renault laguna

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

jusuff

#1 renault laguna

Post by jusuff » 13/11/2006 00:17

svidja mi se ovaj auto... 2001. godiste 1.9 dci 107 do 120 konja.
da li iko ima iskustva sa ovakvim autom... interesira me pouzdanost (obicno su presli oko 150.000), servisiranje, vozne osobine... ja osim sto mi se auto svidja i sto se, cini mi se, moze naci za relatovno male pare (da dodje do registracije u bih za 15 - 16 000 bamova) o ovom vozilu ne znam nista...
pomoc, molim

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 13/11/2006 09:38

nisam još putovao, a da nisam naletio na lagunu pored puta s čovjekom u haubi :D već je zajebancija kad naletimo na zastoj u gradu da se laguna pokvarila

negdje sam čitao o nekom istraživanju, ili mi je neko pričao :D , ne sjećam se sada, kao uzeli su po 1000 primjeraka svake marke, i ustanovilo se da je od 1000 laguna njih 45 imalo tvorničku grešku (za usporedbu, tri su accorda bila pokvarena)

meni se sviđa dizajn al ove statistike su ubitačne :D

tataratira

Post by tataratira » 13/11/2006 09:46

Renault je kao Play Station, kada ga kupis mora na cipovanje da proradi kako treba

dseytan

Post by dseytan » 13/11/2006 16:56

nazalost jedno on najnekvalitetnijih auta u proteklih 5-6 godina. vise puta, po raznim anketama, sam citao o tome kako su vlasnici nezadovoljni.
udobnost i sigurnost su na francuskom nivou. ali kako rekoh, nazalost, i kvalitet.
inace, francuzi nisu poznati kao pretjerano pouzdani i kvalitetni, pa preporucujem da bjezis od njih.
za te pare potrazi kakvog japanca: mazda 626, toyota avensis... ili (malo teze za naci, a i znatno skuplje) hondu accord. (sve 2000-2002 godiste)
sa njima sigurno neces promasiti.
od evropljana u toj klasi solidan je ford mondeo, koji je cijenom pristupacan a kvalitetniji od lagune.
btw. i ja sam trenutno u potraznji auta do 20-tak hiljada km, pa kako sam procitao dosta testova i literature samo prenosim preporuke strucnijih u toj oblasti.

sretno, i tebi i meni :D

jusuff

Post by jusuff » 14/11/2006 15:33

ehhhh, haman mi zgadiste lagunu, a tako lijepo izgleda... trazio sam octaviu, ali tesko je naci... mondeo mi nije los, iako ni blizu lijep kao laguna, ali ni mondeo nije lahko naci...
da cujem za mondea kritike 1.9 tdci 116 ks, isto 2001 godiste???????
ako ko zna da neko prodaje, moze i u inostranstvu... bujrum mi javiti

Spiker

Post by Spiker » 14/11/2006 16:09

Ja u zadnje vrijeme nisam nigdje makao a da nisam naišao na neko sranje od VW sa dignutom haubom. Reno je u svakom slučaju bolji. To što neko pati od znaka na haubi njegov je problem. Takvi ne vide dalje od nosa. Sve je bolje sem VW-a. Kada su novi zezaju svaki čas a kada su malo stariji dime, stalno se kvare, voze ih papci itd. Talijani i Francuzi su zakon. Ako ništa dosta su pouzdaniji od Golfa, Passsata i njima slićnih poluproizvoda a o cijenama servisa da ne govorimo.
Ono jest da Lagunu niko neće ukrasti i da će se pored nje papci kofrčiti u Passatima i slićnim šklopicijama ali baš te briga. Razmisli malo i o Alfama. Ustvari razmisli o svemu samo nemoj VW.

nineac

Post by nineac » 14/11/2006 16:13

Mondeo druge generacije je sasvim solidno auto, sa vrlo dobrim upravljanjem, ali se pazi kod 2.0 TDDi i TDCi diesela koji imaju vrlo osjetljivu turbinu.
Lagunina najveca boljka je elektronika, dok je to u drugoj generaciji dovedeno u red donekle, opet njemci tu malo bolje prolaze, ali ja jos nisam vidio nezadovoljnog vlasnika Renaulta, pa stoga, neznam sta bi ti rekao.
Inace, sto se tice italijana tu se vec mora biti pazljiviji. Njihovi motori (diesel) su obicno zivahniji, i pruzaju vise uzitka, ali to zna biti i mac s dvije ostrice, tj. ko ih je prije gazio!

dseytan

Post by dseytan » 14/11/2006 20:15

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 15/11/2006 15:35

Godinu dana star auto,1.9 dci 120 konja. Rikne mi kvačilo.U smislu kada bih promijenio brzinu nije mi se papučica kvačila vračala sama do kraja već bih morao nogom vratiti (25 000 E auto )

Odem prekjučer u servis i to poprave, kažu da su zamijenili neki klip, ne znam , ne razumijem se toliko.

Uglavnom auto mi se sada čudno ponaša.U prvoj jedva kreče, kao da će se zagušiti, moram mu nabiti gaščinu ili ga zaturirati i onda krenut.Da bi zatim počeo čupati i to onako dobrano, jebački, to mi se sviđa
Međutim brine me ovo gušenje i nikakva snaga prilikom kretanja.

Zanima me što bi to moglo biti, tako da bar znam nešto kada im u ponedjeljak dođem jebat mamu u sevis

Hvala na odgovorima.

Što nisam kupio mazdu 6, zašto!!??!!
isti tip
Daj molim te.U godinu dana sam sa ovom Laguno 5 puta bio u servisu.
Od rikavanja nekakve pumpe, nisam mogao upaliti auto na parkiralištu, na poslu.Hoću ići kući mogu se jebat
Pa rikavanje ABS-a, pa još dvije sitnice poput rikavanja prednjih svjetala, sijalica u razmaku od mjesec dana pa sve sada do ovoga.

Strai je 1991 kupio mazdu 323, vozio 10 godina, nikada ništa, Ja ga vozio 5 godina i još uvijek imam taj auto.Zamjenio amortizere i ostao mi termostat otvoren.I jedan kinetički zglob.

Tko tu koga jebe?Na 13 godina (tada) staroj krami meni rikne kinetički zglob, počne drobiti.Pa bio je i red da nešto rikne.

Uzmem novi auto platim 25 000 E, meni to nisu male pare i u godinu dana ovolika zajebancija.
Ma eto, potrefilo mi se, nisam imao sreće?

Stari sada vozi mazdu 626 dizel, 5 godina već, ništa, upali i vozi.Samo što svake godine servis obavi na njoj, a meni se sada smije.

Dođe mi da prodam ovo govno i kupim nekog japanca, ona nova Honda mi se sviđa, Civic valjda, auto boli glava.

pa jedan drugi
Evo i ja sam jedan od onih koji su bili vlasnici Lagune. Inače se ne bi uključivao u thread, ali kad počnu priče da je Renault OK onda ja moram ispričati svoju tužnu priču da stavim stvari u prave okvire.

Evo samo kratka rekapitulacija mojih problema. Ako nekog zanima mogu dati i više detalja:

ljeto 2002. kupio novu Renault Lagunu 2.2dCI s gotovo potpunom opremom.
- 2 dana kasnije: iz čistog mira ispao lijevi retrovizor. Na svu sreću ostao visiti na žicama grijača. Desna prednja vrata vise i ne zatvaraju se dobro.
- 7 dana kasnije: mjenjač izbacuje iz 4. brzine pri svakom otpuštanja gasa
- 21 dan kasnije: zamijenjen mjenjač
- 2 mjeseca kasnije: potpuni raspad mjenjača (sve se u njemu slomilo). Na svu sreću nije došlo do nesreće. Odšlepan do Zagreba. Naručen novi mjenjač
- 2.5 mjeseca kasnije: stavljen novi mjenjač.
- 2.5 mjeseca + 1dan: Na putu ostao bez svih brzina jer se otkvačila sajla koja ide do mjenjača. Odšlepan do Zagreba 2. put. Uzrok ispadanja je nestručna montaža novog mjenača.
- 8 mjeseci kasnije: kvar na "indikatoru zamašnjaka". Nemoguće upaliti auto. Opet odšlepan do servisa. Ovaj put sam na "sreću" u Zagrebu.
...

I da dalje ne nabrajam (lamela, EGR ventil,...). Renault mi je produljio garanciju na dvije godine, ali kad mi je pukao film, nije mi htio otkupiti auto. Za auto star 1.5 godinu ponudio mi je 50% vrijednosti cijene po kojoj sam kupio auto i 30000 kuna popusta na bilo koji Renault auto.

Auto nisam htio nikome prodati jer nisam potencijalnog kupca imati na savjesti. Na kraju sam pristao na ~60% vrijednosti auta, poslao sam ih sve u tri p... m... i nakon mjesec dana liječenja živaca kupio Hondu. Sad sam konačno zadovoljan, osim kad vidim da još uvijek ljudi kupuju Lagune i da njih i dalje muljaju.

Možda Clio vrijedi te novce, ali Laguna s diesel motorom ne vrijedi niti jednu kunu. Riješi je se čim prije možeš!

Ako je se ne riješiš onda se jako dobro upoznaj s pojmovima EGR ventil i lamela. I obavezno traži da ti promijene kompletnu lamelu. To će ti sigurno napraviti jer oni znaju da niti jedna lamela na Laguni ne može izdržati više od 60000km i Renault im je odobrio zamijenu kod svakog tko ima imalo problema s njom.

GGG
Rekao sam da više neću čitati ovaj thread, ali ipak moram dodati:

Prvi put sam posumnjao da nešto generalno ne štima s Lagunom kao modelom kad sam prvi put reklamirao ispadanje mjenjača iz 4. brzine kod otpuštanja gasa. Naime, u ovlaštenom servisu su se čudili, dapače nisu mi vjerovali, sve dok nisu sami provozali moj auto. Rekli su da su za taj kvar prvi puta čuli, ali su svejedno odmah pristali promijeniti kompletan mjenjač s novim bez da ga i pokušaju otvoriti i eventualno popraviti. Mjenjač su imali na skladištu ! Znate li vi koliko košta kompletan 6-brzinski mjenjač ?!

Meni nije bilo teško pa sam malo prosurfao Internetom i za 10 minuta našao čitavu grupu ljudi u Njemačkoj koji su imali iste probleme kao i ja!! A Renault ima čitavu bazu podataka o reklamacijama i kvarovima i ovlašteni Renault serviser može njoj pristupiti.

Kasnije sam došao do čovjeka koji radi u Renault-u u Njemačkoj koji mi je na osnovu broja šasije i mjenjača točno rekao koje probleme ima serija auta u koju je moja Laguna spadala. I naravno, svi ti problemi su se meni i dogodili tijekom slijedećih mjeseci.

Ti Nijemci su totalno poludili jer je većina kupovala najjače i najopremljenije diesel varijante budući da dnevno rade minimalno 100km po autoputevima. Kod njih su se zbog toga najprije i uočavali problemi. I što je najveći apsurd, većina problema je bila vezana uz mehaniku, a ne elektroniku. Tko zna njemački neka pogleda: http://www.laguna2.de. Forum je sada malo zamro (iz razumljivih razloga). Trebali ste vidjeti što se pisalo 2003.

Svaka čast Renaultu na njihovim poslovnim rezultatima i što su nas kupce uvjerili da je OK kupiti poluproizvod, a da jamstveni rok služi za otklanjanje poznatih problema. To je suluda, ali istovremeno genijalna logika. Umjesto da troše novac na kontrolu kvalitete i testiranje svih automobila prije izlaska iz tvornice oni prepuštaju testiranje kupcima jer znaju da kupci u jamstvenom roku većinom neće naletiti na njima poznate probleme. Oni samo daju upute svojim servisima što napraviti kada se prijavi neki problem. Primjerice: ako netko prijavi problem sa zapinjanjem lamele na Laguni II te i te serije i auto je prošao više od 30000 km s tom lamelom, zamijenite mu je u cijelosti. Naravno, oni koji ne prijave taj problem, neće nikad niti saznati da je velika vjerojatnost da im se to može dogoditi svakog trenutka.

Inače, prije Lagune sam imao novog Clia. Bio je to među prvim Clio II modelima u Zagrebu (8 mj. 1998). Htio sam kupiti model s ABS-om, ali su mi rekli da ABS u početku neće raditi jer nije gotov software za kontrolu! Software bi ugradili nakon par mjeseci !! Uzeo sam model bez ABS-a.

S Clio-om nisam imao nekih problema (par sitnica s elektronikom) pa je i to utjecalo na moju odluku da kupim Lagunu. Kakva greška.

GGG

link na raspravu

http://www.forum.hr/showthread.php?t=13 ... ght=laguna

Spiker

Post by Spiker » 16/11/2006 20:47

Sve citirano postujem. Ali i to govori kakvi su vozaci Renaulta ili nekog drugog auta koji nije VW. Likovi koji voze ''najpouzdanije'' aute na svijetu uvijek mudro sute. Lazu o potrosnji jer valjda misle da su pametniji ako ima Passat TDI od 140 KS trosi 6 po gradu (lazu jer trosi 11). Nadalje, niko ko ima Golfa i ostale rasklimane poluproizvode iz VW-a NIKADA nece reci da se auto pokvarilo. Pa gospodo nisam corav. Ispred svake, ama bas svake, radionice stoji tona ''najpouzdanijih''. Sto li Boze? U mit o VW vjeruju naivci. Golf 4 je totalno smece. Pasat raskliman. Jaran kupio Passat iz 98 i proklinje majku sto je bacio pare. Nista ne radi kako treba a unutrasnjost je pokidana. Kako to da na VW pucaju ruckice na vratima itd. Elektronika? Pa Renaultova je, istina nakon 1998, 100 godina ispred VW kojem svako malo nesto bez veze svijetli.
Ko hoce da placa znacku neka je placa. Daleko od toga da je Renault njabolji na svijetu ali vala nije VW.

mehopuzic

#12 Re: renault laguna

Post by mehopuzic » 24/11/2006 09:55

jusuff wrote:svidja mi se ovaj auto... 2001. godiste 1.9 dci 107 do 120 konja.
da li iko ima iskustva sa ovakvim autom... interesira me pouzdanost (obicno su presli oko 150.000), servisiranje, vozne osobine... ja osim sto mi se auto svidja i sto se, cini mi se, moze naci za relatovno male pare (da dodje do registracije u bih za 15 - 16 000 bamova) o ovom vozilu ne znam nista...
pomoc, molim
ti misliš da su prešli ;)

pa ljudi kad kupuju auto kad vide da je preslo 150.000 kazu, dobro je ne moram vraćat sat :roll:

jusuff

#13 Re: renault laguna

Post by jusuff » 24/11/2006 13:20

mehopuzic wrote:
jusuff wrote:svidja mi se ovaj auto... 2001. godiste 1.9 dci 107 do 120 konja.
pomoc, molim
ti misliš da su prešli ;)

pa ljudi kad kupuju auto kad vide da je preslo 150.000 kazu, dobro je ne moram vraćat sat :roll:
ako odes u auto kucu u njemackoj (pod uslovom da je ne drzi neki sumnjivi tipus s istoka ili juga) mozes biti prilicno siguran u kilometrazu... a u svakom ovlastenom servisu ti mogu skinuti tacnu kilopetrazu s board compa, ako mi ne slagase oni koju kazu da se tu ne moze nista promjeniti, a da se ne ostavi trag...

mehopuzic

Post by mehopuzic » 24/11/2006 21:03

slagaše te :)

imam raje koja trguju sa autima tako da znam... ali vjeruj mi ta kilometraža je više suvišan postao podatak tako to nemoj ni previse gledati... odvuces auto na servis, vidiš onako od oka jel očuvan i to je to... ipak je polovno polovno

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 25/11/2006 00:51

jest al ovo ipak nije malo para, treba auto bit jaaako očuvan da bi dao te pare za njega

magnolija

Post by magnolija » 25/11/2006 01:05

moj dečko ima Lagunu i mogu ti reći da su sjedišta udobna i ima dovoljno prostora .... :lol: kupi je :P

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 25/11/2006 01:08

:D :D :D :D :D :D
možda ima pravo :D :D :D

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 25/11/2006 01:11

a kakav je mjenjač :D :D :D

kokolina

Post by kokolina » 07/12/2006 00:00

ima li ko ili gdje prevod za lagunu (manuals)?

hrasno38
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Post by hrasno38 » 07/12/2006 16:31

Spiker wrote:Ja u zadnje vrijeme nisam nigdje makao a da nisam naišao na neko sranje od VW sa dignutom haubom. Reno je u svakom slučaju bolji. To što neko pati od znaka na haubi njegov je problem. Takvi ne vide dalje od nosa. Sve je bolje sem VW-a. Kada su novi zezaju svaki čas a kada su malo stariji dime, stalno se kvare, voze ih papci itd. Talijani i Francuzi su zakon. Ako ništa dosta su pouzdaniji od Golfa, Passsata i njima slićnih poluproizvoda a o cijenama servisa da ne govorimo.
Ono jest da Lagunu niko neće ukrasti i da će se pored nje papci kofrčiti u Passatima i slićnim šklopicijama ali baš te briga. Razmisli malo i o Alfama. Ustvari razmisli o svemu samo nemoj VW.
Ovo sve je 100% tacno cima zapada prvi ozbiljniji snijeg na cestama su uglavnom VW vozila u kvaru. I to voze najcesce golfa 2.

nineac

Post by nineac » 07/12/2006 17:43

Pa jaran kako nece biti G2 pored ceste kada je prosjek starosti tih auta po 20 godina. Jebiga sto je previse previse je!

kokolina

Post by kokolina » 07/12/2006 21:58

jao što volim ove što vole WW vozila :lol:

laguna je zakon 8)

a sad ako ima neko lagunu sa knjigom na "našem" ili bar da mi može pojasniti putni komputer bila bih mu zahvalna

inače lagunu vozim tek drugu godinu i mislim da je auto za tržišnu cjenu i više nego dobro

danas sam bila u servisu sa lagunom 2001. godiste 1.9 dci 120 konja i čovjek kaže da servisiraju auta koja su već prešla 400 000 km sa tvorničkim motorom

kvarova ima kao i kod svih vozila ali je najčešće kriv čovjek jer su ta auta ipak polu-komputeri a svi znamo da se i sa komputerom treba pravilno rukovati da bi radio kako treba

i još samo jedna opaska da nisam naišla na cjenu od 15 - 16 000 KM

moja je 18 000 KM sa pređenih 137 000

laguna

Post by laguna » 07/12/2006 22:24

Prijatelju,slusaj samo "spikera" i nikog drugog.Covjek je upravu 100%.
Prvo,ta laguna sto je ti zelis kupiti,2001.godiste,ona nije 15-16000,nego 5-6000 je skuplja.Ne kupuj sa dizel motorom,jer je kod vecine njih turbina vjerovatno otisla,pa ces je odmah morati zamjeniti(a njena cijena je 2500-3000 KM),a ako ne zelis novu kupiti,onda tu mozes reperirati za nekih 500-800 KM,u zavisnosti gdje to radis.
Drugo,ja bih ti preporucio da kupis benzinca,ali samo 1.6 motor,nikako 1.8 jer te jako puno trose i nije im motor bas najbolji.
I trece,koje je po meni najvaznije:))).Bolje kupi onu liniju `99,`00,jer su njihovi motori puno bolji(naravno benzin 1.6),od ovih `01,znaci od ove novije generacije,jer za njih kazu da imaju nekakve greske.
To za kilometrazu su ti tacno rekli i ona se moze bez ikakvih problema provjeriti u ovlastenom servisu i mani se VW i Forda,a pogotovo bjezi od japanaca.
Za te pare koje imas mozes kupiti jako dobru lagunu 2000.godiste i nista vise.

nineac

Post by nineac » 07/12/2006 22:48

Pogotovo bjezi od japanaca???
De nam malo sad tu filozofiju pojasni :?

shadow

Post by shadow » 07/12/2006 22:48

laguna wrote:Prijatelju,slusaj samo "spikera" i nikog drugog.Covjek je upravu 100%.
Prvo,ta laguna sto je ti zelis kupiti,2001.godiste,ona nije 15-16000,nego 5-6000 je skuplja.Ne kupuj sa dizel motorom,jer je kod vecine njih turbina vjerovatno otisla,pa ces je odmah morati zamjeniti(a njena cijena je 2500-3000 KM),a ako ne zelis novu kupiti,onda tu mozes reperirati za nekih 500-800 KM,u zavisnosti gdje to radis.
Drugo,ja bih ti preporucio da kupis benzinca,ali samo 1.6 motor,nikako 1.8 jer te jako puno trose i nije im motor bas najbolji.
I trece,koje je po meni najvaznije:))).Bolje kupi onu liniju `99,`00,jer su njihovi motori puno bolji(naravno benzin 1.6),od ovih `01,znaci od ove novije generacije,jer za njih kazu da imaju nekakve greske.
To za kilometrazu su ti tacno rekli i ona se moze bez ikakvih problema provjeriti u ovlastenom servisu i mani se VW i Forda,a pogotovo bjezi od japanaca.
Za te pare koje imas mozes kupiti jako dobru lagunu 2000.godiste i nista vise.
Pa eto ti si prvi ocrnio tu lagunu a kunes se u nju.Te ne valja motor, te ima gresku, te ne valja linija, kad bi tebe slusho nikad je ne bi kupio.
Svima vam za oko zapeo pokvareni golf star 20+ godina. :-? Sta ocekujes od auta toliko starog? A gdje su francuzi i zabari iste starosti? Nema ih vise ni na otpadima ja mislim, davno su presovani :lol:
A i ova tvrdnja da japanci ne valjaju je dokaz koliko znas. :roll:

Post Reply