možeš naći Astru s klimom ali da je prešla prilično (preko 130 hiljada).
fat_mama
Posts: 18
Joined: 25/01/2007 09:52

#25

Post by fat_mama »

ado-šampion wrote:
fat_mama wrote:
dr.iver wrote:Puno bi lakse bilo svima da punac odredi jos neki kriteriji, velicina auta i sl.
Probao sam par puta Fabiju i cini mi se kao ok autic, plus joj je sto je servisna mreza rasprostranjena, ne bi trebalo biti problema sa dijelovima, ali veliki, veliki minus su pretvrda sjedista. Isao sam u komadu jednom 150km - fabia combi 1.4 mpi elegance i sjedista su jako tvrda i meni je to smetalo.
Moze li mi neko reci site gdje mogu pogledat kako izgledaju ta auta, pogotovo ova astra. I ja bih kupila auto do 12.ooo maraka ali da ima klimu.
Skoda me ne interesuje.
Pogledaj http://www.autopijaca.info za slike i cijene.

Vidjećaš sama da za 12000 maraka možeš naći Astru s klimom ali da je prešla prilično (preko 130 hiljada).

A koliko bi dosao peugeot 206. ovdje ako se kupuje, na nasim tablama sa finom opremom, benzinac?
Post Reply