Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#1 Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

Da bih nekako razdvojio bisere pješaka i biciklista, već neko vrijeme sam namjeravao otvoriti temu o prekršajima i glupostima koje rade pješaci i biciklisti.

Jutros u Visokom ispred policijske stanice, na oko tri ili četiri metra od pješačkog prelaza, skoro iz mrtvog ugla mi iskoči lik kog sam jedva vidio u uglu vidnog polja (iskočio kao duh iza A stuba). U zadnji čas sam zakočio i na moje mahanje u stilu "gdje ćeš" i pokazivanje na pješački prelaz (par koraka udaljen, pored kog je vjerovatno i prošao) on se razmahao rukama kao helikopter i nešto se hoće svađati. Naravno, legao sam na sirenu i zaobišao ga - nemam živaca za idiote.

Gdje je bila policija? Govorili su da će kažnjavati ovakve prekršaje pješaka. Da stvar bude još gora, juče je neko udario pješaka,vjerovatno slična situacija, ali naši ljudi nikad da dođu pameti.

Najgore je kad to rade noću, kad mrak, slaba ulična rasvjeta i mokar kolovoz u kombinaciji čine da je vidljivost slabija. Još se provlače između auta pa ti samo iskoči na metar-dva.

Inače, u zadnje vrijeme skoro svaki dan u Visokom gledam kako pješak prolazi kroz sredinu raskrsnice,i to opet doslovno pored policijske stanice. Policajci glume fikus.

Postoji razlog za iscrtavanje pješačkih prelaza na cestama: to je mjesto gdje bi prelazak ceste trebao biti siguran i gdje vozači mogu očekivati da pješaci prelaze cestu. Vožnja cestom na kojoj cijelo vrijeme moraš strepiti da ti iskoči pješak je besmislena.

Biciklisti su, također, poseban problem: za njih kao da ZOBS ne vrijedi. Jednom sam u Sarajevu gledao kako prolazi na čisto crveno tako neoprezno daje vozač koji je prolazio na zeleno morao naglo da zakoči (rizikujući da izazove lančani sudar).
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#2 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by nlt »

Nerviraju me biciklisti koji nemaju nikakve svjetlosne signalizacije i pri tome se voze po mrklom mraku
artur morgan
Posts: 2825
Joined: 30/04/2020 19:47

#3 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by artur morgan »

Puno toga nervira kod pješaka i biciklista :-D

Kod pješaka kad prelaze cestu mimo pješačkog, posebno na bržoj cesti kad pretrčavaju i kad kontaju još da je to uredu što rade ili noću kad izlete na cestu, ili kad se šetkaju pješačkim. Ok kad je neko stariji i ne može normalno koračati a kad su mlađi a hodaju ko invalidi, živac mi vade. Ne treba ni trčati ni žuriti napeto ali neko normalno hodanje.

Najviše me nervira kad stoje na cesti i pričaju sa drugim iz nekog auta koje je stalo.

Kod biciklista najviše njihova vožnja između auta dok lagano ideš u gužvi, sad ti ljevo sad ti desno dođe. Najlakše ih tako zakačiti jer mogu ući u mrtvi ugao na retrovizoru. ili kad voze preko pješačkom na kojem nije obilježena biciklistička staza ili bez bilo kakve signalizacije kad voze bilo svjetlosne, rukama, onog svjetlosnog prsluka...
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#4 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by nivla »

nerviraju me biciklisti koji u vilsonovom voze u kontra smjeru
nerviraju me biciklisti koji u vilsonovom mimo oznacene staze voze biciklo
nerviraju me pjesaci koji u vilsonovom hodaju po biciklistickoj stazi
nerviraju me biciklisti koji ne jebu semafor kad se voze biciklistickom stazom
nerviraju me biciklisti kad na pjesackom bez obiljezene biciklisticke trake ne sidju s bicikla nego samo izlete
nerviraju me pjesaci koji misle da mogu kad god zele i gdje god zele u mraku iskociti pred auto, preci na crveno itd itsl
nerviraju me pjesaci koji stoje na pjesackom i nesto misle hoce li ili nece preci
nerviraju me pjesaci na autoputu
nerviraju me vlasnici pasa ciji psi "nisu opasni" pa ih puste da slobodno setaju
Last edited by nivla on 10/11/2021 14:15, edited 1 time in total.
twomad
Posts: 181
Joined: 26/10/2021 10:14

#5 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by twomad »

Ne zna se iskreno ko je gori od te dvije skupine.
Biciklisti ne postoju niti jedan od zakona, kada voze cestom provlace se izmedju automobila, na crvenom se penju na trotoar pa voze preko pjesackog i onda se ponovo spustaju na ulicu, iako bi trebao biciklo gurati pored sebe preko pjesackog ukoliko nema biciklsticke staze.

Pjesaci misle da su bogom dani, prelaze ulicu dijagonalno, van pjesackog, pretrcavaju autoput, rade bukvalno sve osim prelaska na pjesackom ili koristenja mostova koji su im postavljeni i to sve misleci "nece on, zaustavice se, vidi me". Sta ako te ne vidi? Sta ako se ne moze zaustaviti?

Neku noc sam vidio covjeka kako mrtav hladan pjeske ide autoputem prema kruznom toku u boljakovu, po mraku, bez ikakog obiljezja, pa se onda ibrete kad ih neko udari i svi bacaju trnje i kamenje na vozace, a budimo realni vozaca ima svakakvih ali su pjesaci duplo gori.

I da, poseban krug pakla za vozace elektricnih romobila.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#6 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Naslovnica »

Najviše me nerviraju slušalice u/na oba uha, drkanje mobitela preko pješačkog i prelazak ulice na 10 metara od zebre.
I kada se vuče preko pješačkog k'o prebijena mačka.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17165
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by vjeshalica »

Pjesaci koji izadju iz autobusa na stajalistu,i odma ispred istog izlete na cestu i normalno ne vidis ga i pravo pod tockove.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#8 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by S4mpion »

Retardirani pješaci koji mi u brdu sijeku cestu i radi njih se moram zaustavljat' iako ih ništa nije koštalo da se sklone i sačekaju da prođem.

Retardirani pješaci koji stanu na ivicu trotoara ili stoje u traci i čekaju da im se upali zeleno(redovna pojava na semaforu kod Alte).

Retardirani prosjaci kojima je mrsko da se sklone sa ceste, pa stoje u traci dok prolaziš pored njih.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#9 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by JavierBosnia »

Neki biciklista u hrasnom jutros kroz kruzni prolijece ide prema zeljinom stadionu dole, ruksak na ledjima, kaciga i skijaske naocale :D
Jel to ona budala?
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#10 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by escobar__ »

Ova tema zapravo savršeno dobro govori o tome kako se saobraćajna policija bavi pješacima i biciklistima - nikako. Ti ljudi na cesti prave "čuda", krše sve moguće propise i nikom ništa.

Kad ste čuli npr. da je neki biciklist kažnjen zbog vožnje po trotoaru, a što mu je zakonom zabranjeno?
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#11 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by NediM17 »

A trotinetisti, njihA ste zaboravili?
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#12 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by nlt »

Nerviraju me pješaci na biciklističkim stazama
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#13 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by FunkyzeitGames »

Biciklisti su generalno mirni sudionici u saobraćaju, ali ima ih koji se zadumaju ili loše procijene situaciju pa naprave sranje.

Pješaci su gori. Znao sam da gledam prilično stare ljude kako bez ikakvog gledanja počnu prelaziti cestu nekom proizvoljnom putanjom. U neku ruku možeš razumjeti jer su u godinama i orijentacija ne ide baš najbolje kod nekih, ali opet je jezivo vidjeti face vozača kada jedva zaobiđu rasijanu bakicu pri velikoj brzini.

Električni romobili su mutna zona jer nije još sve regulisano kako treba niti razvoj infrastrukture prati zahtjeve znatno povećanog broja romobila. Jednom je neki lik zakačio ženu i pao je tri metra od nje. Nisu nastradali ozbiljnije ali je lik papak koji boluje od "Cezar u kočiji" sindroma, kada ispršeni podignu ponosno glavu i previše su kul da gledaju u obično pučanstvo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by mk ultra »

Prejaka svjetla na biciklima

Maloprije svjetle ko farovi od auta
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#15 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by El_comadante »

mene nervira kod ljudi što im sve smeta, a nevide sebe.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#16 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Rockefeller »

Ovdje ti jebu mater a i ti njima i najradije bi se pobio sa njima. Dojcland :bih:
c0de
Posts: 468
Joined: 27/05/2009 11:28

#17 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by c0de »

nlt wrote: 10/11/2021 14:10 Nerviraju me biciklisti koji nemaju nikakve svjetlosne signalizacije i pri tome se voze po mrklom mraku
Probaj ih skontati ovdje, imaju dvojica :-)
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#18 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by maliq53 »

Ovo za silazak biciklista kada su na pjesackom prelazu, ne znam odakle vam ovo, vjerovatno nikada niste vozili bicikl ili sta!? Ja sad trebam svaki pjescaki prelaz sici sa bicikla!?, ne pada mi na pamet...(rezon je otprilike da auto na svaki stop znak potpuno se zaustavi, a znamo da to niko ne radi )
Da ima svega ima, nazalost kultura biciklista je jos prilicno niska, ali sam ubjeden da se popravlja i da iole ozbiljan biciklista koji vozi cesce itekako znaju postovat' znakove i ostale ucesnike u saobracaju.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#19 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by laik1981 »

Treba i pjesacima i biciklistima nabiti one slusalice u guzicu. Suicidalne budale.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#20 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Snake Eyes »

Nervira me kada me pjesak pusta da prodjem kada ja njega pustam da prodje.
User avatar
Laplace
Posts: 10344
Joined: 19/11/2012 18:37

#21 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by Laplace »

maliq53 wrote: 10/11/2021 20:44 Ovo za silazak biciklista kada su na pjesackom prelazu, ne znam odakle vam ovo, vjerovatno nikada niste vozili bicikl ili sta!? Ja sad trebam svaki pjescaki prelaz sici sa bicikla!?, ne pada mi na pamet...(rezon je otprilike da auto na svaki stop znak potpuno se zaustavi, a znamo da to niko ne radi )
Da ima svega ima, nazalost kultura biciklista je jos prilicno niska, ali sam ubjeden da se popravlja i da iole ozbiljan biciklista koji vozi cesce itekako znaju postovat' znakove i ostale ucesnike u saobracaju.
Ne, nego ćeš projuriti preko pješačkog punom brzinom (mnogo puta mi je tako projurio biciklista) pa da vozači panično koče i rizikuju lančani sudar jer mu je pametnjaković odjednom kao metak izletio iza auta na raskrsnici.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#22 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by maliq53 »

Laplace wrote: 10/11/2021 21:30

Ne, nego ćeš projuriti preko pješačkog punom brzinom (mnogo puta mi je tako projurio biciklista) pa da vozači panično koče i rizikuju lančani sudar jer mu je pametnjaković odjednom kao metak izletio iza auta na raskrsnici.
Naravno da ne odabravam takav nacin prelaska, ali silazak nikako nije opcija. Valjda treba sve pregledati i preci na biciklu normalno. Ne treba nikakve krajnosti ganjat' ...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by _BataZiv_0809 »

Slusalice u usima
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#24 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by jasib »

JavierBosnia wrote: 10/11/2021 14:52 Neki biciklista u hrasnom jutros kroz kruzni prolijece ide prema zeljinom stadionu dole, ruksak na ledjima, kaciga i skijaske naocale :D
Jel to ona budala?
"Ona budala" montirao dva fara na bicikl naprijed, udaraju u oči ko Željini reflektori. Lik naprosto provocira sve oko sebe.

Ima li kakva muškarčina u ovom gradu da ga mahne sa bicikla i malo "popriča" s njim
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#25 Re: Šta vas nervira kod pješaka i biciklista

Post by tindbe »

Ovo ljeto sam barem 10 puta mogao da ubijem bicikliste po noći. Kakvi su to ljudi bez signalizacije po regionalnim putevima voze. Ni dan danas mi nije jasno kako oni uopšte vide cestu. Samoubice.

A šta me još nervira - ženturače što izbace malo dijete kraj sebe na cestu, kad se kreću cestom bez trotoara. Dijete hoda ko pijano, samo gledam kad će past pod auto. Uvijek ću se takvima nabit na sirenu, nek znaju da im majka štuca.
Tako ljetos vozim nekim pravcem od kilometar, već mrak fino pao, nenaseljeno mjesto, a žena majka kraljica pod nikabom hoda bukvalno s dvoje djece od 3 godine max PO SRED moje trake trake. Jedva sam usporio i zaobišao ih. Ozbiljno sam se omišljao da ih samo gurnem u rijeku pored.
Post Reply