Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#126 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Haris.ba wrote: 19/11/2020 17:29
tempuser wrote: 19/11/2020 17:23
Nema pameti jer nema škole da se ta pamet proizvede, ono pameti što postoji se školovalo ili sticalo iskustva vani.
Nauka nam jeste u minusu. Ali, koliko se malo ulaže, ili bolje ne ulaže - mi opet imamo nekakvih talenata. To su ljudi koji bi u svakom dijelu svijeta uspjeli. Ostanu ovdje iz niza razloga. Vraćaju se. Naravno da moraju ići vani jer vani su najbolji. Imaju labaratorije, grantovi, istaživanja....
A, nisu fudbaleri da poslije 40 kada se vrate nemaš haman ništa od njih. Tada i jesu u najboljim godinama.

Neki dan tražio jednoga doktora u Zagrebu, kaže mi doktor što tražiš kad imaš najboljeg na Balkanu u Sarajevu. Kaže, da mi imamo takvog doktora ne bi ga nikada pustili, dali bi mu sve.
To ti je kao i sport, puno talenata, ali malo vrhunskih sportista.
Ti "najbolji" doktori se nisu školovali u našoj državi, nego mahom u bivšoj, a specijalizacije itd vani.
Nikad se nije išlo u Sarajevo na liječenje nego Lubljana, S. Kamenica itd... Ni Tito maršal se nije liječio ni u Sarajevu ni na VMA.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#127 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Evolution_IV »

pa sta ocekujete kad se u obrazovanje nije ulozilo ni marke jedno 20god najmanje :roll:
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#128 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by mk ultra »

tempuser wrote: 19/11/2020 17:36
Haris.ba wrote: 19/11/2020 17:29
tempuser wrote: 19/11/2020 17:23
Nema pameti jer nema škole da se ta pamet proizvede, ono pameti što postoji se školovalo ili sticalo iskustva vani.
Nauka nam jeste u minusu. Ali, koliko se malo ulaže, ili bolje ne ulaže - mi opet imamo nekakvih talenata. To su ljudi koji bi u svakom dijelu svijeta uspjeli. Ostanu ovdje iz niza razloga. Vraćaju se. Naravno da moraju ići vani jer vani su najbolji. Imaju labaratorije, grantovi, istaživanja....
A, nisu fudbaleri da poslije 40 kada se vrate nemaš haman ništa od njih. Tada i jesu u najboljim godinama.

Neki dan tražio jednoga doktora u Zagrebu, kaže mi doktor što tražiš kad imaš najboljeg na Balkanu u Sarajevu. Kaže, da mi imamo takvog doktora ne bi ga nikada pustili, dali bi mu sve.
To ti je kao i sport, puno talenata, ali malo vrhunskih sportista.
Ti "najbolji" doktori se nisu školovali u našoj državi, nego mahom u bivšoj, a specijalizacije itd vani.
Nikad se nije išlo u Sarajevo na liječenje nego Lubljana, S. Kamenica itd... Ni Tito maršal se nije liječio ni u Sarajevu ni na VMA.
pa ja cu ti reci da u mojoj struci ima ko da ti pokaže, ali NEĆE!
tako da, ima ljudi ne sikiraj se za to, ali dosta više ubica u pojam... to ti je ko ono dobar je džeko za šljivu otresti kako su mu govorili, a danas frajer najbolji u italiji...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#129 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Evolution_IV wrote: 19/11/2020 17:37 pa sta ocekujete kad se u obrazovanje nije ulozilo ni marke jedno 20god najmanje :roll:
Kao što vidiš, ja ne očejujem ništa i nemam iluzija da naš obrazovni sistem proizvodi velike stručnjake...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#130 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

mk ultra wrote: 19/11/2020 17:41
tempuser wrote: 19/11/2020 17:36 To ti je kao i sport, puno talenata, ali malo vrhunskih sportista.
Ti "najbolji" doktori se nisu školovali u našoj državi, nego mahom u bivšoj, a specijalizacije itd vani.
Nikad se nije išlo u Sarajevo na liječenje nego Lubljana, S. Kamenica itd... Ni Tito maršal se nije liječio ni u Sarajevu ni na VMA.
pa ja cu ti reci da u mojoj struci ima ko da ti pokaže, ali NEĆE!
tako da, ima ljudi ne sikiraj se za to, ali dosta više ubica u pojam... to ti je ko ono dobar je džeko za šljivu otresti kako su mu govorili, a danas frajer najbolji u italiji...
To što neće da te nauči samo potvrđuje ono što ja pišem.
Da bi naučio moraš otići vani i samim tim enisi više domaća pamet...
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#131 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by basicm »

Ne znam za vas, ja licno nemam nekog respekta za nase stare inzinjere, mozda i znaju, ali vecinom su to ili napuhani ljudi ili udareni na neki nacin. Od poslije rata, tanko je to svakako. Nemaju od koga ni gdje nauciti. Imaju materiju, ali inovativni dio nemaju.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#132 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Evolution_IV »

tempuser wrote: 19/11/2020 17:49
Evolution_IV wrote: 19/11/2020 17:37 pa sta ocekujete kad se u obrazovanje nije ulozilo ni marke jedno 20god najmanje :roll:
Kao što vidiš, ja ne očejujem ništa i nemam iluzija da naš obrazovni sistem proizvodi velike stručnjake...
:thumbup:

ima dosta sto ocekuje :-) :-D
vernes81
Posts: 1582
Joined: 25/04/2011 23:04

#133 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by vernes81 »

tempuser wrote: 19/11/2020 11:05
Haris.ba wrote: 19/11/2020 10:00
animals wrote: 19/11/2020 09:13 Pa ni biciklo se ne moze proizvesti, a kamoli auto..
https://www.google.ba/amp/s/amp.dw.com/ ... a-53044166
I naravno, iza svega njemačka pamet i pare!
Kakav ba domaći proizvod!?!?! :-)
Nije tacno, Muamer Trako i Nermin Zvrko su dizajnirali a vlasnica je zena bosanka koja je bila udata za austrijanca i nakon njegove smrti nastavila da vodi firmu. Momke koji su napravili ovo biciklo poznajem licno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#134 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

vernes81 wrote: 19/11/2020 19:52
tempuser wrote: 19/11/2020 11:05
I naravno, iza svega njemačka pamet i pare!
Kakav ba domaći proizvod!?!?! :-)
Nije tacno, Muamer Trako i Nermin Zvrko su dizajnirali a vlasnica je zena bosanka koja je bila udata za austrijanca i nakon njegove smrti nastavila da vodi firmu. Momke koji su napravili ovo biciklo poznajem licno.
Pročita li ti šta piše u linku...?

"Köpruner 1991. godine odlazi u Njemačku, gdje do 2000. radi kao savjetnica na projektima analize tržišta i troškova u kompaniji Global Sourcing GmbH, da bi do 2010. godine bila direktorica ove kompanije u Regensburgu, čiji je TMT danas ravnopravni dio."
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#135 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by nikeze »

Ta gospođa Koepruner se ispred udruženja poslodavaca borila da se zakonska minimalna plata ne povećava radnicima i da im se isplaćuje dio plate kroz topli obrok i prevoz koji su bili neoporezovani.
U Njemačkoj ima firmu koju je registrovala na sina i koja tamo ugovara poslove za Bosansku podružnicu koja je podizvođač.
Tako najveći dio novca izvlači sebi u Njemačku. Znaju to oni koji su radili za nju.
Zapošljava isključivo mlade iako se na zapadu traže isključivo ljudi sa iskustvom i neko postaje inžinjer tek sa 42 godine.
Toliko o njoj kao osobi koja se deklarira kao socijalista i skromna žena sa skromnim primanjima, koja nema auta i voza se biciklom.
Daleko je to od toga.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#136 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Rockefeller »

Znaci smetlje.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#137 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Evolution_IV »

kao i vecina gaydi supaka :) :bih:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#138 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Ne znam kome do sad nije jasno da smo mi strancima interesantni samo za mutnu privatizaciju i izvlačenje para, kakav crni domaći razvoj i stručnjaci...
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#139 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by basicm »

tempuser wrote: 20/11/2020 11:16 Ne znam kome do sad nije jasno da smo mi strancima interesantni samo za mutnu privatizaciju i izvlačenje para, kakav crni domaći razvoj i stručnjaci...
Upravo...
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#140 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Melo15 »

Ja kako sam skonto @tempusera da bi se vodilo kao domace, na njemu ne smije raditi niko ko se skolovao van BIH, ne smije se raditi na kupovnim masinama, auto mora biti 100% dizajnirano i sklopljeno u BIH, i pare da ulozi neko ko isto tako nema nikakvih veza s firmama van BiH.
Mozda sam pogresno zakljucio, ali toliko se forsira da je to "tudja pamet" ako neko nas ko se vani skolovao to uradi, da nezz evo.. Koliko koljena se unazad gleda ta pamet? Sta ako se taj neki njemacki prof skolovao u Portugalu kod nekog profesora ko se skolovao u Zagrebu a on se Skolovao u Sarajevu? Sta cemo onda? :mrgreen:

Isto tako, ako je ovo sve gore zakljuceno tacno, onda ni jedna drzava nije u stanju sama dizajnirati i prozivesti ista, jer vecina firmi koja se bavi proizvodnjom oslanja se na tudje dizajne, tudja znanja, tudje "patente", radnu snagu, dovode mozgove sa svih strana..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#141 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Haris.ba »

Melo15 wrote: 20/11/2020 11:22 Isto tako, ako je ovo sve gore zakljuceno tacno, onda ni jedna drzava nije u stanju sama dizajnirati i prozivesti ista, jer vecina firmi koja se bavi proizvodnjom oslanja se na tudje dizajne, tudja znanja, tudje "patente", radnu snagu, dovode mozgove sa svih strana..
Pa, ako cemo posteno Amerika moze skoro sve napraviti od nule. Ima jos nekih zemalja koje to mogu. Ali, Amerika je vrh kada je to u pitanju.

Mada, ni Amerika to vise ne radi za dosta stvari. Jer, se ne isplati.
tempuser wrote: 20/11/2020 11:16 Ne znam kome do sad nije jasno da smo mi strancima interesantni samo za mutnu privatizaciju i izvlačenje para, kakav crni domaći razvoj i stručnjaci...
A kakvo izvlacenje para? Nije to leze pare, i dosli stranci ih izvlaciti. Napravila zena posao i salje profit gdje joj cejf. Znam ja nas. Mi bi najradije komunizam pa na radnickom vijecu da se raspravi gdje su pare

I ko je kriv sto nema trzista u BiH za bicikla od hiljadu eura?
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#142 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Melo15 »

Haris.ba wrote: 20/11/2020 11:36
Melo15 wrote: 20/11/2020 11:22 Isto tako, ako je ovo sve gore zakljuceno tacno, onda ni jedna drzava nije u stanju sama dizajnirati i prozivesti ista, jer vecina firmi koja se bavi proizvodnjom oslanja se na tudje dizajne, tudja znanja, tudje "patente", radnu snagu, dovode mozgove sa svih strana..
Pa, ako cemo posteno Amerika moze skoro sve napraviti od nule. Ima jos nekih zemalja koje to mogu. Ali, Amerika je vrh kada je to u pitanju.

Mada, ni Amerika to vise ne radi za dosta stvari. Jer, se ne isplati.
tempuser wrote: 20/11/2020 11:16 Ne znam kome do sad nije jasno da smo mi strancima interesantni samo za mutnu privatizaciju i izvlačenje para, kakav crni domaći razvoj i stručnjaci...
A kakvo izvlacenje para? Nije to leze pare, i dosli stranci ih izvlaciti. Napravila zena posao i salje profit gdje joj cejf. Znam ja nas. Mi bi najradije komunizam pa na radnickom vijecu da se raspravi gdje su pare

I ko je kriv sto nema trzista u BiH za bicikla od hiljadu eura?
Amerika kojoj su najbolji doktori, inzenjeri i sta sve ne ljudi koji nisu iz amerike? :mrgreen: zato pitam, koliko "domace" mora biti da bi neko mogao reci "ja razvio" jer po nekin komentarima, i software bi morao razviti za masine koje koristia u proizvodnji :-D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#143 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Melo15 wrote: 20/11/2020 11:22 Ja kako sam skonto @tempusera da bi se vodilo kao domace, na njemu ne smije raditi niko ko se skolovao van BIH, ne smije se raditi na kupovnim masinama, auto mora biti 100% dizajnirano i sklopljeno u BIH, i pare da ulozi neko ko isto tako nema nikakvih veza s firmama van BiH.
Mozda sam pogresno zakljucio, ali toliko se forsira da je to "tudja pamet" ako neko nas ko se vani skolovao to uradi, da nezz evo.. Koliko koljena se unazad gleda ta pamet? Sta ako se taj neki njemacki prof skolovao u Portugalu kod nekog profesora ko se skolovao u Zagrebu a on se Skolovao u Sarajevu? Sta cemo onda? :mrgreen:

Isto tako, ako je ovo sve gore zakljuceno tacno, onda ni jedna drzava nije u stanju sama dizajnirati i prozivesti ista, jer vecina firmi koja se bavi proizvodnjom oslanja se na tudje dizajne, tudja znanja, tudje "patente", radnu snagu, dovode mozgove sa svih strana..
Spojio si odvojene stvar u jedno tvrdnju koju meni imputiraš...
Neko je onda tvrdio da mi imamo "domaću pamet" koja može dizajnirati sve na CAD-u itd itd itd... Ljudi koji su se školovali, sticali znanja i iskustva vani nisu domaća, nego uvozna pamet, a školovanje nije samo profesor nego komplet sistem obrazovanja i država iza njega. Gdje češ kao student odsjeka Motori i vozila MFS-a, odnosno potencijalni budući konstruktor automobila (ili bilo kojeg sklopa) sticati praktična zanja tolkom školovanja? Nekadašnji ETF je bio najbliži uspješnom modelu, s jedne strane ceste fakultet, s druge strane Energoivnest RAOP i IRCA koji je direkt gurao ETF.
Upravo tako, rijete države koje su same razvijale, Njemačka, Japan, Italija, Amerika, Engleska, Švedska...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#144 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Haris.ba wrote: 20/11/2020 11:36 A kakvo izvlacenje para? Nije to leze pare, i dosli stranci ih izvlaciti. Napravila zena posao i salje profit gdje joj cejf. Znam ja nas. Mi bi najradije komunizam pa na radnickom vijecu da se raspravi gdje su pare

I ko je kriv sto nema trzista u BiH za bicikla od hiljadu eura?
Vrlo lijepo i praktično! Privatizuješ fabriku sa smješne pare u državi u kojoj imaš potplaćene i obespravljene radnike. Bicikle naravno ne prodaje farbrika iz Travnika nego ih za nisku cijenu isporučuje svojoj matičnoj firmi koja ih dalje prodaje za mase pare. Gdje odoše pare od marže i poreza?
ista stvar sa RC felgama, mi proizvodimo felge bla-bla, probaj otići u Jajce pa kupiti felge. Hoćeš al u kukuriku, možeš ih kupiti kad ih Njemac izveze nazad u BiH, a gro para od marže i poreza ostadoše u Njemačkoj.
To na šta ti ciljaš bi bilo da ih naše firme prodaje bicikla Ronaldu za hiljade eura pa da se porez od zarade ostaje ovdje.
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#145 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by basicm »

@tempuser objasnio. I ako naviknu na marzu od par stotina procenata i desi se mali pad, prva mjere ustede je...dopunite sami.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#146 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by nikeze »

Nije tačno da neko hoće komunizam.
Specifičnog Njemačke privrede je da svako preduzeće koje ima preko određenog broja zaposlenih mora imati RADNIČKO VIJEĆE i to nema nigdje u svijetu.
Radnicu sudjeluju u upravnom odboru i u donošenju odluka o otpuštanju, o platama, o razvoju..
To je naravno samo na papiru, a u praksi nije baš tako, jer njihov glas nikad nemože da prevlada ostale glasove, ali je bitno da se čuje.
Naravno oni se nikad ne konfrontiraju sa menadžmentom, ali njihov glas se čuje. I zato vole svoju zemlju i fabriku u gazdu koji brinu o njima.
Ko ne vjeruje neka pročita. I to mi liči na socijalizam. I treba li još argumenata da vidite koliko je uređeno društvo i koliko je radnik zaštićen.
Radnik je čovjek, nije rob.

https://www.dw.com/bs/30-godina-od-uvod ... /a-2505281
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#147 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Veigar »

tempuser wrote: 14/11/2020 16:23
Edin H. wrote: 14/11/2020 16:03
Sa tehnoloskim progresom u BiH mozda su se sada stvorili preduslovi?
Jesu, al’ da debil izvrne prikolicu na sred Titove!
Stvarno kako mu je to uspjelo?
super_bayern
Posts: 1338
Joined: 14/05/2014 12:42

#148 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by super_bayern »


Odvojite vremena da pogledate, objasnio je dosta stvari oko testiranja materijala,
komponenti, samog funkcionisanja jedne perspektivne auto kompanije, nekome
sigurno može biti od koristi.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#149 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by nikeze »

Da li su bosanski inžinjeri sposobni dizajnirati automobil?
Naravno da jesu.
Čak najbolji na svijetu.
Odmah zatvorite ovu temu nakon ovog članka
https://banjaluka24h.com/bosanac-dizajn ... -vw-skoda/
Post Reply