renault laguna

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

kokolina

Post by kokolina » 07/12/2006 23:41

laguna wrote:Prijatelju,slusaj samo "spikera" i nikog drugog.Covjek je upravu 100%.
Prvo,ta laguna sto je ti zelis kupiti,2001.godiste,ona nije 15-16000,nego 5-6000 je skuplja.Ne kupuj sa dizel motorom,jer je kod vecine njih turbina vjerovatno otisla,pa ces je odmah morati zamjeniti(a njena cijena je 2500-3000 KM),a ako ne zelis novu kupiti,onda tu mozes reperirati za nekih 500-800 KM,u zavisnosti gdje to radis.
Drugo,ja bih ti preporucio da kupis benzinca,ali samo 1.6 motor,nikako 1.8 jer te jako puno trose i nije im motor bas najbolji.
I trece,koje je po meni najvaznije:))).Bolje kupi onu liniju `99,`00,jer su njihovi motori puno bolji(naravno benzin 1.6),od ovih `01,znaci od ove novije generacije,jer za njih kazu da imaju nekakve greske.
To za kilometrazu su ti tacno rekli i ona se moze bez ikakvih problema provjeriti u ovlastenom servisu i mani se VW i Forda,a pogotovo bjezi od japanaca.
Za te pare koje imas mozes kupiti jako dobru lagunu 2000.godiste i nista vise.
ili nisi pročitao moj post ili ga nisi razumio?

što se tiče benzinca 1,8 105 konja karavan potrošnja je 6,5 otvoreno (sa klimom većinom) a grad 9 ljeti zimi i do 11 litara ali siguran si da nećeš zapeti ako pođeš preticati a izleti ti nešto

a što se tiče kupovine ovih novijih laguna samo kupiti auto sa servisnom knjigom i rješen problem jer je kod ovih auta bilo dosta grešaka ali na svu sreću u svjetu postoje garancije pa se tako i sve greške otklone većinom u garantnom roku

kod moje je turbina promjenjena na 120 000km pa se nadam da je ja neću imati potrebe mjenjati a serviser mi je rekao da je njihov kvar najčešće izazvan naglim startovanjem hladnog motora kao i brzim gašenjem nakon dužeg puta a upozorenje da se to nepreporučuje obavezno dođe kod dugmeta START ali prvim vlasnicima to bode oči tako da ga skidaju i niko ga više nepročita

laguna

Post by laguna » 08/12/2006 13:18

Kokolina,izvini sto i tebe nisam ubrojao zajedno sa spikerom:))).
Ovoj dvojici iznad tebe da odgovorim.
Kod japanaca su problemi dijelovi,a sto se tice servisa u BiH,sa tim nisam upoznat.Znam da je jedan moj prijatelj imao problema sa kupovinom dijelova,tacnije fara,da ga uopste nije mogao naci.
A ovo sto se kunem u lagunu,a za vrijeme mog posta sam je ocrnio(mislim na konstatciju "uvazenog" clana),cini se drug da ti bas mozak ne radi najbolje,jer ako nisi primjetio,ja sam u onom gore postu govorio od dvije generacije lagune.
Kokolina,motor 1.8 ne valja kod laguna `99,`00.godiste.
Zaboravio sam jos covjeku reci da obavezno mora promjeniti i zupcasti remen,cim kupi auto,jer ko zna kad je mijenjan.A to za servisnu knjizicu,mani te se toga,jer se sve moze zamaskirati,bar sto se tice servisne knjizice.
Jedino sto je validno je ovlasteni serviser,kad ga prikopca na kompjuter.

kokolina

Post by kokolina » 08/12/2006 23:20

pa ja i govorim o OVLAŠTENIM servisima a ne o nekim mehaničarskim radionicama a sve ovo govorim iz iskustva jer imam ispisane sve radove u toku garantnog roka koji je 4 godine kod moje lagune II

a što se tiče lagune I i motora 18 benzin imali smo ga oko 16 mjeseci i nije bilo nikakvih problema sa pređenih oko 120 000 km osim njegovih nosača koja smo 2 (različita) promjenuli

jest da je ovaj dci 1,9 dizel sa 120 konja prema prvom MRAK ali ja to pripisujem i novim tehnologijama kao i savremenijim autima

usput da kažem da sam bila protiv dizelaša ali me ova laguna II razuvjerila u potpunosti jer je izgleda sada mala razlika u startnosti između benzinaca i dizelaša

seky005

#29 Re: renault laguna

Post by seky005 » 05/12/2009 22:46

čitam šta sve pišete i čudom se čudim šta sve pišete, ja vozim već 30. godina i samo ću vam reći da nije dobar ni jedan auto ako ga ne održavate. kažete da laguna nije dobra to govore samo zlobne duše koje su ljubomorne i ne mogu je kupiti, taljigaju se u starim golfovima. često idem kroz bosnu upravo u laguni 1.6 2001 godište prije sam vozio megana, a prije megana vozio sam puno marki i mogu vam reći da sam s renolom do sad najzadovoljniji. samo da dovršim šta vidim u bosni stare golfove koji dime tako jako da se grdo voziti u koloni za njim. smješno mi je kad netko kaže pukao mu remen mora mu puknuti kad se voze ko manijaci a niti ga mijenjaju na vrijeme, svaki auto je dobar ako ga održavaš i paziš kako voziš, ako znaš voziti. glupo mi je čitati po forumima i onda odlučiti koji auto kupiti svak kupuje kaj mu se sviđa i koliko ima love.

olensoner
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

#30 Re: renault laguna

Post by olensoner » 05/12/2009 22:54

Jao, pa jesi li vidio datum uopce?!

emko1234
Been thanked: 23 times

#31 Re:

Post by emko1234 » 06/12/2009 01:25

Spiker wrote:Sve citirano postujem. Ali i to govori kakvi su vozaci Renaulta ili nekog drugog auta koji nije VW. Likovi koji voze ''najpouzdanije'' aute na svijetu uvijek mudro sute. Lazu o potrosnji jer valjda misle da su pametniji ako ima Passat TDI od 140 KS trosi 6 po gradu (lazu jer trosi 11). Nadalje, niko ko ima Golfa i ostale rasklimane poluproizvode iz VW-a NIKADA nece reci da se auto pokvarilo. Pa gospodo nisam corav. Ispred svake, ama bas svake, radionice stoji tona ''najpouzdanijih''. Sto li Boze? U mit o VW vjeruju naivci. Golf 4 je totalno smece. Pasat raskliman. Jaran kupio Passat iz 98 i proklinje majku sto je bacio pare. Nista ne radi kako treba a unutrasnjost je pokidana. Kako to da na VW pucaju ruckice na vratima itd. Elektronika? Pa Renaultova je, istina nakon 1998, 100 godina ispred VW kojem svako malo nesto bez veze svijetli.
Ko hoce da placa znacku neka je placa. Daleko od toga da je Renault njabolji na svijetu ali vala nije VW.
ti si lud 100%,dakle covjek ti kopira sta ljudi pricaju na drugim forumima i ti onda poslije toga nastavis da trabunjas da vw-e ne valja a laguna valja..daj se malo preslusaj..laguna koja zanima pokretaca teme je auto koje nije facelift i koje je puno gresaka..eto nisam znao za ovo s mjenjacem al ja znam da iimaju milion gresaka se elktronikom..drug mi je imao 2.2 dci s privilage opremom..dakle cisti fulas al ato se nenormalno kvarilo..senzori za parkiranje..preklapanje spigli,bord kompjuter..ma hiljadu nekih stvari,a kupio je polovnu kod bunje..na satu je bilo 79 milja..jedva je se rijesio..a to sto je tebi drug slijep pa ne vidi kad je nesto rasklimanmo nema veze s temom..ja imam 2.0tdi motor i mogu ti 100% reci da ne trosi 11 pa gradu,ne trosi ni 6..trosi 8,5 do 9 litara u prosjeku normalne voznje..a vw je sigurno bolji od renoa..odg tvrdim..

beco
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

#32 Re: renault laguna

Post by beco » 06/12/2009 10:49

To je li VW bolji od Renaulta mozda prije nekih 5 godina ovo bi i bilo tacno, danas sumnjam. Ali sto se tice dizel motora tu je poznato da je Renault bolji od VW. Najbolji dizel motori Renault su 2.0 dci i 1.9 dci, 2.2 dci je imao serisku gresku, kao i 1.5 dci koji je imao prblema sa visoko tlacnim pumpama, ali samo do 2004 godine i samo na slabijim modelima 1.5 dci od 65 i 85 konja.

mišmaš

#33 Re: renault laguna

Post by mišmaš » 06/12/2009 12:27

sve pohvale za lagunu, vozim jednu 2004 godiste, 1.9 dci 120ks, evo druga godina je kod mene, samo rijeci hvale, ama bas nista nisam servisirao, osim naravno redovnih servisa diskovi, ulje, filteri (da kucnem u drvo :D)... ustvari jesam mijenjao prosle godine selene zadnjeg mosta i to je sve... do sada prezadovoljan i ne bih mijenjao za 2 passata :D

sinus

#34 Re: renault laguna

Post by sinus » 06/12/2009 12:31

Tema stara 3 Godine :D :sax:

Post Reply