Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#126 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

Juče u Doboju haos. Kako neki vozač u terencu reče, neka biciklistička trka. Genijalci su zbog biciklističke trke blokirali ne samo cijeli grad nego i veoma prometnu magistralu (koja praktično prolazi pored grada, skoro cijeli Doboj je lijevo od magistrale kad se ide iz pravca Maglaja).

Poprilično poznajem Doboj i skoro sve njegove puteve i putiće, mnogo puta sam ga prepješačio u svim smjerovima ali juče nije bilo načina da se prođe kroz grad za manje od dva sata. Probao par solucija i odustao. Okrenuo sam se nazad ka Maglaju i prešaltao na stari (lokalni) put. I tu sam na dvije raskrsnice imao zastoje od po nekih petnaestak minuta ali sam bar uspio da se probijem (kroz grad sam izgubio više od sat vremena a da nidokle nisam stigao).

Koji li je smislov odlučio da organizuje biciklističke trke na način da blokira magistralni put? Koliko je to poremetilo autobuske linije (koje su morale ići u centra grada)?

Naravno, na jednom mjestu naišli smo na dva policajca, čuj mene na dva fikusa, koji ništa nisu pomogli.

U povratku sam koristio cijelu dionicu starog puta do Maglaja (za svaki slučaj) i opet zastoj - neki ljudi su na toj dionici gonili stado ovaca i opet stani, gasi auto i čekaj. Uz to sam zaradio nekoliko ogrebotina od rogova.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#127 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by ZoomZoomKiwi »

Fascinantna mi je ta organizacija biciklističkih utrka bez ikakvog obzira prema svim drugim učesnicima u saobraćaju.

Da ne pričam da je petak u cijeloj EU bio neradni i da se ovaj vikend očekivao priliv iseljenog stanovništva na produženi vikend.

Smetaju mi biciklisti koji misle da su bogom dani. Druže biciklisto, hvala ti što misliš na svoje zdravlje i eventualno na planetu, ali ne smetaj. Live and let live.
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#128 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 17/04/2022 13:47 Fascinantna mi je ta organizacija biciklističkih utrka bez ikakvog obzira prema svim drugim učesnicima u saobraćaju.

Da ne pričam da je petak u cijeloj EU bio neradni i da se ovaj vikend očekivao priliv iseljenog stanovništva na produženi vikend.

Smetaju mi biciklisti koji misle da su bogom dani. Druže biciklisto, hvala ti što misliš na svoje zdravlje i eventualno na planetu, ali ne smetaj. Live and let live.
Da, bilo je dosta vozila sa stranim registracijama.

Što je najljepše, uz malo planiranja trke biciklista mogle su se organizovati bez ometanja saobraćaja na magistrali. Čak je najljepše bilo koristiti onaj lokalni put ka Maglaju, tu je lijepa priroda a kilometrima nema nikakvih brda (u stvari, skoro da i nema brda do Maglaja, a ono što ima su relativno kratki usponi koji se biciklom lako savladaju + daleko su od Doboja).

Mogli su organizovati kružnu trku kroz Doboj da i ne priđu magistrali. Uz to, uz pametno planiranje bi se mogla ostaviti alternativa za saobraćaj kroz grad.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#129 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Throttle »

Kroz Doboj imaju 3 šire ulice koje idu paralelno s jednog kraja na drugi, moglo se preusmjeriti na bilo koju da M17 nije blokiran. Al puca nekom ona stvar za zdrav razum
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#130 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by semirsar »


nista novo na ovom dijelu... ali nemres ipak svariti, sta ce on koji qrac ovdje da prelazi i to jos sa stapom?!
Ima i boljih nacina da se glava izgubi a da ne nanosis drugom traume zbogradi svoje gluposti.
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#131 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Ateista »

Laplace wrote: 17/04/2022 13:22 Juče u Doboju haos. Kako neki vozač u terencu reče, neka biciklistička trka. Genijalci su zbog biciklističke trke blokirali ne samo cijeli grad nego i veoma prometnu magistralu (koja praktično prolazi pored grada, skoro cijeli Doboj je lijevo od magistrale kad se ide iz pravca Maglaja).

Poprilično poznajem Doboj i skoro sve njegove puteve i putiće, mnogo puta sam ga prepješačio u svim smjerovima ali juče nije bilo načina da se prođe kroz grad za manje od dva sata. Probao par solucija i odustao. Okrenuo sam se nazad ka Maglaju i prešaltao na stari (lokalni) put. I tu sam na dvije raskrsnice imao zastoje od po nekih petnaestak minuta ali sam bar uspio da se probijem (kroz grad sam izgubio više od sat vremena a da nidokle nisam stigao).

Koji li je smislov odlučio da organizuje biciklističke trke na način da blokira magistralni put? Koliko je to poremetilo autobuske linije (koje su morale ići u centra grada)?

Naravno, na jednom mjestu naišli smo na dva policajca, čuj mene na dva fikusa, koji ništa nisu pomogli.

U povratku sam koristio cijelu dionicu starog puta do Maglaja (za svaki slučaj) i opet zastoj - neki ljudi su na toj dionici gonili stado ovaca i opet stani, gasi auto i čekaj. Uz to sam zaradio nekoliko ogrebotina od rogova.
Podrzavam takve manifestacije, ali ni meni nije jasan takav idiotizam da se to organizuje na nacin da druge maltretira, a sve se moze dobro organizovati kad se hoxe, da uticaj na druge bude minimalan.
Ne kontam kako im nije jasno da time prave antireklamu samom biciklizmu, ljudi pocnu dobijati otpor kad te tako maltretiraju. Isto kao kad neko protestuje i blokira javnu ulicu cime sjebe toliko obicnih ljudi i jos ocekuje podrsku naroda, pa samo izazove jos veci revolt.
TELEMACH1966
Posts: 60
Joined: 05/11/2017 13:25

#132 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by TELEMACH1966 »

EFD22 wrote: 17/04/2022 13:47 Smetaju mi biciklisti koji misle da su bogom dani. Druže biciklisto, hvala ti što misliš na svoje zdravlje i eventualno na planetu, ali ne smetaj. Live and let live.
https://fb.watch/cx1WZjo-3G/
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#133 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by ZoomZoomKiwi »

^^
Tako nekako 😆
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#134 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Logovan »

Pozdrav za gospođu koja je tersala meni i ostalim zato što je nismo pustili da pređe ulicu, njoj bilo crveno, nama zeleno.

Gospođo, naučite da prelazite ulicu. Ili ovo ili ne izlazite iz kuće.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#135 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by kabal1337 »

Laplace wrote: 17/04/2022 13:22 Juče u Doboju haos. Kako neki vozač u terencu reče, neka biciklistička trka. Genijalci su zbog biciklističke trke blokirali ne samo cijeli grad nego i veoma prometnu magistralu (koja praktično prolazi pored grada, skoro cijeli Doboj je lijevo od magistrale kad se ide iz pravca Maglaja).

Poprilično poznajem Doboj i skoro sve njegove puteve i putiće, mnogo puta sam ga prepješačio u svim smjerovima ali juče nije bilo načina da se prođe kroz grad za manje od dva sata. Probao par solucija i odustao. Okrenuo sam se nazad ka Maglaju i prešaltao na stari (lokalni) put. I tu sam na dvije raskrsnice imao zastoje od po nekih petnaestak minuta ali sam bar uspio da se probijem (kroz grad sam izgubio više od sat vremena a da nidokle nisam stigao).

Koji li je smislov odlučio da organizuje biciklističke trke na način da blokira magistralni put? Koliko je to poremetilo autobuske linije (koje su morale ići u centra grada)?

Naravno, na jednom mjestu naišli smo na dva policajca, čuj mene na dva fikusa, koji ništa nisu pomogli.

U povratku sam koristio cijelu dionicu starog puta do Maglaja (za svaki slučaj) i opet zastoj - neki ljudi su na toj dionici gonili stado ovaca i opet stani, gasi auto i čekaj. Uz to sam zaradio nekoliko ogrebotina od rogova.
nisu ljudi culi za teoriju grafova
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#136 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 08/05/2022 16:29
Laplace wrote: 17/04/2022 13:22 Juče u Doboju haos. Kako neki vozač u terencu reče, neka biciklistička trka. Genijalci su zbog biciklističke trke blokirali ne samo cijeli grad nego i veoma prometnu magistralu (koja praktično prolazi pored grada, skoro cijeli Doboj je lijevo od magistrale kad se ide iz pravca Maglaja).

Poprilično poznajem Doboj i skoro sve njegove puteve i putiće, mnogo puta sam ga prepješačio u svim smjerovima ali juče nije bilo načina da se prođe kroz grad za manje od dva sata. Probao par solucija i odustao. Okrenuo sam se nazad ka Maglaju i prešaltao na stari (lokalni) put. I tu sam na dvije raskrsnice imao zastoje od po nekih petnaestak minuta ali sam bar uspio da se probijem (kroz grad sam izgubio više od sat vremena a da nidokle nisam stigao).

Koji li je smislov odlučio da organizuje biciklističke trke na način da blokira magistralni put? Koliko je to poremetilo autobuske linije (koje su morale ići u centra grada)?

Naravno, na jednom mjestu naišli smo na dva policajca, čuj mene na dva fikusa, koji ništa nisu pomogli.

U povratku sam koristio cijelu dionicu starog puta do Maglaja (za svaki slučaj) i opet zastoj - neki ljudi su na toj dionici gonili stado ovaca i opet stani, gasi auto i čekaj. Uz to sam zaradio nekoliko ogrebotina od rogova.
nisu ljudi culi za teoriju grafova
Niti za primijenjenu matematiku uopšte. Kod nas se sve radi odokativno, bez primjene savremene metodologije u planiranju. Primjer je vrijeme kad se sa dial-up pristupa internetu prelazilo na wireless (od operatera kupiš antenu i pomoću nje hvataš signal sa repetitora, ne ovaj sad Wi-Fi). U jednom dijelu naselja bio je slab signal, ovi postavili repetitor da ga pojačaju. Tu su ga, istina, pojačali ali su u dijelovima nekih naselja dobilu destruktivnu interferenciju i oslabili signal. Posljedica odlučivanja u stilu "tu imam zgodno brdo sa kojeg se vide kuće pa ću tu ubosti i repetitor".

Otvaranje supermarketa i tržnih centara? Gdje se nađe povoljna lokacija, bez ikakvih istraživanja, analiza tržišta itsl. Pa tri benzinske jedna do druge.
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#137 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by semirsar »

ovaj u passatu je spalio sVirenu :lol:



a gle kad je izvadio telefon :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#138 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by mk ultra »

koji je kvar na pasatu? :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#139 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Ateista »

Nekultura pjesaka je stvarno nevjerovatna.
Od kad sam poceo koristiti intenzivnije bicikl kao prevozno sredstvo, bukvalno svaki dan imam bar 4-5 situacija sa pjesacima koji se setkaju po biciklistickoj stazi ili na istoj cekaju bus, koji na prelazima preko ceste obavezno moraju stati na one spustene dijelove koji su predvidjeni za razne vrste tockova i slicno.
U pocetku sam bio kulturan i samo obilazio, sad vec pocinjem sve vise da im zvonim da im dam do znanja da to nije prostor za setanje i stajanje.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#140 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by NediM17 »

Hamer poslije hamera. :o
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#141 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by kabal1337 »

Ateista wrote: 22/06/2022 08:05 Nekultura pjesaka je stvarno nevjerovatna.
Od kad sam poceo koristiti intenzivnije bicikl kao prevozno sredstvo, bukvalno svaki dan imam bar 4-5 situacija sa pjesacima koji se setkaju po biciklistickoj stazi ili na istoj cekaju bus, koji na prelazima preko ceste obavezno moraju stati na one spustene dijelove koji su predvidjeni za razne vrste tockova i slicno.
U pocetku sam bio kulturan i samo obilazio, sad vec pocinjem sve vise da im zvonim da im dam do znanja da to nije prostor za setanje i stajanje.
cemu srklet i nervoza, ne vozis tour de france
User avatar
nepass1
Posts: 9701
Joined: 06/07/2017 07:35

#142 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by nepass1 »

Jucer izlazim iz aleje bosne srebrne, zeleno za auta, glovo biciklista proleti preko pjesackog. Maksimalno naglo zakocim inace bih ga udario, auto iza mene zamalo da me udari. Vozim dalje, skrenem kod venere pa tamo euroherc vozi lik ispred i staje kod bbi bankomata. Ja iza njega 10m. Samo izadje iz auta, centimetri da mu vrata izvalim.
Dalje na semafor, debelo zeleno, tri zenturace razmak po jedan metar i lagano prelaze cestu. Moras voziti ko spiderman sa onim svojim culima, sekundu se opustis 3-5 pjesaka zgazis u 1km voznje
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#143 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Ateista »

kabal1337 wrote: 22/06/2022 08:25
Ateista wrote: 22/06/2022 08:05 Nekultura pjesaka je stvarno nevjerovatna.
Od kad sam poceo koristiti intenzivnije bicikl kao prevozno sredstvo, bukvalno svaki dan imam bar 4-5 situacija sa pjesacima koji se setkaju po biciklistickoj stazi ili na istoj cekaju bus, koji na prelazima preko ceste obavezno moraju stati na one spustene dijelove koji su predvidjeni za razne vrste tockova i slicno.
U pocetku sam bio kulturan i samo obilazio, sad vec pocinjem sve vise da im zvonim da im dam do znanja da to nije prostor za setanje i stajanje.
cemu srklet i nervoza, ne vozis tour de france
Nije srklet ali nije u redu, ako je staza za bicikliste onda nije za pjesake, ne vozim ni ja trotoarom ako ima biciklisticka staza.
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#144 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Leon16v »

NediM17 wrote: 22/06/2022 08:12 Hamer poslije hamera. :o
Dobro je dok ne završi ko hamer :D
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#145 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by komsinica_s_drugog »

Jutros iz suprotnog smjera cica na biciklu i hop podje sarat i u nasu traku, muz na sVirenu i kocnicu, on se trze, k'o da je zaspao :lol:
Da je podletio pod auto sad biste citali kako mi muza razvlace i kunu po portalima sto na pravdi Boga zgazi starca na biciklu.
User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#146 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

Neki dan trio momka u Visokom prelaze cestu (začudo preko pješačkog) ali na način da su se rasporedili da kad je prvi skoro prešao zadnji tek stupa na pješački. Kad su prešli nastavili su zajedno hodati trotoarom. Fakat su prelazili na način da što više zadrže saobraćaj (ja sam bio treće ili četvrto vozilo u koloni).

Inače je Visoko neiscrpna inspiracija za ovu temu, samo što ne popamtim sve bisere koje pješaci rade. Normala je da dva pješaka prelaze u suprotnim smjerovima, sretnu se na pola i tu razgovaraju dok vozila čekaju. Ili razgovaraju sa suprotnih strana pješačkog a ti se zaustavio misleći da će preći. Ili čekaju nekog pored ceste ali namješteni kao da će preći pješački. Ti staneš a oni ni da trepnu, samo zijevaju negdje i stoje. Ili mu staneš da pređe, on neće, ti kreneš a onda krene i on.
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#147 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Ateista »

Laplace wrote: 27/08/2022 20:12 Neki dan trio momka u Visokom prelaze cestu (začudo preko pješačkog) ali na način da su se rasporedili da kad je prvi skoro prešao zadnji tek stupa na pješački. Kad su prešli nastavili su zajedno hodati trotoarom. Fakat su prelazili na način da što više zadrže saobraćaj (ja sam bio treće ili četvrto vozilo u koloni).

Inače je Visoko neiscrpna inspiracija za ovu temu, samo što ne popamtim sve bisere koje pješaci rade. Normala je da dva pješaka prelaze u suprotnim smjerovima, sretnu se na pola i tu razgovaraju dok vozila čekaju. Ili razgovaraju sa suprotnih strana pješačkog a ti se zaustavio misleći da će preći. Ili čekaju nekog pored ceste ali namješteni kao da će preći pješački. Ti staneš a oni ni da trepnu, samo zijevaju negdje i stoje. Ili mu staneš da pređe, on neće, ti kreneš a onda krene i on.
Podsjeti me ovo kad sam ja jednom davno mahnuo nekom jaranu da ga pozdravim, stajao sam pored ceste, kad staje pored mene taksi i gleda u mene, jedva skontah da je mislio da ga zaustavljam, vjerovatno sam mahnuo na tu stranu. :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#148 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Optimist »

Evo onog bicikliste sto je nekad jurcao i sa zvizdaljkom zajebavao pjesake.
https://fb.watch/fcOaee5n2l/
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#149 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Proosvjetni_uhljeb »

Nervira me kad pješaci pijani prelaze cestu:

User avatar
Laplace
Posts: 10412
Joined: 19/11/2012 18:37

#150 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

Može li neko objasniti ovu crvenu putanju pješaka i šta je problematično u zelenoj putanji koja se nekoj ženi iz nekog razloga nije svidjela?

Image
Post Reply