Polaganje vozačkog u Sarajevu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#876 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by x_lecter »

Kad se polozi voznja ... kakva je procedura oko one potvrde? Gdje se podize i sta je sve potrebno? ima li neki telefon gdje se moze provjeriti je li gotova potvrda?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#877 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by MOSALJOZE »

x_lecter wrote:Kad se polozi voznja ... kakva je procedura oko one potvrde? Gdje se podize i sta je sve potrebno? ima li neki telefon gdje se moze provjeriti je li gotova potvrda?
Potvrdu dižeš,u zgradi ispod gim.Obala.Isto mjesto gdje si dizao potvrdu za testove.Onda potvrda ljekarsko,60 km lična karta i vozačka :izet: :izet:
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#878 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by thekupus »

ja sam polagao vozacki u septembru, polozio iz 2. puta, i od tada nisam vozio 6 mjeseci jer nisam bio u zemlji, otisao prije nego sto mi je vozacka gotova bila

ima li iko ikakve preporuke, kako da sad krenem, intenzivno odmah da vozim ili da se polahko prilagodjavam i podsjecam?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#879 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by MOSALJOZE »

Ma samo polahko,prvo se ušteli sa kvačilom i onda piči.Nemoj da imaš neki kompleks od vožnje i slično.Šta te briga ako na žutom ne ubaciš u brzinu i onaj iza svira.Tvoja stvar.Samo lagano bez srkleta i nakon 10 dana to je rutina.Naravno da nećeš postati Šumi,ali sve u svoje vrijeme
KlixGorki
Posts: 1
Joined: 02/04/2014 21:54

#880 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by KlixGorki »

Zdravo svima, da li mi moze neko reci koliko traje citav ciklus čitavog polaganja. Dakle, koliko vremenski treba da se saslušaju časovi, položi ispit- teoretski ispit, odrade vožnje te položi završna vožnja?
User avatar
hamzah
Posts: 81
Joined: 09/01/2009 21:10

#881 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by hamzah »

KlixGorki wrote:Zdravo svima, da li mi moze neko reci koliko traje citav ciklus čitavog polaganja. Dakle, koliko vremenski treba da se saslušaju časovi, položi ispit- teoretski ispit, odrade vožnje te položi završna vožnja?
za dva mjeseca imas vozacku u rukama ako svaki dan vozis i ako sve iz 1. puta polozis, nek je sa srecom i samo lagano ;-)
User avatar
isie
Posts: 130
Joined: 23/09/2010 22:42
Location: Sarajevo
Contact:

#882 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by isie »

KlixGorki wrote:Zdravo svima, da li mi moze neko reci koliko traje citav ciklus čitavog polaganja. Dakle, koliko vremenski treba da se saslušaju časovi, položi ispit- teoretski ispit, odrade vožnje te položi završna vožnja?
Za testove ti ne treba vise od 7 dana da naucis ( posebno obrati paznju na teoriju i raskrsnice znakovi se lagano nauce )
Prva pomoc te ne mora brinuti jer svi je poloze ( bez greske :mrgreen: )
Imas 35 casova ( 2 na dan ) zavisi kako se dogovoris sa instruktorom. ( moja preporuka je da uzmes dodatne casove posto na svakom casu nesto novo naucis o saobracaju )

I onda finalni test voznja , takodje preporuka za sve ako je u mogucnosti da polaganje bude subotom jer na relacijama na kojima se polaze Dbr,Vojnicko nema guzve .

Za 2-3 mjeseca max. imas vozacku dozvolu :)

Sretno
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#883 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by thekupus »

ljudi, sta je sad tacno, smijem li voziti poslije 23 h ili ne u prve dvije godine? na avazovom portalu se bilo pojavilo nesto gdje je kao pisalo da je to pravilo opet uvedeno, a onda je Daxon rekao da to nije istina...
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#884 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by daxon »

Smiješ voziti poslije 23 H, to pravilo stoji u prijedlogu izmjena i dopuna zakona, a koji koliko znam još nije usvojen.
Sve i da ga sutra usvoje, mislim da se neće moći primjenjivati retroaktivno na ona lica koja su položila vozački prije usvajanja tog pravilnika.
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#885 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by thekupus »

hvala daxon :) :) :)
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#886 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by zLatk0 »

Zar nije po izmjenama bilo iza 00,00 osim P kojima je to u radnom opisu posla ?
User avatar
belafonte
Posts: 1209
Joined: 29/05/2006 17:54

#887 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by belafonte »

daxon wrote:
Emir92 wrote:Koliko min mjesto boravka u Sarajevu mora biti da bi se mogla poceti obuka? :D
Vozački ispit može se polagati u mjestu gdje kandidat ima prebivalište, ili u mjestu gdje kandidat ima boravište duže od šest mjeseci, a strani državljanin odobreni boravak ne kraći od šest mjeseci.
Da se nadovezem na ovaj post... Znaci kandidat moze prijavit polaganje prakticnog dijela samo u mjestu prebivalista?
On bi zakonski mogao obuku proci u mjestu razlicitom od mjesta njegovog prebivalista i onda bi morao sa svim dokumentima potrebnim prijaviti taj ispit u mjestu prebivalista?
E sad to je bezveze jer se obucavas u jednom mjestu a moras polagat u drugom gdje prvi put izlazis na nepoznatu cestu...naravno to nece niko uradit..
Da li mi ovo gore moze neko potvrditi?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#888 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by daxon »

U principu da, koliko je meni poznato, nigdje u pravilniku o načinu i uvjetima organiziranja ispita za vozača motornih vozila, ne stoji uredba o tome gdje kandidat mora izvoditi nastavu i gdje mora biti sjedište autoškole.

Dakle, u službenom glasniku br 46. od 12. 06. 2012. godine, u kojemu je objavljen trenutno važeći pravilnik, nigdje ne piše da nastava mora biti izvođena u mjestu polaganja ispita, ali je naglašeno da se prijava ispita podnosi nadležnom tijelu u kojemu kandidat ima prebivalište ili u mjestu gdje kandidat ima boravište duže od šest mjeseci, a strani državljanin odobreni boravak ne kraći od šest mjeseci.
Sam13
Posts: 1
Joined: 06/05/2014 22:47

#889 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Sam13 »

Planiram uskoro mijenjati adresu prebivališta na Sarajevo, pa me zanima, da li mogu odmah nakon toga polagati u Sarajevu, ili se mora čekati izvjesni vremenski period?

Hvala na odgovoru! :)
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#890 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by daxon »

U postu iznad je odgovoreno i na to pitanje.
daxon wrote:Dakle, u službenom glasniku br 46. od 12. 06. 2012. godine, u kojemu je objavljen trenutno važeći pravilnik, nigdje ne piše da nastava mora biti izvođena u mjestu polaganja ispita, ali je naglašeno da se prijava ispita podnosi nadležnom tijelu u kojemu kandidat ima prebivalište ili u mjestu gdje kandidat ima boravište duže od šest mjeseci, a strani državljanin odobreni boravak ne kraći od šest mjeseci.
Drugim riječima, ukoliko mjesto rođenja kandidata nije Sarajevo, tada se uz prijavu ispita mora priložiti PBA-1 obrazac, ili uvjerenje o kretanju, kojima se dokazuje da kandidat ima prijavljen boravak u Sarajevu duže od 6 mjeseci.
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#891 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Riddle »

Je li se moraju slusati ta predavanja i da li su 100% tacni ovi odgovori iz kataloga koji se moze skinuti sa stranice Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade? Ovo mi nije bas fino uređeno.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#892 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by daxon »

Riddle wrote:Je li se moraju slusati ta predavanja i da li su 100% tacni ovi odgovori iz kataloga koji se moze skinuti sa stranice Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade? Ovo mi nije bas fino uređeno.
Po zakonu, 28 časova teoretske nastave je obavezno, tj. moraš imati potvrdu od autoškole da si prisustvovao na 28 časova teoretske nastave. 99, 9 % autoškola, kandidatu će izdati potvrdu o prisustvovanju na 28 časova teoretske nastave, bez obzira da li je kandidat prisustvovao ili ne. Dakle, dokaz o odslušanoj teoretskoj nastavi, jeste potvrda koju izdaje autoškola, stoga, taj detalj vidi sa autoškolom koju si odabrao.

Katalog testovskih pitanja i odgovora, koji si vidio na stranici ministarstva, on je tačan, međutim, nije upotrebljiv za učenje i vježbanje, naime, pred sobom imaš već odgovorena pitanja, tako da ne možeš vježbati mozak i sam odlučivati što je tačno, a što ne. Kada se upišeš u autoškolu, trebao bi besplatno dobiti priručnik za polaganje vozačkog ispita, također i cd sa testovima u nekom od digitalnih formata, a dobit ćeš i testovne listiće na kojima vježbaš.
Testovi koji se rade, podjeljeni su na 11 testova sa po 40 pitanja, na ispitu riješavaš jedan od tih testova. Pitanja u testu su podjeljena u tri grupe, dakle, opšta teorija, poznavanje znakova i raskrsnice, tj. poznavanje hijerarhije prolaska kroz raskrsnicu i riješavanje konkretnih problema. Također, po tim grupama su razvrstani i negativni bodovi koje dobivaš prilikom netočnih odgovora.
User avatar
Chile17
Posts: 384
Joined: 24/05/2013 22:43

#893 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Chile17 »

Je li istina da se zakon promijenio i da se vise sa 17 godina ne mogu polagati testovi,hitna i ostalo(osim voznje) nego se i za to mora biti punoljetan ?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#894 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by daxon »

Prije napunjenih 18 godina ništa, dakle, da bi se prijavio ispit iz poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja, kandidat mora imati punih 18 godina.
Iako će vam u nekim autoškolama složiti priču kako se možete ranije upisati, ovo ono, to su obične gluposti, tj. možete otići u autoškolu i sa 12 godina, možete i kad se tek rodite početi učiti testove, ali prije napunjenih 18 ne možete polagati ništa.
Samim time, logično je da nema ni potrebe prije napunjenih 18 godina ići u autoškolu, jer da bi se savladali i naučili testovi, koji su prilično jednostavni i lagani, ne trebaju ni godine ni mjeseci, dovoljno je u toku 15 dana svaki dan odvojiti petnaestak minuta vremena koje ćete posvetiti vježbanju riješavanja testova i to je to, uz dobru uvodnu pripremu, tj. kvalitetan uvodni čas, uspjeh je svakom zagarantovan.

Da ne bude zabune, 18 godina se odnosi za "A", "B", "C1" i "C1E" kategorije.
Camaro
Posts: 22
Joined: 22/04/2014 11:33

#895 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Camaro »

Pozdrav raja, htio bi da polazem vozacki al prije toga da se malo raspitam.. Ugl koju mi autoskolu predlazete, vasa iskustva i to? Po mogucnosti mogucnost placanja na rate.. Iz Sarajeva sam. Hvala unaprijed :-D
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#896 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by zLatk0 »

Eto ti Daxon gore, aktivno ucestvuje u pomaganju i savjetovnju, a i vjerujem da ce ti dobro prenijeti znanje.

Ako je on prebukiran, javi mi se na PM da ti dam broj od drugog instruktora.
Camaro
Posts: 22
Joined: 22/04/2014 11:33

#897 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Camaro »

zLatk0 wrote:Eto ti Daxon gore, aktivno ucestvuje u pomaganju i savjetovnju, a i vjerujem da ce ti dobro prenijeti znanje.

Ako je on prebukiran, javi mi se na PM da ti dam broj od drugog instruktora.
Ma odlucio sam vec, hvala u svakom slucaju :-D

Jutros sam ljekarski odradio, sutra aBd poceti lagano sa spremanjem.
User avatar
hamzah
Posts: 81
Joined: 09/01/2009 21:10

#898 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by hamzah »

daxon wrote:Smiješ voziti poslije 23 H, to pravilo stoji u prijedlogu izmjena i dopuna zakona, a koji koliko znam još nije usvojen.
Sve i da ga sutra usvoje, mislim da se neće moći primjenjivati retroaktivno na ona lica koja su položila vozački prije usvajanja tog pravilnika.
Dakle smije pocetnik voziti iza 23h, eh kako ja to mogu obasniti "bistrom" prasinaru, gdje mogu naci taj zakon, da ga isprintam, ostavim u autu, pa da mu ga mogu pokazati na licu mjesta kad me zaustavi!?

I jos jedno pitanje, smijem li kao pocetnik izlaziti iz drzave upravljajuci motornim vozilom? :lol:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#899 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by vješalica »

nema ništa gore od tebe koji si očito tek položio,a ne znaš ni koji zakon trebaš pogledati....vidi se da danas svako uspijeva da se dokopa privilegije.... :zzzz:
User avatar
hamzah
Posts: 81
Joined: 09/01/2009 21:10

#900 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by hamzah »

vješalica wrote:nema ništa gore od tebe koji si očito tek položio,a ne znaš ni koji zakon trebaš pogledati....vidi se da danas svako uspijeva da se dokopa privilegije.... :zzzz:
A Boga mi se vidi da se danas svako moze registrovati na forum...
Post Reply